המירוץ לנשיאות – רובי ריבלין והבייס

| 27 במאי 2014

כידוע, התיאוריה הפוליטית של בנימין נתניהו נשענת על מה שהוא מכנה הבייס: אסור לאדם פוליטי להתנתק מבסיס המצביעים שממנו הוא בא. אם אתה נהנה מבוחרי ימין, אסור לך ללכת שמאלה. הם יראו בך בוגד והשמאל לעולם לא יצביע עבורך. צעבורם, חוזר בתשובה לעולם לא יהיה מספיק נחשק כמו שמאלני שורשי.

במידה רבה, גורל המרוץ לנשיאות של רובי ריבלין יהיה טסט קטן לתיאוריה הזאת. ריבלין היה אמור לקחת את הנשיאות בהליכה. הוא אמור היה להיתמך בגדול על ידי הליכוד והימין, עוד קצת קולות במרכז ובשמאל וזהו. 2 המועמדים העיקריים מולו (יש גם מאיר שטרית, שיש בו, לדעתי, לא מעט מנהיגות והישגים, אבל, כנראה, שסיכוייו לא גבוהים) הם פוליטיקאים לא מרשימים, שרחוקים משיא כוחם.  פואד חולה (כל מי ששוכנע מהקשקושים שלו שהוא הולך לעבור את ה'ניתוחון' הזה להשתלת כליה בהליכה, מוזמן לקרוא את הטורים המעולים של דרור פויר, שעבר את ה'ניתוחונצ'יק' הזה בגיל הרבה יותר צעיר), סוחב על גבו ענן של שמועות לא סימפטיות (חלק מהסיפורים נכתבו בטורים של אלדד יניב בוואלה וזה נשמע הרבה יותר משמועות. פואד אפילו לא הכחיש). דליה איציק אינה חברת כנסת מכהנת, אין לה מפלגה מאחוריה וגם לא הישגים משמעותיים בקריירה ובכול זאת, נצחונו של ריבלין לא מובטח (אני עדיין מהמר עליו, אבל רבים בכנסת חושבים אחרת). עיקר ההתנגדות לבחירתו באה מהבייס, מתוך הליכוד-ביתנו.

ריבלין אתגר מאוד את הבייס שלו בשנים האחרונות בכך שמתח ביקורת על חזרתו של דרעי לפוליטיקה, על התנהלותו הלא דמוקרטית של איווט ליברמן, על ההתנהגות של מירי רגב, החוקים של יריב לוין ומעל לכול, הוא העז להיות ביקורתי כלפי חוקים שנתניהו רצה להעביר (חוק מופז, למשל) ואף הקניט אותו על השפעתו של אישתו עליו. האמירות הללו קנו לו הרבה תמיכה בקרב עיתונאים, שמאלנים וערבים. הם גם גרמו במישרין לכך שבטור המתנגדים לריבלין אפשר למצוא את כול האנשים האלה – לוין, רגב (שחתמה לו..), איווט, דרעי, נתניהו (וגם לימור לבנת מסיבותיה שלה). השאלה היא האם האמירות של ריבלין יתרגמו לקולות בקרב השמאל, ערבים וחרדים? לפי מדד החותמים, לא, אבל מדד החותמים הוא מדד מאוד מטעה. העובדה שמרצ כאילו התייצבה לצד פואד, לא באמת אומרת שחבריה מצביעים לפואד. העובדה שהעבודה התייצבה כמעט באופן מלא לצד פואד ממש לא מבטיחה לו רוב בקרב חבריה. האם הם יצביעו ריבלין? לא בטוח.

בנימין נתניהו אוהב מאוד לספר כמה השמאל דפק אותו אחרי שהוא הלך שמאלה וחתם על הסכם וואי פלנטיישן. זו מין טראומה מכוננת כזאת, שאשררה עבורו את התיאוריה הפוליטית שלו. האם ריבלין הולך לחוות וואי פלנטיישן משלו?

תגובות

תגובות

5 thoughts on “המירוץ לנשיאות – רובי ריבלין והבייס

 1. נועה

  כהרגלו של הדרוקר one track mind ביבי,ביבי ושוב ביבי….. ולפעמים הפתעה,שרה נתניהו..

 2. נועה

  הצעה לפרשנינו הפוליטי,תחקיר נשכני שיטלטל את המערכת : ״אם תרצו״ פרסמו
  את סכומי העתק שמקבלים אירגוני שמאל ( שהשפעתם על הפוליטיקה
  עצומה מכול סיפורי קק״ל ) ממדינות ואירגונים באירופה ובארה״ב .

  לא מגיע לציבור לדעת מי נותן,מי מקבל,כמה ובעיקר מה הם המניעים האמיתיים ?!

 3. arie17@netvision.net.il'אריה

  הצבעה חשאית – ולכן כל ניחוש בא בחשבון.

 4. hasan194@zahav.net.il'חסן חמוד

  בסופו של דבר עם ישראל ייצא נשכר לאחר בחירת הנשיא. תהיה לנשיא המדינה היוצא,מר שמעון פרס, משרה מלאה וחשובה יותר ממשרת נשיא המדינה, הוא יתפנה לשיפוץ תדמיתה של ישראל בקרב הקהילה הבינלאומית. תהיה לו הרבה עבודה, כי ראש הממשלה ונושאי כליו הורסים בקצב חסר תקדים. מסופקני אם יספיק!

 5. MIRIRE0@GMAIL.COM'ברטה

  עתה, משפורסם שביבי תומך בריבלין ירדו סיכוייו להבחר לנשיא. לא הזכרת את המועמדים שאינם חכ"ים- מסתמן מסקרירים שונים שפרופ' שכטמן נמצא במקום טוב צמוד לריבלין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.