ספין האנטישמיות המייגע

| 27 בינואר 2004

אנטישמיות

 

אחרי המפגן האמנותי של שגריר ישראל בשבדיה, צבי מזאל, הודיע משרד החוץ כי "ישראל החליטה להוריד את דרג הייצוג שלה בוועידה שנושאה "מניעת רצח עם" אשר תתקיים בשטוקהולם בשבוע הבא, ותיוצג בדרג פקידותי בלבד".  ובכן, איך להתבטא בעדינות – ההודעה הזאת אינה אמת.

בהודעת משרד החוץ נמסר כי "ישראל מצרה על כך שלא נוצרו התנאים לאפשר השתתפותה בדרג בכיר יותר". לעיתונאים נמסר כי ה"תגובה הציונית ההולמת" באה בעקבות ההחלטה השבדית לא להסיר את המיצג "שלגיה". האמת היא הרבה יותר פשוטה. אכן, לא נוצרו התנאים לאפשר השתתפות ישראלית בדרג בכיר יותר מסיבה מאוד פשוטה. עוד הרבה לפני ש"שלגיה" באה לעולם אף בכיר ישראלי לא רצה לצאת לשבדיה סתם כי זה לא נוח. משרד החוץ פנה לשרים שונים שבועות ארוכים לפני המיצג השנוי במחלוקת אבל אלו כולם סרבו. חלק מהם לא אהבו את הרעיון שיצטרכו לנסוע לשבדיה בטיסות לא ישירות. גם הנשיא הודיע כי לא יוכל לצאת לוועידה וכך גם שר החוץ, סילבן שלום. במשרד הוחלט, שוב, הרבה לפני "שלגיה", לשלוח את נמרוד ברקן, איש המשרד. אחרי השערורייה הגדולה החליטו במשרד החוץ, מסתבר, לעשות סיבוב על העניין. למה לא? השרים, מסתבר, לא נוסעים בגלל אנטישמיות. נכון, הועידה בשבדיה בכלל נועדה להילחם ברצח עם. נכון, הממשלה השבדית עושה בשנים האחרונות יותר מכל מדינה אחרת בעולם להנצחת השואה אבל מה זה משנה. אנחנו פה בישראל נראה להם מה זה. האנטישמים האלה. ממשלת ישראל הרי הייתה מורידה בשנייה מיצג מעורר מחלוקת שהיה מוצג נאמר במוזיאון תל אביב. ברור, לא?

הפגנת השרירים הפתטית של משרד החוץ היא רק ביטוי לתופעה שהולכת ומתחדדת בחודשים האחרונים. האנטישמיות חוזרת. לא, לא ממש חוזרת לאירופה כמו שהיא חוזרת לישראל. מכשירה את חטאינו, מלבינה את כתמינו ובעיקר בעיקר מצדיקה את מלחמתנו. ברדיו מתנגן ג'ינגל מפחיד על "שריפת בתי כנסת" ו"הכחשת השואה". אתה שומע ומסתכל סביב אם אתה לא נמצא במקרה בגרמניה של שנות השלושים. בעיתונים מובלטים סקרים שנעשו באירופה. הידעתם? אחד מכל שישה בריטים חושב שהיהודים עושים שימוש מוגזם בשואה. חבל שלא עשו סקר כזה בארץ. ייתכן שפה בישראל האחוזים יותר גבוהים.

קמפיין האנטישמיות הוא לא מקרי. יש כאן קואליציה של אינטרסנטים. עבור ראש הממשלה זה חלק מתמונת עולמו. כל העולם נגדנו ואי אפשר לסמוך על אף אחד. כשכולם אנטישמים ברור שאי אפשר לעשות שלום עם אף אחד, שלא לדבר על לסמוך על כוח בינלאומי לשמירת שלום. מצד שני, נמצאת הסוכנות היהודית. השנה עלו לארץ רק 25 אלף עולים, הכמות הזעומה ביותר ב- 15 השנים האחרונות. מחצית מהעולים מארצות חבר העמים אינם יהודים. רבים מאלו שבאים לא קשורים בשום דבר לחלום הציוני. בחלק לא קטן מהמקרים מדובר בזקנים וחולים שנוחתים כאן ומועברים ישירות בכיסא גלגלים לבית החולים הקרוב. כן, יכול להיות שגם זאת חלק מהמחויבות של מדינת היהודים לעוליה אבל ברור שבמצב כזה הסוכנות חייבת להרים קצת יותר גבוה את דגל האנטישמיות.

מה שעושים ראש הממשלה, שר החוץ והסוכנות היהודית מובן וברור. הבעיה היא שאין אף גורם בצד השני שיש לו אינטרס לספק מידע מרגיע. הממשלות האירופאיות מנסות לעשות זאת על קצות האצבעות. הן יודעות שהן הולכות על ביצים כאן. המרחק מ"אתם הישראלים קצת מגזימים עם בעיית האנטישמיות באירופה" ל"אתם האירופאים כולכם אנטישמים" הוא דק מאוד. בשוק הדעות והמחשבות הזה יש קונצנזוס – אירופה רוויה אנטישמיות מפחידה. הכי טוב לחיות בישראל.

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.