נחום ברנע מסיים סלטה מרהיבה לאחור

רק לפני קצת יותר משבוע סיפר לנו הכותב הבכיר של "ידיעות אחרונות", בנימה יודעת הכול שמאפיינת אותו, שהדיו בעט של אבו מאזן יבש, שפעם אחר פעם אבו מאזן בורח מהחלטות קשות, כולל בסבב המו"מ הזה. ברנע ידע לספר שבסיבוב הזה נתניהו גילה יותר גמישות מאשר אבו מאזן.

כלל יסודי בעיתונות אומר שאתה צריך לייחס אינפורמציה למקור שהעביר לך אותה. ברנע מעולם לא ראה את עצמו כפוף לכלל הזה ובכך כרה לעצמו את הבור.

באמצע השבוע שעבר ברנע כתב עוד מאמר על התפוצצות המו"מ, אבל הפעם הפוך בתכלית. שוב, בנימה יודעת כול, בלי לייחס, הוא הטיל את מרב האחריות לכשלון על נתניהו וממשלתו, הבנייה בהתנחלויות וחוסר הגמישות בעמדות. ברנע לא ציין שרק כמה ימים לפני כן הוא זרק הכול על אבו מאזן. מן הסתם, אף אחד כבר לא זוכר.

ביום שישי האחרון התברר איך קרה המהפך. ברנע פרסם דברים שאמר לו בכיר אמריקני, נקרא לו לשם הנוחות בלבד 'מרטין'. ובכן, 'מרטין' אמר לברנע (אני מנחש שהוא אמר לו את זה יום לפני המאמר באמצע השבוע וזה מה שהביא את התפנית).

הנה קטע ממה שכתב ברנע ביום שישי:

('מרטין' אומר לו)"לא נכון מה שטענו אצלכם, שאבו מאזן ברח מהחלטות. הוא לא ברח. הוא פשוט נגעל".

ציפי לבני, אמרתי, טענה לאחר הפיצוץ שאבו מאזן לא זז אינץ' אחד מעמדותיו הידועות, בזמן שנתניהו גילה גמישות. "נכון שנתניהו זז", אמרו ('מרטין'). "אבל הוא לא זז יותר מאינץ' ואנחנו היינו צריכים להשקיע בזה מאמץ אדיר. כשניסינו להזיז את אבו מאזן, לא הצלחנו. כמו שאמרנו, הוא נסגר, ננעל. עשיתי המון ויתורים, הוא אמר."

אילו ויתורים, שאלתי.

"הוא הסכים למדינה מפורזת, הוא הסכים להתוות את הגבול כך ש – 80 אחוזים מהמתנחלים יהיו בשטח ישראל, הוא הסכים שישראל תמשיך להחזיק בשטחי ביטחון (הכוונה בעיקר לבקעת הירדן – נ"ב) במשך חמש שנים, אחר כך תחליף אותה ארה"ב…הוא הסכים גם שהשכונות היהודיות במזרח ירושלים יישארו בריבונות ישראל והסכים שהשיבה של פלסטינים לישראל תהיה תלויה ברצונה של ממשלת ישראל. ישראל לא תוצף בפליטים, התחייב"

כמה הערות:

1. ברנע כותב ש'מרטין' אומר לו: לא נכון מה שטענו אצלכם. מי טען? סבתא שלי? ברנע טען. למה הוא לא מזכיר את זה לקוראיו? מתעמת עם טענת 'מרטין'?

2. ברנע כותב שציפי לבני טענה לאחר הפיצוץ שאבו מאזן לא זז מעמדותיו. אהה, זאת אומרת, כשברנע כתב את זה כאילו המידע נפל לו מהשמיים, זה בעצם בא מלבני.

כמה שנים ברנע עיתונאי? 250? זה לא זמן כבר לדעת שלמקורות יש אינטרסים? שכשלבני אומרת שנתניהו גילה גמישות, זה עוזר לה להישאר בממשלה? לבני בטח דיברה עם ברנע לא לציטוט, אבל למה ברנע לא יכול לכתוב – הנה הגרסה הישראלית להתפוצצות המו"מ ואז להכניס את דברי לבני.

3. ברנע אחראי, יחד עם יאיר לפיד, ארי שביט וחבריהם, להתקבעות הנרטיב שאבו מאזן פוצץ את השיחות, אחרי שגם לדברי 'מרטין' הוא עשה ויתורים מפליגים. אז באיזה צד של הגדר אין פרטנר? 'מרטין' מספר לברנע על ויתור פלסטיני עצום, ויתור מעשי על זכות השיבה. אבו מאזן הסכים בשיחות שישראל תקבע כמה פליטים יחזרו ושישראל לא תוצף בפליטים. זו לא כותרת? זו לא גמישות של אבו מאזן?

