האיפול המשטרתי על חקירת רצח הנער הפלשתיני – טעות ענקית

| 3 ביולי 2014

זה ממש מגוחך שצריך לכתוב את זה. מה, במשטרה לא עובד אף אחד שמבין בתקשורת המונים? יש אירוע טעון, רגיש, החשדות של הפלשתינאים עצומים, הקונספירציות באוויר, מה עושים? ברור. נותנים מידע. משתפים, מראים את המאמץ. המשטרה עושה טעות נוראית כשהיא לא אומרת כלום. אין אמת חקירתית שגרועה יותר מהאיפול הזה. קצין משטרה בכיר צריך לעשות תדרוך מצולם כל כמה שעות, רצוי בערבית. הוא צריך לספר על פעולות החקירה, כל דבר שיוכיח שהחקירה אמיתית וכנה, הוא לא צריך לגלות שום פרט מוכמן, הוא כן צריך לענות לשאלות והוא צריך להיות זמין אחר כך להזים כל שמועה או קונספירציה שעולה.

זו בדיוק הטעות שעשה השב״כ, כשלא נתן לפרסם אף פרט עובדתי על קלטת השיחה על גלעד שאער עם המשטרה. אם כולם היו יודעים מהתחלה שיש קולות ירי ואנחות וכו׳ הציבור היה מכייל את ציפיותיו. זה לא אומר שלא היה צריך לחפש אותם ולחקור כל מה שזז, זה רק אומר שהיו קצת פחות גלים פתוחים ותפילות ואמירות ריקות ונבובות שהנחת העבודה שהם בחיים. כתוצאה מכך, ייתכן שהלחץ על מקבלי ההחלטות שלנו להגיב ולרמוס ולדרוס, אם צריך ובעיקר אם לא, היה יותר קטן. אולי גם גל ההסתה המכוער והמטורף הזה היה קצת פחות גדול, אבל השב״כ והמשטרה עכשיו חיים עוד באשליה הנעימה ההיא שאפשר לנהל את האירועים הללו במנותק מההמון הנבער ובבוא היום נואיל בטובנו לספר להם מה בדיוק קרה וכמובן שנכעס מאוד אם הם לא יאמינו לנו מיד ויעזו לחשוד בממצאינו.

אני לא יודע, כמובן, אם הרצח המזעזע של הנער הוא על רקע פלילי או לאומני. ברור לי שאם היא היה יהודי, לא היו מעזים בכלל להעלות את השערת ה״רצח על כבוד המשפחה״ כל כך מוקדם, עם שמועות על הומוסקסואליות וכו׳. כך או כך, בוא נניח לצורך הדיון שהתסריט הנוח יותר לישראל יתממש וזה רצח על רקע פלילי, אז נראה לכם שעוד חמישה ימים כשהמשטרה תודיע על זה, מישהו יקנה את זה בשועפט? ונגיד שכן, כמה אנשים עלולים להיפגע עד אז, רק כי הם בטוחים שהמשטרה מסתירה את האמת?

תגובות

תגובות

20 thoughts on “האיפול המשטרתי על חקירת רצח הנער הפלשתיני – טעות ענקית

 1. hanan@info.org.il'חנן כהן

  ואולי אולי אולי לשלטון ולכוחות התומכים בו יש אינטרס ללבות את להבות השנאה ולא להקטין אותן?

 2. אסף

  אתה תמים? האינטרס של המשטרה הוא להשכיח את הסיפור כמה שיותר מהר. וזה אומר להתעלם ולתת לזה לרדת מהכותרות. זה בסך הכל ערבי (המשפט האחרון בציניות מרירה).

 3. ldr999@walla.com'LDR

  האם חשבת על האפשרות ששב״כ לא עשה טעות כאשר מנע פרסום פרטים אודות הקלטת ?
  האם חשבת על האפשרות שזה היה מהלך מתוכנן בסמכות וברשות שנועד לתת אורח נשימה למבצע המעצרים הנרחב בגדה המערבית גם במחיר של טיפוח ציפיות שווא בקרב הציבור ?
  האם חשבת על האפשרות שפרק הזמן הארוך שחלף בין המועד שבו בוצע איכון המסלול שעשו החוטפים ברכבם באותו לילה (כולל איכון ההשתהות הארוכה שלהם בסמוך לחרבת ארנבה) ובין מועד מציאת הגופות היה למעשה זמן ״פוליטי״ שנועד לשרת את הדרג המדיני בזירה הבינלאומית ואת הדרג הצבאי בשטח ?
  זו שאלה שעדיין אין עליה מענה – מדוע חלפו ימים כה רבים עד מציאת הגופות כאשר בידי שב״כ היו מצויים כל הנתונים הרלוונטיים ?
  ועוד שאלה קשה ביותר – האם בוצעה כאן הונאה של הציבור ושל הורי החטופים (הונאה שהתקשורת היתה שותפה לה) ?

