ההצעה הסודית של אובמה לאבו מאזן

| 6 ביולי 2014

כן, גם אבו מאזן אשם בכשלון השיחות. לא רק האמריקנים ולא רק נתניהו, אבל הסיפור על אחריותו האמיתית של אבו מאזן כלל לא סופר.

בפברואר השנה נפגש אבו מאזן עם מזכיר המדינה קרי ברומא. הוצג לו לראשונה הנייר האמריקני, שלמעשה עבר אישור ישראלי. אבו מאזן לא הסכים לשמוע על זה ולדעתי, כאמור, בצדק מבחינתו. נייר שמובא כעמדה אמריקנית ומוצג אחרי שתואם לחלוטין רק עם צד אחד, הוא נייר לא קביל, מבחינת הפלשתינאים. הפגישה למעשה התפוצצה.

במרץ זומן אבו מאזן לבית הלבן לפגישה עם אובמה. מה שקרה בפגישה הזאת לא סופר עד היום, למיטב ידיעתי. האמריקנים גיבשו נייר חדש, בלי לתאם עם נתניהו, כמו שאמורה לעשות מעצמת על, שמתיימרת לשמש כ'מתווך הוגן'. לא ראיתי את הנייר הזה. ספק אם חברי צוות המו"מ הישראלי ראו אותו, אם כי הם הבינו בדיעבד שזה נעשה, אבל מהדיווח שאני שמעתי על הנייר הזה מדובר במסמך מרחיק לכת, שדומה יותר לפרמטרים של קלינטון. במקום אזכור חלבי של 'שאיפתם'  להקמת בירה בירושלים, מסמך אובמה קבע שתהיינה 2 בירות בירושלים. כנראה שגם הנוסחא הטריטוראלית חודדה שם. האמריקנים קיוו שלזה אבו מאזן לא יוכל להגיד 'לא'. המנהיג הפלשתיני אכזב אותם. אולי מכיוון שהופתע, אולי הוא באמת לא בשל, אבל אבו מאזן אמר משהו בסגנון – 'אני צריך להתייעץ, תעברו קודם את הישראלים עם זה'. המתווה שנקבע הוא שקרי יגיע לאזור, ייפגש עם נתניהו, יציג לו את זה ומשם ייסע לרמאללה כדי לעדכן את אבו מאזן בתשובה הישראלית.

קרי אכן הגיע בסוף מרץ לפגישה עם נתניהו. הוא היה אמור להיפגש גם עם אבו מאזן, אבל ביטל את הפגישה. הנימוק הרשמי היה שאבו מאזן בדיוק חתם על אותן 15 אמנות. כזכור, אלו אותם ימים קריטיים בהם ישראל לא ביצעה את הפעימה הרביעית של שחרור האסירים ואבו מאזן הגיב באותה חתימה על אמנות שאיימה לפורר את המו"מ. מה שעדיין לא פורסם זה שהאמריקנים גם פה פישלו. משום מה הם דיווחו לפלשתינאים על מועד כינוס הממשלה הקרוב, שנועד כביכול לאשר את שחרור האסירים. מועד כזה לא נקבע, בהחלט הייתה כוונה כזאת, אבל האמריקנים נתנו לפלשתינאים שאוטוטו זה בא, מה שרק ליבה אצלהם את הכעס.

האם נתניהו באמת אמר 'לא' למסמך אובמה, שהוצג על ידי קרי? למה אבו מאזן לא ברך עקרונית על מסמך אובמה? מכיוון שאינו בשל להסכם, או כי איבד כבר כל אמון בתהליך ובמנווטיו האמריקנים? כך או כך, כל העובדות המעניינות הללו לא סופרו לנו על ידי אינדיק.

תגובות

תגובות

9 thoughts on “ההצעה הסודית של אובמה לאבו מאזן

 1. anon@gmail.com'אחד

  זה נראה כאילו כל האנשים הכביכול רציניים שאחראיים על המו"מ משחקים בקקה. נגזר עלינו לחכות שכולם יתחלפו ולקוות שבסיבוב הבא יהיו אנשים עם כוונות רציניות לפתור את הסכסוך.

 2. חסן חמוד

  יש דבר אחד קטן שאינו מתקבל על הדעת: אין חיה כזאת ולא תהיה לעולם שהאמריקאים מנסחים מסמך כזה בלי שמעון פרס.

 3. ארז

  הדרך היחידה לשכנע את מר דרוקר שהפלסטינאים סרבני שלום היא לתת לו לגבש מסמך "הוגן" ולהציג אותו לאבו-מאזן. במחשבה שנייה, אני די בטוח שגם אחרי שזה ייכשל הוא יכתוב מאמר על "איך ממשלת ישראל חיבלה בהסכם", או משהו דומה לכך.

 4. עדו

  אולי אבו מאזן לא ״לא בשל״ ולא ״איבד אמון״ אלא פשוט אינו מעוניין בקץ הסכסוך, משום שרוב מוחלט של העם הפלשתיני אינו מעוניין בקץ הסכסוך על בסיס שתי מדינות לאום? אתה חושב על כל מיני אופציות מפותלות חוץ מהאפשרות הכי פשוטה.