ועוד מילה אחרונה על הצד האמריקני. בספר הזכרונות של מרטין אינדיק, אחרי הכשלון המהדהד של קמפ דייויד, שפרדסטאון וכל שאר הדברים שצוות השלום האמריקני עשה, היכה אינדיק על חטא, בין השאר, על כך שהאמריקנים ייחסו יותר מדי חשיבות לקשיים הקואליציוניים של הקברניטים הישראליים.

לפי עדות 'מרטין', אצל ברנע, הלקח לא נלמד. בראיון, 'מרטין' הפיל את מרבית האשמה לכשלון על הבנייה האינטנסיבית בהתנחלויות בתקופת המו"מ.

הוא אומר "את המשא ומתן היו חייבים להתחיל בהחלטת על הקפאת הבנייה בהתנחלויות. חשבנו שבגלל ההרכב של ממשלת ישראל הנוכחית, אי אפשר להגיע לכן ולכן ויתרנו".

דבר אחד 'מרטין' לא עושה בתדרוך המרתק. הוא לא מודה בשלל הטעויות האמריקנית המביכות במהלך המו"מ. ראשית, התנהלות כושלת, חוסר סנכרון, הבטחות לצד אחד שלא מקובלות על הצד השני. שנית, גיבוש נייר אמריקני חד צדדי מתוך הנחה שאבו מאזן לעולם לא יכול להגיד 'לא' ,כי הוא חלש מדי. שלישית, חוסר יצירתיות במו"מ. שום רעיון חדש, שום תוכנית חליפית למקרה ושיחות הסדר הקבע לא נושאות פרי. שוב, באו האמריקנים לפה לעשות שלום, השקיעו המון זמן, אנרגיה, מחשבה וכסף, מכל הכוונות הטובות שבעולם (באמת), אבל חרבנו את העסק. נתנחם בזה שספר הזכרונות הבא של 'מרטין' יהיה בטח מרתק, לא פחות מהספר של מרטין אינדיק.

 

 

תגובות

תגובות

15 thoughts on “נחום ברנע מסיים סלטה מרהיבה לאחור

 1. נועה

  הלהיטות של דרוקר להחליף את אחמד טיבי כיועץ
  לראיס (הזמני) אבו מאזן כנראה השכיחה ממנו את
  העובדה שנתניהו כבר הקפיא את הבניה ל 10 חודשים
  וראה זה פלא,את אבו מאזן הוותרן הגדול לפי דרוקר
  זה לא ריגש במיוחד…

 2. hana_yar@yahoo.com'חנה חורש

  בסך הכל וכמו שאומרים : בבטם ליינ" חטא ההתנחלויות והיהירות הוא החטא הקדמון. נוסף לכך, מדינה מושחתת כדברי הנביא ישעיהו: "שריך סוררים וחברי גנבים, כולו רודף שוחד ושלמונים…" והראיה לכך, ההתייחסות של השרים לתחקיר המזעזע של התנהלות הקק"ל, הסוכנות וכו, זה מה שמאפשר בינתיים, נקווה רק בינתיים, להמשיך ולשטוף את מוחם של הישראלים ש"כל העולם נגדנו".
  אגב, כדאי לקרוא כתבה של דוקטורנט מאוניברסיטת תל אביב על הפחתה הולכת וגוברת בהזדהות עם הדגל בחג העצמאות
  "יום העצמאות, לאן נעלמו הדגלים"
  http://www.haaretz.co.il/opinions/1.2313955

 3. MIRIRE0@GMAIL.COM'ברטה

  לא ברור למה האמריקאים לא מפעילים את מלוא כובד משקלם. משענת קנה רצוץ. מן הסתם נשבר להם מישראל, מהשקרים של ביבי, מהפוליטיקאים המטורללים, אבו מאזן החלש וכל הדרעק המזרח התיכוני.

 4. hana_yar@yahoo.com'חנה חורש

  http://www.haaretz.co.il/opinions/1.2313955

  הכותב הוא יאיר ברק, דוקטורנט באוניברסיטת תל אביב
  מאד מענין ומאד מבטיח שאולי אולי אולי הציבור שטוף המוח באמת מתעורר מחלום הבלהות של ההתנחלויות וארץ ישראל השלמה שהביאנו עד התהום הזו שבה אנחנו נמצאים

 5. MIRIRE0@GMAIL.COM'ברטה

  לחנה חורש- השנה בקושי רואים דגלים על מרפסות הבתים והמכוניות, אולם לדעתי הדוקטורנט מגזים שהירידה בכמות הדגלים החלה לפני 12 שנה. נדמה לי שמחאת האהלים הייתה קטליזטור למחאות שקטות כמו אי עמידה בצפירות והימנעות מהנפת הדגלים כפי שראינו השנה.

