האם לשנות ליין אפ בגלל "מרמרה"?

מאת  | 2 ביוני 2010
 

הנה התלבטות מאחורי הקלעים של תוכנית תחקירים:

ביום שני בבוקר השייטת מתנפצת על ה"מרמרה". התוכנית שלנו ביום רביעי. הייתה לנו תוכנית סגורה. לתחושתנו, טובה. כתבה ראשונה פותחת של עפר שלח על היציאה מלבנון. כתבה שנייה של ישראל רוזנר על הזוג הישראלי-פיני שנטש/לא נטש את הילדה שלו בהודו. מה לעשות? לדחות את הכתבה על לבנון ולנסות להרים כתבה על המרמרה? כן ולא.

למה כן? כי אנחנו לא יכולים להיות לא אקטואליים, כי אנחנו מאמינים ביכולת של המערכת שלנו להביא ערך מוסף, לייצר אמירה חדשה, זווית רעננה על האירועים.

למה לא? כי אנחנו תוכנית תחקירים. אף אחד לא מבטיח לנו שתתרומם כתבה סבירה, שנצליח לייצר אמירה חדשה. אנחנו מאוד לא רוצים לשדר כתבה שתיראה לכם כמו עוד כתבת חדשות מורחבת ואלוהים יודע שכמות השעות ששודרו על "משט השלום", בטח לא השאירה אצלכם הרבה קשב לראות עוד מאותו הדבר. עדיף כבר לשדר כתבה מושקעת על לבנון, שכוללת ראיון הישגי עם אנטואן לאחד, מאשר לרקוח איזו כתבת חדשות מורחבת. גם ככה כתבת לבנון תשודר הרבה אחרי היארצייט. תכננו אותה עשר שנים לנסיגה, אבל דחו את עלייתנו לאוויר ועכשיו זה כבר עשר שנים ושבוע…

בשלב הזה אתם כבר יכולים לנחש מה בחרנו: להתחיל, לנסות, ולהחליט סופית יותר מאוחר. הצוות של "המקור" הוא כל כך איכותי שברור שנוציא משהו. כל המערכת התגייסה. בשלושה ימים צילמנו תחקיר על ארגון ה – IHH שהפעיל את המשט לעזה. ראיינו שופט חוקר צרפתי שמכיר את הארגון ואת ראש הארגון בעזה. שלחנו את שלומי אלדר למטה הארגון בטורקיה ונסלי ברדה עשתה את התחקיר כאן. הדוברים הישראלים, שר הבטחון וסגן שר החוץ, טענו שלארגון יש קשרים עם אל קעידה? האם זה נכון? ואם כן וידענו את זה לפני המשט, למה לוחמי השייטת עלו לאונייה עם רובי צבע? יותר מכך, הנחת המוצא של כל הסיקור התקשורתי היא שהארגון הוא רק פרונט ובעצם מי שמושך בחוטים היא ממשלת טורקיה וטייפ ארדואן. האם זה נכון? אני לא טוען שהצלחנו לספק תשובות נחרצות לכל השאלות הללו, אבל ניסינו ונדמה לי שייצרנו כתבה ראויה. לבנון? היא תחכה עוד שבועיים.

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.