גזבר "קדימה" חושף למה בנק הפועלים מימן את "קדימה"

מאת  | 9 באוקטובר 2012
 

בפעם שעברה שישבנו עם מצלמות מול איציק חדד, הגבר לשעבר של מפלגת קדימה, שמענו עדות נדירה. הנה חלק מהדברים שאמר לנו אז, מרץ 2012:

"צחי, זה טובי. דליה איציק זה שלום הנהג. לכל אחד ישי מישהו".

לא הרבה פעמים אתה נתקל באדם מתוך המערכת שלא דופק חשבון לאיש.

"אדלר לא יוותר על שקל".

פותח על כולם.

"אהוד שמע את הסיפור הזה: "צחי, אתה אמרת לי שזה בסדר, החוזה". יואל חסון מבטיח לו מאה אלף שקל".

לא שיחת רקע, לא מאשים בכירים עלומים. הכל "און רקורד"

"אולמרט נמחק באותו רגע".

שמות תאריכים ומסמכים, בלי הצללה, בלי עיוות קול, כאילו הוא אומר: יאללה, תתבעו אותי, נראה אתכם.

"אם ראובן יראה את הכתבה, אז הוא ישנא אותי עוד קצת".

גיבורי סיפוריו של חדד אמרו אז: "הוא שקרן. הוא רוצה לנקום בנו על כך שהתלוננו כנגדו במשטרה". אף אחד מהם לא תבע אותו.

אבל אפילו חדד, ששרף את רוב הגשרים במערכת הפוליטית, השאיר סיפור אחד מחוץ למצלמות שלנו. חוויה אחת מחייו כגזבר הוא לא רצה לספר. אפילו הוא לא העז להתעמת עם מי שנראה היה לו כגדול עליו, בליגה אחרת: הבנקים בישראל או ליתר דיוק, בנק הפועלים.

מתוך ראיון עם איציק חדד, לשעבר גזבר קדימה:

אז אנחנו מדברים על… אתה מצלם כבר?

בנק הפועלים מממן את המפלגות בישראל. זו אסטרטגיה של הבנק. צריך לבדוק את זה, אבל בנק הפועלים מממן את המערכת הפוליטית בישראל. עכשיו אתה צריך להבין משהו חשוב. הרי למה המדינה מעבירה כסף כל חודש למפלגות? כדי ליצור איזשהו רף של שוויון. הרף הזה, המשמעות שלו, בוא, אל תלך לקחת כסף מעוד מקור. אם אתה הולך לקחת כסף מעוד מקור, אז מה הועילו חכמים?

מי שיש לו קשרים עם הבנק, יכול להביא יותר כסף, יכול להפעיל יותר עצמה פוליטית. יש פה בעיה. בנק ברצותו מעלה מפלגה, ברצותו מוריד מפלגה.

חדד מתאר סיטואציות יוצאות דופן של המפגש הזה בין כסף גדול ופוליטיקה. מפגש, שעד היום מעולם לא נחשף.

אריאל שרון, מתוך סרטון הקמת "קדימה", נובמבר 2005:

"תנועה חדשה שאנו מקימים היום, תשרת את עם ישראל".

בחזרה לראיון עם איציק חדד, לשעבר גזבר מפלגת קדימה:

עכשיו מתחיל הסיפור של קדימה. אני מופנה לסניף המרכזי של בנק הפועלים, לפתוח חשבון. מי מפנה אותך?

אביגדור יצחקי. אתה נכנס למערכת בחירות, אתה צריך להוציא כסף גדול, ביל בורדים, לשלם לכל היועצים ונזקקנו לאיזשהו סכום יותר מהותי. משהו כמו עשרה מיליון שקל. ופניתי לבנק, אומרים לי: "תקשיב, אין בעיה, אנחנו ניתן לך את הכסף, אבל אנחנו מבקשים שתהיה פגישה עם גורם בקדימה שיודע לקבל החלטות". אמרתי "פגישה עם מי"? אז אמרו לי: "עם שלמה נחמה".

לפי חדד עם כן, הבנק לא מקדם את ההלוואה עד שייפגש גורם בכיר במפלגת השלטון החדשה, קדימה, עם יו"ר בנק הפועלים, שלמה נחמה. נחזור לראיון:

מי אומר לך אבל בבנק: "אנחנו מבקשים פגישה עם מישהו"?

