צה"ל נהג נכון במקרה של אורון שאול, חבל שלא עשה כך במקרים קודמים

| 23 ביולי 2014

חייל חטוף הוא לא חייל הרוג. צודק, לא צודק, זו טבעה של החברה שלנו, מן הסתם לא רק שלנו. אין טעם להעביר את כולנו את הטלטלה של 'חייל חטוף' במקרים בהם יש סבירות גבוהה שהוא למעשה הרוג.

ביולי 2006 נחטפו 2 חיילים ללבנון (גולדווסר ורגב). תוך זמן קצר היה ברור שכמויות הדם שהם איבדו וראיות אחרות בזירה, מקטינים למינימום את הסיכוי שהם בחיים. המידע נשאר בכספת תקופה ארוכה והציבור הישראלי חי בתחושה הכוזבת שהם חיים. לא מעט מהזעם של כולנו במלחמת לבנון השנייה נבע מהעובדה, שכולנו הנחנו שיש סיכוי סביר שהם בחיים. האם ראש הממשלה אולמרט היה פותח במלחמה בכזו מהירות לו היינו יודעים מלכתחילה שקרוב לוודאי שהם הרוגים? סביר להניח שכן, אבל לעולם לא נדע ובטח לא נהיה בטוחים אם המלחמה הייתה מתגלגלת אותו הדבר, לו העובדות הללו היו בחוץ.

לפני מספר שבועות נחטפו שלושה נערים (שער, פרנקל ויפרח) על ידי החמאס. שעות בודדות לאחר היוודע דבר החטיפה כבר ידע מי שצריך לדעת שהסיכויים שהם חיים קלושים. הייתה את שיחת הטלפון, הקולות עליה היו ברורים והיו ראיות נוספות, שהורידו את הסיכוי שמישהו מהם חי למינימום. למרות זאת, במשך שבועות, הדרג המדיני וצה"ל פעלו במבצע עם שם מתעתע של "שובו בנים". בציבור נערכו תפילות לשחרורם של הנערים ואנשים חשובים הסתובבו מול המצלמות ואמרו שצה"ל פועל תחת ההנחה שהם חיים. האם היינו נוהגים אחרת לו היינו יודעים מהתחלה שיש סיכוי גבוה שהם מתים? עובדה שהתגובה הצבאית אחרי רצח ברוך מזרחי ז"ל לא הייתה דומה למקרה הזה. ייתכן אולי שחלק מהמבצע הצבאי (לא החיפושים) , לא היה קורה? אולי לא היינו עוצרים את משוחררי עסקת שליט?

שלא יהיה ספק, כל אחד ממשוחררי עסקת שליט צריך, מבחינתי, לבלות בכלא עד יום המאסר האחרון שלו. העסקה ההיא הייתה כניעה לא מוצדקת לפופוליזם, אבל הייתה עסקה. אם מי מהם חזר לעסוק בטרור, אז יש לנו את מלוא הלגיטימציה לעצור אותו, אבל זה לא המצב עם אותם חמישים ומשהו משוחררים שעצרנו שנית. תקראו את הכתבה המצויינת ב"הארץ" על הניסיון הנואש שלנו להכשיר את המשך מעצרם (הסתייגות – חלק מהראיות חסויות, כך שאנחנו לא יודעים מה יש בהן. לפי הזמן שחלץ, כנראה שאין נגד רובם אקדחים מעשנים).

הטענה המרכזית היא, מסתבר, שהם קיבלו מענק שחרור מאגגודה, שמסונפת לחמאס וזה הפר את תנאי שחרורם. עכשיו הסיפור הזה הופך לאבן ריחיים על הניסיון להגיע להפסקת אש. אני לא בעד הפסקת אש בעיתוי הנוכחי, אבל לא רואה טעם בהגבלת מרחב התמרון של ראש הממשלה, שכנראה כן מעוניין בזה, בגלל צעד שננקט גם בגלל אמוציות מיותרות.

טוענים בשב"כ שאם היו מפרסמים קודם את הראיות, שמצביעות על כך שבסבירות גבוהה הנערים אינם בין החיים, אז החוטפים היו מפיקים מכך רווחים. עוד לא ניתן לי הסבר אחד איך החוטפים היו יוצאים נשכרים מכך שהיינו יודעים מלכתחילה שיש קולות ירי על הקלטת.

