למה אורי אריאל תומך כל כך בקק"ל פתאום? חשיפת הכספים שמעבירה קק"ל ליש"ע

ממש לא מזמן נחשב אורי אריאל, שר השיכון, לאויב המושבע של קרן קיימת לישראל. אחרי כניסתו לתפקיד הוא הדיח את ראשי קק"ל ממועצת מקרקעי ישראל.  מקורביו דיברו על כך שאם קק"ל לא תעביר מקופתה השמנה איזה מיליארד שקל לטובת 'הסרת חסמים', אז המדינה עשויה לפעול כדי לבטל את הטבות המס הנדיבות מהן נהנית קק"ל (סיפור גדול בפני עצמו). מנכ"ל משרדו, שלמה בן אליהו, בכלל נחשב למילה מגונה במסדרונות קק"ל, עד כדי כך שהקרן לא העבירה לו את שכר הטרחה שלו על השתתפותו באיזה צוות בדיקה, שהם מינו לפני שהוא הפך למנכ"ל משרד השיכון.

ופתאום, אורי אריאל הוא המגן הגדול ביותר של קק"ל. לפחות מפני מבקר המדינה. איך זה קרה? יכול אריאל לטעון – כן, היו לי טענות כלפי קק"ל (דוברו של אריאל אמר לי אחרי פרסום התחקיר על הקרן ב"מקור" שהשר ביקש לשריין לו שעות בלו"ז לראות את התחקיר), אבל זה לא אומר שצריך חלילה להכניס לשם את קלגסי משרד מבקר המדינה. מה הם עלולים חלילה לגלות?

אני לא רוצה לטעון שאריאל טוען מה שהוא טוען כי קק"ל היא זרוע חשאית, שמשקיעה הרבה כסף בשטחים, שומו שמיים, לא, אין קשר, אבל קק"ל שמה הרבה כסף בשטחים. לא צריך אישור ועדת כספים, יריב אופנהיימר לא מנדנד והתקשורת לא כותבת על זה. מספיק טלפון אחד לשטנצלר (יו"ר קק"ל) ויהיה בסדר.

אני מצרף כאן מסמך פנימי (קקל ופרויקטים באיוש 2012), שמסכם את השקעותיה בשטחים עד 2012 (שימו לב, זה סרוק לא מי יודע מה. הרובריקה שמפרטת כמה קק"ל משקיעה בכל פרוייקט, נמצאת רק בסוף המסמך). לאחרונה קצב ההשקעות של קק"ל אפילו גדל. לכאורה, אגב, מדיניות הקרן היא לא להשקיע בשטחים, אבל זה רק 'לכאורה' כי הגדולה של הקרן היא שאין לה מדיניות ואין מנהלים. היא מחליטה מה שבא לה, מתי שבא לה ואם אתה בא בשאלות אז היא אומרת לך – תסתכל בתקנות החברה מלפני שבע מאות וחמישים שנה. כתוב שם שמותר לנו לעשות את זה (כן, אבל אפילו שם כתוב שהמטרה העיקרית של קק"ל היא גאולת קרקעות ולא גאולת יועצי תקשורת ועורכי דין).

הנה חשיפה של פרוייקטים שאושרו בשטחים, רובם מאז נכנסה הממשלה הזאת (חלקם הקטן זה שינוי החלטות קודמות כך שייצאו לביצוע):

1. אמפיתיאטרון לכנסים בשילה – יותר משני מיליון שקלים מתקציב קק"ל.

2. הרחבת תשתיות בשכונה חדשה באריאל למפוני גוש קטיף – 4.5 מיליון שקלים מתקציב קק"ל

3. פארק מרכזי באבני חפץ – כמעט 2.5 מיליון שקלים מתקציב קק"ל (בעבר קק"ל לא אישרה השתתפות בפארק הזה).

4. טיילת בגוש עציון, הר גילה – רבע מיליון שקלים מתקציב קק"ל בתנאי שהטיילת תיקרא "טיילת קק"ל" (וואו!)

