תחקיר עמרי שרון

עומרי שרון נראה מהצד כמו מישהו שסדר וארגון הם לא הצד החזק שלו. לא מדויק. ל"חדשות 10" הגיעו המסמכים הפנימיים, שבאמצעותם ניהל במידה רבה שרון את המדינה.

עיון במסמכים מספק הזדמנות נדירה לראות כיצד זה באמת עבד. בין השאר ניתן לראות את הברית ההדוקה בין עמרי שרון לאהוד אולמרט ולשכתו. אבל עוד לפני כן כמה דוגמאות מהמטלות שעומרי לוקח על עצמו.

באוגוסט 2004 עומרי שרון בלחץ. מרכז הליכוד עומד להתכנס וההערכה היא שהוא יחליט נגד כוונתו של אריאל שרון לצרף את מפלגת העבודה לממשלה. שרון הבן מסמן כמה אנשים שצריך לגייס כדי לנצח במאבק. הוא כותב לעצמו לדבר עם "אורן", הלא הוא אורן מגנזי, עובד לשכת ראש הממשלה. על מה לדבר איתו? הנה מה שכותב שרון: "דירקטוריון ליגאל יוסף", "דירקטוריון לשלמה בן עמרה", "דירקטוריון באגודה לתרבות הדיור לרחמים עדן – למה עדיין לא נחתם", "לקבוע פגישה עם רחמים עדן לערבב אותו עוד קצת זמן". רחמים עדן הוא יו"ר סניף הליכוד בכפר סבא וזמן קצר לאחר מכן הוא אכן מונה לדירקטוריון של האגודה לתרבות הדיור.

מתוך שיחה טלפונית עם רחמים עדן:

מי שפעל למען המינוי שלך זה עמרי שרון.

יכול להיות, נדמה לי, לא זוכר. אני יודע ככה, התקשרה אליי אחת מהלשכה של ראש הממשלה ואמרה לי – רוצים להמליץ עליך להיות דירקטור. אמרתי "אוקי", אני יודע מה…

הדגים השמנים באמת הם שני האחרים. בן עמרה, חבר מרכז הליכוד מקרית אונו, קיבל את הליווי החשבונאי של המועצה הדתית בבאר שבע.

מתוך שיחה טלפונית עם שלמה בן עמרה:

"אם תסתכל כמה עבדתי במשרד הדתות בשנים האחרונות, מאז שהגיע עמרי זה רק ירד וירד וירד… מעולם לא דיברתי, לא החלפתי מילה וחצי מילה עם עמרי על שום דבר חוץ מפוליטיקה".

עומרי מפעיל את כל כוחו לגייס גם את יגאל יוסף, יו"ר סניף הליכוד בראש העין וראש עירית ראש העין לשעבר. הוא מנסה לסדר לו "ועדת תכנון ובנייה ליגאל יוסף". זה לא מסתייע. עומרי כותב לעצמו "פגישה עם אהוד על יגאל יוסף ובכלל". במקביל הוא כותב לעצמו לדבר עם יד ימינו של אולמרט, עובד יחזקאל. על מה מדברים? על "מנהל מחוז במנהל ליגאל יוסף". אולמרט הרי אחראי על מינהל מקרקעי ישראל. הוא גם כותב "שיחת טלפון עם יגאל יוסף עוד שבועיים לסטטוס התקדמות". בסופו של דבר יוסף לא זוכה בכל אלו אבל הוא כן זכה בתפקיד נחשק אחר. ראש מינהל אזורי פיתוח תעשיה במשרד התמ"ת, שנשלט כמובן על ידי אולמרט.

הנה תגובתו שליגאל יוסף:

"לא היה ולא נברא. ראיתי בעיתון מכרז של המדינה למנהל אזורי פיתוח. הצגתי מועמדות. קיבלתי מתוך מספר מועמדים שהיו ראיונות".

