החלטת המרכולים – הטיעונים של בן דרור ימיני, חגי סגל וגדעון סער

| 4 ביולי 2014

חגי סגל כתב היום ב"ידיעות" שכולה חלב. מה הסיפור שלכם, אחיי החילוניים, לא יהיה לכם חלב במקרר בשבת? תצטיידו בשישי. תל אביביים מפונקים, סיכם סגל. ובכן, עשרות שנים היה נדמה שהדתיים בארץ קצת מפונקים, שהם דופקים אותנו בשעון קיץ קצר מועד, כי הם לא רוצים לקום לסליחות בחושך. מה קרה, שידליקו אור וייצאו מהבית? אני בטוח שגם סגל מבין שזה לא החלב. בתור תל אביבי מפונק, אני רוצה לספר לו שזו תחושת החופש. אני בטוח שהוא מבין עד כמה התחושה הזאת יכולה להיות חשובה לאדם, התחושה שהמרחב הציבורי שלצידו מותאם לאמונתו ותפיסת עולמו.
בן דרור ימיני כתב ב"ידיעות" שמה בסך הכול קרה, החלטת שר הפנים, גדעון סער, דווקא הזיזה את הסטטוס קוו לצד החילוני, לראשונה יאשרו בחוק פתיחת מתחמי בילוי בשבת ובכל זאת החילוניים בוכים. אז ייסגרו כמה מרכולים. לא קרה כלום. ובכן, פורמאלית, ימיני צודק. מהותית, ממש לא.
סטטוס קוו זה מושג שטוב להסכמים קואליציוניים, העמדת פנים שנועדה לאפשר לפוליטיקאים מכול הצדדים למצוא תירוץ לשבת יחד בממשלה.למעשה, המציאות מזיזה את הסטטוס קוו לכל מיני כיוונים בכל מיני תחומים. בבית שמש הוא זז, בצבא הוא לובש צורה חדשה וגם בתל אביב, נכון הוא זז, אבל הסטטוס קוו הוא לא ערך בפני עצמו. הערך הוא היכולת לחיות יחד. איפה גדודי התל אביביים שהמרכולים הפתוחים מפריעים להם? הסקרים מראים ש – 75% מהתושבים מתנגדים להחלטת סער. אם ייעשה משאל תושבים (אפשרות שעיריית תל אביב בוחנת) בשכונות שונות, סביר שנראה רוב מוחץ בעד פתיחתם של המרכולים. הרי אם יש עיר בארץ שהמרכולים פתוחים בשבת ומתאכלסת לפתע בתושבים, שמתנגדים לכך, אז נשאיר אותם פתוחים כי זה הסטטוס קוו? זה מגוחך.

הפניתי אתמול שאלה לדוברת משרד הפנים. כמה חוקי עזר אישר שר הפנים בשלוש השנים האחרונות וכמה פסל. הדוברת הגיבה מיידית, למתי אתה צריך את זה, כבר עובדת על זה. עברו כמה שעות ואז היא חזרה עם תשובת בת שורה – בשלוש השנים האחרונות לא הוגשו לאישור שר הפנים חוקי עזר שהתירו פתיחת עסקים בשבת. לא אופתע אם השר סער ניסח אותה. מתאים לו. סימסתי לדוברת – זהו? לא תהיה תגובה אמיתית לשאלתי? קדחת. הדוברת ניתקה מגע. המידע הרי שייך להם, הם נותנים אותו רק כשזה משרת אותם.

גדעון סער טען בהנמקה שלו להחלטתו שהוא היה חייב להחליט. היו לו 60 יום. הוא היה חייב להתערב. ראשית, הוא לא מסביר למה בזבז את רוב הזמן הזה, קרא לשימוע את נציגי עיריית תל אביב בהתראה של 48 שעות (וכמה ימים לפני הדד ליין) והחליט ביום ה – 60 עצמו. לא חשוב. אולי הוא ליבן את זה עם עצמו חמישים ימים. שנית, זה קשקוש שהוא היה חייב להתערב. שר פנים מאשר כמעט אוטומטית את חוקי העזר בכל הרשויות, מתוך הבנה שהרשויות מנהלות את עצמן ושר פנים מתערב רק כשאין ברירה. הרי כל סמכותו של שר הפנים להתערב היא שריד של תקופת המנדט בה הנציב העליון לא סמך על ראשי הרשויות שיחוקקו לבד. לכן, יש לשר הפנים עוד המון סמכויות מיותרות לגבי הרשויות המקומיות. אם, למשל, אבא של סגנית ראש עיריית הרצליה צריך לקבל עבודה בעירייה, השר צריך לאשר את זה.

