ביבי טורס – הספינים של נתניהו

| 30 במרץ 2011

הנה כמה מהספינים והתשובות שלי:

אני נוסע ברמת האירוח המקובלת בעולם, בדיוק כמו קלינטון ובלייר – שטויות במיץ עגבניות. קלינטון ובלייר טסים ברמת אירוח גבוהה כאזרחים פרטיים. זה לא בעייתי, בדיוק כשם שאין שום בעיה, שמר נתניהו נסע ברמה כזאת בזמן היותו אזרח פרטי. קלינטון ובלייר לא היו מעלים על דעתם לנסוע על חשבון איש עסקים זר לחו"ל, כשהם היו נשיא ארה"ב וראש ממשלת בריטניה. נתניהו יכול לנסוע בסטנדרט אירוח מכובד מאוד כשר אוצר, או יו"ר אופוזיציה על חשבון משרד האוצר או הכנסת, כמו רוני בר און, סילבן שלום וכל אחד אחר. הוא מעדיף לנסוע על חשבון ארגונים אחרים, כי הוא רוצה לנסוע בכרטיסי טיסה של 40-45 אלף שקלים לכרטיס וללון בסוויטות של 10,000 שקלים ללילה. זה אכן סטנדרט אירוח שמשרד האוצר או הכנסת לא מוכנים לממן ובצדק.

הארגונים שמזמינים אותי קובעים את רמת האירוח, לא אני – לא נכון. כפי שהראינו בתחקיר, אנשי נתניהו דורשים את המחלקות הראשונות, המלונות המפוארים, שירותי וי איי פי בשדה התעופה, רכבים צמודים וכו'. לא בכדי זה תמיד אותם מלונות. סוויטה מספר 155 במלון הקונהוט בבריטניה. מלון המארק בניו יורק, מלון המנדרין אוריינטל וכו'.

ביבי הוא מרצה מאוד מבוקש ולכן כולם מזמינים אותו לדבר  – נתניהו הוא אכן מרצה מבוקש, אבל הרבה מההרצאות הללו הן יוזמה של נתניהו ולשכתו, שמעוניינת לנסוע במועד מסוים ותופרת סביב זה נסיעה. התפירה היא דרך הזמנות לאירועים אמיתיים, כי תמיד יש הזמנות ותמיד יש אירועים כי ביבי הוא אכן מרצה מבוקש.

קיבלתי אישור מיו"ר ועדת האתיקה דאז, חיים אורון לנסיעות בשנת 2006 – זה הספין המתוחכם מכולם.

ראשית, אין ולא יכול להיות אישור לטיסות במטוס פרטי של נדבן, כפי שקרה לפחות 3 פעמים בשנים הללו. אין ולא יכול להיות אישור לאיש עסקים בשם דדי גראוכר לממן חשבון מלון של הזוג נתניהו בניו יורק בעלות של 48 אלף שקלים. אין ולא יכול להיות אישור לחברת היי-טק בשם פרוסיד קפיטל, חברה שהיו לה באותו זמן משרדים בישראל, לממן טיסה ב – 19 אלף דולר לנתניהו ואישתו. אין ולא יכול להיות אישור לנסיך בלגי בשם סימון דה מרוד, שהתעניין בעסקים בישראל, לשכן את נתניהו ואישתו בטירה מפוארת בלי לשלם. אין ולא יכול להיות אישור לאיש עסקים בריטי בשם ג'ושוע ראו לממן טיול כיף לסקוטלנד, כולל טיסות, מדריך טיולים, רכב, נהג , כרטיסים לכדורגל וכו'  (הטיול בסופו של דבר בוטל, אבל ראו כבר שילם מראש חלק מההוצאות). אין ולא יכול להיות אישור לבונדס לשלם את כרטיסי הטיסה של יאיר ואבנר נתניהו ביולי 2005, כשאבא שלהם שר אוצר. אין ולא יכול להיות אישור לאיש עסקים בשם מארק בלזברג, שפעיל בישראל, לשלם את הוצאותיה של משפחת נתניהו דרך ארגונים פילנטרופיים שלו.

שנית, אורון לא אישר לנתניהו להטיס את אישתו בכל נסיעה ואין לו סמכות לעשות כן. יש החלטה מפורשת של ועדת האתיקה מ – 2002 שאסור לממן את רעיית חבר הכנסת במימון חיצוני. למרות זאת, בעת התחקיר ידענו על המכתב של אורון וטענת נתניהו. אמרנו את זה גם בתחקיר. כשספרנו את ההפרות לכאורה של נתניהו את כללי האתיקה, לא ספרנו את המימון החיצוני של גברת נתניהו באותן נסיעות שנויות במחלוקת.

שלישית, גם אם נלך לשיטתו של נתניהו, שבאותן נסיעות מאפריל 2006 עד דצמבר 2006 היה לו אישור לממן את אישתו במימון חיצוני, הרי אין לו אישור לממן אותה על ידי גופים שלא אושרו בוועדת האתיקה. מסובך?

