עתירה לבג"צ – "לחצים פוליטיים במשרד התקשורת וברשות השנייה לסייע לדוד בן בסט"

| 30 באפריל 2014

בעבר פרסמתי תחקיר על ההתנהגות המשונה למדי של משרד התקשורת והרשות השנייה, שאפשרו במשך שנים לתחנות רדיו אזוריות להקים עוד תחנות חדשות בלי מכרז ובניגוד לכאורה לחוק (אני כותב 'לכאורה' כי הטירוף הגיע לרמה כזאת שמועצת הרשות השנייה ניסתה להלבין פרקטיקה לא חוקית באמצעות נוהל מוזר).

עוד יותר מעניין – אלו שקיבלו היתר לזה הם בעלי תחנות עם קשרים פוליטיים אמיצים, בראש וראשונה, בעל תחנות הרדיו האזוריות, דוד בן בסט, שמפעיל (גם) תחנה כזאת ברוסית כבר 13 שנה, תוך שהוא צובר בגללה השפעה פוליטית ויתרונות כלכליים וכל פקידי משרד התקשורת והרשות השנייה יושבים ושותקים.

גם כשמבקר משרד התקשורת האמיץ (אלון זולר) כבר כתב דו"ח חריף בפרשה, לא הפסיקה שתיקת הכבשים. האם שרי התקשורת לדורותיהם עמדו מאחורי זה, בגלל קשריו הפוליטיים של בן בסט, או שהפקידות הכנועה החליטה ביוזמתה לא לעשות דבר?

היום הוגשה עתירה סופר מעניינת לבג"צ על ידי תחנת רדיו שמתחרה עם בן בסט, רדיו תשעים באזור נתניה. האחים אורגד, בעלי התחנה רצו גם הם להקים כך סתם עוד תחנת רדיו ברוסית על חשבון התדר לשיפור קליטה שהם קיבלו. אם רדיו חיפה עושה את זה ורדיו דרום (צביקה שלום, אחיו של סילבן), למה לא אנחנו? משום מה הם לא קיבלו את אותו יחס, שקיבלו התחנות האחרות. הנה כמה פסקאות מהעתירה, שהוגשה על ידי עו"ד ברק בר שלום:

בחודש מאי 2013 קיימו העותרת והח"מ פגישה בעניין עם יועמ"ש הרשות, עו"ד הלה שמיר. במסגרתה ציין מנכ"ל העותרת את הראיות המצביעות על חשד כבד ללחצים פסולים שהופעלו על הרשות בעניינה של מרשתנו מצד בעלי אינטרסים שונים, לרבות הודאה מפורשת בעניין הן מצד הגורם שהפעיל את הלחצים על הרשות (הבעלים של רדיו השפלה שמפעיל תחנת רדיו ברוסית מר דוד בן בסט) והן מצד גורמים בכירים ביותר ברשות השניה עצמה. העותרת נדהמה לגלות, כי יועמ"ש הרשות לא כפרה בדברים והתחייבה כי מעתה ואילך עניינה של מרשתנו יטופל בצורה הוגנת ונאותה.

לא עסקינן בהשערות בעלמא ובתחושות בטן של העותרת בלבד, אלא בעדויות חותכות:

גורמים בכירים ביותר ברשות השניה  אמרו למנכ"ל העותרת מפורשות, כי דוד בן בסט (המשמש כיו"ר התאחדות תחנות הרדיו האזורי) מפעיל לחצים כבדים על הרשות השניה בעניין מחשש שמתן היתר לעותרת לפצל את שידוריה לשידורים בשפה הרוסית יפגע בתחנה המשדרת ברוסית שבבעלותו והציעו לעותרת "לרכך" את הצעתה וכך לנסות ולנטרל התנגדויות.