בבנק ישבתי עם אחת הפקידות, אפילו לא רוצה להזכיר את השם שלה, היא אמרה לי: "תשמע, עניין רגיש". "ככה וככה", תפנו להנהלה "וזו החלטה של ההנהלה".

אני מעלה את זה בישיבת הנהלה, ושמה מפילים את זה על אורי שני. אומרים לו: "אורי, גש לדבר עם שלמה נחמה".

מתוך ועדת הכלכלה, ינואר 2005:

"עמלות הבנקים הן מהגבוהות, גם ביחס למה שמקובל בעולם, זה דבר שאנחנו לא נוכל להשלים איתו".

איציק חדד, לשעבר גזבר מפלגת קדימה:

ברקע היו הצעות חקיקה של הרבה מאוד גורמים בכנסת ישראל על הנושא הזה של עמלות השורה, ריביות הבנקים והבנקים עמדו לספוג הפסדים שנאמדים במיליארדים.

איך להקל על המערכת הבנקאית כאשר בנק הפועלים כאשר בנק הפועלים הוא הנהנה העיקרי מהעניין הזה. אורי שני נפגש עם שלמה נחמה. חזר, אמר לנו: "הכול בסדר". 24 שעות אחרי הפגישה העיפו לנו עשרה מיליון שקל לחשבון הבנק של המפלגה.

הצלחנו לאתר את הפקידה שהעבירה את אותו מסר לטענת חדד. היא לא ממש התלהבה לענות לשאלות.

מתוך שיחה עם הפקידה המטפלת בבנק הפועלים:

זה קרה? לא קרה? את זוכרת את זה?

אני לא אענה לך גם אם אני זוכרת וגם אם אני לא זוכרת.

בחזרה לאיציק חדד:

כשכסף עף לחשבון, נתתם איזו בטוחה או משהו תמורת עשרה מיליון השקלים?

שום דבר. כלום. כלום.

מה זאת אומרת, פשוט עשרה מיליון שקל מגיעים לחשבון?

כן.

אז האם נכונה האמרה השחוקה שאם אתה חייב מעט כסף לבנק, אז זו בעיה שלך, ואם אתה חייב הרבה, זו בעיה של הבנק? שלחנו תחקירנית שלנו לבקש הלוואות.

סניף בנק לאומי בדיזנגוף סנטר תל אביב, צולם במצלמה נסתרת:

אני רוצה לקחת הלוואה.

לצורך?

אני רוצה אוטו.

נכון, זה קצת פופוליסטי, אבל למה בעצם שהבנק לא יסכים לתת הלוואה לקניית רכב לתחקירנית שלנו בלי לשעבד אותו? כמו "בקדימה". בחזרה לבנק:

כל לקוח ולקוח נשפט לפי הוא הוא. הוא, באופן פרטי, אינדיווידואלי, אישי.

איזה ערובות צריך ממני?

צריך לשעבד את הרכב. בעבר לשעבוד רכב, יש כאן שיקולים של נתוני אשראי, כמה הבנקאי שלך מכיר אותך.

אם יש חלילה וחס, בעיה עם החזרים, מה קורה אז?

פונים אליך ותובעים את הכסף וכולי, ואת תצטרכי למכור את האוטו. כל בן אדם שלוקח את ההלוואות האלה צריך להסתכל קדימה ולחשוב מה עוד צפוי לו, אולי.

איציק חדד, לשעבר גזבר קדימה:

צריך להסביר לך בכלל איך זה עובד. כמו שאמרתי, אדם בא, רוכש רכב. רוצה על רכב לקבל הלוואה, 50, 80 אחוז. מתחילים להחתים אותו, שעבודים, משרד התחבורה, אגרות חוב, "תביא ערבים", ערימה של ניירות. "קדימה", כשהיא קיבלה כסף, זה היה דבר מדהים. היה מגיע ניירA-4 לשולחן, הייתי שם, משרבט את חתימתי, המנכ"ל היה מוסיף את חתימתו, שמים חותמת, הכסף היה נכנס לחשבון באותו היום. לא בטחונות, לא שום דבר. אין ביטחונות לכספים האלה. בנק הפועלים נותן את הכסף הזה בלי ביטחונות.

מתוך שיחה עם פרופ' משה בן חורין, ראש הקריה האקדמית אונו, מומחה למימון:

"אני יכול לצפות שבנק שעובד בצורה מסודרת כן יעבוד מול ניירת בדוקה ומסודרת".

