אז למה בנט, לבני ולפיד הולכים למסע המבזה של דחיית הבחירות לנשיאות?

יוזמת  נתניהו לדחות את הבחירות לנשיאות אפילו כבר לא מזעזעת אותי. ההזיות והפראנויות, שבתוכן מתנהל ראש הממשלה שלנו, הן כבר מזמן המציאות שלנו. הוא מנסה לפרק את קדימה, מעביר את חוק מופז בכוח ואז מבטל אותו בלי בושה בכנסת שלאחר מכן, מדיח את יו״ר הכנסת, לא מאייש חצי שנה את ועדת חוץ ובטחון, לא מצליח לקבל החלטה על המשרד להגנת העורף, בונה את כל המו״מ הקואליציוני שלו על טינה אישית מוזרה לנפתלי בנט בממשלה (הדליף את ביבי טורס..) ואלוהים יודע מה אנחנו לא יודעים. בקיצור, זה היה מפתיע אותי אם הוא לא היה באובססיה פרנואידית לחסום בכל מחיר את כניסתו של רובי ריבלין למשכן הנשיא.

מה כן מפתיע? שיאיר לפיד – באנו לשנות – שמע על זה לפני שבועיים ולא הרג את זה במקום. שנפתלי בנט, שלא יכול כרגע להגיע להסכמה עם ביבי על הכיוון ממנו זורחת השמש, שמע ולא הגיב פומבית עד היום. שמיסיס קלין (בדימוס) פספסה הזדמנות להגיד ״עד כאן״, לא אתן יד לתרגילים המסריחים שלך.
אז למה?
הסבר אחד ששמעתי מסביבת אחד מהשלישייה אמר – זה ימות ממילא, למה להיות זה שמחרב את היחסים עם ראש הממשלה. הרי אנחנו יודעים שזה מאוד חשוב לשרה. ובכן, אחלה תירוץ, אבל זו לא הסיבה האמיתית.

הסיבה האמיתית היא שנתניהו אחוז האמוק פשוט שרף את המועדון (שלו).
הוא הציע לשלישייה (פלוס איווט) פיתוי שקשה לעמוד בפניו. במקום שהנשיא יטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על חבר הכנסת, שיש לו את הסיכויים הטובים ביותר (השיטה הנהוגה כיום), נשנה את החוק כך שמלאכת הרכבת הממשלה תוטל אוטומטית על ראש המפלגה הגדולה ביותר.
ב 2007 הרעיון הזה עלה תוך כדי ממשלת אולמרט. באותה תקופה עוד דיברתי עם נתניהו. שאלתי אותו על זה בשיחת מסדרון בכנסת. הוא פסל את זה בתקיפות. זה יעביר את תהליך הסחטנות מאחרי הבחירות ללפני הבחירות, הוא הסביר. זה לא ייתן כלום. זה לא דמוקרטי שמפלגה שתנצח במנדט בודד, הרצה באוזניי נתניהו, תרכיב את הממשלה, בלי שיש לה רוב אמיתי. ברקע עמד הגיון פוליטי שכל טמבל מבין ומי שלא הבין, באו בחירות 2009 והסבירו את זה. למנהיג גוש הימין זו הצעה מחרידה. הברית האוטומטית עם איווט והחרדים מביאה ממשלה, גם כשהליכוד שווה עשרים מנדטים. נכון, מאז הליכוד והחרדים זה לא רומן, אבל עדיין אני רוצה לראות את ליצמן וגפני ממליצים על מנהיג מחנה השמאל אצל הנשיא.