האם העתירה תאלץ את הרשות השנייה לעשות כבר משהו? אולי היועצת המשפטית של הרשות, שיודעת להיות כל כך אסרטיבית כשהיא רוצה, תפרסם חוות דעת בנושא (ולא רק טיוטות…)? אולי שר התקשורת יעז להתתערב, למרות שזה עלול לעלות לו בקולות מתפקדיו של בן בסט (אם יש כאלו)?

אחת מחברות ועדת רדיו (ברשות השנייה – ר.ד.) פנתה לעותרת בהצעה להתחיל עם שידורים בשפה הצרפתית כדי לנטרל את ההתנגדויות והלחצים בעניין ובהמשך לבקש לשדר גם בשפה הרוסית.יתרה מזו – גורמים בכירים נוספים ברשות אישרו בפני העותרת כי אכן מופעלים עליהם לחצים מצד הבעלים של רדיו לב המדינה, דוד בן בסט, המשמש כיו"ר התאחדות תחנות הרדיו האזורי ואף בישיבת ועדת רדיו שהתקיימה ביום 22.2.13 בהשתתפות העותרת, אף אחד מחברי הועדה לא הכחיש את החשדות שהעלה ב"כ העותרת בדבר הלחצים הפסולים המופעלים על הרשות מצד בן בסט.

תגובת דוד בן בסט: לא מתפקידי ולא בסמכותי להגיד או להמליץ לרשות השניה מה לעשות. הרשות השניה מחליטה לפי שיקול דעתה בבקשות של תחנות לאישורי פיצול השידורים. לא ביקשתי מהרשות לא לאשר פיצול תדרים ווודאי שלא הפעלתי לחצים בנדון. הדברים המיוחסים לי אינם נכונים. הודעתי לאורגד שאיני מתנגד לפיצול ואני כך אכתוב לרשות אם אתבקש.

תגובות

תגובות

6 thoughts on “עתירה לבג"צ – "לחצים פוליטיים במשרד התקשורת וברשות השנייה לסייע לדוד בן בסט"

 1. uri139@gmail.com'אורי

  וכמובן עם כל הנוהל שניתן לדוד בן בסט, היו שם כבר כמה שדרנים שחצו כל גבול הגיעו המון פעמים (למיטב ידיעתי) לבירורים אודות הניבולי פה שנזרקו בכל דקה אפשרית, ותמיד חזרו לעבודתם אחרי השהייה קצרה.

 2. hasan194@zahav.net.il'חסן חמוד

  לרביב דרוקר שלום רב,
  אתה חייב הסבר : למה מחקת את כל 7 התגובות?

 3. נועה

  דרוקר לא מפספס ( שכח לספר שבן בסט ליכודניק) תמיד המושא שלו לתחקירים
  הם מזוהים עם הימין/ חרדים, כול השאר כמובן חסינים
  מבקורת..

 4. hasan194@zahav.net.il'חסן חמוד

  הדרישה שלי להסבר מחיקת תגובות השתרבבה בטעות.
  על זה אני מתנצל.

 5. רן דותן

  עוד פרט קטן המסביר את הרצון העז להעלים את רשות השידור! טלוויזיה וגם רדיו, פשוט לחסל כל תחרות.
  שכן אם באמת היו חושבים על הבראה כצעד ראשון היו מפרידים בין הרדיו לטלוויזיה – הרי הרדיו לכל הדעות "עושה" עבודתו נאמנה! ואפילו מצליח להחזיק את עצמו מבחינת כספים, כך שאין הצדקה הגיונית לסגור לפטר עובדים ולפגוע בפרנסה של מאות משפחות נוספות במדינה !
  אבל הרדיו מהווה תחרות לא רצויה ! ובמשרד התקשורת כמו בליכוד "רואים" רק בעלי הון!

 6. zirkel@013.net'משה צירקל

  רביב, יישר כוח על עבודתך העיתונאית האמיצה,
  המשך בדרכך החשובה,
  מתחילים לראות את האור בקצה המנהרה…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.