אביגדור יצחקי, לשעבר מנכ"ל קדימה, אמר לנו:

"הייתה פגישה אצל שלמה נחמה. היא לא הייתה נעימה. אני לא זוכר שדיברנו על עמלות. דיבר על זה שדופקים אותו. אני ואורי שני יצאנו משם מאוד כועסים ואמרנו לו – "אנחנו לא מבינים את הגישה. לא סיכמנו כלום". אמרנו לו – "רוצה לשים רגל, תשים רגל". מבחינתנו, הפגישה לא הסתיימה טוב".

התקשרנו לשלמה נחמה וזה מה שהוא אמר:

בתקופתך או אפילו אתה אישית, ניצלתם את העובדה הזאת ש"קדימה" הייתה נזקקת למימון שלכם כדי לבקש כל מיני בקשות בנושא העמלות וההתייחסות של מפלגת השלטון דאז לבנק.

זה הכול קשקוש בלבוש. אני לא פגשתי אותו ולא התעסקתי ב…

לא, הוא לא טוען שאתה פגשת אותו, הוא טוען שאתה ביקשת פגישה עם אורי שני ואביגדור יצחקי כש"קדימה" רק קמה על רגליה וביקשה הלוואה מהבנק.

חד משמעית לא. והכל בלבולי שכל ממדרגה ראשונה, ומי שהתעסק באשראים ברמות האלה היה מי שהיה אז מנהל החטיבה העסקית שי טלמון.

אתה לא זוכר פגישה כזאת בכלל?

לא. לחלוטין לא.

בעקבות השיחה איתנו, נחמה התקשר מספר פעמים לשני ויצחקי וביקש מהם להעביר לו בכתב את גרסתם לפגישה ההיא. הנה מה שכתב לנו בעקבות פניית נחמה אורי שני, חבר בכיר בפורום החווה, ובתקופה האמורה, מנכ"ל חברת שיכון ובינוי ששייכת לקבוצת אריסון.

אורי שני, מנכ"ל חברת "שיכון ובינוי" (חבר בפורום החווה של שרון):

"נחמה באותה תקופה היה בוס שלי וחבר והיו לנו עשרות אם לא מאות פגישות. שלמה נחמה טיפל באותה העת בנושאי עמלות הבנקים כנציג כל הבנקים והיה לו קשר ישיר לראש הממשלה אריאל שרון ולבינימין נתניהו, שר האוצר. מידיעתי האישית היו לו קשרים חבריים ואישיים עם שניהם, כולל את מספרי הסלולר האישיים שלהם ויכולת לתאם פגישות תוך שעות עימם.

באופן אישי מעולם לא טיפלתי בענייני קדימה, ועם כל הכבוד וההערכה לאביגדור יצחקי ולי, שלמה נחמה בעת ההיא היה מחובר ומקושר אישית וחברית למקבלי ההחלטות, כך שדברי החשב של קדימה בעניין זה הם רכילות יד שנייה או שלישית שאין לה על מה להתבסס ואינה הגיונית".

לנו לא ברור למה קרבתו של נחמה לשרון ונתניהו מוכיחה שחדד לא צודק, אבל זה נכון שנחמה היה קרוב. לא פעם אחרי ישיבות דירקטוריון של הבנק, היו הולכים כמה מהדירקטורים של בנק הפועלים יחד עם נחמה, היו"ר, לסעוד ארוחת ערב עם ראש הממשלה שרון. בעקבות הפניות של נחמה, שלח לנו גם אביגדור יצחקי תגובה בכתב.

מתוך מכתבו של אביגדור יצחקי, לשעבר מנכ"ל קדימה:

"בסמוך לפתיחת החשבון של קדימה בבנק הפועלים נערכה פגישה של מר אורי שני ושלי עם מר שלמה נחמה. זו הייתה פגישת נימוסין חברית. לא ביקשתי אשראי בפגישה זו, ולמיטב זכרוני נושא עמלות הבנקים לא עלה בפגישה. הפגישה למיטב זכרוני, לא הייתה נעימה במיוחד ואינני זוכר למה".

אז אם נושא האשראי לא עלה, ועמלות הבנקים לא עלו, אז למה התכוון יצחקי כשאמר: "אם אתה רוצה לשים רגל, תשים רגל". ולמה הכוונה כשהוא אומר שהפגישה לא הייתה נעימה במיוחד? הכיבוד?