 6. zuzu@ZUBI.edu'אמנון אילני

  היואיל מר דרוקר להסביר לקוראיו מדוע גירסה קודמת של הפוסט, שהופצה לפני כשבוע, הוסרה כעבור שעות ספורות?
  אגב, מתעורר הרושם — ולא בפעם הראשונה — כי מר דרוקר אינו מחבב במיוחד את מר ברנע. אהיה אסיר תודה אם תאיר את עיניי הקוראים לסיבות לכך (למען הסר ספק או חשד, איני נמנה עם מעריציו של הטוראי ברנע).

 7. יואב

  דרוקר – דעות שמאלניות על גבול האנטי-ישראל.
  מביך

 8. hasan194@zahav.net.il'חסן חמוד

  נחום ברנע איננו תמים, הוא יודע מה האינטרס של כל מקור ממקורותיו וברור שגם הוא יש לו אינטרס משלו לשרת את המקור בעל האינטרס. ציפי לבני יודעת את האמת יותר מכל אדם אחר, היא יודעת שנתניהו ויעלון מתואמים ביניהם וטרפדו בשיטתיות כל סיכוי להתקדמות בשיחות עם אבו מאזן ועשו מקרי סמרטוט, אבל הכיסא שלה בממשלה כה מושך וכה מפתה ואין בכוונתה לוותר עליו, לכן נוח לה ללחוש באוזני נחום ברנע העיתונאי "הישר והעקבי", שנתניהו היה גמיש ואבו מאזן היה קשה כדי להצדיק את הישארותה בממשלת נתניהו. היא בלי ורוצה להרגיש עם ורוצה שגם אנחנו נאמין לה, כמו שנחום ברנע רוצה שנאמין לו.
  השאלה מה האינטרס של נחום ברנע? אני מאמין שיש אינטרס לנחום ברנע, אבל אינני יודע מהו. ימים יגידו.
  פעם האמנתי שדליה דורנר, נשיאת מועצת העיתונות ושופטת בית המשפט העליון בדימוס היא האחרונה שצריכה לסנגר על החינמון של נתניהו בתוקף תפקידה כנשיאת מועצת העיתונות, היא צריכה לסנגר על העיתונות שנפלה קורבן לחינמון הזה, והנה היא פתאום עומדת על רגליה האחוריות כלביאה ומסנגרת על החינמון הזה. מה האינטרס שלה? היא רוצה תמיכת נתניהו ולווייניו לקידום מועמדותה לנשיאות. אין תום לב במדינה הזו.

 9. נועה

  חלק מהמגיבים כאן הם רואה עתידות , איך הם הצליחו
  להגיב לפוסט יומיים לפני שהוא נכתב ?!

 10. ליאור

  נו מה אתם מתפלאים אתה לוחץ play על דרוקר והוא מקיא על ביבי.

