חיסול רנטיסי – במותו ציווה להם את החיים

מאת  | 18 באפריל 2004
 

במותו ציווה רנטיסי לשרון את החיים.

מ – 168 החיסולים שביצעה ישראל עד היום כנראה שזה היה החשוב ביותר, מבחינתו של אריאל שרון לפחות. עד החיסול הזה היה למתנגדי ההתנתקות בליכוד עדיין איזשהו סיכוי לדגדג את שרון. הפער עמד על 10-15 אחוזים. הצטרפות של שלישיית בל"ש (ביבי, לבנת, שלום) למתנגדים עשויה הייתה לסגור את הפער. הטילים של חיל האוויר ב – 20:30, מוצאי שבת, סגרו את הסיפור בליכוד (בהסתייגות המתבקשת לפני כל בחירות).

כשאריאל שרון הציג את תוכנית ההתנתקות שלו לימור לבנת הציבה תנאי. אתמוך בתוכנית רק אם יסופחו גושי ההתיישבות לישראל. לבנת ידעה היטב ששרון לא יכול לספח והתכוונה להתנגד לתוכנית. היא אפילו אמרה זאת בפומבי. ואכן, אפילו סנטימטר מיהודה ושומרון לא סופח ולמרות זאת לבנת תומכת בהתנתקות. ההסבר שלה לפליק פלאק שלה צריך להילמד בבתי ספר למנהיגות. בשיעור של אנטי מנהיגות, כמובן. אני חושבת שהתוכנית רעה, הסבירה לבנת, הליכי קבלת ההחלטות פגומים אבל אני תומכת כי הציבור רוצה בזה.

מסתבר שהסיפור המיושן הזה של מנהיג שמוביל את הציבור נגמר. עכשיו המנהיג הולך בגלוי ובגאון אחרי הציבור.

הסיפור של נתניהו לא שונה בהרבה. נתניהו אמר כי התוכנית רעה, מסוכנת, שהוא לא היה יוזם אותה אבל בסופו של דבר הוא החליט לתמוך בה. למה? קחו נשימה ארוכה. ראשית, כי היא כבר יצאה לדרך. שנית, כי שרון הבטיח בקולו (ראש הממשלה אפילו לא הסכים להעניק לו פגישה) שגושי ההתיישבות יוקפו בגדר עוד לפני הפינוי. כשנתניהו רוצה, מסתבר, הוא יכול להיות מאוד תמים. שר האוצר הרי יודע ששרון הבטיח לאמריקנים שחלקים שונים בגדר לא ייבנו, לרבות החיבור לאריאל. נתניהו גם התנגד במהלך הקריירה שלו לכל כך הרבה תוכניות ש"יצאו לדרך" שקשה כמעט להאמין שזה הנימוק שלו להסכים לפינוי יישובים.

הסיבה האמיתית להחלטה של נתניהו ולבנת היא, כמובן, הרצון להיות בעגלה של המנצחים ולא להצטייר כקיצוניים. אחרי חיסולו של רנטיסי שניהם החליטו כי להתנגד לתוכנית זה כמו לדפוק את הראש בקיר ואף אחד מהם, ראשי ממשלה בעיני עצמם, לא נוהג לעשות את זה.

השורה התחתונה היא הישג עצום לאריאל שרון. בדיוק כמו שהוא חשב – התמיכה הציבורית בפינוי עזה כופפה את שריו אחד אחרי השני. ב – 2.5.04 הוא ינצח, אם לא יקרה משהו מטורף, במשאל ברוב גדול, מייד לאחר מכן הוא יעביר את התוכנית שלו ברוב עצום בממשלה ובכנסת. עם קצת מזל, הוא יוכל אפילו לשמר את הקואליציה הנוכחית שלו לתקופה מסוימת (זבולון אורלב יוביל את המפד"ל להישארות בממשלה).

מה ששרון עשה הוא לא פחות מבלתי יאומן. קחו 6 חודשים אחורה. אם מישהו היה אומר לכם באוקטובר 2003 שאריק שרון, אריק שרון(!) יוביל תוכנית לפינוי מלא של עזה ו-4 יישובים ביהודה ושומרון בלי שום תמורה פלשתינית ובפינוי תומכים הניצים הטורפים נתניהו, לבנת, מופז ואולמרט הייתם, מן הסתם, מפנים אותו לפסיכיאטר הקרוב. כנראה שהאינתיפאדה בכל זאת עשתה משהו.

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.