בכל מקרה, הגורם המקצועי שעבד שנים ארוכות בבנק הפועלים על מימון המפלגות הוא שאול רפפורט. הנה מה שאמר לנו רפפורט:

אני לא יודע פגישות ששלמה נחמה שהיה מעורב במועדי מתן אשראי. בגדול אני יכול להגיד לך שעבדנו כעסק עסקי לחלוטין, כי אני שקט כלומר בנושא הזה.

למה הבנק לא עומד על כך שיהיו שעבודים ובטוחות?

אין שעבודים. לא יכולים להיות.

למה?

כי אין להם.

יש להם נכסים מה זאת אומרת?

לאף מפלגה אין נכסים. אם הם צריכים ללכת נגד ביטחונות, אני אומר לך שאף מפלגה לא הייתה מקבלת מימון. אין נכסים למפלגות רק היסטוריה. מי שהיה שתי המפלגות ההיסטוריות יש להן נכסים קצת שהן בן כה וכה כבר מימשו אחד מהם וכיסו את חובותיהם, אבל אין לאף מפלגה נכסים.

אין מחלוקת שבסופו של דבר, הכסף הועבר לקדימה. האם קדימה עזרה בתמורה לבנק הפועלים? לא מצאנו ראיה לכך. אבל צודק חדד, שנושא העמלות באותה תקופה היה גבוה על סדר היום הציבורי, וגם נכון שהצעות חקיקה לבנקים ירדו משולחן הכנסת, והומרו בהסכם בין המפקח על הבנקים לבנקים עצמם.

במשך שלוש שנים הכול תקתק. קדימה בשלטון, והיא מקבלת מהמדינה עשרות מיליוני שקלים שנה, כחוק, כיאה למפלגה הגדולה ביותר. הבנק מקבל את כספו חודש בחודשו. עד שמגיע נובמבר 2008.

מתוך ראיון עם איציק חדד, לשעבר גזבר מפלגת קדימה:

ואז נוחתות המכות של הבחירות המוניציפאליות. מכות קשות, והמפלגה נכנסת לגירעונות גדולים. ופה אין לנו את אורי שני, ואין לנו שום דבר שקשור להצעות חקיקה. הגענו למצב שיכולת ההחזר של המפלגה כבר הפכה להיות בעייתית. אתה צריך להבין, אם יש למפלגה חוב של 35 מיליון שקל והיא מחזיקה 600 אלף, היא הרי לא תגמור את זה בקדנציה. מי יודע מה יהיה בקדנציה הבאה? הבנק רצה שאת כל הכסף, את כל החוב, אנחנו נסגור עד סוף הקדנציה, מקסימום קצת אחרי. אז מדובר על מעל מיליון שקל להחזיר. אנחנו רוצים 600 אלף החזר, אחרת אנחנו לא יכולים לממן את התקציב של קדימה, תקציב מאוד מנופח.

חיים (רמון) מגיע עם יואל חסון לחדרו של מנכ"ל המפלגה, משה שחורי, וחלק מהדברים, על מה שאנחנו מדברים, זה על הנושא של האשראי הבנקאי וכולם יודעים שלחיים יש קשר עם מנכ"ל הבנק, וחיים אומר: "אני אטפל בזה. תעבירו לי את החומרים, תעבירו לי מה שאתם רוצים". אנחנו מעבירים לו חומרים, מעבירים לו את מה שאנחנו רוצים, הוא סוגר את זה.

הפגישות עם רמון אכן נערכות ביוני וביולי 2009. שישה ימים לאחר הפגישה השנייה עם רמון, אנשי קדימה הולכים לבנק. לבדוק כנראה אם מעורבות רמון עזרה.

מצד שני, איך תתקיים המפלגה, אם הבנק לא יענה לבקשה כמו זו שנשלחה בדצמבר 2009, להקטין את ההחזר החודשי לבנק ב-200 אלף שקלים?

בקשת "קדימה" להקטנת ההחזר החודשי לבנקהסבר קצר. הנכס היחיד של קדימה הוא הכסף שהיא מקבלת מהמדינה. ברגע שהבנק מוכן להקטין את ההחזר החודשי ולקבל חלק מהכסף אחרי תאריך הבחירות, הוא מגדיל מאוד את הסיכון שלו. מי יודע מה יהיה אחרי הבחירות?

חיים רמון אישר לנו שהוא זוכר את המעורבות שלו בנושא. לדבריו, הוא דיבר עם הגורמים המקצועיים בבנק הפועלים, ולא עם המנכ"ל קינן. רמון גם אמר, שכחבר כנסת הוא לא עסק בענייני בנק הפועלים.