5. טיילת בכפר אדומים – כמעט 1.5 מיליון שקלים מתקציב קק"ל

6. שבילי אופניים במועצה האזורית מטה בנימין – 1.7 מיליון שקלים מתקציב קק"ל

7. אפרת, עיטם חווה חקלאית – 2.5 מיליון שקלים מתקציב קק"ל.

8. פארק ומצפור  במצפה יריחו – 600 אלף שקלים מתקציב קק"ל

9. אתר מורשת היסטורי בראש צורים – 400 אלף שקלים מתקציב קק"ל.

10. פארק הבנים בחברון – 700 אלף שקלים מתקציב קק"ל (כבר אושר בעבר, אבל שונתה החלטה כדי שיתאפשר ביצוע)

11. פיתוח בישיבה באלון מורה – 300 אלף שקלים מתקציב קק"ל

12. שטח ציבורי פתוח בשבי שומרון – 350 אלף שקלים מתקציב קק"ל

13. פיתוח שטח ציבורי בהר ברכה – כמעט מיליון שקלים מתקציב קק"ל

14. גן הכיכר בבית אל – 120 אלף שקלים מתקציב קק"ל

צחוקו המהדהד של הגורל:  אפי שטנצלר, השמאלני ממפלגת העבודה ואלי אפללו, תומך ההתנתקות מ"קדימה", נאחזים עכשיו בגדולי המתנחלים כדי לשמור על האימפריה שלהם חסינה מביקורת ושקיפות.

 

 

 

תגובות

תגובות

23 thoughts on “למה אורי אריאל תומך כל כך בקק"ל פתאום? חשיפת הכספים שמעבירה קק"ל ליש"ע

 1. Conadav@gmail.com'נדב

  פוסט מעניין ביותר! אבל ראוי לשאול מה היחס בין ההשקעה של קק״ל ב״שטחים״ לבין ההשקעה שלה במדינת ישראל. חוץ מזה, הרי הביטוי הבא כבר הומחז בישיבת הממשלה:
  http://conadav.com/?p=7392

 2. gohar.resst@gmail.com'ישראל נורליאן

  תגיד רביב רק שאלה אחת של הדיוט, מאיפה לקק"ל יש כל כך הרבה כסף?
  מה זה כסף של האבא שלהם שהם מפזרים אותו ככה במיליונים? גם אני רוצה טוסטוס עם בחורה ערומה על הכנף ופצפצה!
  אך הגשש הגשש נביאים!

 3. בית"ר

  כל הכבוד לקק"ל 2 גדות לירדן

 4. hasan194@zahav.net.il'חסן חמוד

  אורי אריאל המציא את נוסחת הפלא:
  החתול(אורי אריאל) + 2 עכברים (אפי שטנצלר ואלי אפללו) + השמנת (הכספים) = שחיתות.

 5. skzikit@gmail.com'שחר

  השאלה הגדולה עדיין לא נשאלת. אולי תשכח בעקבות התחקיר הנ"ל.
  בשביל מה בכלל צריך את הקק"ל?
  אחת התשובות נזכרת בפוסט הזה…

 6. skzikit@gmail.com'שחר

  אולי תישאל בעקבות התחקיר. רק שלא תישכח…

 7. sz8492049@gmail.com'קורלי

  למה מחקת את "נחום ברנע מסיים סלטה מרהיבה לאחור" ????

 8. hana_yar@yahoo.com'חנה חורש

  לא רק שהקק"ל אירגון מושחת כנראה, אלא שהוא גם מוסיף חטא על פשע גדול , חטא ההתנחלויות. והם יודעים למה הם עושים זאת עכשו, פשוט כי הימין הקיצוני הישראלי, קרי ההתנחללויות ותומכיהם, שולטים עכשו במדינה החשוכה שלנו, למרבה הצער

 9. kaneidar@gmail.com'אמיר ש

  הסיבה שאורי אוריאל מנסה למנוע את ההלאמה של קק"ל, היא בגלל שהלאמה תמנע את יעודה של קק"ל – עידוד התיישבות יהודית בארץ ישראל. המדינה האימפוטנטית שלנו כבר לא יכולה להיות ציונית בצורה כזו בוטה, היא חייבת להיות "שיוויונית", ולתת לערבים בדיוק מה שהיא נותנת ליהודים.

