מכתב בוש – מה באמת קיים בו

מאת  | 18 באפריל 2004
 

הרבה מילים יפות יש במכתבו של הנשיא בוש לראש הממשלה שרון. לא צריך לזלזל בהן. יש להן חשיבות הסברתית, מוסרית, אולי אפילו הן יכולות לעזור לגורמים המתונים בעולם הערבי ובחברה הפלשתינית לרדת מעץ השיבה. אבל בסופו של יום אלו הן רק מילים. אין לעמדותיו הנוכחיות של הנשיא בוש שום משמעות פרקטית.

במכתב בוש קיימת הכרה מרומזת ומשתמעת בגושי ההתיישבות אולם במקביל ארה"ב קיבלה הבטחה כתובה מישראל לעבור במשותף צוות ישראלי וצוות אמריקני על התנחלות אחר התנחלות ולקבוע עד היכן ניתן לבנות בכל התנחלות.

המילים החשובות ביותר במכתב הן, כמובן, אלו שבהן בוש ממקם את שיקום הפליטים הפלשתיניים בפלשתין העתידית ולא (RATHER THAN ) ישראל.  מה זה נותן לנו? הרגשה טובה? אין ספק. מצד שני, ההתבטאות של בוש לא תשנה דבר במו"מ העתידי בין מנהיג ישראלי למנהיג פלשתיני.

שלא תבינו אותי לא נכון – זהו הישג ישראלי גדול. אף נשיא אמריקני לא אמר את זה לפני בוש אבל צריך גם לשים את הדברים בפרופורציות. אף נשיא אמריקני לא העלה על הדעת שזכות השיבה תמומש. יתרה מזאת, בפעם היחידה שהדבר עמד למבחן ממשי פעל הנשיא קלינטון בדיוק בדרך הזאת. בועידת קמפ דייויד שאל קלינטון את נביל שעת' הפלשתיני איזה מספר של פליטים אמור לדעתו לחזור לישראל. שעת' דיבר על 5%-10%. קלינטון כמעט התפלץ. הוא האדים ותקף את שעת' בחריפות. 5 חודשים מאוחר יותר הוא פרסם את הצעתו להסדר קבע סופי בין ישראל לפלשתינים. על פי ההצעה הזאת, לא תהיה לפלשתינים זכות שיבה לישראל.

יתרה מזאת, בניגוד למה שאנחנו נוטים לחשוב למילים של נשיא אמריקני בעניין המזרח התיכון אין משמעות כל כך גדולה. אולי מכיוון שאנחנו לא מייחסים משמעות גדולה למילים של ראש ממשלה ישראלי אנחנו נוטים לתת קרדיט יותר גדול למילים האמריקניות. כדאי אולי להזכיר את תוכנית רוג'רס, שר החוץ האמריקני, תוכנית רייגן, הצהרותיו של ג'ורג' שולץ ועוד. לכולם היה מה להגיד בעניין הסדר הקבע בין ישראל לפלשתינים וכל מה שהם אמרו לא הפך למציאות בשטח.

בסוף, בסוף כשעוברים טוב על הדברים של הנשיא בוש מבינים לאן הם באמת מובילים. זהו אותו פיתרון, זהו אותו הסדר קבע שנמצא בתוכנית קלינטון, ביוזמת ג'נבה, ביוזמה הסעודית (פחות או יותר). מדינה פלשתינית על גבולות 67 תוך תיקוני גבול. גושי התיישבות לישראל, חילופי שטחים, חלוקת ירושלים, אין זכות שיבה. היכולת של דובי וייסגלס ואריאל שרון לקחת את מה שבאמת חושבים האמריקנים ולעבד ממנו מכתב נשיאותי שכן יעזור להם להעביר את תוכנית ההתנתקות הוא ההישג האמיתי שטמון במכתב בוש.

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.