לעבוד מול תקשורת ראש הממשלה (וקצת על שרה)

מאת  | 19 באוקטובר 2010
 

כשניר חפץ נכנס לתפקידו כיועץ תקשורת של ראש הממשלה נתניהו, חשבתי לעצמי – וואו, הנה נכנס לעבוד עם נתניהו אדם, שיש לו היכרות טובה של הבוס ורמת ציפיות נכונה. היכרות טובה, כלומר, הבנה שלנתניהו יש נטייה לשרוף את אמינות הדוברים שלו. רמת ציפיות נכונה, כלומר, הבנה שאצל ביבי אתה תמיד בהתחלה מלך העולם, אבל אחר כך, כמו כל דון ז'ואן, הוא מואס בך ומחפש את הכיבוש הבא והמסעיר. יועץ התקשורת אקוניס נמאס, משפילים אותו, מראיינים מועמדים מאחורי גבו, מחליפים אותו בכוכב החדש יוסי לוי. אחרי קצת זמן, נמאס מלוי, משפילים אותו, מחפשים מועמדים מאחורי גבו, עד שמביאים את הכוכב החדש, ניר חפץ וחוזר חלילה.

חפץ בא לתפקיד עם המון ניסיון תקשורתי ורזומה מכובד (עורך "7 ימים"). בתקרית הנסיעה הסודית לרוסיה, הוא הוכיח המון כוח. לדעתי, בדיוק כפי שצריך עם נתניהו.

 למי שלא זוכר – נתניהו ואנשיו לא רצו לגלות לחפץ לאן הבוס נעלם. סודי. חפץ הפך את ההיעלמות לסיפור תקשורתי. מן הסתם, רצה להראות לביבי איך הדברים מתפרקים, כשיועץ תקשורת לא בתמונה. אחר כך ניסו לשרוף אותו עם השקר שביבי בארץ. חפץ לא פראייר. הוא הוציא את ההודעה בשם המזכיר הצבאי. מהפרשה הזאת נתניהו יצא חבול, המזכיר הצבאי כליפי יצא כעוס וחפץ סיים אותה, כשהמון אנשים כועסים, אבל אמינותו מול העיתונאים לא נשרטה. הרבה זמן לא ראיתי מישהו שמטפל ככה בביבי. היה נראה לי שאולי סוף סוף נתניהו מצא יועץ תקשורת, שיצליח קצת להרגיע את ההיסטריות שלו בתחום.

בערך שנה אחרי, אפשר להגיד בביטחון ש"אילוף הסוררת" נכשל. חפץ אימץ את מנטליות לשכת נתניהו הנוכחית. משחקים בונקר. אנשים בגיל שלי עוד זוכרים את מכבי רמת עמידר בכדורגל. חפץ בטוח זוכר אותם. עומדים כולם בהגנה ובועטים את הכדורים ליציעים. שהזמן יעבור. אנשי תקשורת של נתניהו לא יוזמים דבר, בדיוק כשם שנתניהו לא יוזם. בעיקר משתדלים לכבות שריפות ולהעביר עוד יום. ניסיון לקבל מאנשי התקשורת של נתניהו איזשהו תדרוך מסודר, בנושאים כמו הקפאת בנייה, יחסים עם אמריקניים, איווט ליברמן ובעצם, כל דבר אחר, דומה לניסיון לדבר עם מזכירה אלקטרונית.

הדוגמא הכי טובה למה שקרה במערכת הכוחות של נתניהו עם דובריו, הגיעה בהודעה המטופשת שלשכת ראש הממשלה מסרה על כך ש"נתניהו כבר חזה בעבר את אסון המכרות". הדרך הנכונה לדברר דבר כזה היא שהדובר יזרוק את זה בשיחת אגב עם כתב אחד, שיציג את זה כאילו הוא גילה את זה. זה אלף בית. לא צריך להיות גאון בשביל זה. העובדה שדובריו של נתניהו לא עשו את זה, רק מראה כמה אין להם כוח להתמודד עם הבוס, גם במקרים שההתמודדות הזו טובה לו.

ביום חמישי אחה"צ העברתי לחפץ שאילתה נפיצה. "שלוש עוזרות של שרה נתניהו הודיעו לאחרונה שהן עוזבות. מלי אבן חן, מירי בלישה וכרמל מיכאלי. האם תרצה להגיב?". זהו. הרסתי לו את סוף השבוע (זה הזמן להתנצל. אני מחבב את ניר ולא התכוונתי, שהוא עצמו יטפל בזה). פתאום לשכת התקשורת של נתניהו, הפכה לסופר אקטיבית. עוד סמס ועוד סמס. טלפונים אליי. שאלות, הבהרות, מתי אתה מפרסם, איפה, למה. במקביל, נעשו טלפונים לכל אחת מהעוזרות. מהר, מהר, להחתים אותן שהן עזבו מרצונן, שהן אהבו כל דקה עם שרה ועזבו רק מכיוון שכוח עליון כפה עליהן את זה. למען הסר ספק – שתיים מהשלוש עזבו כי לא היו מוכנות יותר לסבול. זה גם לא הסתיים יפה. כמעט כרגיל אצל נתניהו. גם השלישית לא נהנתה, בלשון המעטה, מעבודתה, אבל לה יש גם נסיבות אישיות, שהאיצו את ההחלטה. ביום שבת בעשרים לשמונה, אחרי 48 שעות אינטנסיביות, הגיעה התגובה. עמוד שלם. הלוואי והם היו כל כך נדיבים בנושאי מהות. ההודעה כללה ציטוטים משתיים מהנשים, שהן אהבו את העבודה עם משפחת נתניהו. אחת סירבה, מסתבר, לחתום על ההודעה. איך נתניהו הצליח להפוך גם את ניר חפץ מאיש תקשורת חזק ומוערך למישהו שמשתתף בכיבוי השריפות עבור שרה? מדהים. פעם נכנס ראש לשכה חדש לעבוד עם נתניהו. הוא הלך להתייעץ עם אחד ממקורביו של ביבי, להבין לאן הוא בא. המקורב: בהתחלה תהיה כוכב.

הרל"ש: ואיך אדע כשסר חיני?

המקורב: כשביבי יבקש ממך להסיע את שרה לאנשהו, או את יאיר/אבנר, תדע שימיך ספורים.

זה לא לקח הרבה זמן.      

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.