בחזרה לראיון עם איציק חדד:

מה קורה לבנק אם קדימה בקדנציה הבאה לא נכנסת?

לדעתי זה הופך להיות חוב אבוד.

הלך הכסף?

הלך הכסף.

חדד מדייק. גם שאול רפפורט, אותו איש מפתח שניהל את נושא מימון המפלגות בבנק הפועלים, אישר שהוא זוכר את ההתרחשות.הנה מה שאמר לנו רפפורט בשיחה טלפונית שקיימנו עימו:

חיים רמון כשהוא פנה, פנה אלי אפילו ישירות. אם אתה רוצה לדעת, בלי ציון קינן.

אוקי.

וקיבל תשובה שלילית על הבקשות שלו, וקיבל הסכמות חלקיות בהתאם לכללים.

אגב, ביתו של רפפורט עבדה באותה תקופה בה אביה מטפל באשראי של קדימה, כעוזרת פרלמנטארית של חבר כנסת מקדימה, עתניאל שנלר. הדיווח של קדימה לרשם המפלגות מגלה את הדבר הבא:

דוח קדימה רשם המפלגות, 2010נכון לסוף 2010, המפלגה חייבת 32 מיליון שקלים לבנק הפועלים מכוח חמש הלוואות שונות. הגדולה שבהן, 14.5 מיליון שקלים, אמורה להיפרע עד ינואר 2016, שנתיים וחצי לפחות אחרי הבחירות הקרובות. ואם קדימה תצטמק, או אפילו תיעלם בבחירות הקרובות, איזה בטחונות יש לבנק? על-פי הדו"ח, למפלגה אין שום נכסים של ממש.

מתוך שיחה עם פרופ' משה בן חורין, ראש הקריה האקדמית אונו, מומחה למימון:

"הייתי מצפה שהריבית תהיה יותר גבוהה אם אין בטחונות, לעומת מצב שיש בטחונות".

מתוך ראיון שערכנו עם משה כהן, לשעבר גזבר מפלגת העבודה:

"ההחלטה הזאת, יש לה בסיס כלכלי, בהנחה שהמפלגה הזאת לא נמחקת לגמרי. בסופו של דבר, הכסף הזה יוחזר, כן? אולי זה לא בדיוק יוחזר בלוח הזמנים, אבל יוחזר. אני לא מכיר את כל הנתונים. זה נראה לי חשוף קצת, או קצת הרבה".

בכיר לשעבר בבנק הפועלים אמר לנו:

"אתה לא יכול להימנע מהמחשבה שאני לא יכול להגיד למפלגות "לא" טוטאלי. אתה גם לא רוצה שמסיבות לא ענייניות, יתנקמו בך. אבל אני לא מכיר דיון אסטרטגי בבנק בנושא הזה. כבנק גדול בישראל, אתה לא יכול לא לעשות את זה, ואנשים שהיו ממונים על זה התאפיינו באינטגריטי ללא דופי".

נחזור למשה כהן, לשעבר גזבר מפלגת העבודה:

"תראה, היו לנו שיחות קשות עם הבנק והיו לי מלחמות עם הבנק, ונכון שבנק יכול להגיד: "אני אסגור, ואני אעשה". ואני אומר, בנק לא סוגר מפלגה".

מהתחקיר שלנו עולה שקדימה היא באמת כנראה מקרה יוצא דופן, אבל היא לא המציאה שום דבר. משה כהן היה גזבר "העבודה" במשך 18 שנים. נשוב לראיון עמו:

שיא החובות, כולל כולו של מפלגת העבודה, היה בסביבות 120 מיליון.

כמה לבנק הפועלים?

בנק הפועלים, לדעתי, היה בסביבות… יכול להיות אפילו איזה 80 מיליון. בוודאי שנוצרת תלות. התלות היא כלכלית. הבנק מחזיק אותך בביצים וכן, אתה תלוי באותו רגע בבנק. היו פגישות שהיו יושבי ראש מפלגה לפעמים, כן? אני אומר, בשביל לדבר על המצב.

גם ברק ישב איתם?

ברור, ודאי שברק ישב איתם. אני לא מכיר מצב שחברי כנסת התבקשו על-ידי מישהו לעזור באיזה עניין מסוים לאיזה בנק או בנק הפועלים. היה בעניין הזה קיר פלדה בין מה שצריך לעשות מול הבנק כמפלגה עם כסף, לבין פוליטיקה.