  כלומר, מטרת ההלאמה היא חיסול אופייה הציוני של קק"ל (שכמובן קמה ע"י ציונים, וכל כספה מגיע מציונים).

  ועכשיו לטענה שבגלל הכסף למתנחלים אורי אוריאל מתנגד להלאמת קק"ל. אז לפי המספרים שדרוקר בעצמו מביא מדובר ב14,248,500 ש"ח על חשבון קק"ל בין השנים 2002-2013. לפי המסמך, עלות סך הפרוייקטים ביו"ש בהם קק"ל השתתפה היא 188,482,000 ש"ח. כלומר כ7.5% השתתפות. מן הסתם, ישנם עוד פרוייקטים ביו"ש בהם קק"ל לא השתתפה או משתתפת.

  מן הנתונים עולה שתרומתה של קק"ל אינה מכרעת. מפעל ההתנחליות לא יקום ויפול בגלל מיליון וחצי ש"ח בשנה מקק"ל.

  הסכום הזניח הזה מתגמד לקטנות אפסית כמסתכלים על התקציב הכולל של קק"ל – שעבור שנת 2014 עומד על כמיליארד ש"ח. ובאחוזים – קק"ל משקיעה פרומיל וחצי מתקציבה ביו"ש.

  חישוב לפי נפש מעלה שקק"ל מפלה לרעה מתנחלים פי 4000 יחסית ליהודים אחרים בארץ ישראל (האוכלוסיה היהודית ביו"ש מהווה 6% מהיהודים בישראל, בעוד הם מקבלים פרומיל וחצי בלבד מתקציבה של קק"ל).

  לא רק שדרוקר מייחס מניעים זרים לאורי אריאל בגלל כספים זניחים כל כך, יש לו גם את החוצפה לזעוק על כסף המופנה להתנחלויות, בעוד הם מופלים אלפי מונים יחסית ליהודים אחרים.

  אצל דרוקר הבושה לא רק מתה, היא עברה וידוא הריגה משולש.

 10. אפלייה מסוכנת

  מדוע קק"ל לא תומכים ביהודים אחרים היושבים בתפוצות, מחוץ לגבולותיה של מדינת ישראל?

 11. anon@gmail.com'אחד

  עכשיו כדי לסגור מעגל צריך לבדוק מי הביצועיסטים שמקבלים את הכסף מקק"ל כדי לעשות את הפיתוח ומה הקירבה שלהם לפוליטיקאים.

 12. נועה

  כהרגלו דרוקר רואה את המושחתים רק בקרב המתנחלים והימין,
  שלל אירגוני השמאל נשארים כמובן חסינים מבקורת …

 13. נועה

  דרוקר מה קרה לפוסט על נחום ברנע, למה הורדת אותו ?
  גדול עליך ? נבהלת ?

 14. איתי צרפתי

  שבילי אופניים, פארקים, טיילת ומצפור ממש כדבריך דרוקר ״זרוע חשאית ששמה הרבה כספים בשטחים״.
  זה נשמע מאוד מאוד מסוכן. מסוכן לעם ישראל. מסוכן לערבים. איזה קומבינה נוראה מתרחשת כאן מתחת לראדר. באמת איזה תחקיר מרתק ומדהיםםםםם
  שבילי אופנים בשטחים כמה נורא
  ואפילו פארקים, טיילת ושומו שמיים…מצפור. כמעט 20 מיליון ש״ח מתקציב של מיליארד.
  רביב, בתור פרשן מדיני הפעם כניראה תפסת את אורי אריאל בונה ביחד עם הקק״ל בנייה אסורה בשטחים שעשויה לפוצץ את השיחות של לבני עם אבו מאזן !!!