 5. יוני

  אני יודע שזה מתסכל נורא
  הציבור הפלסטיני לא יכבד שום נייר.
  אבו מאזן יודע את זה
  כולם יודעים את זה חוץ מהאמריקנים
  אין מה להאשים את המתווך
  הצדדים יודעים מה קו הסיום ומה הקווים האדומים
  זה רק עניין של החלטה
  וכרגע אין פרטנר גיקבל אותה
  בטח שלא בעזה

 6. qqq@dd.com'אוהד

  שני דברים:
  1. לגבי אבו-מאזן: כשהאמריקאים מתאמים קודם עם ישראל אז אבו מאזן דוחה את זה כי זה תואם עם ישראל, אבל שקודם מציגים לו את נייר העמדה האמריקאי בלי תיאום ישראלי אז הוא דוחה את ב"קודם תתאמו עם ישראל". אכן, נתנינהו אשם…
  2. לגבי רביב דרוקר: שהאמריקאים מתאמים קודם עם ישראל אז הם לא הוגנים. אבל כשהם קודם מתאמים עם אבו-מאזן אז זה נקרא שהם "מעצמת על" שמכתיבה את הטון. אכן, נתניהו אשם…

 7. rrrro74@gmail.com'דני

  מי שחי בישראל מאז הסכם אוסלו ועדיין חושב שניתן להגיע לאיזשהו הסדר של "שלום" או אפילו "קץ הסכסוך" או כל שם אחר שמקפל בתוכו התחייבות (שתקויים) להפסקת רצח יהודים באשר הם יהודים, איש כזה זקוק לטיפול וספק אם יש לו תקנה.
  אין תקדים בעולם לקבוצה שביצעה מעשי זוועה כה חייתיים בשיטתיות כנגד אוכלוסיה אזרחית ואז החלה פתאום לחיות בשלום עם קורבנותיה.
  היו סכסוכים צבאיים אלימים בין עמים, היו מעשי זועה בעולם של יחידים, אבל מעולם לא נפתר סכסוך בין קבוצות שנולדו לשנוא אחת את השניה מבלי להיזקק למניע.
  כל הבולשיט הזה של מי אשם בפיצוץ המו"מ, הישראלים, הערבים, האמרקאים או השבדים – דיון מיותר ומטופש.
  רביב, תשאל את רזי ברקאי איזו תשובה הוא מקבל לשאלתו הקבועה לנציגי הפלשתינים: "ואם תקבלו את כל השטח שתרצו כולל בירושלים וגם פשרה המקובלת עליכם בנושא זכות השיבה, האם תכריזו על סוף הסכסוך? או שתרצו לחזור גם לעכו, חיפה, לוד ויפו?"

 8. חסן חמוד

  מה יש לאבו מאזן לתת?
  ההתנחלויות שיסעו את הגדה המערבית שתי וערב עם תשתיות ומרחב התפתחות עתידי והיד עוד נטויה.
  כל סממני הריבונות: הגבולות, המעברים, השמים והמים(עזה) יישארו בידי ישראל.
  תיאום בטחוני חד צדדי. שמעתם פעם שהרשות עצרה יהודי או ששוטר פלסטיני כתב דו"ח על עבירת תנועה למתנחל?
  המשטרה של אבו מאזן מקבלת הוראות מכוחות הביטחון הישראליים.
  ממשלת ישראל וראש ממשלת המתנחלים, אורי אריאל, עובדים שעות נוספות בחתימה על אישורי בנייה בשטחים הכבושים.
  עד היום ממשלת ישראל לא שמה על שולחן המשא ומתן שום מפה עם גבולות ברורים למדינת ישראל.
  זכות שיבה אין.
  בלי הכרה פלסטינית במדינת ישראל כמדינה יהודית אין טעם למשא ומתן מצד ישראל.
  אין מנהיג פלסטיני מוכן להכיר בישראל כמדינה יהודית.
  כנראה, אבו מאזן והעם הפלסטיני התיאשו והפנימו את העובדה שפתרון שתי המדינות חלף מן העולם הזה אם היה קיים בכלל.
  הסמכויות שבידי אבו מאזן הן פחות בהרבה מסמכויותיו של ראש מועצה מקומית בישראל.
  אילו יש לאבו מאזן טיפה של כבוד עצמי, מזמן היה מתפטר ומחזיר את השטחים לידי ישראל כפי שהיה הדבר לפני אוסלו.

 9. trosen@bgu.ac.il'טל

  רביב יקר, אני מ-זו-ע-ז-עת מהפוסטים האחרונים על שקרנות הצד הישראלי והצביעות של המתווכים האמריקאים, ובעיקר מהמשתפ"ות ביניהם. כל כך חשוב לתרגם את זה לאנגלית! יש מתנדבים מבין המגיבים?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.