הפלשתינים לא ענו לאולמרט? אולי אולמרט לא ענה לפלשתינים?

| 2 בפברואר 2011

מאז שנכשל המו"מ בין אולמרט לאבו מאזן, טוען ראש הממשלה לשעבר: הצעתי את ההצעה הכי טוב שהם יקבלו אי פעם מראש ממשלה ישראלי. אבו מאזן לא ענה להצעה. הגירסה של אולמרט היא הדלק הכי טוב של אנשי הליכוד והימין. מאיווט ליברמן ועד דן מרידור, נשמעת הטענה – אם לאולמרט הם לא אמרו כן, להצעתו חסרת התקדים, אז כנראה שבאמת אין סיכוי להגיע איתם להסדר קבע.

כבר התייחסתי לטענת אולמרט הזאת. הזכרתי מתי הוא נתן את הצעתו, אחרי שכבר הפך למת פוליטי, הודח והפך לאדם שמשקלו כמעט אקדמי. מה שלא ידעתי, זה שספק רב אם הגרסה העובדתית, שהוא מוסר, כולל בכתבה ביום שישי האחרון ב"ידיעות אחרונות", ספק רב אם זו האמת.

הנה מה שאמר לי מקור יודע דבר: הפלשתינים פחדו מאוד שהצעת אולמרט תגרום להם לנפילה נוסח קמפ דייויד. גם שם ברק הניח "הצעה חסרת תקדים" על השולחן (היום, אפילו ברק יודה שערפאת לא היה אמור להסכים בחיים להצעה כזאת), הפלשתינים לא אמרו "כן" וברק מכר לעולם כולו את תיאוריית "אין פרטנר". למודי ניסיון, החליטו הפלשתינים לנסות את אולמרט. הם העבירו לו 14 שאלות וביקשו לקבוע פגישה כדי לקבל הבהרות. המקור שלי טוען שפגישה כזאת אפילו נקבעה עם שלום תורג'מן, יועצו המדיני של אולמרט. אלא שתורג'מן ביטל, אולמרט לא השיב לשאלות וההצעה "חסרת התקדים" הפכה למה שנועדה להיות מלכתחילה – חומר גלם לנרטיב העצמי של אולמרט על "מרחק הנגיעה" שהגיע משלום עם הפלשתינים.

אמרו מעתה, לא אבו מאזן לא ענה לאולמרט, אלא אולמרט לא ענה לאבו מאזן. לתשומת לב הקורא חיים רמון, שממשיך לדבר על ההצעה הזאת כאילו הייתה משהו ממשי.

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.