תחקיר עמרי שרוןלעומרי יש עוד הרבה עניינים עם לשכת אולמרט. ב – 2004 בזק היא עדיין חברה ממשלתית. עומרי יודע את זה. הוא כותב לעצמו לדבר עם אותו עובד, עוזרו הבכיר של אולמרט, שאחראי על בזק. עמרי רוצה לקדם עובדים שונים בבזק, שקשורים לחברי מרכז ליכוד – "שלמה משרקי רוצה להיות מנהל עבודה, עובד בבזק היום", "הגיס של אלי אביטן מנהל עבודה בבזק", "איך עוזרים לאח של אבי יחזקאל בבזק".

בממשלת שרון, אולמרט חלש כידוע על אימפריה של מינויים וסמכויות. עומרי כותב "פגישה + יחס לזוהר יעקב". יעקב זוהר הוא חבר מרכז ליכוד מהקריות.

הנה מה שאמר לנו יעקב זוהר, חבר מרכז ליכוד, בשיחה טלפונית שערכנו עימו:

אני רואה אבל שאתה נציג בבית דין לעבודה.

לא עמרי שרון מינה אותי. טומי לפיד מינה אותי, למה עמרי שרון? ביקשו קורות חיים – שלחתי. שלחו לי טפסים – מילאתי. קיבלתי טלפון מאהוד אולמרט שהוא ממנה אותי, אמרתי לו "סליחה, זה לא אתה מינית אותי עם כל הכבוד לך, זה טומי לפיד, זה לא אתה". אני לא מחפש…

אולמרט תפס טרמפ על זה, להגיד "אני מיניתי אותך"?

כן, אז הוא אמר לי – "תגיד תודה". אמרתי "אני לא אגיד לך תודה מפני שלא אתה מינית אותי".

והנה עוד דוגמא: "אבי אטיאס – פגישה אצל עובד איך עוזרים לו בפרנסה". אטיאס הוא יו"ר סניף הליכוד באילת, והוא קיבל בסופו של דבר עבודה דווקא בנמל אילת, למרות פסק דין מאוד לא מחמיא של בית הדין למשמעת של הרשויות המקומיות כנגדו.

ואלו הדברים שאמר לנו אבי אטיאס:

"יש חברות גדולה בין עמרי לביני, באותה מידה של חברות שהוא זכה לה ממני אני גם זוכה לה ממנו. אבל לא בעניין הזה, בעניין הזה היה פה מכרז שפורסם בצורה מסודרת. עברתי מבחנים, וברוך השם צלחתי".

עומרי נכנס אפילו למערכת היחסים הפנימית בתוך שירות התעסוקה, שתחת אולמרט. הוא כותב לעצמו לדבר עם אותו עובד יחזקאל, עוזרו של אולמרט על "נזרי ושולה אברג'יל איך מצמצמים את הכוח שלהם מול מנשה ודומיו". שולה אברג'יל ויעקב נזרי הם פקידים בכירים וותיקים בשירות התעסוקה. מנשה הוא יעקב בר מנשה, עובד שירות התעסוקה וחבר מרכז ליכוד, שנשמע לא פעם מתרברב בקשריו עם השרונים. נציבות שירות המדינה חוקרת תלונה על הטרדה מינית של אותו בר מנשה.

מתוך שיחה טלפונית עם יעקב בר מנשה:

כמו שאמרת לי, "האנשים האלה הרסו לי את החיים" וכל מיני דברים…

ועדיין.

מה עדיין?

ועדיין הורסים.

על מה אתה נחקר שם, על הטרדה מינית?

הם הדביקו מה שהם הדביקו. זה היה בשביל להכשיל אותי ב… לכתי למכרז. הם הצליחו בזה.

המומחיות של עומרי שרון זה מינויים. באחד המקומות במסמכיו הוא כותב: "מה נהיה עם החצי שלנו בדירקטוריונים של משרד השיכון, התחבורה, התיירות". לא מעט אנשים נותרו מאוכזבים אחרי שלא מונו על ידו. אבל פה ושם עומרי גם מצליח. "דירקטוריון טוב לדורון כהן". דורון כהן הוא בכיר וותיק במחנה שרון בליכוד. 4 חודשים לאחר מכן אכן סודר לדורון כהן דירקטוריון טוב. היום הוא יו"ר עמידר.