 11. mama2237928@gmail.com'ציונה

  מר דרוקר,
  כמי שמכיר את כללי המשחק העיתונאי, אתה יודע שגם האמריקאים וגם הישראלים (וכן, גם הפסלטינים), מנסים לעצב את התנאים לקראת סיבוב המו"מ הבא, ומפעילים לחצים של דיפלומטיה ציבורית ומערכה מתוזמרת היטב כדי ללחוץ זה על זה, בהקשר של המו"מ וצעדים אזוריים ובינלאומיים החורגים ממנו. התמקדות בברנע במישור האישי אינה משנה כלום במאמצים שנוקטים הצדדים בזירה זו.
  לצערנו, התמונה העובדתית, גם אם אינה בהירה ברמת המעשים הטקטיים וההאשמות הפוליטיות האישיות, היא די ברורה במישור האסטרטגי:
  1. האמריקאים יודעים שהרחבת ההתנחלויות היא רק סימפטום אחד של חוסר המוכנות של המערכת הפוליטית וההנהגה בשני הצדדים לפעול באומץ לפיוס של פשרה הדדית. קרי ואינדיק ורוס לפניו לא הביאו שום בשורה, או תשורה בעלת ערך שהיה מביא את אבו-מאזן למלחמת אזרחים כדי לפרק מחנות פליטים, או את ביבי למלחמת אזרחים כדי לפרק את ההתנחלויות. אין בנוסחאות דרך להרגיע את ההאשמים שהרוב הפלסטיני בממלכה לא ימוטט אותה כחלק מההצלחה במצרים, עירק, סוריה ולוב. אין בטיוטות שום פתרון אופרטיבי לחלק את ירושלים ולהשאיר אותה שלמה באופן שיקבע גבול בעיר ומוסדות מתפקדים שלא הופכים את המקום למוקד סכסוך אלים. אין בניירות נוסחה לגדה מערבית מפורזת, ממש כשם שאין דרך לפרז את עזה או את סיני או את דרום לבנון והגבול עם סוריה. אין שם הסבר איך מעבר בטוח לא מחלק את הריבונות הישראלית באופן מערער יציבות, או איך הפלסטינים נוטלים ריבונות כלכלית, במטבע מיסים ומכסים, אבל נשארים מחוברים למערכות התשתיות והתעסוקה והחינוך הישראליות, וכו'.
  אז מצביעים על הסיבה הכי נוחה פוליטית לצרכים פנימיים אמריקאיים ולכיסוי הכשל הידוע מראש.
  2. אינדיק בוחש באותן נוסחאות עם אותם עמיתים פלסטינים וישראלים כבר עשרות(!) שנים. למה הוא חשב שהפעם, תחת ביבי ואבו-מאזן, התוצאה תהיה שונה? אולי הוא פשוט רצה במשרה? או בעוד ניסיון לפני פרישה לעשות את מה שמתחריו בוושינגטון לא הצליחו לעשות? או אולי הדיסוננס הקוגניטיבי כה חזקה אצלו שהוא חייב להמשיך לנסות כדי להציל את המוניטין שהשקיע בלטעון שהוא יודע איך להביא שלום עם כוחות בינ"ל (יעילים?) וכו'?
  3. אנשים בוושינגטון לא בטוחים מה המניע המשיחי/פסיכולוגי/אגואיסטי של קרי להביא שלום למזרח התיכון. אבל, הם כן יודעים שאחרי שסיכן את מעמדו הפוליטי וכעת הוא קרוב לנקודה בה יודה שכשל, הוא צריך לתת הסברים. והאמריקאים לא רוצים הסבר מסובך לגבי אמינות השותפים, מורכבות ההסדרים שרוצים לכפות שינוי כלל אזורי בבת אחת, או הקשיים של ארה"ב מול רוסיה, מדינות ערב הכועסות והסכנה למשטר הפטרודולר בשעה שכלכלת ארה"ב שקועה בחובות והאוכלוסיה מזדקנת. אז מצביעים על האשמים.
  במילים אחרות, גם אם צד כזה או אחר חטא, מי שרוצה שלום צריך להתמקד בנוסחאות בעלות התכנות פוליטית וביצועית בלוחות זמנים והיקפים הניתנים לשליטה, ולא להמשיך במשחק ההאשמות לגבי ניירות נדושים חובקי כל, שאין בינם לבין המציאות המזרח תיכונית והעולמית כמעט שום קשר. הניירות ההם, של ביילין אבו-מאזן, נהגו בתנאים אזוריים אחרים, הרבה לפני שהצדדים חוו את כשלי היישום, לפני שמשקעים פוליטיים ובעיות הנהגה ושחיתות חיזקו את ביבי-בנט והחמאס, כשארה"ב הייתה מעצמה בלתי מעורערת וכו'. למה לא להתמקד בהפצת רעיונות מעשיים במקום חילופי אשם, לטובת כולנו?

 12. aviril2010@gmail.com'aviril

  טיבי לרגב: אמרתי לך קחי את התרופות בזמן, ואנחנו נמשיך להניף את דגל פלסטין
  youtube.com
  .

  תודה רבה רבה לאחמד טיבי שחושף ומבטא את הנרטיב הפלסטיני בצורה הבהירה ביותר. שלשום ב"לונדון וקרשנבוים" הוא אמר שהוא הגיש הצעה לבצע איחוד משפחות פלסטינאיות בישראל… הוא הדגיש בישראל .,ולא איחוד משפחות מחוץ לישראל.. הוא גם הודה שמדובר בעצם בחזרת כל פליטי 1948 וצאצאיהם שירשו את מעמד הפליטות. לתוככיי מדינת ישראל. הוא גם מוכן בשם ה"צדק והשוויונות" שהפליטים היהודים שהגיעו מארצות ערב יחזרו אף הם לארצות מוצאם. אם ח"כ במדינת ישראל מדבר ככה אז איזה פרטנר לעזאזל יש לנו כאן למו"מ ומה עם כל אלה שמשמיעים קולות ותנועות של שלום? הלא ברור שמה שהוא מבקש למעשה במילים מכובסות זה להשמיד את מדינת ישראל ולשים קץ לחלום הציוני. על זה שלונדון את קירשנבוים נתנו לו פיתחון פה ,התייחסו לדבריו כאילו ומדובר בדיון בנושא השפעת קרני הגאמה על ביצי התייש ולא זרקו אותו מכל המדרגות ,עשיתי מה שאני יכול וזה להתלונן עליהם ברשות השניה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.