הפעם צה"ל נהג נכון. הוא אפשר לכולנו להבין שהסיכוי שאורון שאול בחיים הוא קלוש. הוא נתן כבוד לאינטליגנציה שלנו והסביר למה הוא חושב כך (שני העדים שירדו מהנגמ"ש העידו שלא ראו מישהו נוסף יורד ממנו לפני הפיצוץ). אם יקרה נס ויתברר שאורון בחיים, איזה נזק ייגרם? צה"ל הרי לא הכריז עליו כחלל, אלא כנעדר. אם החמאס ירצה במקרה הפלאי הזה להפיק ממנו רווח, הרי הם יצטרכו להוכיח לנו שהוא בחיים.

זו לא דרך פעולה נקייה מחסרונות, אבל היא עדיפה בהרבה על מצב שכולנו היינו חושבים עכשיו שבאמת חמאס חטף אחד מחיילינו, דבר שללא ספק היה משפיע על שיקול הדעת המדיני והצבאי בהמשך המבצע.

תגובות

תגובות

16 thoughts on “צה"ל נהג נכון במקרה של אורון שאול, חבל שלא עשה כך במקרים קודמים

 1. Hadardo@yahoo.com'דורון

  רביב, מה שאתה טוען הוא שממשלת ישראל, בידיעה מוחלטת, הוליכה שולל את הציבור במקרה של שלושת הנערים ולמעשה גרמה בעצמה להסלמה הנוכחית עם חמאס, כולל המחיר שכולם משלמים. זו טענה שכמויות חומר הנפץ הטמונות בה גדולות מסך כל הרקטות שנורו לעברינו.
  לא שלא היינו בסרט הזה קודם עם אותו ראש ממשלה (מישהו אמר מנהרות הכותל?), אבל אני רוצה להאמין שלא כך. למען כולנו.

 2. odedtal@teldor.org'עודד

  לא ממש מדוייק .
  כי:
  עבור אותו "נעדר/חטוף/שבוי" יבקש החאמס מחיר די ידוע.
  למידע יש ערך ונותנים אותו תמורת חילופי שבויים או במקרים "טובים עבורנו" תמורת גופות .
  כך שבאמת לא כל כך משנה מה תעשה המדינה…
  אני קצת מתקשה להבין מה ההבדל בין שבוי מיצרי או אפילו סורי שרצח חיילים כפותים במלחמת יום הכיפורים?
  נאמר לבין מחבל שרצח חיילים וגם אזרחים?
  יש לדעתך,הבדל מהותי בין חייל מצרי במלחמת יום הכיפרוים לבין המחבל מליל הגילשונים (נאמר אם והיה נשאר בחיים כי רוני אלמוג, הש"ג הכי מפורסם בתולדות צהל, היה מצליח לשבות אותו)?

  נעדר/שבוי נעדר חלל ועוד חשובים עבור הוריהם ושאר בני משפחתם
  אתה מחפש תשובות רצוניליות בעניין הזה ומידע אישי ומאוד קרוב
  \אני יכול להגיד לך שמדובר בחשיכה עמוקה, מתישה ומייסרת.
  וכנראה שעד שאתה "לא שם" אתה רואה "מפה" אחרת ואני מכבד את דעתך- למרות שהיא לא מוצאת חן בעיני.

  נמתין שהשקט יביס כאן את הכל…

 3. hamavreg83@gmail.com'יובל

  אני מניח שאתה מתכוון לברוך מזרחי השוטר שנרצח לאחרונה ליד חברון, אבל דווקא הסיפור של "ברוך מזרחי" אחר מתאים יותר.
  ברוך מזרחי ערבי מצפת שהתגייר ולחם באצ"ל. ב1948 הוא יצא למשימת מודיעין בג'נין, בדרך נתפס ונעלמו עקבותיו. לא היה ידוע מה קרה לו עד לחקירה לאחר ששת הימים.
  זה סיפור נוסף שדי ברור שהחייל נפל אבל אין הוכחה ואין גופה, תמיד יש סיכוי קל שבקלים שהוא בשבי. למרות זאת, זה אכן תפקידו של הצבא לא לגרום לציבור לפתח תקווה במקום שאין.

 4. urikkr@walla.co.il'יוריק קרמר

  ממשלת ישראל לא גרמה להסלמה עם החמאס. היו אלה טילים מעזה, שהחלו בטפטוף וגברו עד כדי שטפון. מדינת ישראל לא יכולה לשבת בשקט כאשר יורים עשרים טילים בשעה. החמאס, במכוון, גרם לצה"ל לפעול. מה הסיבות של החמאס – איננו יודעים. אבל הפעם לא צריך להאשים את ממשלת ישראל בהסלמה.

