עשר שאלות לשש אחרי המלחמה

| 30 ביולי 2014
 • 1. בחמש וחצי השנים מאז ״עופרת יצוקה״ האם הקבינט הישראלי התכנס אי פעם לדיון מחודש על החוכמה במצור על עזה? האם מישהו העז להעלות את האפשרות באותן שנים ליזום מהלך בינלאומי לפירוז עזה תמורת הסרת המצור?
 • 2. אחרי שנחתם הסכם הפיוס הפלשתיני, שנתניהו תקף, האם איזשהו גורם הערכה הסביר לדרג המדיני את ההשלכות על עזה? האם ראש אמ״ן או ראש השב״כ העזו להגיד לראש הממשלה – אל תתקוף כל כך את ההסכם הזה כי יש הרבה דברים טובים שיוצאים ממנו בעזה, כמו נוכחות אנשי אבו מאזן במעבר רפיח?
 • 3. באפריל אלוף פיקוד דרום אמר שהחמאס מעוניין ברגיעה. האם הבנו ביולי שהחמאס החליט ללכת לעימות כולל? מה המודיעין אמר לראש הממשלה, כשנתניהו החליט על מכה לחמאס באיו״ש במסגרת ״שובו בנים״? איך קרה שהדרג המדיני חשב במשך זמן ממושך שהם רק מעוניינים בסבב קצר?
 • 4. למה הצבא לא הביא לקבינט את אחת מהתוכניות הצה״ליות שהוכנו מראש לטיפול בעזה? למה יצרו תוכנית חדשה בשם ״צוק איתן״? האם זה נובע מכך שהעימות התחיל באופן שלא ניתן היה לחזות מראש?
 • 5. למה הטיפול במנהרות התארך כל כך? האם נכון שהשיטה עליה חשבו מראש שתדע לנטרל מנהרות, לא עבדה? איך ה״יומיים – שלושה״ של שר הבטחון הפכו לשבועיים פלוס?
 • 6. בשלב בו המצרים תיאמו עם ישראל את היוזמה שלהם, האם הבנו שזו לא יוזמה להפסקת אש אלא מהלך מצרי מתוחכם שנועד להמשיך את המלחמה ככל שניתן?
 • האם רצינו בכך?
 • 7. על סמך מה חשבו ראש הממשלה ושר הבטחון שהחמאס יסכים להפסקת האש המצרית בתחילת המבצע? איך קרה שראש הממשלה הוביל להפסקת אש בשלב בו לא טופלו כלל המנהרות?
 • 8. האם ההשפלה שישראל העבירה את מזכיר המדינה קרי הייתה מכוונת?
 • 9. האם התקלות הצבאיות בעימות אינן חוצות את הרף הסביר לתקופת לחימה? הרכבים הלא ממוגנים על הגדר, הנגמ״ש הלא ממוגן, הפעילות ללא שכפ״צים, הדו״צים.
 • 10. עד כמה ליברמן, בנט וסער פעלו לאורך המבצע מתוך שיקול מרכזי אחד – לחסל את כהונתו של נתניהו? אה, טוב, את התשובה לשאלה הזאת אני כבר יודע.

תגובות

תגובות

61 thoughts on “עשר שאלות לשש אחרי המלחמה

 1. roth@bgu.ac.il'גיא

  רביב,
  במהלך השבועות האחרונים השיח החברתי והתקשורתי מאבד כל רסן. גל גזעני עכור שוטף את החברה הישראלית. בתוך כל זה אתה עומד יציב ושפוי ומהווה נקודת אור. אמנם די בודדת אבל דוקא בגלל זה כל כך חשובה.