תמר מיארהתמר מיארהתמר מיארהתמר מיארהבפברואר 2004 עומרי כותב "דירקטוריון של עמידר (תמר מיארה)", ליד, אתם רואים, מסומן וי ואכן מיארה, שנחשבת מקורבת לאורי שני, מונתה על ידי דירקטוריון "עמידר" למנכ"ל החברה.

ביוני 2004 רושם לעצמו עומרי "גבי אופיר – מנהל מחסן רשות התעופה לזיו מאילת". תרגום – גבי אופיר הוא מנכ"ל רשות שדות התעופה. זיו, הוא זיו בוטנסקי, חבל ליכוד. לא הרבה לאחר מכן מונה בוטנסקי למנהל המחסן של רשות שדות התעופה באילת.

הנה מה שיש לזיו בוטנסקי להגיד לנו על כך:

"שמעתי שמנהל המחסן הקודם יצא לפנסיה ומחפשים מנהל מחסן. הבאתי את הקורות חיים שלי, התמודדתי על התפקיד הזה, הבאתי תעודות של מנהל מחסן בכיר. אני לא חבר מרכז, אין לי שום קשר עם עמרי שרון, הלוואי שהיה לי. אולי אם היה לי הייתי נשאר בעבודה. דרוקר, בחייך, אם עמרי שרון היה מכניס אותי, טוענים שהוא הבן אדם הכי חזק במדינת ישראל. מחסנאי מסריח עם שכר מינימום, היו מוציאים אותי אם עמרי שרון היה חבר שלי? הוא מעיף רמטכ"לים, ממנה רמטכ"לים, מנכ"לים, שמנכ"לים…"

המכנה המשותף של רוב המינויים שעומרי לוקח על עצמו ברור. אלו אנשי ליכוד או חברים של משפחת שרון. אחד מחברי המרכז שסייע רבות לשרונים הוא גסטון מלכה, במשך תקופה ארוכה יו"ר סניף הליכוד בפ"ת, שהתפרסם כשפוצץ את ישיבת מרכז ליכוד לפני 20 שנה. עומרי כותב "לבדוק מול איציק אוחיון איך עוזרים לגסטון מלכה עם הפנסיה שלו", גסטון מלכה רצה שראש עירית פ"ת אוחיון יעלה את אחוזי הפנסיה שלו. עומרי אכן פנה, אבל מלכה רחוק מלהיות מרוצה.

מתוך שיחה עם גסטון מלכה:

עמרי שרון יעזור לי? אולי אני עזרתי לו.

עזרת לו?

בטח. אף פעם לא עזר לי עמרי שרון. הוא דיבר עם ראש העיר אבל דיבר על עצמו.

אגב, חודשיים לאחר מכן כותב עומרי "סטאז' לאחיין של גסטון מלכה".

עיון בדפים של שרון חושף במידה רבה את הגרעין המייסד של "קדימה". עומרי כותב "תפקיד עם חשיפה ציבורית לאמיר הלוי מול אברהם הירשזון". אמיר הלוי היה חבר מרכז ליכוד מתל אביב, היום הוא מספר 50 בקדימה, ותמיד מקורב לעמרי שרון. כשהירשזון מתמנה מאוחר יותר לשר תיירות, אמיר הלוי מקבל מהחברה הממשלתית לתיירות, שבשליטת משרד התיירות, את הליווי הכלכלי של פרויקט ים המלח.

עומרי עובד מול גורמים רבים, מול ישראל מיימון, מזכיר הממשלה, אביגדור יצחקי, מנכ"ל משרד ראש הממשלהואילן כהן מנכ"ל המשרד שהחליף אותו. יש דברים שהוא רושם לעצמו לבקש מציפי ליבני, הן כשרת שיכון והן כשרת קליטה. במערך הפוליטי המסועף שעומרי הקים ותחזק לא סיפק לאביו שקט תעשייתי בליכוד. מצד שני, רוב האנשים שעומרי דאג להם, נמצאים היום ב"קדימה".

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.