 5. LDR

  האינטרס של המשפחה הוא להתייצב לצד צה״ל, לטעון שהחייל נהרג, שכנראה נלקחו מאזור התקרית חלקים מגופתו ושאין למשפחה כל עניין שממשלת ישראל תעסוק בסחר בחלקי גופות.
  גישה כזו מצד המשפחה תאלץ את חמאס להגיב ולחשוף חלק מהמידע אודות גורלו של החייל אם ברצונם להפיק תועלת מהפרשה הזו.
  בעניין שלושת הנערים החטופים כבר ברור כיום שהסתרת העובדה שהם נרצחו מיד לאחר החטיפה נועדה לאפשר את קיום מבצע המעצרים הנרחב בגדה המערבית.יש סברה שאפילו היתה השתהות מכוונת במציאת גופותיהם על מנת להרחיב ולהעמיק את מבצע המעצרים, שכן לשב״כ היה ידוע כעבור יום או יומיים מסלול הנסיעה של מכונית החוטפים ואיכון של מקום שבו עצרה מכוניתם למשך דקות ארוכות בליל החטיפה (וזה היה בסמוך למקום מציאת הגופות).אילו נמצאו הגופות כעבור כמה ימים היתה מתבטלת ההצדקה למבצע המעצרים.

 6. guy.elram@gmail.com'גיא

  דורון, אני מקווה שאני לא מטלטל אותך יותר מדי, אבל כן: ממשלת ישראל הוליכה שולל את עם ישראל בקשר להיותם של הנערים בחיים. כל בר דעת מבין, שגם אם היו רעשים בקלטת, והיה קשה לזהות את קולות הירי באופן משמעי, לא לוקח שבועיים וחצי 'לנקות' את הרעשים, בטח ובטח עם הטכנולוגיה שקיימת במערכת הביטחון הישראלית.

  זו לא תהיה הפעם הראשונה, ולא תהיה הפעם האחרונה שממשלות מוליכות שולל את אזרחיהן. וביבי בעצמו עושה את זה על בסיס כמעט יומי.

 7. תומר

  קישקוש אחד גדול. המקרה הנוכחי בכלל לא דומה, פה יודעים בדיוק מה קרה ומה מצבו של החייל.

 8. arie17@netvision.net.il'אריה

  נכון, רביב, נכון מאוד.
  אבל זה לא הכל.
  שבעת החיילים ניספו, כנראה, בגלל שנסעו ב"זלדה" בת ארבעים.
  כאן קבור הכלב, לדעתי.
  איך הגיע צה"ל הגדול שלנו, הצבא הכי חזק במזרח התיכון ובעוד כמה מקומות.
  איך הגיע צה"ל הגדול שלנו למצב הזה??
  מיהו אותו גנרל שהחליט לחסוך כאן ולא במקומות אחרים שלא קשורים באופן ישיר ליכולת הלחימה של צה"ל??

 9. s.affias@gmail.com'Shabtai Affias

  נכון! כמעט בלתי נתפסת היא השטות, שלא לומר רשלנות נפשעת, של אלה שהחליטו להכניס רכב לא מוגן לתופת בזמן שכל אחד ידע על כך שאחת מהיכולות הקטלניות של המחבלים הוא שימוש בנשק נגד כלי רכב. לדעתי חקירה רשמית ופומבית מתבקשת. עם מסקנות לגבי המטומטמים שאישרו דבר כזה, ושלא יסתתרו מאחורי תירוץ של אילוצים תקציביים.

 10. LDR

  רביב,
  כאשר אתה מתייחס למיעוט ההישגים של צה״ל בלחימה ברצועת עזה ולהשפעה שתהיה לכך על הסכם הפסקת האש, כדאי שתזכור את הלך הרוח הקודר ביום שבו הסתיימה מלחמת לבנון השניה.
  חלפו שנים לא מעטות עד שהתברר שלמלחמת לבנון השניה, על שלל כשליה הטקטיים, היו גם הישגים אסטרטגיים חשובים ביותר, שהובילו ליצירת הרתעה משמעותית אל מול חיזבאללה ולשקט כמעט מוחלט בגבול הצפון (בניגוד להערכות הפרשנים עם תום המלחמה).
  את כל הפרשנויות הצבאיות והביטחוניות צריך לקחת על כן בערבון מוגבל – הכתבים הצבאיים לא נמצאים בשטח הלחימה וניזונים באופן בלעדי מהדיווחים שמספק דו״צ ולפרשנים הביטחוניים אין יכולת לצפות את השפעת תוצאות המערכה על התנהלות חמאס בשנים הקרובות.
  יתכן בהחלט שמה שנדמה עתה כמחסור בהישגים של צה״ל (מבחינת ״הצריבה התודעתית״) יתגלה בעתיד כחסר חשיבות לנוכח התמונה הכוללת והרחבה יותר.