 2. amir.mazover@gmail.com'אמיר

  ועוד כמה שאלות שכדאי לשאול:
  1. האם כל התגובות האוטומטיות של חיל האויר לאחר ירי על ישראל ובהן הפצצת "מנהרות" ו"תשתיות טרור" – אלפי תקיפות לאורך השנים ובפתיחת המלחמה הנוכחית שעלו למשלם המיסים הישראלי מיליארדי דולרים, בכלל משיגות משהו? המנהרות שמצולמות בטלביזיה לא ממש נראות פגועות וכנ"ל לגבי היקף החימוש של החמאס ויכולת השיגור שלו.
  2. האם חכם להקים את שטחי הכינוס של החיילים בטווח הפגיעה של הפצמ"רים? מה הבעייה להקים אותם עוד 10 קילומטר לתוך שטח ישראל?
  3. האם התזמון הכמעט מושלם של המבצע – במהלך חופשת הקיץ של התלמידים, כאשר כל המדינה במוד של שגרת חופש והפגיעה במשק מינימלית, וקרוב ככל האפשר למימוש האיום של המנהרות (שעל פי הפרסומים תוכננו לשמש לפיגוע המוני בראש השנה) לא מרמז על כך שכל ההסלמה הזו בעצם תוכננה מראש על ידי ישראל? האם לא הייתה פה יד מכוונת שנתנה לחמאס להמשיך ולהשקיע מאמצי סרק בחפירת המנהרות עד לרגע האחרון ואז להשמיד אותן?

 3. a.b@c.com'חובב

  אמיר, אתה באמת מאמין שיש בישראל יד שילטונית מכוונות, בענין כלשהוא?

 4. שם

  בסעיף 9 שכחת שני מחדלים שיטתיים חמורים של צה"ל: 1. שטחי הכינוס השערורייתיים – לא הפיקו שום לקח ממקרה 11 המילומניקים של לבנון 2. אין נהלים להתקבצות. אין מיגון. 2. הביזיון של עמדות השמירה (הפילבוקס) כפי שבאו לידי ביטוי בנחל עוז.

 5. akilahav@gmail.com'עוזי

  שאלה נוספת שבאמת מאד מעניינת אותי:

  כולם מדברים על "מנהרות מתחת ליישובים אזרחיים"
  המהדרין מוסיפים גם: "מתחת לגן ילדים בקיבוץ" או "מתחת לחדר אוכל בקיבוץ"

  ממה שאני רואה אין דבר כזה!
  כל המנהרות של החמאס נמצאות מחוץ לגדר היישובים.
  אומנם בסמוך, אבל תמיד מחוץ לגדר. לעולם לא מתחת ליישוב/ גן ילדים/ חדר אוכל וכו'
  עד כדי כך שזאת ממש נראית האסטרטגיה שלהם. לצאת אל פני הקרקע באיזור פתוח ומשם להתקדם ליעד.

  שאלתי: האם אני צודק? או שיש למישהו דוגמא אחת אחרת?

 6. akilahav@gmail.com'עוזי

  לא כדאי להציג את "נוכחות אנשי אבו מאזן במעברים" כמשהו חיובי
  אם לשפוט מהעבר כל מגע בין חמאס לרש"פ נגמר לא טוב מבחינתנו.

  הוספת שאלה כזאת לועדת החקירה עלולה לפתות את חברי הועדה לפסוק הלכות גם בעניין זה, וברור שאין להם שום יכולת וסמכות לקבוע מה היה קורה אילו בעניין כזה