 4. חסן חמוד

  לכל איש יש שם.
  אתה, רביב, כמו כולם בתקשורת הישראלית. כשמדובר בקרבן יהודי נוקבים בשמו המלא אלפי פעמים ביום וכשמדובר בקרבן ערבי הוא סתם ערבי בלי שם.

 5. עמנואל

  לא ראיתי אתמול את החדשות בזמן אמת. אחרי זה ראיתי בפייסבוק מישהו שטען שיותר מרמזת שהרקע לרצח הוא פלילי. נכנסתי לראות את המהדורה באתר, ואכן זה מה שהיה אפשר להבין מדבריך.

  האם באמת יש לך מידע כזה, בניגוד למה שאתה כותב פה? או שסתם זו אמירה שיצאה לא מוצלחת?

 6. חסן חמוד

  מה שקומם את ההמונים בשועפט הוא הזדוניות השקופה על אפשרות הכיוון הפלילי, ולא סתם פלילי – על רקע כבוד המשפחה, ולא סתם על רקע כבוד המשפחה- על רקע הומוסקסואלי, מתוך ניצול ציני וזדוני לסלידת החברה הערבית בכלל והחברה המוסלמית בפרט מהומוסקסואלים. הנחת המשטרה היתה, שברגע שהערבי שומע שמוחמד חדיר היה הומו, הוא יאמר ברוך שפטרנו.
  זוהי הצהרת כוונות: המשטרה מתכוונת לקבור את האירוע כמה שיותר מהר מבלי לעשות כלום לגילוי האמת.

 7. אסתי

  יומיים לפני הרצח ניסו לחטוף את אחיו בן ה-9. אתה עדיין לא יודע שהרקע הוא לא לאומני? מה, יהודים התעקשו דווקא על המשפחה הזו? לא יודעת בנוגע לכבוד המשפחה בשל היותו הומו או לא, מה שבטוח מישהו ניסה לפגוע במשפחה הספציפית הזאת. הסבירות שאלה יהודים מאוד נמוכה, הרבה יותר הגיוני שיש כאן . סכסוך בין משפחות, כמו שקורה ומקובל בין הרבה משפחות ערביות
  להבדיל מהם – אצל היהודים רצח על רקע פגיעה בכבוד המשפחה לא מקובל. לא שחסרות אצלנו סיבות אחרות לרצח, אבל לא על רקע זה, אז מדוע לערוך השוואה כזו?
  וזה הדיווח בחדשות על נסיון החטיפה של האח יומיים קודם :
  http://www.youtube.com/watch?v=d1DAVEwqCP8&feature=share

 8. mgodp33@gmail.co'נתי

  חבל שבין העיתונאים אין אנשים שמבינים בניהול חקירה משטרתית.

 9. Knoll@012.net.il'שרה קנול

  כנראה, למשטרת ישראל אין גוף חשיבתי והסברתי המסוגל ויכול לצאת בהסברה תקינה ועניינית.
  כמה שאתה צודק ,רביב, הזמן לרעתנו…מי יצעק את הצעקה אם לא אתה וחבריך?

 10. yitzhakdar@gmail.com'יצחק

  בשנת 1965 נרצחה ויולה ליוזו (Viola Liuzzo) על ידי אנשי קו-קלוקס-קלאן באלבמה. היא היתה הלבנה היחידה שנרצחה על ידי הקלאן.
  כל זאת, משום שתמכה במאבק השחורים לשיוויון זכויות, השתתפה עם המפגינים השחורים במסע מסלמה למונטגומרי באלבמה והסיעה במכוניתה אנשים שנטלו חלק במאבק. בין הרוצחים היה מודיע של האף.בי.איי.
  אחרי שנרצחה, דאג האף.בי.איי. (בראשות אדגר הובר) להפיץ עליה שמועות ששכבה עם שחורים ושלבעלה היה קשר לארגוני פשע.
  http://en.wikipedia.org/wiki/Viola_Liuzzo#FBI_Coverup_and_Leaks
  כל דמיון בין הסיפור (האמיתי) הזה לבין השמועות שמופצות עכשיו על הקורבן במקרה שלנו הן פרי דמיונו הפורה של הקורא בלבד.

