יום ראשון – ועדת השרים לחקיקה דנה בקק"ל

אז האם הפוליטיקאים יעזו לפגוע בקופה הקטנה שלהם? האם יהיו אמיצים דיים כדי להפנות את הגב למיטיביהם, אפי שטנצלר ואלי אפללו? ראשי קק"ל שפכו כסף כמו משוגעים בחודשים האחרונים על יעדים הקרובים לליבם של הפוליטיקאים. הליכוד קיבל, ישראל ביתנו קיבלו, הבית היהודי קיבלו (בני עקיבא ועוד). מה הסיכוי שהם יצביעו בעד הצעתה של שרת המשפטים ציפי לבני ביום ראשון ויכפיפו את קק"ל למבקר המדינה? מכמות החומרים שמגיעה אליי, מבקר המדינה יוכל לכתוב ספר על הארגון הזה, לא דו"ח.

לא צריך לתלות תקוות גדולות בישיבה ביום ראשון. ראשית, קק"ל כידוע ערוכה טוב ללחוץ על פוליטיקאים. היא משלמת ביד נדיבה ללוביסטים (עליזה גורן ותומר עמיר), יש הרבה עורכי דין, שמקורבים למערכת הפוליטית, שמקבלים ממנה המון כסף, בקיצור, יש המון מנופי לחץ. אז  אומנם "יש עתיד" קצת התרככו, בכל זאת הם לא חלק מהחגיגה ואולי יתמכו בהצעת החוק, אבל כנראה שעכשיו אורי אריאל, שר השיכון, עד לא מזמן המתנגד הגדול ביותר למה שקורה בקק"ל, כנראה שהוא שינה צד. אולי זה בגלל המו"מ הלא נגמר שבו הוא מנסה לקחת מקק"ל מיליארד וחצי שקלים ל"הסרת חסמים", אולי סיבות אחרות, אבל אריאל כבר לא ממש בצד השני. על ליברמן כבר כתבתי בהרחבה. הסיפור עם הליכוד פחות ברור. מצד אחד, ראש הממשלה נתניהו לא ממש אוהב את ההנהגה של שטנצלר ואנשיו. מצד שני, גם כאן יש אינטרסים גדולים ובכירים אחרים בליכוד, שכן קרובים לקק"ל. אגב, לא שמעתם אף אחד ממפלגת העבודה מתבטא בנושא הזה. הם לא יהיו בועדת שרים, כמובן, אבל קולם משמעותי מאוד בכנסת, אלא שמפלגת האופוזיציה שמטיפה לטוהר מידות בדממה. בוז'י הרצוג, איתן כבל, אפילו שלי יחימוביץ', אף אחד לא רוצה להסתבך עם שטנצלר (חוץ ממשה מזרחי החד פעמי, שאף פעם לא דופק חשבון לשון דבר, חוץ מהמצפון שלו).

דבר אחד ברור – אם הייתה איזו טענה שהגופים הפנימיים יוכלו לעשות את זה, אז זה ממש לא קרה. דירקטוריון קק"ל, כאמור, נתן גיבוי ליו"ר. אפילו הרפורמים, בדרך כלל לא מאוהדיו הגדולים (למרות שזו אותה סיעה בהסתדרות הציונית), לא עושים לו חיים קשים. אולי זה קשור לתמיכה הנדיבה של קק"ל בתנועה ליהדות מתקדמת, אולי לא, אבל זה המצב. ההסתדרות הציונית, לכאורה בעלת הבית על קק"ל, זימנה דיון בנושא ב – 12 במאי. גם פה אל תעצרו את הנשימה. ההסתדרות הציונית מקבלת 60 מיליון דולר ב – 4 שנים מקק"ל. כ – 15 מיליון דולר בשנה. היא תלויה לחלוטין בחסדי קרן קיימת לישראל, שכאילו כפופה לה. למעשה, ההסתדרות הציונית מאשרת את תקציב קק"ל. שמעתם פעם אבסורד כזה? אתה מאשר תקציב, שבו נמצא הכסף שאתה תלוי בו לקיומך. הסיכוי שההסתדרות הציונית תצא מגדרה להפסיק את החגיגה, קרוב לסיכוי ששטנצלר יתפטר ביוזמתו מהתפקיד.