 7. LDR

  בימים הראשונים למבצע ולפני שהחל השלב הקרקעי, פוליטיקאים ופרשנים חזרו שוב ושוב על הטענה שחמאס נמצא בשפל ובבידוד חסרי תקדים.
  מדוע אם כן בחרה הממשלה לצאת למהלך הקרקעי כאשר היה ברור שמהלך כזה יעניק לחמאס אפשרויות רבות לפגוע בכוחות צה״ל, להגיע להישגים בלחימה ולשפר את מעמדו בזירה הפלסטינית הפנימית ובזירה הבינלאומית.
  כפי שהנהגת חמאס עדיין לא מודעת לחורבן ולהרס הנורא ברצועת עזה כך גם נתניהו והציבור בישראל עדיין לא מבינים את מידת הפגיעה החמורה במעמדה הבינלאומי של ישראל.
  האמירה של הרמטכ״ל (״הגורם הצבאי הבכיר״) אתמול, על כך שהוא לא יוכל לטוס למקומות רבים בעולם מבהירה שבצבא דווקא מבינים היטב מה הם עשו במבצע הנוכחי.
  אגב, לא מדובר בתקלות מבצעיות. מדובר בכשלים ובמחדלים, חלקם חמורים, שמעידים פעם נוספת על כך שצה״ל איננו צבא שמפיק ומטמיע לקחים.

 8. einatmi@gmail.com'עינת

  אני לא מבינה משהו…
  היום נכנסתי למספר אתרים וכל מה שאני רואה, שגם מבפנים וגם מבחוץ אומרים לישראל להפסיק, לצאת, אין מטרה, מפחדים מוועדות חקירה ועוד..

  האם המדינה נפלה על הראש?
  ממתי הצד התוקפן הוא הקורבן?
  למה אנחנו כל כך פוחדים מהשלכות…
  למה מבפנים מכניסים פחד פסכולוגי שהוא לא נכון ולא אמיתי
  למה נותנים הד לחולשה ולא לחוזקה?
  למה שמעון פרס שהביא עלינו את אסוף ערפאת ואבו מאזן רוצה שהוא יגיע לעזה?
  למה מדברים על מחדלים כשאנו עדיין במלחמה?
  למה לא מגבים את הקבינט וראש הממשלה?
  למה נותנים למיעוט להשמע ואילו הרוב מתבוסס בדם שכפו עליו?
  זו לא דמוקרטיה?
  זו חד וחלק עיוות המציאות ודקטטורה של השמאל הקיצוני, כי בידם המיקרופונים של התקשורת והעם לא מיוצג כלל
  חל עיוות חמור בדמוקרטיה

  זה הזמן לחקור את העיוות הזה

  ואני קוראת לכולם לא לוותר את הרוב צריך לשמוע.

 9. einatmi@gmail.com'עינת

  אני לא מבינה משהו…
  היום נכנסתי למספר אתרים וכל מה שאני רואה, שגם מבפנים וגם מבחוץ אומרים לישראל להפסיק, לצאת, אין מטרה, מפחדים מוועדות חקירה ועוד..

  האם המדינה נפלה על הראש?
  ממתי הצד התוקפן הוא הקורבן?
  למה אנחנו כל כך פוחדים מהשלכות…
  למה מבפנים מכניסים פחד פסכולוגי שהוא לא נכון ולא אמיתי
  למה נותנים הד לחולשה ולא לחוזקה?
  למה שמעון פרס שהביא עלינו את אסוף ערפאת ואבו מאזן רוצה שהוא יגיע לעזה?
  למה מדברים על מחדלים כשאנו עדיין במלחמה?
  למה לא מגבים את הקבינט וראש הממשלה?
  למה נותנים למיעוט להשמע ואילו הרוב מתבוסס בדם שכפו עליו?
  זו לא דמוקרטיה?
  זו חד וחלק עיוות המציאות ודקטטורה של השמאל הקיצוני, כי בידם המיקרופונים של התקשורת והעם לא מיוצג כלל
  חל עיוות חמור בדמוקרטיה

  זה הזמן לחקור את העיוות הזה

  ואני קוראת לכולם לא לוותר את הרוב צריך לשמוע.

 10. פיל

  אולי די כבר עם ה"שש אחרי המלחמה" הזה. כל אחד נהיה לי חובב מחזאות צ'כית. זה נשמע יומרני ומטומטם.