רק שתבינו את עומק השגעון בבית נתניהו – היוזמה החדשה של נתניהו זורקת מהחלון את היתרון הכי גדול של הימין, לטובת ניסיון פתטי למנוע (לדחות???) את כניסתו של ריבלין לבית הנשיא.
הטיעון הענייני היחיד של נתניהו (ענייני בסטנדרטים של נתניהו) הוא שהנשיא ריבלין לא יטיל את מלאכת הרכבת הממשלה עליו. נתניהו בוודאי יודע שמרחב התמרון של נשיא אחרי בחירות הוא אפסי. בתקופת כהונתו, הנשיא פרס הטיל על לבני פעם אחת (שכשלה) ועל נתניהו פעמיים. מילת ביקורת לא נשמעה. גם לא מגדולי ההזויים של הזירה הפוליטית, כי זה היה מובן מאליו. רק פעם אחת היה לנשיא תפקיד אמיתי, הרצוג ב 84. אז הנה החישוב הפוליטי של נתניהו:
כדי למנוע סבירות כמעט בלתי קיימת שיהיה תיקו כמו בפעם האחת ההיא ב 1984, והנשיא הימני ריבלין יטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על מועמד השמאל, הולכים על פתרון שמציב איום הרבה יותר גדול, שיהיה איחוד בשמאל שייצר ראש מפלגה גדולה יותר, קרי, ראש ממשלה.
זה כבר מסביר את השתיקה של 3 ראשי סיעות הקואליציה והתמיכה הפומבית של איווט. אם ביבי מסכים לזה, לבני הופכת מגוויה פוליטית לנכס מבוקש במרכז שמאל. בוז׳י יכול לתת לה מספר 2 בעבודה כדי שתביא לו עוד שניים – שלושה מנדטים. בנט יהפוך לאדם מאוד מחוזר על ידי הליכוד, שירצה לוודא שהם יישארו המפלגה הגדולה ביותר ויהיה מוכן לשלם פרמיה ל״בית היהודי״ עבור איחוד. בנט יהפוך למועמד מוביל לראש המפלגה המאוחדת, ״הליכוד – בית יהודי״. ליברמן יהפוך מהאיש שדני דנון לא נותן לו להתקרב לליכוד, לאיש שהליכוד משלם לו כל מחיר כדי שירוץ איתו בבחירות ויאיר, יאיר לפיד יוכל לחלום על כך שיהפוך לראש המפלגה הגדולה ביותר, כלומר, ראש ממשלה. אוי, כמה נחמד לחלום בהקיץ. העובדה שכל ארבעת הפוליטיקאים המכובדים הללו, שיודעים בדיוק איך נתניהו מתייחס למילתו, מוכנים להיגרר למסע המבזה הזה, בתמורה לאיזו הבטחה ערטילאית על הקרח, מראה שכן, כן אפשר לרמות את כל העולם כל הזמן.

תגובות

תגובות

17 thoughts on “אז למה בנט, לבני ולפיד הולכים למסע המבזה של דחיית הבחירות לנשיאות?

 1. rrrro74@gmail.com'דני

  רביב, יכול להיות שכל ההזיה שתיארת אכן מתרחשת במציאות. אולי. יתכן.
  אבל לשניה אחת בודדת, נסה להסביר לנו לאיזה צורך מדינת ישראל זקוקה לנשיא, למשכן נשיא, להוצאות בית הנשיא ולכל התפאורה הילדותית שסביבו?
  באמת לא ניתן להסתדר בלי האיש שמחליט – רק על סמך המלצות ראשי הסיעות כמובן – מי ינסה להרכיב את הממשלה? הרגע הסברת לנו שאין לו באמת אפשרות להטיל את התפקיד על מי שממילא לא יכול, ואם יתעקש לעשות את זה המועמד ייכשל (עיין ערך ליבני).
  בשביל מה נחוץ לנו נשיא? איזו פונקציה הוא ממלא שלא ניתן להעביר ל… נניח… נשיא בית המשפט העליון?

  תודה

 2. אסף

  איזו חשיבות יש למי המועמד שינסה להרכיב ממשלה קודם? ממילא אם לא יצליח לגייס רוב בכנסת המשימה עוברת למועמד של הגוש שממול. מה זה משנה מי יושב בבית הנשיא? אם אחרי הבחירות האחרונות היו מטילים על יחימוביץ להרכיב ממשלה, היא הייתה נכשלת (לא מצליח לגייס 61 ח"כים שיתמכו) וביבי היה מרכיב ממשלה.

 3. gilaggg3@walla.co.il'גילה יעקובי

  ביבי מתפקד כמו נשיא. לנו דרוש ראש ממשלה מתפקד. ואת מוסד הנשיאות לבטל ושביבי יעבור עם שרה לבית הנשיא.