הנה דוגמא. ביוני 2006 נתניהו ואישתו בארה"ב. המממן – מכון מחקר בשם AEI. נתניהו מקבל אישור. אישתו לא. בוא נניח שיש לה. אבל לשניהם אין אישור לטוס במהלך הנסיעה במטוס הפרטי של ספנסר פרטרידג'. באוגוסט 2006 נתניהו טס ללונדון. הוא ביקש אישור שהאגודה למען החייל תממן את נסיעתו וקיבל. אלא שהבונדס מימן ואותו איש העסקים, ג'ושוע ראו. הוא לא קיבל אישור לכך ואישתו לא קיבלה. לכן, זה ספין הספינים. אתה לא יכול לקבל אישור למימון של גוף, שכלל לא ביקשת. ברגע שלא קיבלת אישור, גם אשתך אין לה אישור, בכל מקרה.

זה שונה לגמרי מ"ראשון טורס" – ובכן, זה שונה, אבל יש גם נקודות דמיון. שני האישים, נתניהו ואולמרט, היו יכולים לנסוע כדין ברמת נסיעות איקס. שניהם רצו לנסוע ברמה של 3 איקס. אולמרט, לפי כתב האישום, אמר לשלושה ארגונים – כל אחד מכם ישלם איקס על נסיעתי. הארגונים לא ידעו אחד על השני וכך התקבלה במרמה המסה של 3 איקס, שאיפשרה את נסיעתו. נתניהו נהג ביותר חוכמה. הוא פיצל את הנסיעה שלו, שעולה 3 איקס, לשלושה חלקים. סתם לשם הדוגמא – טיסה שלו, טיסה של אישתו, מלון של שניהם. כל אחד מהמרכיבים נזרק על ארגון אחר. התוצאה זהה – הארגון במקרה של אולמרט שילם כמו הארגון במקרה של נתניהו. הנסיעה במקרה של אולמרט עלתה כמו הנסיעה של נתניהו. בשני המקרים היו 3 ארגונים. המקרה של אולמרט הוא לכאורה פלילי. המקרה של נתניהו שונה. לא פלילי? לא יודע.

אז הוא ביקש פירות, מה הביג דיל – אנשי נתניהו ציטטו במהלך הראיונות ממסמך דרישות של הזוג נתניהו לקראת אחת מנסיעותיהם. הם יצרו תחושה שהיינו קטנוניים. מה הפסול בלהעביר למלון מסמך עם תפריט שאתה מעדיף? ובכן, באמת אין בעיה, רק שזה לא טיב המסמך. המסמך אותו חשפנו נחשף כשנתניהו היה אזרח פרטי. הוא נסע עם משפחתו לחופשה משפחתית על חשבון איש העסקים הצרפתי מאיר חביב (לפחות על פי המסמך שבידינו. חביב מכחיש). לקראת החופשה נשלח מלשכת נתניהו מסמך ארוך ומפורט, שאנחנו הקראנו רק חלק ממנו, עם רשימת הדרישות. זה נראה לנו כמו כוכבנית הוליבודית, ששולחת את דרישותיה. זה נראה לנו מוזר ששולחים כזה דבר לאיש עסקים, שעושה לך טובה ומארח אותך. לכן, פירסמנו את זה.

הערה בשולי הדברים – בראיון רדיו בגלי צה"ל אצל דני קושמרו, יום אחרי התחקיר, התעמתתי עם רן ישי, משנה למנכ"ל משרד ראש הממשלה. את ישי אני מכיר שנים ארוכות ממשרד החוץ. הייתי די המום מרמת ההתלהמות שלו, במיוחד ממישהו שנמצא במצב עדין. בדיוק מסדרים לו את התפקיד במשרד רה"מ, הוא עובר מכרז כאילו הוא לא משרת אמון, נמצא בחל"ת ממשרד החוץ, לא פשוט. במהלך העימות, ניסיתי לספר למה זכה בלשכת נתניהו בעבר לכינוי "העוזר ההודי". זה לא יצא טוב. סיפרתי רק חלק מהסיפור וישי עשה מזה מטעמים, כאילו אני צוחק על צבע עורו. אז הנה האנקדוטה המלאה. באחת מהנסיעות לחו"ל, ישי ונתניהו היו ביחד על המטוס, אלא שנתניהו היה במחלקה הראשונה וישי בתיירים. במהלך הטיסה ישי רצה לעדכן את הבוס במשהו. הוא ניסה לעלות למחלקה הראשונה. לא נתנו לו. הדייל הסכים ללכת לנתניהו ולהגיד לו שהעוזר שלו רוצה לדבר איתו. כשהוא בא לביבי הוא אמר – העוזר ההודי שלך רוצה לדבר איתך…מאז הוא כונה בלשכה עוזר הודי. גזענות של דייל.

תחקיר: הנדבנים של נתניהו »

נתניהו לא קיבל אישור »

כך נראה נתניהו במונית האווירית »

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.