 11. דורית

  מה שמרגיז הוא, שלא ברור מה נתניהו חשב שיקרה. כשידוע שמצבו הכלכלי של החמאס הולך ומדרדר, כשמצבה של האוכלוסיה מדרדר גם הוא – בעיקר בגלל החמאס וגם בגלל המגבלות שישראל הטילה על עזה ובעיקר – כשאין לאוכלוסיה שם שום תקווה באופק – למה שלא יגיע הסבב הבא? ולמה שלא יגיע במהירות?
  אם אתה מוסלמי צעיר ברצועה, סיכויים גבוהים שאתה מובטל, אתה חשוף כל חייך ובפרט תחת שלטון החמאס לתעמולה איסלאמית אנטי ישראלית ואין לך תקווה לשיפור בחייך – רוב הסיכויים שתצטרף לחמאס. נוצרה שם כבר מאסה קריטית של טרוריסטים, חופרי מנהרות ושוטרי חמאס משוועים לקרב.
  נתניהו מתמחה בכיבוי שריפות ובהסתכלות קדימה לעתיד כדי לעורר פחד.
  הוא אף פעם לא מסתכל קדימה לעתיד ופועל כדי לייצר תקווה ושינוי לטובה.
  אם רק היתה נוצרת כבר מפת דרכים בה ברורות תוצאותיהן של פעולות החמאס והפלסטינים בעזה:
  מצד אחד, תגובות יותר דרמטיות על פעילות טרור ושיגור רקטות – משהו הרבה יותר משמעותי מהתקיפות הקלות והשגרתיות של חיל האוויר. והתגובות הקשות הללו צריכות להגיע אחרי כל פצמ״ר לעוטף עזה מהסוג שהפך מבחינת רוב המדינה לעניין שבשגרה. זו צריכה להיות מדיניות מוצהרת של אפס סובלנות.
  מאידך, צריך להיות ברור בעזרת אותה מפה מהם התגמולים על המנעות מפעולות טרור ועל פירוז השטח. מחירון של ממש על כל רקטה שיוצאת מעזה ומושמדת, כל מנהרה שמחוסלת, כל חודש, חודשיים, שנה ושנתיים של שקט – כשהתגמולים כוללים צעדים שישפיעו על חיי האוכלוסיה, כדוגמת ייצוב אספקת החשמל ופתיחת מעברים וגם דברים שיקרצו לחמאס כדוגמת שחרור אסירים קצוב על כל חודש שקט (כן, כדי שתרד המוטיבציה לחטיפת חיילים סוף סוף). בתחילה הכיוון החיובי יכלול גם הקטנה של התלות הכלכלית של עזה בישראל אולם ניתן גם להצהיר על נורמליזציה מלאה בסיום תקופה של שנים ללא פעילות טרור.
  רק תקווה כזאת מחד ואיום רב עוצמה לא פחות מאידך יכולים, לדעתי, לשנות את המצב.

 12. חסן חמוד

  רביב, פספסת את שאלת השאלות, האם נתניהו רוצה שתי מדינות לשני עמים? שלטון חמאס בעזה בשביל נתניהו הוא ערובה לטרפוד כל סיכוי להסדר קבע ולקיום מדינה פלסטינית ליד מדינת ישראל. ראינו איך הוא יצא מדעתו כשאבו מאזן וחמאס הגיעו לפיוס ולממשלה מייצגת את העם הפלסטיני בגדה ובעזה.
  למה נתניהו דוחה כל הצעה למוטט את שלטון חמאס בעזה? כי הוא חושש שהרשות הפלסטינית תיכנס לעזה והלחץ להסדר קבע יגבר ובנק התירוצים שלו יפשוט את הרגל ואף יקרוס. עדיף לו לנתניהו שיטת הסבב ועוד סבב על הנורא מכול והוא הקמת מדינה פלסטינית. למה לעשות טיפול שורש בעזה. צריך להשאיר משהו לסבב הבא.