הגזבר הוותיק תיאר התנהלות מקצועית מאוד של בנק הפועלים, אבל גם הודה בבעייתיות הסיטואציה. כהן ידע לספר למשל איך שלושה בנקים התגייסו לתת לאהוד ברק כסף, בזמן מאוד קריטי.

משה כהן:

"שבועיים-שלושה לפני הבחירות, זה אהוד ברק, 99', הולכים לנצח את המדינה, הייתה תחושה שזה הולך לקרות. הסתבר שהכסף חסר. באתי ליו"ר המפלגה, הסתכלנו על העניין ואמרתי: "את הכסף הזה חייבים להביא". נפגשתי עם ראשי הבנקים, ותוך ימים התארגנה החבילה של 15 המיליון, מה שאפשר להזרים את זה ליום הבחירות".

מעניין אם בנימין נתניהו מודע לנכונות המרשימה של שלושה בנקים בישראל להעביר כסף משמעותי ברגע האחרון למי שניסה, והצליח, להדיח אותו בבחירות 99'. כך או כך, גם הליכוד, גם נתניהו, נזקקו לא מעט בשנים האחרונות לחסדי המערכת הבנקאית בכלל, ולבנק הפועלים בפרט.

בכיר בליכוד אמר לנו:

"לקראת הבחירות המוניציפאליות לא היה לנו כסף. כבר אי אפשר היה לבקש מהבנק, אז נתניהו הרים טלפון למישהו וזה הסתדר. לבנק היה ניסיון טוב איתנו ולכן הוא הילווה. ביבי גם הרים טלפון לעוד חבר שלו לקראת אחת ממערכות הבחירות האחרות, והביא שני מיליון שקלים ממזרחי-טפחות. גם שם בדקו אותו, וראו שיכול להחזיר, ואכן החזרנו הכול. זה לא שהבנק מוותר. הבנק לוקח פה סיכונים שאולי הוא לא היה לוקח עם כל לקוח".

דוח הליכוד לקשם המפלגות, 2010דו"ח של הליכוד לרשם המפלגות, מגלה שנכון לסוף 2010, המפלגה חייבת כ-17.5 מיליון שקלים, אבל אף אחד מעשרות נכסיה לא משועבד לבנקים.

במהלך הכנת התחקיר גילינו למשל, שכאשר שר האוצר נתניהו ניסה להעביר דו"ח ועדת בכר שפגעה בבנקים, ביקש שלמה נחמה מחברו אורי שני, שיעזור לו להשפיע על נתניהו, בין השאר באמצעות פגישה עם אותו אביגדור יצחקי. בסופו של דבר, הדו"ח אושר, למרות כל הלחצים.

אז מאיפה אתם שואלים תיקחנה המפלגות שלנו כסף, אם לא מהבנקים? תנו לי לספר לכם עובדה אחת. "ישראל ביתנו", "ש"ס", "שינוי" מנוחתה עדן, כל המפלגות האלו מתאפיינות במזג מפלגתי ריכוזי, שלא לומר דיקטטורי. אבל יש להן עוד קו דמיון – הן לא חייבות שקל לבנקים. לפי הדוחות שלהן לפחות, הן לא צריכות את הטובות שלהם בכלל. זה לא אומר שזו התנהלות מפלגתית יותר נכונה. זה כן אומר שיכול להיות שהמפלגות שלנו יכולות לחיות ממיליוני השקלים שהמדינה נותנת להן.

כתבתו של רביב דרוקר

עריכה: לי בר לבב

צילום: דודו בוקר, עמיר טרקל, אמיתי אייזנברג

מקליטים: אוהד סתמתי, עמית אלה

תגובות:

תגובת שלמה נחמה:

מעולם בשום פגישה שהיא בין מר נחמה למר יצחקי ומר שני לא הייתה כל בקשה ו/או התניה מצד נחמה הקשורה קשר כלשהו לעמלות הבנקים.

תגובת בנק הפועלים:

בנק הפועלים מתנהל כחוק ופועל על בסיס שיקולים ענייניים בלבד ולפי נהלים מקובלים, לרבות מטחונות לאשראי. מנכ"ל הבנק לא נפגש ולא טיפל אישית בבקשות אשראי כאמור על ידכם.

תגובות

תגובות

תגובה אחת על “גזבר "קדימה" חושף למה בנק הפועלים מימן את "קדימה"

  1. זהר צור

    אני לא מבין איזה מטומטם ימשיך ללכת להצביע לאחר כתבה כזו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.