 11. yuvalatsmi@gmail.com'יובל

  אין שום סיבה שהשיחה של גלעד שעאר למשטרה הייתה מפורסמת, למה שנחשוף בפני החוטפים את מה שידוע לנו. חוץ מזה מי קבע שלפי תוכן השיחה ניתן לקבוע שהם מתים בוודאות, אולי היריות שנשמעו היו יריות באוויר? אולי ירו רק באחד מהם או בשניים מהם? חוץ מזה במי נטעו תקוות? מישהו הבטיח שהם חיים? צריך להיות מאוד נאיבי על מנת להאמין שאחרי כל כך הרבה זמן החטופים הללו עדיין בין החיים. הנחת העבודה חייבת להיות שהם בחיים, אין שום אפשרות לקבוע על פי תוכן השיחה שהם מתים. לגבי המשטרה ורצח הנער הערבי, עדיף שהמשטרה תתרכז בעבודתה שהיא חקירת האירוע וכמה שפחות ביחסי ציבור ומסיבות עיתונאים סטייל הרצח בבר נוער, כשיהיה מידע מהימן שנחקר רק אז שיפרסמו

 12. balbalot

  ריצארד סילברסטיין : הידיעה הכוזבת הופצה ע"י המשטרה עצמה תחת מקורות אנונימיים. כמובן שהידיעה התקבלה בברכה בקרב ההמון הגזעני הישראלי שממהר לקנות הסתה כזו, כפי שהוא ממהר להסיר מעצמו אחריות למצב.

  יש גם עדויות ש ההורים שאומרים שהם הודיעו על החטיפה מיד, אך המידע הוסתר ולא נעשה דבר כדי לאתר את הילד. יש מצלמות שתיעדו באופן ברור את החטיפה, בנוסף המשטרה ביזבזה זמן בחקירה ארוכה של האב השכול. המשפחה גם מצביעה על האפליה הברורה בדרך טיפול המשטרה כשמדובר בקורבן פלסטיני, ועל כך שהמשטרה מנסה לטשטש מעורבות יהודים\מתנחלים בעניין.
  http://bit.ly/1qSBi1t

 13. reuvensh@gmail.com'ראובן

  נו באמת… אתה, יותר מכולם אמור לדעת שהישראלים חיים בשביל ה"גלים פתוחים ותפילות ואמירות ריקות ונבובות". אחרת לא היה לנו כלום. חלל ריק שרק מוכיח לנו כמה אנחנו אפסים

 14. roiki87@walla.com'רועי

  אי אפשר להתעלם מכך שבחברה הערבית מתבצעים בין 20 ל40 רציחות "על כבוד המשפחה" בשנה. ובחברה היהודית? אין מושג כזה.
  אז ברור שלא יעלו טענות על "רצח על כבוד המשפחה" כשנרצח יהודי.

 15. חסן חמוד

  מכבסת המילים לא עובדת אצל הערבים, לכן הרצח על רקע כבוד המשפחה נשאר כפי שהוא.
  מכבסת המילים עובדת אצל היהודים, לכן הרצח על רקע כבוד המשפחה הפך לרצח על רקע רומנטי.
  בכל מקרה, יהיה הרקע לרצח אשר יהיה התוצאה היא אחת. זה אומר שאין שום רקע שמצדיק רצח.

 16. חסן חמוד

  בדרך כלל החשוד או הנאשם מחפש את הספק כדי לזכות את עצמו מחמת הספק.
  מה שקרה בשני מקרי הרצח האחרונים הוא דבר מסוכן ביותר: המשטרה מחפשת את הספק הן בקלטת ברצח הילדים היהודים והן במניע לרצח הילד הערבי כדי לזכות את עצמה.

 17. tulip787@hotmail.com'ארנון

  תגידו…על חקירת שלי דדון לא הטילו צו איסור פרסום?..מה זה..העדפה מתקנת בטיפול ברצח של נער ערבי?…למה כשהנערה המסכנה נרצחה לא הבעירו מסילות רכבת ויידו אבנים?…תנו למשטרה לעשות את עבודתה!..ומה אם יש למשטרה מידע על חשוד/ים ספציפיים שבשלב זה לא מתאים לחשוף את המידע עד תפיסתם?..תפסיקו כבר עם הספקולציות.. שרק מזינות את האש שהערבים כ"כ להצית!

 18. ניל

  [צמרת] המשטרה עסוקה בדברים אחרים

 19. ChaimLavi@gmail.com'חיים

  תגיד,
  מתי בפעם האחרונה אירע רצח על רקע כבוד המשפחה במגזר היהודי? ולא, האבא שרצח את ילדיו כדי להרגיז את גרושתו לא נחשב.
  אגב, קבל רעיון שלא חשבת עליו: העירפול נועד אולי להשיג שקט בקרב קוראי הנקם היהודים, שיחשבו להם נוער הגבעות שהנה יש מי שלקח את הנקמה לידיים ויפסיקו להבעיר את השטח ולרצוח את הקירות הערביים עם ספריי וטושים.
  שלא נדע עוד פשע שנאה חלילה.

  נ.ב. טבח נערים נחשב לפשע שנאה? או רק מריחת סיסמאות על קירות של פלשתינים?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.