 13. ereldaniel@gmail.com'אראל

  שלום רביב
  אתה עושה לממשלה הנחה כשאתה מציג רק 10 שאלות…

 14. yogev.sharvit@yahoo.com'יוגב

  הכל נכון, אבל למה שיתייחסו למשהו שאומרת "התקשורת השמאלנית"?
  אם אתה חושב שמישהו למעלה ייתן לנו תשובה לאחת מהשאלות הללו, אתה מאד אופטימי. ממשלת ישראל והעומד בראשה עסוקים בכיבוי שריפות וחקיקות אנטי חברתיות, אין להם זמן להפיק לקחים או לשמוע ממישהו שהם טועים. ואם הם מבינים שהם טועים, אז התקשורת שמאלנית, הש.ג. אשם והפרוסה נפלה על הצד המרוח. אין לקחית אחריות ותמיד יש מישהו אחר שאינו בסדר. הם בעיקר מצטיינים בשטיפת המוח של הציבור כך שלא ישאל את השאלות הנכונות או לא יקשיב לאלה שכן שואלים אותן.

 15. תומר

  שמישהו יקח ממנה את המקלדת… זה מביך

 16. eladatt@gmail.com'אלעד

  שאלות מצוינות, הנה עוד כמה מההיבט הצבאי:
  1. מה היחס שצה"ל מציב לעצמו, אם בכלל יש כזה, לפגיעה של חפים מפשע לעומת מחבלים? השאלה הזו חשובה מכיוון שאם נניח קיבלנו "אשראי" בינלאומי לפגיעה ב500 חפים מפשע (לדוגמא), ככל שהיחס הזה יהיה קטן יותר נוכל לפגוע בכמה שיותר מחבלים.
  2. ובכלל בקשר לפגיעה בחפים מפשע, מעבר להיבט המוסרי – (הלוואי וזה היה הטיעון היחיד שמשכנע שצריך להימנע כמה שיותר מפגיעה בחפים מפשע) – מה הנזק לטווח ארוך? כלומר, עד כמה (אם בכלל) פגיעה כזו מביאה את אזרחי עזה להתגייס לשורות החמאס / ארגוני טרור אחרים? עד כמה פגיעות כאלו מעלות/מורידות את התמיכה בחמאס וארגוני הטרור? מהי הפגיעה הכלכלית לתושבי הרצועה עקב אבידות בנפש?
  3. בקשר לבנק המטרות – מה העבודה המודיעינית שנעשתה על מנת לבנות את בנק המטרות והאם עבודה זו נלקחת בחשבון כאשר תוקפים יעדים? יש לזכור כי מעבר למטרות שבבנק יש עוד מטרות שאינן נמצאות בבנק וזאת כתוצאה מהסתרה טובה יותר בפני גורמי המודיעין הישראלים, כאשר אנו מפציצים מטרות אנו "חושפים" את בנק המטרות שלנו ובכך "מלמדים" את ארגוני הטרור טכניקות הסתרה יעילות יותר כנגד המודיעין הישראלי. ובכלל, האם יש ערך לתקיפת מטרות מאגרי נשק? ראינו שפגיעות כאלו לא מורידות את מספר השיגורים ומצד שני הערך המודיעיני במטרות כאלו הוא עצום (אפשרות מעקב אחר הברחות \ ייצור נשק, מעקב אחר חוליות משגרים, מעקב אחרי פעילי טרור קיימים וחדשים וכו'.)
  4. בקשר לנוהל "הקש בגג" – מה הערך באזהרה לפני ירי אם יש מחבל במבנה ואתה מזהיר גם אותו? האם יש נוהל של פגיעה בנמלטים מהמבנה לאחר הפצצת "הקש בגג"? (במקרה שהנוהל נועד להבריח מחבל מהמבנה ע"מ לפגוע בו). ובכלל, בתחומי ישראל הופסק הנוהל של הריסת מבני מחבלים לאחר שועדה מצאה כי נוהל זה לא מביא להרתעה ואף גורם נזק יותר מאשר מועיל, האם לא כדאי לקחת זאת בחשבון גם במצב של לחימה מול מחבלים שאינם אזרחי ישראל?
  5. הציבור הישראלי בקושי נחשף לחיים ברצועת עזה, רוב המידע מגיע מרשתות זרות וגורמי הביטחון, לאור ההטייה הן של גופי השידור הבינלאומיים והן של גורמי הביטחון, לא הגיע הזמן שהציבור יוכל לקבל תמונת מצב עדכנית על אזרחי הרצועה ע"י התקשורת הישראלית באופן ישיר?
  6. בקשר למנהרות – אמנם אני לא מבין גדול, אבל אני די בטוח שלמנהרה ישנם שני פתחים, מכיוון שהמנהרות המסכנות אותנו הן אלה שמגיעות לצד הישראלי, מדוע לא מושקעים מאמצים לאיתור פירים בצד הישראלי עוד בטרם המבצע, לאור כך שצה"ל (טוען כי) התריע בפני גורמים מדיניים על איום המנהרות? (נכון, זו משימה קשה וסיזיפית אבל היא אפשרית, יש בצה"ל הרבה חיילים וחיילות שעוברים קורסי הסוואה מתקדמים והם טובים מאוד באיתור "פגמים" בנוף הטבעי).