בפסק הדין שהתחיל את הבלגאן, קבעה השופטת נאור שמדיניות האכיפה של עיריית תל אביב היא לא סבירה בצורה קיצונית ולכן היא פוסלת אותה. עם זאת, נאור כתבה שבהחלט יש מקרים בהם הרשות לא אוכפת סעיפים בספר החוקים, בלי להוציא אותם משם. שנים ארוכות היה סעיף בחוק העונשין שאסר יחסים הומוסקסואליים והוא לא נאכף. היה גם סעיף נגד התאבדות, שלא נאכף וגם היום לא אוכפת המשטרה את האיסור לעשן ג'וינט, מה שיכול לאפשר לשר הפנים, אם רק ירצה, לגלגל לו איזה סיגריה עם חברים בהפסקה של משחק כדורגל בלי שיעשו לו דבר. אחת הטענות של סער היא שאישור חוק העזר היה גורם לכך שהחוטאים היו יוצאים נשכרים. באותה מידה לא היה צריך לבטל את הסעיף נגד יחסים הומוסקסואליים כי זה הלבין את כל חטאיהם של ההומואים שהפרו עד אז את החוק. נאמר שמחר תהיה לגליזציה של סמים קלים, אז סער יתנגד לה כי היא מכשירה בדיעבד את כל אלו שגלגלו משהו, כשעוד היה אסור?
טענה שנייה של סער היא צביון השבת. מה פוגע יותר בצביון השבת, נמל תל אביב ההומה, שמרכז פקקי תנועה, רעש ובלגאן, או מרכול בדיזנגוף? יותר חשוב, מי נמצא פה בעמדה הטובה יותר לאזן בין הערכים? המועצה הנבחרת של תושבי תל אביב, שאישרה ברוב מוחץ את פתיחת המרכולים, או השר, שסמכותו החוקית היא כמעט פורמלית?

יועץ סתרים של גדעון סער ידע לספר לאחרונה לחבר, שסער החליט ללכת ימין וחרדים. סער סייר לאחרונה לפתע בבקעת הירדן והודיע שהוא תומך בסיפוח שלה לישראל. יש לי הערכה פוליטית בשבילו – זה לא ילך. הדתיים יסייעו לו או לא יסייעו לו במירוץ לראשות הממשלה בגלל האינטרס הפוליטי שלהם ולא בגלל המרכולים, אבל אצל כל הציבור, כולל החרדים, הוא יאבד נקודות, כי גם חגי סגל בן דרור ימיני, שתומכים בהחלטה, בוודאי מבינים שהיא לא באה מסיבות ענייניות.

תגובות

תגובות

19 thoughts on “החלטת המרכולים – הטיעונים של בן דרור ימיני, חגי סגל וגדעון סער

 1. zuzu@ZUBI.edu'גאולה דוד

  כמה מלים על שלושת הברנשים הנזכרים בפוסט. חגי סגל הוא טרוריסט עם דם על הידיים. הוא היה חבר במחתרת הטרור היהודית הרצחנית שנחשפה בשנות ה-80, ואף כי עונשי המאסר (המגוחכים) הם ריצו היו בתנאי קייטנה, מדובר באסיר משוחרר עם עבר פלילי. דבריו אינם ראויים להתייחסות. בן דרור יאמאני מתחזה ל"אינטלקטואל" הבוחן סוגיות שונות ב"אובייקטיביות" תוך קימוט מצח, אך הוא האיש שפעל בשירות התנועה הפאשיסטית "אם תרצו" להכפשת הקרן החדשה לישראל והמפיץ עמדות ימניות נתעבות. אשר לגדעון סער, מדובר בפאשיסט גזען, רודף זרים ומתעלל בפליטי חרב אומללים – שיבוא יום וימצא את מקומו על ספסל הנאשמים בביה"ד לפושעי מלחמה בהאג.