 11. tally.barak@gmail.com'טב

  התחושה האישית שלי היא שבגלל שדובר צהל וגופים רשמיים (שגריר ישראל באו"ם) היו כל כך נמהרים להכחיש את החטיפה, אז הפרסום נועד ברובו לכסת"ח ולמזער את הפאשלה. יש כאן יותר מדי סימני שאלה: החמאס מפרסם שיש בידו חייל עם שם ומ"א. צה"ל יודע שיש חיל בשם כזה ואולי גם עם אותו מ"א (לך יש מן הסתם את האפשרות לברר) על הנגמ"ש שהופגז, ובכל זאת יוצא בהכחשה. רק לאחר מכן צה"ל מגלה שבעצם אין גופה והחייל הופך מהרוג לנעדר. גם אם בידי החמאס יש גופה זו עדיין חטיפה, בוודאי לאחר הסטנדרטים הקודמים של גולדווסר ורגב.

 12. arie17@netvision.net.il'אריה

  לפני כמה דקות, בערוץ 10, תוך כדי שידור התכנית של לונדון וקירשנבאום, הופיע כתובית בתחתית המסך כדלקמן:
  "חיילי מילואים סירבו להכנס לעזה על נגמש מסוג זלדה". – זה הופיע כמה פעמים.
  אני מצדיע לאותם חיילים. כל הכבוד לכם. חיזקו ואימצו!!!

 13. LDR

  אני מציע לרביב דרוקר לשאול שתי שאלות חתרניות לנוכח ביצועי חמאס תחת פיקודו של מוחמד דף :
  האם בשב״כ עדיין סבורים שהתועלת בחיסולו של אחמד ג׳עברי עולה על הנזק שבהפיכת דף לגורם החשוב והמשפיע בזרוע הצבאית של חמאס ?
  האם לא נלמד הלקח של חיסול עבאס מוסאווי, שמחליפו התגלה כאויב מר ואכזרי יותר ?

 14. רעמסס 1

  מותר להפר את הסכם שחרור האסירים עם החמאס ולהחזיר אותם לכלא. מותר לשקר לחמאס כדי לשחרר את שליט. עסקה סחטנית עם ארגון טרור איננה מחייבת מדינה ריבונית ובהזדמנות הראשונה מותר להפר אותה.

  מה הם כבר יעשו לנו בפעם הבאה? לא יסכימו לעסקאות לשחרור מחבלים? לא יחטפו יותר חיילים?

 15. Danitayb@walla.com'איתי

  האם לאור המתרחש במרחב, קרי השתלטות דעאש על שטחים נרחבים בעיראק, התפרקות סוריה, או בקיצור החורף הערבי, אתה עדיין תומך בהקמת מדינה פלסטינאית? ואיך נמנע נפילת השטח לחמאס- גיהאד- אל קעידה- דעאש וכד׳? איך נמנע כניסת מליוני פליטים לשטח. נמצא את עצמנו עם עזה כפול חמש מטר מנתבג ותא.

 16. samirina123@gmail.com'סמי אלקיים

  אלקיים
  בקשתי מהילדים אי שם נמצאים בקרב מול הטרור,
  מצידי כאבא שבא מעולם אכזר, חלילה וחס , עדיף לי שהילדים שלי שיהיו חללים למען העם שלנו, יעשה שלום במרומיו על פי רצונו אמן ואמן,
  מאור ועילי אלקיים, "אם תבינו שאתם עומדים להיות שבויים בידי האויב"?
  "תדפקו ירייה בראש, על מנת למנוע ממשפחת אלקיים חרפה ובושה,
  שאנכם עם החברים שלכם בקרב",
  "אבא אתה חולני" אמרו לי , "אם כך אתם ילדים שלי בתקן הומואים"
  אמת על אמת אני, יהיה רצונו כרצונו היושב במרומיו אמן
  זה מה יש, זה אני לא אתם,
  סמי אלקיים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.