עושים חוק מיוחד עבור אלון אלרואי

| 25 בדצמבר 2003

אלון אלרואי הוא שם שאינו אומר הרבה לציבור הרחב. בכל זאת, אלרואי עומד לקבל משהו שמעטים מאוד קיבלו בארץ  – חוק מיוחד על שמו, חוק אלרואי, לא פחות ולא יותר. למה זכה אלרואי לכבוד הגדול הזה, כבוד שזכו לו עד היום רק יחידי סגולה (לאה רבין ובנימין נתניהו)?

פשוט מאוד. בכנסת שלנו כשאדם חשוב רוצה משהו והחוק אינו מאפשר זאת משנים את החוק. ככה זה. אלרואי, מסתבר, הוא אדם חשוב מאוד. יש לו מהלכים במרכז הליכוד. הוא נחשב קרוב לשרים סילבן שלום ולימור לבנת והוא חבר מליאת רשות השידור.

פה גם בדיוק מתחיל הסיפור המוזר הזה. אלרואי מסיים עכשיו שתי קדנציות במליאת רשות השידור.

על פי חוק רשות השידור, לא ניתן להמשיך לקדנציה שלישית. אלרואי, כנראה, חושב שהחוק הזה לא ראוי. אחרי ככלות הכל, לא מחליפים סוסים מנצחים באמצע המרוץ ומהי מליאת רשות השידור אם לא סוס מנצח. אפשר לשאול את דן מרגלית ויעקב אחימאיר.

בהליך מזורז במיוחד הונחה בשבוע שעבר הצעת חוק בכנסת שתאפשר לאלרואי קדנציה שלישית. על פי הצעת החוק, מי שאחת משתי הכהונות שלו נפסקה לפני סופה שלא באשמתו יכול להמשיך לכהונה שלישית. אלרואי היה חבר במליאת רשות השידור בשעה שבג"צ החליט לפני מספר שנים לפזר אותה. אחת משתי הקדנציות שלו, אם כן, ארכה 27 חודשים בלבד. כהונה מלאה היא 36 חודשים.  בגין 9 החודשים האבודים האלה החליטה הכנסת לפצות את אלרואי ולהעניק לו כהונה שלמה נוספת של 36 חודשים. הצעת החוק, כאמור, כבר עברה במהירות את השלבים הראשוניים של החקיקה ובשבוע הבא היא אמורה לעבור במהירות 3 קריאות בדרך לכניסתה לספר החוקים.

מה שמדהים בסיפור הזה הוא איך חברי הכנסת מגייסים זה את זה לתמיכה בהצעת חוק כל כך מוזרה. בכל מה שקשור לטובות לחברים אין קווים מפלגתיים. בליכוד עומד מאחורי ההצעה ח"כ גלעד ארדן אבל ארדן ידע שבסיפור הזה אסור לו להישאר לבד. במליאת רשות השידור יש עוד חברים שרוצים קדנציה שלישית. כל אחד מהחברים האלה 'שייך' למפלגה אחרת. חברה אחת, למשל, היא ממפ"ם. גם היא רוצה להישאר. התוצאה- ח"כ אבשלום וילן ממרצ חתום גם הוא על הצעת החוק. בצורה דומה שוכנעו ח"כ דליה איציק מהעבודה וח"כ יאיר פרץ מש"ס. בשביל מה בכלל להיבחר לכנסת, שואלים את עצמם, מן הסתם, חברי הכנסת אם אי אפשר לחוקק איזה חוק קטן בשביל חברים פה ושם?

נמאס כבר לכתוב על מה שעושים חברי הכנסת לפרלמנט שלנו. בשיעור הראשון של משפט חוקתי מלמדים שחוק הוא דבר כללי ושיוויוני שחל על כולם, שהכלליות הזאת היא בבסיסו של הרעיון הדמוקרטי. כולם שווים בפני החוק. לא מייצרים חוקים מיוחדים כדי לפתור בעיה אישית.

קשה לצפות שהכנסת תתמרד בשבוע הבא ולא תאשר את חוק אלרואי. יש רק סיכוי אחד לטרפד את היוזמה המוזרה בעודה באיבה. השר הממונה על רשות השידור, אהוד אולמרט, צריך להודיע שאין בכוונתו למנות את אלרואי לכהונה שלישית. במקרה כזה אל תופתעו אם לפתע פתאום, בלי שום קשר לדבר, כמובן, הצעת החוק תיגנז. אולמרט בוודאי יכול למצוא באימפריית המינויים שתחת ידיו משהו אחר לתת לאלרואי.

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.