 15. elib38@gmail.com'עלי בלום

  שום דבר לא יכול להפתיע אותי,כשהוא בא מפיהם של יהודים משיחיים,
  שבעיניהם כל פיסת קרקע,קדושה יותר מחיי אדם,ומפיוס אפשרי ביננו והפלשתינאים

 16. aviril2010@gmail.com'aviril

  מר דרוקר אני בדרך כלל מעריץ את הצמד לונדון וקירשנבוים (לא אכביר פה במילות שבח) , למרות שיש לי הסתייגויות ואי הסכמה ללא מעט מדעותיהם . אבל אתמול בויכוח עם העו"ד יועז הנדל בנושא מדינת הלאום של העם היהודי הגדיש מר לונדון את הסאה והתגלה כשוטה זקן ותוא לא. אני מבקש ממך להעביר למר לונדון את תגובתי למאמר היומרני חסר הקוהורנטיות של אברום בורג ב NRG בנושא הזה שהועלה אתמול בתוכנית לונדון וקירשנבוים ותגובה זו מהווה גם תשובה לטיעוניו של ירון לונדון ., אני מבקש זאת ממך כי אין לי דרך אחרת להגיע אליו ., ראוי גם שאתה ונדב אייל (הייתי מצפה מכתב לענייני חוץ לקצת יותר ידע בסיסי בנושא מסגרות מדיניות ולאומיות) תקראו את תגובתי…:בורג משתמש ברטוריקה של פרופ' ישעיהו לייבוביץ בצורה שגויה ומטעה והוא מתבלבל בין מושגים . …בורג אמנם מתהדר בהיותו תלמידו של לייבוביץ אבל מסתבר שהוא לא ירד לסוף דעתו.
  כן נכון ..מדינה כשלעצמה אינה אלא כלי ומכשיר ואמצעי לניהול החיים של אזרחיה ., אבל אם לרוב אזרחיה יש תודעה קולקטיבית שהם עם וכי כיברת הארץ הזו שייכת לו , אז מותר לחוקק חוק שמדינה זו( המכשיר הזה) היא מדינתו של העם היושב בה., מאחר שתודעה כזאת נוצרה גם בקרב ערביי ארץ ישראל בעיקר לאחר מלחמת ששת הימים., פרופסור לייבוביץ' קרא לחלוקת הארץ מחוסר ברירה לשתי מדינות לשני עמים עם יהודי ועם ערבי המכנה עצמו פלסטינאי.
  …אני אישית רואה בהגדרה בחוק את המדינה כמדינת הלאום של העם היהודי., מהלך פוליטי מדיני שנועד לומר לעולם עד כאן !… אין דבר כזה להכיר במדינת ישראל מבלי להכיר בהיותה הבית הלאומי של העם היהודי כפי שהאוייב אבו מאזן מנסה לעשות. הוא רוצה שלש מדינות יודנריין פלסטינאיות במרחב ומדינה דו לאומית ( או מדינת כל אזרחיה) הקרויה ישראל בשלב זה. מאחר שהנסיון ההסטורי מוכיח שהעקשנות הפלסטינאית מוכיחה עצמה ומניבה תוצאות וישראל עושה כל כמה שנים צעדי ויתור מרחיקי לכת לקראתם (זוכרים את התוכנית של השמאלני יגאל אלון ? ומי היה מאמין שבנימין נתניהו מוכן לקבל את מתווה ג'ון קרי שבסיסו קווי יוני 1967) , החשש הוא שגם בעוד כמה שנים יקום מנהיג ישראלי ויכנע ללחצי העולם ויסכים לממש את זכות השיבה " למען עתיד ילדינו" ולכן המהלך הפוליטי מדיני של הגדרה בחוק של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי חיוני כל כך.

 17. hasan194@zahav.net.il'חסן חמוד

  aviril היקר,
  אני מצטט ממה שכתבת:
  "אני אישית רואה בהגדרה בחוק את המדינה כמדינת הלאום של העם היהודי., מהלך פוליטי מדיני שנועד לומר לעולם עד כאן !…"
  מה זאת אומרת לומר לעולם עד כאן? מה זה מעניין את העולם אם אתה מחוקק חוקים לעצמך? מי הוא העולם שאתה אומר לו עד כאן? העולם הזה קוראים לו ארה"ב. האובססיה הזו "שלי שלי ושלך שלי" אומרת שאינך בטוח שמה ששלך הוא שלך, אתה רוצה עוד ועוד דברים שישכנעו אותך שבאמת מה ששלך הוא שלך. כל העולם שאתה מדבר עליו כולל הפלסטינים אומרים לך מה ששלך הוא שלך, מדינת ישראל היא עובדה קיימת ואין עוררין על כך, אם תקרא לה מדינת הלאום של העם היהודי, או המעצמה היהודית הלאומית, זה מעניין רק אותך. בסופו של דבר יימאס לעולם ממך ויאמר לך: עד כאן!…

 18. פיבונאצ׳י המאוכזב

  האמת אני מאוכזב

  באמת שציפינו לסקופ יותר רציני מאיזה טיילת ומצפור בבית אל.

