למה שרון מתעקש להציג את זה כתבוסה פלשתינאית?

| 3 בפברואר 2004

"אבו מאזן, ידידי, אתה יודע שיש לי עניין רב בהצלחתך, אה, הייתי אומר שאפילו תרמתי לה במשהו. לא משנה. תראה מה אני מציע לך. אני אשחרר 800 אסירים פלשתינים ואפנה את כל ההתנחלויות מרצועת עזה וגם כמה התנחלויות ביהודה ושומרון. האם אתה חושב שצעדים כאלו יכולים לעזור לך לבצר את שלטונך ולהילחם בארגוני הטרור?"

לא, שרון לא אמר את הדברים לאבו מאזן כשהוא היה ראש הממשלה הפלשתיני. למעשה, הוא אפילו לא היה קרוב לזה. שרון נתן לאבו מאזן, הישגו הגדול ביותר, ליפול ולא הסכים לפנות עבורו התנחלות אחת. אפשר רק לדמיין מה היה האפקט האדיר שהייתה יוצרת הצעה כזאת של שרון. אבו מאזן היה נראה כמו מי שהצליח לספק את הסחורה. ערפאת היה נלחץ לפינה. יאסין היה נדחק לפינה אפולוגטית. אם, רק אם.

אין דרך הגיונית להסביר את הפרדוכס הזה. בממשל האמריקני שואלים בתדהמה – אם כבר שרון מוכן לפנות את הרצועה למה הוא לא מציע את זה לאבו עלא? מה, הוא מעדיף לסכן את שלטונו ולא לקבל דבר ובלבד שלא לחזק מישהו שנתפס כמקורב לערפאת? מקרה שרון הוא המקרה הקלאסי של מי שמוכן לאבד עין אחת ובלבד שיריבו יאבד את שתי עיניו. אגב, גם אבו עלא אינו חף מאשמה. רק דמיינו לעצמכם מה היו הכותרות היום אם הצהרת שרון הייתה באה אחרי פגישה של אבו עלא עם שרון, פגישה שאבו עלא מעכב ומעכב.

אל תתבלבלו מההצהרות הפומביות. הממשל האמריקני יתמוך בתוכנית שרון, אם הוא אכן ינסה להוציא אותה אל הפועל. מה זה יתמוך. הממשל ידחוף, יעזור ובעיקר בעיקר יממן. משיחות ראשוניות עם אנשי ממשל אמריקנים ברור שהממשל יהיה מוכן לשפוך מיליארדי דולרים על פינוי רצועת עזה מיהודים. בעבר החזיק הממשל האמריקני בגישה שאנחנו לא נהיה מוכנים לממן את הפיצויים למתנחלים שלכם. אתם הבאתם אותם. אנחנו, אתם זוכרים, נכון, התנגדנו. אין שום סיבה שנפצה אתכם עכשיו על השטויות שעשיתם. הגישה הזאת, כנראה, היא נחלת העבר. בישראל ובארה"ב מתחילים לדבר על "הפתעת אוקטובר" או, יותר נכון "מתנת אוקטובר". לפי התיזה הזאת,  שרון יתזמן את הפינוי סמוך למועד הבחירות בארה"ב כמחווה לנשיא שאחראי במידה לא מעטה להישרדותו. נכון, בוש לא בדיוק בונה על עזה כשפן שינצח עבורו את הבחירות. רוב מכריע של האמריקנים לא יודע איפה עזה אבל בוש בהחלט יודע להעריך נאמנות פוליטית ולא תהיה לו בעיה לשלם עליה במטבע קשה. אגב, דבר אחד שרון כבר השיג בהצהרתו. עד עכשיו האמריקנים היססו לגבי בקשת שרון להתקבל החודש בבית הלבן. הבוקר ההיסוסים נגמרו. שרון יראה בקרוב מאוד את בוש.

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.