 4. יעל

  ביבי לא מנסה לבטל את מוסד הנשיאות. ממש לא. בבקשה לא להתבלבל … הוא רק רוצה שריבלין לא ישב שם.
  אלו שני נושאים שונים.
  כן / לא מוסד הנשיאות – לא שאלה אצל ביבי. הוא בעד – כי הוא אצמו רואה את עצמו יושב על כיסא הנשיא אחרי שמסיים את תפקיד ראש הממשלה
  מתי יהיו הבחירות ומי המעומדים – אז כל מי שנגד הנשיאות, חושב לתומו ידחה ידחה .. בסוך לא יהיה. תמימות לחשוב כך. בזה ביבי מאוד עסוק – כי עבורו היום – כאן ועכשיו – הכל, רק לא ריבלין.

  עצוב

 5. moti@hotmail.com'מוטי

  לדני (1), באמת לא צריך נשיא (ואם אתה שואל אותי עוד כמה וכמה תפקידים). ובאמת צריך לבטל אותו. אבל יש דרך לעשות דברים. לא מבטלים תפקיד זמן קצר לפי שאמורים לאייש אותו, במיוחד שיש השלכות מיידיות. רוצים לבטל? אדרבא, אני בעד. עושים דיון מסודר, מחליטים איך התפקידים עוברים, נותנים זמן הכנה (למשל כהונה אחת או שתיים), ומבטלים. לא משנה כמה התפקיד מיותר (והוא מיותר), הוא יכול להמשיך להיות מיותר עוד 5 שנים.

 6. f@h.com'אבי

  אני אשמח מאוד אם ריבלין לא יהיה נשיא. מדובר בהומופוב מחושב שעושה זאת רק כדי לקבל את תמיכת החרדים במירוץ. וזה מראה על אופי מסריח וחוסר יושרה מוסרית. לא מגיע לו.

 7. hana_yar@yahoo.com'חנה חורש

  לפיד וודאי לא מפתיע אותנו. מי שהכריז כאשר הוא הקים את מפלגתו, שהוא יהיה הקובע היחיד ולפחות 7 שנים, לא יכול להפתיע. מי שרץ לזרועות ביבי למחרת ליל הבחירות וכעבור זמן קצר הוזמן לביתו של איל הקזינו, לא יכול להפתיע אותנו. חבל על כמה אנשים טובים במפלגתו שכרגע לכודים שם. לפחות עופר שלח לא רצה ונקוה שלא ירצה לקבל תפקיד של סגן לעיניני שום דבר

 8. Efishalom23@gmail.com'אפי

  על זה נאמר:״גם שעון מקולקל…,
  רביב לפעמים מרוב דבקות במטרה אתה עלול להשמע כמו דן הרוקד על הדם:)
  ולנקודה: בימים האחרונים הטיעון המרכזי ( וזה לראיה שיש דיון ציבורי) שהמוסד המכובד נועד כדי ללכד את העם ואני באמת לעניות דעתי אומר
  זה לא עובד בעיקר בגלל שאנחנו רואים מי המעומדים ( עם כל הכבוד לשופטים וזוכי הפרסים) ולסיום אם כבר נשיא אני רוצה להציע מעומד ״״רינו צרור״ והמבין יבין.

 9. uri.av@mail.com'uri

  צריך לבטל את הממשלה.
  היא גנבה לנו את הדמוקרטיה כאשר חתרה תחתה והפילה אותה (עוד מזמן מזמן)
  עיתונות – נגנבה (טייקונים, ישארל היום…)
  בית משפט – מוסד חותמת גומי לראשי החונטה – לזכור! מנוהל ע״י עורכי דין לשעבר…(״לא זוכר״ של אפללו, נראה שקנה את את השופט כי יש לו עליו קלף – ראו בית הקלפים…)

  הנשיא – לא בא מהעם אלא רק מהחונטה.
  הצבא – משרת את החונטה לייצור ״בטחון״
  משטרה – מגינה על החונטה מפני ה״עם״ (בדיחה אחת גדולה)
  בנקים – אין מה להכביר מילים
  חינוך – פחחחחח… (מאוד לא מחונך להגיד את זה… אבל חרא מריח טוב יותר. מדינת בריוני רחוב)

  במדינה שולטת רשת פשע שגנבה את הארץ מהעם.
  לא שונה מסוריה, אירן, רוסיה… אותה גברת בשינוי שפה.