 2. urikkr@walla.co.il'יוריק קרמר

  אחד הנימוקים של גדעון סער, שממעטים להתייחס אליו או להזכיר אותוף פסיקת בית המשפט העליון.
  האם לפסיקת בית המשפט אין משמעות?
  צר לי, שהצורך של אנשים לעשות מה שנוח להם הוא הסיבה העיקרית ואין בלתה. זה פינוק פשוט.
  לדעתי, לפסק הדין של בית המשפט העליון יש חשיבות מרובה מאד במדינה מרובת העדות והקהילות שלנו וחשוב לשמור על כך.
  אשר לפוליטיקה – בלי קשר לסעיף הקודם – המילייה התל אביבי לא יצביע לגדעון סער. דתיים דווקא כן.

 3. ldr999@gmail.com'LDR

  כל מה שצריך זה שכל ישר ופעולה מידתית.
  לא צריך לפתוח בשבת את כל המרכולים.
  לא צריך לסגור בשבת את כל המרכולים.
  אפשר לפתוח בשבת רק חלק מהמרכולים בסבב מוסכם ומאושר על ידי חוק העזר העירוני.
  הבעיה של המכולות לא נעוצה בפתיחת המרכולים בשבת אלא בשאר ימי השבוע שבהם המכולות מתקשות להתמודד עם התחרות שמציבות מולן הרשתות.
  מי שרוצה לגלות סולידריות יכול לגוון – קניה במכולת במהלך השבוע וקניה במרכול בשבת.

 4. lo@hotmail.com'קורא

  אותי זה תמיד מדהים שהחוטאים הכי גדולים, בלי לתת פרטים אישיים ומביכים על מר סער, הם אלה שבסוף הופכים לפנאטים הכי גדולים.

 5. ChaimLavi@gmail.com'חיים

  שאלה: נגיד שסער סתם עושה חשבונות של פוליטיקה ומהלך עתידי על כסאו של נתניהו. טוב. לגיטימי.
  עכשיו מה באמת טוב לנו אזרחי המדינה היהודית? שתל אביב תתנהג כמו מדינת כל אזרחיה במנותק מהיהדות? או שגם תל אביב תהיה כפופה למינימום של ערכים יהודיים?
  מה לעשות, שמירת שבת היא אחד ממגדירי היהדות הבסיסיים. אם אין פה יהדות למה אנחנו נלחמים על המקום הזה עם הערבים? שיקחו את האדמה ונעוף מפה למדינת כל אזרחיה אחרת ודי! לא חבל על הדם? בשביל מה לנו הארץ הזאת? מה רע בלונדון? לא עדיף לגור במקום שאין עליו איום של טילים מצפון ומדרום ואיומי חטיפה ורצח ממזרח?
  מי שרוצה לגור בארץ היהודים צריך להתנהג כמו יהודי. ויהודי, גם כזה שאינו מצליח לשמור את כל המצוות, לפחות לא כופה חילולי שבת במרחב הציבורי על שכניו שכן שומרים שבת. גם אם יש כמוהו הרבה במשבצת מסויימת.
  וזה בלי לדבר על ביטול יום מנוחה שבועי לעובדי המרכולים. כאילו שלהם לא מגיע התנאי הסוציאלי הזה.

 6. מיכאל

  כל כך הרבה כתבו על הסוגיה הזו ואף אחד לא נגע במצב המעוות שיצר אותה מלכתחילה – הגישה הרווחת שהמרחב הציבורי צריך להתשנות בהתאם לאוכלוסיה שחייה בו. כשמדינה מרגילה את אזרחיה שכך היא נוהגת, היא מעבירה להם את המסר שהם כל הזמן במלחמה על המרחב הציבורי. לכן רביב, גם אתה שוגה כשאתה כותב שלא יעלה על הדעת שיפתחו בתי עסק בעיר שבה יש רוב של אנשים שלא רוצים שיפתח בתי עסק בשבת. בהחלט יעלה על הדעת שכל אדם ינהג על פי תפישתו. לא רוצה? אל תפתח. רוצה? תפתח.

