ההפצצה ליד דמשק – בלי קבינט?

| 7 באוקטובר 2003

אנשים שמכירים מקרוב שנים רבות את תהליך קבלת ההחלטות בנושאים מדיניים-ביטחוניים בישראל דיברו בימים האחרונים במילים קשות במיוחד על הדרך בה אושרה ההחלטה להפציץ מחנה אימונים של הג'יהאד האיסלמי ליד דמשק. "אי אפשר להאמין" ו"מטורף לחלוטין" הם רק חלק מהביטויים שיכולתם לשמוע לא לציטוט מאנשים שכיהנו כשרים בכירים או מזכירי ממשלה.

לכאורה, מה זה משנה ולמי אכפת. ממילא ראשי ממשלה בישראל, כמעט ללא יוצא מן הכלל (מנחם בגין נהג לשתף את הקבינט יותר מאחרים אבל החליט, כמובן, על הנסיגה מסיני בלי לשתף את הקבינט), קיבלו תמיד החלטות דרמטיות לבד והשתמשו בקבינט המדיני – ביטחוני כחותמת גומי בלבד. אולם אריאל שרון חצה (גם) בעניין הזה גבולות שקודמיו חששו לחצות.

החלטה כל כך דרמטית כמו תקיפה אווירית בעומק סוריה, לראשונה מאז מלחמת יום הכיפורים, לא הובאה לפורום קבלת ההחלטות העליון במדינת ישראל, הקבינט המדיני-ביטחוני. למעשה, ההחלטה התקדימית שבה ישראל קושרת לראשונה בין פיגוע בחזית הפלשתינית לתגובה בזירה הסורית לא הובאה לאף פורום אמיתי, כזה שנמצא בספר החוקים.

שרון ומופז העלו את ההחלטה בפני פורום שהם המציאו, מטבחון בן 5 שרים. נכון, ממשלות רבות הקימו מטבחונים אבל אף ממשלה לא העזה להביא לפורום הזה החלטות שעלולות לדרדר את ישראל למלחמה עם סוריה. מותר, כמובן, למטבחון ליצוק תוכן לתוך החלטה עקרונית שהתקבלה על ידי הקבינט. כך, פחות או יותר, מתבצעים החיסולים. אסור למטבחון לקבל החלטה עקרונית בנושא חדש לחלוטין.

זאת אינה שאלה פורמליסטית גרידא. ההצעה להפציץ ליד דמשק הובאה בעבר מספר פעמים לקבינט ונדחתה פעם אחר פעם. ההחלטה לא להביא זאת הפעם לקבינט מעלה חשד שמישהו שם למעלה חשש שאין לו את הרוב הנחוץ או סתם לא רצה שינוהל פרוטוקול מסודר של ישיבה. גם במטבחון הרוב של שרון ומופז היה דחוק. 3 שרים בעד, 2 נגד. אפי איתם, למשל, חבר בקבינט שאינו חבר במטבחון, כבר התבטא נגד ההחלטה. ייתכן מאוד שבקבינט שלום, לפיד, פורז ואיתם היו חוסמים את שרון ומופז.

הטיעון של ראש הממשלה ושר הביטחון הוא טיעון מאוד עתיק ומאוד נכון. הכל דולף מהקבינט. לא יכולנו להסתכן שההצעה הזאת תדלוף. הבעיה של הדלפות מישיבות קבינט היא בעיה אמיתית, שמחייבת טיפול חכם, אם כי לשרון יש נטייה להגזים בה. נדירים המקרים בהם הודלפו החלטות מבצעיות ומאוד נדירים המקרים בהם פורסמו הצעות כאלו. חוץ מזה, אף ועדת חקירה לא הייתה מקבלת טיעון של ראש ממשלה שהוא נמנע מלקיים דיון ראוי לשמו בפורום המתאים לכך מכיוון שחשש מהדלפות. תשאלו את אהוד ברק. הוא טען בדיוק את הטענה הזאת בפני ועדת אור. הועדה הגדירה את הטענה "מביכה".

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.