  איפה הגלידות פיסטוק, מעטפות הכסף, אולי איזה שערוריית מין. משעממים הקקלים האלה כל מה שהם עושים זה להזיז עפר ממקום למקום באיזה ג׳בל ולשתול עצים.

  לדעתי היה עדיף לכולנו שקקל תשקיע את הכסף ביצירת הון אנושי לדוגמה בלהקטין את הכיתות לימוד בכל בתי הספר היסודיים הממלכתיים ל 30 תלמיד במקום 40, במקום מצפורים וטיילות לממן להם תוכניות העשרה אולי מוזיקה אולי טלוויזיה ועיתונות ותיקשורת וקולנוע..

  לגבי ביקורת המדינה – יום אחד המבקר בא לאיזה משרד ממשלתי, נכנס לחדר הראשון ורואה שם מישהו יושב לא עושה כלום ובוהה בקיר. שאל אותו תגיד מה אתה עושה – ענה לו אני לא עושה כלום ובוהה בקיר.
  נכנס למשרד השני היה שם עוד פקיד כנ״ל. גם בחדר השלישי.
  בדוח של הביקורת היה כתוב ״יש כפילות – אחד מהפקידים מיותר״

 19. אורי

  למה הסרת את הפוסט על נחום ברנע ?
  לפחות תן הסבר… שלא נחשוד בכשרים.

 20. gavrie@walla.co.il'גבריאל

  חייבים לסגור את קק"ל. ומחר בבוקר. יחד עם הסוכנות היהודית וההסתדרות הציונית. מדינת ישראל כמדינה מתוקנת היא זו שהייתה אמורה למלא את כל התפקידים שייעודו למוסדות אלו לפני קום המדינה, ממשלת הקיצונים הזו איננה רוצה לסגור את קק"ל ואת שאר המוסדות כי ככה היא יכולה להזרים כספים לשטחים מבלי שאזרחי המדינה יידעו על כך, ככה אפשר למנוע מערבים ישראלם, בעלי תעודת זהות לקנות אדמות ולבנות את ביתם בצורה חוקית, זו הדרך פשוט לבסס את ישראל כמדינת אפרטהייד, ולהשאיר את מדינת ישראל תמיד במצב לא מוגדר, מכאן נובע הסירוב של הממשלה הנוכחית לדון בשאלת הגבולות עם הפלסטינאים, גבולות יכולות להיות רק למדינה מוגדרת, מכאן הדרישה המופרכת מהפלסטינאים שיכירו במדינת ישראל כ "מדינת הלאום של העם היהודי" (מה זה אומר לעזאזל?) מבלי שבעצם קובעים מהם, או מה צריך להיות הגבולות של המדינה הזו קודם לכן.

 21. גדעון

  לכבוד רביב דרוקר
  ברכות !
  הכרתי את מעלליו של שטנצלר עוד , מתקופת כהונתו כראש עיר. כבר אז נחשפתי לתאוותו האובססיבית לפרסום, גם שפרסום זה מומן מהקופה הציבורית בניגוד לחוק.
  כתבתך עוררה בי את התובנה שדרכם של ארכי מושחתים מסוגו התחילו את דרכם הנלוזה בקטנות והגיעו למעמדם המפוקפק חובק העולם, בדרך של גיוס וקנית שותפים לדבר עבירה, במעשה ובמחדל שהאטימות הציבורית וחוצפה בלתי מרוסנת שימשו להם כר פעולה פורה ומנוף יעיל למעלליהם .
  לידיעתך: האמור לעיל , מתועד אצלי במסמכים .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.