  בדפי ההיסטוריה (שישוכתבו ע״י החונטה) הכל יראה מקסים ומספיק משכנע, כדי ליימר את העבדים של הדור (והדיקטטור) הבא…

  (מאת: איש חופשי)

 10. יוני

  גם אם מתוך שלא לשמה יבוטל המוסד המיותר והבזבזני הזה אני בעד
  אבל כל ההתנהלות הזו לא מתקבלת על הדעת

 11. oren29at@gmail.com'אורן29

  מה שיותר מדהים בעמדה של לפיד-לבני-בנט, הוא שהשלושה האלה לא מבינים ששינוי החוק כך שיהפוך את ראש הסיעה הגדולה ביותר לראש ממשלה בפועל ימחק למעשה את המפלגות שלהם.

  אני אסביר: שיטת הבחירות הנוכחית מכתיבה את האסטרטגיה של המצביע בקלפי: תמיכה פסיבית במועמד כלשהו לראשות ממשלה, והצבעה למפלגת לוויין כזאת או אחרת שאמורה לחזק את אותו ראש ממשלה בנושאים שקרובים ללבו של המצביע. אחת התוצאות של האסטרטגיה הזו היא: ריבוי מפלגות בינוניות, כמו שאנחנו מכירים בעשור האחרון.

  אם ישונה החוק כמו שנתניהו רוצה, תשתנה האסטרטגיה של המצביע: לא תהיה לו יותר הפריבילגיה להצביע עבור מפלגת לוויין, משום שהמצב יהיה all or nothing- ממשלה או אופוזיציה. את השינוי נראה בהתחלה בסקרי טרום הבחירות, שיעניקו יותר מנדטים לשתי המפלגות שלהן יש מועמדים לראשות הממשלה (בדרך כלל- ליכוד ועבודה) על חשבון המפלגות הקטנות יותר, ואז- גל של איחודים תוך גושיים מתוך מטרה להשיג כמה שיותר מנדטים.

  לבני תימחק ראשונה, לפיד אחריה, בנט, אולי, יחזיק איבר מדולדל של כמה טהרנים בעלי כיפות סרוגות.

  בסוף תהיה לנו כנסת מעוטת מפלגות: שתי מפלגות גדולות, 2-3 מפלגות דתיות-חרדיות, ו 2-3 מפלגות ערביות.

  מאחר והערבים נמצאים מחוץ למשחק הקואליציוני (למרבה הצער), נקבל שוב את "לשון המאזניים" החרדית הידועה לשמצה. אולי לא מיד בהתחלה, אבל בהמשך חיי הקואליציה. היינו בסרט הזה ב 1981, אולי כדאי להזכיר לציבור כמה כח קיבלה אגודת ישראל, על 4 המנדטים שלה, ממנחם בגין שעמד בראש מפלגה בת 48 מנדטים.

  זה הנושא שכדאי להציף לשיח הציבורי, ולא כל הרכילות הפוליטית הזאת של ביבי ורובי וציפי ויאיר.

 12. hasan194@zahav.net.il'חסן חמוד

  כפי שאמר קרי(התנצלותו לא מעניינת) ועוד רבים חושבים כמוהו בפוליטיקה הישראלית המדינה בדרך לאפרטהייד.
  יש הזדמנות פז. אבו מאזן ימונה לנשיא המדינה המאוחדת(לא קראתי לה דו לאומית בכוונה) עוד בקדנציה הנוכחית וימשיכו בשיחות על אופי הממשל במדינה המאוחדת, דהיינו להפוך את השיחות לשיחות פנים ישראליות בלי מתווכים מבחוץ. כך מתפטרים מכל המכשולים הקיימים.