  המרחב הציבורי כשמו כן הוא. אתה לא רשאי לכפות על אנשים את אורח חייך רק כי השגת בו רוב. אך מאחר ורוב הציבור בישראל הפנים את הגישה הזו, היא כבר נראית טבעיץ לכולם. הציבור החילוני מרגיש ובצדק שהקירות סוגרים עליו כי למרות ביטויים כמו "סטטוס קוו," "התחשבות," "פשרה," "לבוא לקראת," נראה שהם תמיד חד כיווניים. את ההשלכות של גישה כזו אנו רואים בירושלים, אשדוד, צפת, בית שמש ועוד היד נטויה.

 7. Hadardo@yahoo.com'דורון

  רביב, אתה נופל, כמו רבים, למלכודת של מלחמות הדת בעיר החילונית, כאשר זה ממש לא העניין. העניין הוא חברתי כלכלי ובכלל לא דתי. אז מה אם רוב התושבים מתנגדים להחלטת סער? להערכתי, רוב התושבים אינם עובדים בשבת ואם יודשה לי לנחש הם גם לא רוצים לעבוד בשבת. ומה בדיוק הופך אותם שונים מאחיהם בראשון לציון?
  חברה לא יכולה לקדש את הפרט כל הזמן. מצב שכזה מפורר את החברה. המתימטיקה היא פשוטה: ככל שמקדשים יותר את ה-"אני" כך פוגעים יותר ב-"אחר". המתאם אולי אינו מלא לחלוטין אבל הוא שם. כולם רוצים כל הזמן להידמות למדינות מתוקנות. אז במדינות מתוקנות לא עובדים כל כך הרבה שעות כמו אצלנו. במדינות מתוקנות הסופרים נסגרים מוקדם (אני עכשיו מטייל באוסטריה – נראה אותך משיג קרטון חלב אחרי השעה שש בערב). במדינות מתוקנות רוב המכולות סגורות ביום ראשון. ככה זה חברה סולידרית שמבינה גם את זכותו של האחר ליום חופש.

 8. shimbar@gmail.com'שמעון בר

  רוצה רק להסכים. הסכמה שיש עמה דעה. לשם מה להתברבר בתגובות,כאשר הכול כבר נכתב ,בהרבה חכמה ושפיות.
  תודה.

 9. rotofir@walla.com'רות אופיר

  כחילונית אדוקה לא מסכימה שהסוגיה היא דתית. העיריה בחרה להתנהל בצורה שערורייתית. לקנוס כל שבת ולאפשר להמשיך ולעבוד. ישראבלוף קרא לזה בית המשפט. לא מבינה למה תל אביב כן וערים אחרות לא. חוק אחד לכולם, וסטטוס קוו אחיד גם

 10. אזרח

  תוכל להרחיב על הג׳ונט של סער? נראה שיש כאן סיפור שמובא כאנקדוטה. קרה?

 11. חסן חמוד

  מה הניע את השר גדעון סער בהחלטתו לסגור את המרכולים בשבת בת"א?
  סמן/י בעיגול את התשובה הנכונה.
  1. האם מתוך דאגה לתושבי העיר?
  2. האם מתוך דאגה לעיר עצמה?
  3. האם מתוך דאגה ליהדות העיר?
  4. האם מתוך דאגה ליהדות התושבים?
  5. האם מתוך דאגה למנוחתם של בעלי המרכולים?
  6. האם מתוך הנחה שמועצת העיר אינה מסוגלת להחליט מה טוב לבוחריה?
  7. האם מתוך אינטרס אישי פוליטי של השר עצמו?

 12. חסן חמוד

  לדורון היקר,
  לפני כחודש הייתי בפריז, בחזרתי למילון בשעה מאוחרת בלילה ראיתי שיש מרכולים פתוחים בשעה כזו. התעניינתי ושאלתי את אחד המקומיים. הוא אמר דבר פשוט והגיוני: הפריזאי הממוצע אינו מוכן לעבוד שבעה ימים בשבוע 24 שעות ביום. העירייה מנפיקה רישיונות למרכולים כאלה למהגרים ולעובדים זרים. המהגרים והעובדים הזרים באו לעבוד ולעשות כסף ולא באו לנפש. בסוף זה טוב לכולם גם לי כתייר.

 13. gadi.lipo@gmail.com'גדי

  רביב, אחרים, מה הסיפור עם האבא של סגנית ראש הרצליה?