אגב, זוכרים את אותו ערוץ JN1, שקק"ל, השמורות עמה (ושמורות ממש טוב), משלמת לו 8 מיליון שקלים ב – 2013 – 2014 כדי שיכסה אותה? ובכן, הערוץ הזה חדל מלשדר ועל האפיק שלו התחילו שידורים של UN1, שידורי תעמולה הקשורים לבחירות באוקראינה. כן, כן. לפני מספר שבועות שאלנו את קק"ל מה קורה עם הכספים, שהשקיעה בערוץ הזה, שעומד להיסגר. בתשובה של ליאור חורב נאמר שקק"ל לא יודעים מזה והם שאלו את מנכ"ל הערוץ והוא אמר שזה לא נכון. ובכן, לא הייתה מילה אמת בכל התגובה הזאת. קק"ל ידעו הרבה לפניי על הבעיות בערוץ (אנשי JN1 בארץ אמרו להם) והמנכ"ל, אם ענה תשובה כזאת, ידע שזה ממש לא נכון. הערוץ חדל מלשדר, עובדיו בסניף הישראלי כבר פנו לארגון העיתונאים של ההסתדרות אחרי שלא קיבלו שכר מספר חודשים. הנדבן העיקרי, שמימן את שידוריו, האוליגרך היהודי אוקראיני, איגור קולומויסקי, פשוט סגר את הברז. נשאר רק האוליגרך השני, ודים רבינוביץ ובנו אולג והם כנראה לא מסוגלים להרים את האופרציה הזאת לבד, אפילו עם המיליונים של קק"ל. בתגובת קק"ל גם נאמר שאם המידע שהעברתי להם על סגירת הערוץ, נכון, הם יתבעו להשיב את כספם חזרה. ובכן, הערוץ נסגר ואני ממש מחכה לראות מה קורה עם התביעה.

לכאורה, אם היה קצת לחץ תקשורתי, אולי השרים היו פוחדים להפיל הצעת חוק כל כך מובנת מאליה, אבל מי ילחץ? "ידיעות אחרונות" דווקא הפנו עכשיו שאילתה ביקורתית לקק"ל על נטיעות עצים (הכתבה עדיין לא פורסמה), אבל שאר כלי התקשורת בטח לא רוצים להסתכסך עם מפרסם כל כך גדול ונדיב. קצת מייאש.

תגובות

תגובות

6 thoughts on “יום ראשון – ועדת השרים לחקיקה דנה בקק"ל

 1. hana_yar@yahoo.com'חנה חורש

  שלום לרביב
  אמיצים כמוך יש מעט מאד בין העיתונאים ולכן, כנראה שאין מצב שהפוליטיקאים הללו מהמפלגות שהזכרת, יסכימו לוותר על כל תענוגות העולם הזה שהקק"ל מספקת להם. אגב, גם ראש הסוכנות שיושב בג'וב החלומי שלו כל כך הרבה שנים, גם הסוכנות דואגת ל"עמודי התווך שלה" כלומר, הפוליטיקאים והגופים שנהנים ממנה בלא כל הגיון, בקרה או מוסריות. שכן, הגופים הללו כמו קק"ל והסכונות מקבלים הרבה מאד כסף מכל מיני זקנות וזקנים ברחבי העולם שחושבים שבכספם הדל הם תורמים להצלת מדינת ישראל. מאחר ולצערנו, אין במדינת ישראל מספיק עיתונאים אמיצים, אין אופוזיציה ראויה, אז למרבה הצער, אין מצב שהשחיתות ברשיון הזו תפסק

 2. יוסקה

  אכן מייאש. איפה שאר העיתונאים שמתיימרים להיות "כלב השמירה"?

 3. gohar.resst@gmail.com'ישראל נורליאן

  תגיד רביב מה אתה רוצה? קצת שחיתות כמה מאות או עשרות מיליונים לפה או לשם? מה זה כסף של אבא שלך שככה אכפת לך?
  תפסיק להפריע להם לגנוב, תאמין לי אני חושב שאת הקופה הכחולה צריך לשים בכל בית. עוד מעט יגמר להם הכסף ,הם עלולים חס וחלילה למצוא את עצמם תחת פיקוח, לפחןת נתרום להם, שאפי שטנצלר יוכל לקנות מסרק בכל זאת הוא מסתובב בכל העולם, צריךלהראות יצוגי! להיות
  ואפללו מסכן שלנו עדיף שלא נדבר, עושה מלאכת קודש, ישן בתל אביב במלון יוקרתי כדי לא לבזבז כספי מיסים על דלק לנסוע הביתה בלילה החשוך. ככה הוא לן בתל אביב ובבוקר מגיע לפני כולם לעבודה, והולך אחרון וחוזר חלילה.
  עזוב אותם לנפשם רביב תבין את המצב, גם אלוהיםלא יקח אותם כי הוא לא לוקח כלבים! הוא לוקח רק את הטובים. אז זה העונש שלהם. לא מסכנים? תגיד אתה?

 4. arie17@netvision.net.il'אריה

  יש להניח שהח"כים שלנו לא טיפשים. יש להם לא מעט חסרונות אבל לעצמם הם דואגים, דואגים יפה.
  ולכן, תרנגולת שמטילה ביצי זהב לא שוחטים.
  והקרן הקיימת היא כמו תרנגולת שמטילה ביצי זהב.
  ולכן, אני מניח כי ההר יוליד עכבר. לא יחליטו על שום דבר רציני נגד קק"ל.

 5. zmiralivne@gmail.com'זמירה ליבנה

  רביב, אין כמוך.
  וחבל שאין רבים כמוך.
  ושלא תתעייף כמו רובנו.
  אתה נותן תקוה, למרות הייאוש שהדברים מעלים.
  ישר כוח.
  זמירה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.