לא שעתו היפה של חנוך מרמרי (בלשון המעטה)

מאת  | 20 בפברואר 2010
 

קראתי את מאמרו של חנוך מרמרי ב"העין השביעית" על התחקיר שלנו בנושא יצחק לאור. לא זכיתי להכיר אישית את מרמרי. מרחוק, הערכתי אותו. אולי סתם הנחתי שאם הוא עומד בראש העיתון הטוב בארץ, אז הוא צריך להיות מהטובים.

המאמר שהוא פרסם לא עושה לו כבוד, בלשון המעטה. בפתיח למאמר מרמרי מסביר כי הוא מסכים להידרש לתחקיר, כי כלי תקשורת שונים שאלו אותו. הוא מוכן להתייחס לכמה היבטים בתחקיר ושופך על אותם היבטים, מאות רבות של מילים. מהם אותם היבטים? נסלי ברדה אמרה שהיו כפופות ללאור נשים בדסק החדשות וזה לא היה בדיוק ככה. הגר להב, אחת המתלוננות, אמרה כך, אבל בעצם זה אחרת וכמובן, למה בילי מוסקונה לרמן הייתה שותפה לתחקיר. איזו שערורייה (פשוט מכיוון שהיא עזרה בהתנדבות לשכנע את המתלוננות לדבר בטלוויזיה).

רק להיבט אחד שכח מר מרמרי להתייחס – האם אתה, עורך "הארץ" ידעת או לא ידעת שנגד לאור יש תלונות קשות על הטרדות ותקיפות מיניות? האם הגיעה אליך תלונה כזו? לזה משום מה, מר מרמרי, לא מוצא לנכון להתייחס. כנראה שכלי התקשורת, שפנו אליו, לא שאלו. הנה כמה עובדות שידועות לנו:

1. אחת המתלוננות לפחות הביאה את המקרה שלה בפני מרמרי. לא ברור מה הוא עשה עם תלונתה.

2. יש לפחות 2 נשים, שעבדו ב"הארץ" בתקופת מרמרי, שטוענות שלאור התקיף אותן מינית. לא הטריד. התקיף. בכוח ובמגע. מרמרי ידע או לא ידע? ואם ידע, עשה משהו? ואם לא ידע, האם ניסה לדעת? או שיותר חשוב, מה בדיוק היה הניסוח של נסלי ברדה בכתבה?

3. יש עוד מספר רב של נשים, שהתלוננו בפנינו (השמות שמורים במערכת) על הטרדות מילוליות קשות מצד לאור, בזמן שעבדו ב"הארץ". הן הביאו את תלונותיהן לעתים לממונים עליהן. זה לא עזר. עורך העיתון ידע? לא ידע? מי יודע?

3. מרמרי כותב שהוא הזיז את לאור מדסק החדשות, מכיוון שרצה שלאור יתמקד בכתיבה. בכך הוא הופך את עצמו למקום העבודה היחיד של לאור, שלא הושפע מהתלונות על התנהגותו. בחוג לקולנוע של אוניברסיטת תל אביב, טען באוזנינו אדם בכיר, שלאור הוזז בגלל תלונות על הטרדות מיניות (זה לא מנע ממנו לחזור אחר כך כמרצה מן החוץ לחוג לספרות באותה אוניברסיטה). בבי"ס לקולנוע סם שפיגל הזיזו את מר לאור בגלל תלונות דומות (ואח"כ החזירו ושוב הזיזו). "הארץ" בראשות מרמרי, מסתבר, חשבו שהוא מציל את העיתון מפאשלות מביכות וכותב באופן מבריק. מה זה חשוב כל השאר.

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.