כמה הקב"א שלי או דרוש פסיכומטריקאי

מאת  | 10 בינואר 2010
 

קראתי ב"הארץ" לפני כמה ימים שבצה"ל זועמים על הפסיקה שמחייבת אותם לחשוף מעתה בפני כל חייל את הקב"א והדפ"ר שלו. הם שוקלים שם בצה"ל לערער על הפסיקה. אני לא רוצה להישמע יהיר, אבל בבקשה, בבקשה זועמים יקרים, תערערו. זה חלום רטוב, מבחינתנו, לריב על מקרה כזה בבית המשפט העליון. לצערי, אני מנחש שאף אחד לא יערער, אבל לפני שתפסיקו לקרוא, אני אסביר על מה מדובר.

לפני כמה שנים (לפחות ארבע), החלטנו בתנועה לחופש המידע להגיש בקשה לצה"ל לחשוף את הדרך בה נקבע הקב"א. הבקשה באה על רקע שמועות שמתהלכות לאורך שנים לפיהן הצבא משקלל בנוסחת הקב"א שיקולים כמו ארץ לידה (עולים חדשים מופלים לרעה), נטייה מינית, מוצא וכו'. ההיגיון אומר שלא יכול להיות, אבל הצבא מסרב בעיקשות לחשוף את הנוסחה וכידוע, ציון הקב"א הוא הנתון החשוב ביותר לעתיד הצבאי של מתגייס. במידה רבה, הוא קובע גורלות, קובע חיים. מתגייס בעל קב"א נמוך לא יגיע ליחידות איכותיות ולתפקידים איכותיים. נקודת הפתיחה שלו לחיים אחרי השחרור נמוכה יותר. ברוב המקרים, הוא אפילו לא יידע מה הקב"א שלו, מה חרץ את גורלו. אם הוא לא עתיר פרוטקציה, הוא אפילו לא יידע מה ציון הקב"א שלו.

הצבא התנהג בפרשה הזו באופן מעט משעשע. יש לצה"ל טיעון לא רע נגד החשיפה. אם תדעו איך אנחנו מדרגים אנשים, תדעו איך לתחמן אותנו וכל מערכת השיבוץ הצה"לית תספוג מכה. אנחנו טענו – בסדר, אל תחשפו הכל. רק את קווי המיתאר הכלליים, כדי שנדע אם אכן אתם שוקלים שיקולים, שנחשבים בעיני רבים ללא לגיטימיים. הוויכוח, כאמור, הגיוני. לא הגיוני שהצבא שלח לאולפן "לונדון את קירשנבאום" קצין בכיר שאמר למצלמות שמה פתאום חסוי, הנוסחה גלויה, כל אחד יודע אותה, היא על אתר האינטרנט. הנציג שלנו לדיון, פרופסור יורם רבין, נשאר ללא מילים. הוא לא היה יכול להעלות על דעתו שנציג כ"כ מכובד של הצבא יגיד דברים כ"כ לא מדויקים, בלשון המעטה. הוא לא היה יכול לדמיין שאחר כך נלך מכות עם הצבא שנים ארוכות בבימ"ש על הנוסחה ה"גלויה". גם בדיונים המשפטיים הציג הצבא עמדות יוצאות דופן. אנחנו מוכנים להראות את הנוסחה, אבל רק ליחידי סגולה. מצאו לנו, הם דרשו, פסיכומטריקאי עם הכשרה מיוחדת, שאנחנו נאשר. לאיש הזה ורק לו נהיה מוכנים להראות את הנוסחה. חיפשנו (אנחנו עדיין מחפשים). רוב מכריע של העם הפסיכומטריקאי הוא אנשי הצבא. לא טוב לנו. מצאנו אחד. הצענו לצבא. פסלו אותו. לא ברור למה. העתירה תקועה. אם אתם מכירים פסיכומטריקאי פנוי, אנא.

מכיוון שנתקענו, חשבנו לחפש דרך אחרת. סטודנט בקליניקה שלנו בקרית אונו, יהודה גוטמן, חשב על רעיון לסדוק את החומה. בוא נבקש מהצבא שימסור לי את נתון הקב"א שלי. לא איך הגיעו אליו. מה המספר. הצבא סירב. עתרנו לביהמ"ש המנהלי. שוב, הצבא ניהל מלחמה כשהוא מגייס את כל הנימוקים מוכרים. "פגיעה בבטחון המדינה". לא פחות ולא יותר. עכשיו תפעילו בבקשה את מיטב הדמיון היוצר שלכם. אם חיילים יידעו את נתוני הקב"א והדפ"ר שלהם, איך ייפגע בטחון המדינה? בכך שהם עשויים לעמוד על זכויותיהם? לשאול למה זה הציון שלי? איך בדיוק זה פוגע בבטחוננו? עכשיו, כאמור, הם זועמים. זועמים. בטחון המדינה נפגע בגלל פסיקתה של השופטת רובינשטיין ואתם לא ידעתם. מהשבוע שעבר אתם בטוחים פחות. מי יודע מה הסורים יכולים לעשות עם המידע הזה, שלא לדבר על האיראנים.  

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.