 13. arie17@netvision.net.il'אריה

  עלה התלמיד על רבו.
  לפני שנים מפא"י היתה אלופת הקומבינות.
  הליכוד – תלמיד טוב, טוב מאוד.
  הליכוד – למד את המלאכה ועכשיו הוא אלוף הקומבינות.

 14. נועה

  כהרגלו של דרוקר כול הפוסט הזה מלא בהרבה רוע,נבזות ושנאה
  (ולא רק הוא גם להקת המעודדות הצפויה והקבועה שמלווה כול פוסט)
  בכול מה שקשור לביבי שרה,ביבי שרה ושוב ביבי שרה…

  אובססיה היא לא יועץ טוב לפרשנים..

 15. אנשים בעלי השפעה

  טוקבקים מגויסים .. הרבה פעמים רציתם לשנות

  הרבה פעמים אתם חושבים שהייתם רוצים לשנות..
  הצטרפו עוד היום בפייסבוק ״אנשים בעלי השפעה״
  ותהיו מלאי תקווה

 16. משה

  כל יום אנחנו מתעוררים לשגעון חדש של שרה. ורק העם אשם אבל אי אפשר להחליף את העם. אני אהיה רגוע, אם שרה תחליט על בניה של מסלול נחיתה עבור המטוס החדש שלה ליד המעון החדש שלה. רק ככה אני אהיה בטוח שמדינת ישראל נמצאת בידיים טובות

 17. aviril2010@gmail.com'aviril

  בסרט הקולנוע "כלבי אשמורת" בבימויו של קווינטין טרנטינו ישנה סצנה מופלאה ובלתי נשכחת ובה מיסטר פינק (סטיב בושמיי) נושא הרצאה עקרונית ארוכה ומנומקת להפליא נגד הנוהג להעניק טיפ למלצריות שנותנות שירות לסועדים. כל חבורת הפושעים מאזינה בשקט ובקשב רב להרצאה.
  בסוף ההרצאה מפטיר הפושע שמארגן את השוד שעתיד לצאת לפועל משהו בנוסח :"שים כבר את שלושת הדולרים על השולחן ואל תבלבל את המוח" ומיסטר פינק ההמום מוציא את הכסף ומניח אותו על השולחן.

  אני מספר לכם את זה כהקדמה לדברים הבאים : שמעתי השבוע ב"לונדון וקירשנבוים " את אחמד טיבי אומר שהוא הגיש הצעה לבצע איחוד משפחות פלסטינאיות בתוך ישראל ולא איחוד משפחות מחוץ לישראל שלא בא בחשבון .,הוא הודה שלאמיתו של דבר מדובר בכל פליטי 1948 וצאצאיהם שירשו לדעתו ולדעת כל תומכי הנרטיב הפלסטיני את מעמד הפליטות.. על מנת לשמור על סימטריה הוא הציע ברצינות רבה שגם הפליטים היהודים מארצות ערב וצאצאיהם ( בהכרח גם הנשים הפולניות שלהם), יחזרו לארצות מוצאם . מובן שמדובר בהצעה מכובסת במילים (אחמד טיבי מתמחה בכך כדי לא לעבור על הסף של החוק האוסר על בגידה במדינה) להשמדת מדינת ישראל ולסוף החלום הציוני. ואם ככה מדבר מי שנשבע אמונים למדינת ישראל כח"כ והוא מקבל ממנה משכורת עם כל ההטבות אז מה לעזאזל כל הקולות והתנועות שעושים פה למען שלום?!., המסקנה היא שאין ברירה אלא לפנות ל PLAN B שזה אומר להפרד מרוב הפלסטינאים גם ע"י פינוי שטחים מבלי לפגוע בבטחון המדינה..
  ולאחמד טיבי הייתי עונה ממש כמו באותה סצנה מהסרט " אדוני אל תבלבל את המוח ! זו מדינתו של העם היהודי.!. אתה רוצה איחוד משפחות וזה חשוב לך כל כך?
  ..יש לי הצעה מצויינת בשבילך , כווית קטאר ,ודובאי הם מקומות מצויינים לאיחוד משפחות…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.