 14. kerenor100@yahoo.com'נילי אור

  המאבק נגד החלטת שר הפנים גדעון סער לא לאשר את החלטת מועצת עירית ת"א להמשיך ולאפשר את פתיחת החנויות בשבת – והפעם ללא קנסות ומבלי שיוכרזו כעבריינים – הוא לא על קניות, ולא על מפלגות, אלא על החירות האישית של כולנו.
  כן, גם שלכם.
  החירות שלכם לבחור את בחירותיכם באופן חופשי, מבלי שקומיסרים מטעם יעזו להתערב בהן, ומבלי שרצונכם החופשי יוגש כאתנן בידי פוליטיקאים גמדיים לפוליטיקאים קטנים אחרים.
  החירות לחיות ולאפשר כך גם למי שלא חושב כמוכם.
  כי אם תתנו לזה לקרות הפעם, אם מעוז החופש האחרון יופקר, והעיר הפלורליסטית, התוססת והנהדרת הזו תופסק כך לפתע, יהיה זה סימן לכך שחופש הפרט כאן הפך להפקר, ואישור לפגיעה בו בכל מקום. גם בשלכם.
  בבקשה אל תתנו לזה לקרות.

 15. אייל

  לא מבין, לא מקבל, וחש גועל נפש, רק מעצם המחשבה, שמצפים ממני "לתכנן" רכישת מצרכים,
  כאילו חייתי תחת עוצר, במחנה צבאי בשנות ה-50', או בבני ברק.

 16. עדו

  כמו שאמר טומי לפיד זצ״ל פעם:
  ״צדקנים הם אנשים מסוכנים יותר מחוטאים״. (לרוב הצדקנים האלה, בחייהם הפרטיים, חוטאים פי כמה, חוטאים בצורה שבאמת פוגעת באנשים אחרים, בניגוד ל״חוטאים״ שהם יוצאים נגדם)

 17. טלי

  עוד כתבה בנושא בלי מילה אחת על פורום המכולות, על העתירה שלהם לבג"ץ על הטיעונים שלהם לגבי יום מנוחה שהם רוצים והקריסות שלהם מול בקשות העירייה לשוחד.

 18. רוני

  שלום רביב,
  אני בד"כ לא טורח להגיב על פוסטים וכ"ו
  אבל זה נושא חשוב, ואני מעריך אותך אז זה מה שיש לי לומר:

  כך כתבת: "שנים ארוכות היה סעיף בחוק העונשין שאסר יחסים הומוסקסואליים והוא לא נאכף. היה גם סעיף נגד התאבדות, שלא נאכף וגם היום לא אוכפת המשטרה את האיסור לעשן ג'וינט, מה שיכול לאפשר לשר הפנים, אם רק ירצה, לגלגל לו איזה סיגריה עם חברים בהפסקה של משחק כדורגל בלי שיעשו לו דבר. אחת הטענות של סער היא שאישור חוק העזר היה גורם לכך שהחוטאים היו יוצאים נשכרים. באותה מידה לא היה צריך לבטל את הסעיף נגד יחסים הומוסקסואליים כי זה הלבין את כל חטאיהם של ההומואים שהפרו עד אז את החוק. נאמר שמחר תהיה לגליזציה של סמים קלים, אז סער יתנגד לה כי היא מכשירה בדיעבד את כל אלו שגלגלו משהו, כשעוד היה אסור?"

  צר לי רביב, אבל כנראה לא הבנת את טענת שר הפנים.
  הבעיה היא שעיריית תל אביב לא מאשרת לכולם לפתוח בשבת, היא מאפשרת רק לכ-300 עסקים (אותם עסקים שעברו על החוק עד עכשיו) להמשיך ולפתוח אותם בשבת ללא קנס.
  דבר זה אינו דומה לדוגמאות שנתת.
  בהתאם להצעתה של עיריית תל אביב לתיקון,
  הדבר דומה למצב בו רק למי שקיים יחסים הומוסקסואליים בניגוד לחוק יהיה מותר לו להמשיך ולהנות…:)
  או רק למי שלגלגל עד עכשיו בניגוד לחוק יוכל להמשיך ולעשות חגיגות וחגיגת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.