  ולסיום סיומת, הפעם לא שאלה – רביב אתה אחד העיתונאים הטובים ביותר (אם לא ה…) בקרב התקשורת הישראלית, אני מקווה שתפעל להרחיב את חופש הסיקור והביקורת, גם בעיתות מחלמה. אנחנו צריכים לזכור כי מחלמה היא כלי מדיני ככל הכלים, בדיוק כפי שהתקשורת צריכה לסקר בביקורתיות כל מהלך מדיני כך יש לעשות גם בזמן לחימה (כמובן שעם הרגישות המתבקשת). האמירה שסיקור תקשורתי לא אוהד מחליש את הלחימה היא אבסורדית, כל גוף שרוצה להשתפר צריך לדעת להכיל ולקבל ביקורת ואף לשאוף לשהתפר לאורה, הביקורת צריכה להתרחש כמה שיותר קרוב לאירוע המבוקר ולהמשיך במעקב לטווח הארוך, זאת הדרך היחידה להתחזק, להשתפר ולמנוע אסונות. תאר לך שבתחילת מלחמת לבנון השנייה התקשורת הייתה מסקרת את המצב הרעוע של הציוד ורמת המקצועיות של חיילי הסדיר והמילואים במקום להלל את הקברניטים וצה"ל – התקשורת אולי הייתה מוקעת כבוגדנית אבל האסון הנורא של המלחמה הזו היה יכול להיחסך מאיתנו, בהיסטוריה הקצרה שלנו יש עוד הרבה מאוד דוגמאות למצבים דומים.

  תודה ותמשיך בעבודה הטובה.

 17. eladatt@gmail.com'אלעד

  לעוזי – גם אני שומע זאת מרבים סביבי ומעבר לכך שלא שמעתי על פיר באיזור מיושב, וזה גם נראה לי טיפשי מצד החמאס לחפור מנהרות לתוך יישובים, חפירת מנהרה זה לא משהו שקל להסתיר. אני מניח שזה מיתוס שמופץ ע"י גורמים בכירים בצינורות לא רשמיים כמו למשל האגדה על כיבוש ישראל בחגים, המרתף הסודי של ראשי ארגון חמאס מתחת לבי"ח "שיפא" וכו'.

 18. negevnegev@walla.com'negev western

  המצרים רוצים רצועת עזה בלי חמאס שמתסיס את כל חצי האי סיני וגם את מצרים עצמה, אולי אם יתנו למצרים את הרצועה יחד עם אנשי אבו מאזן נוכל להגיע להסדר מדיני-אחרת יחזור כל הסיפור עוד ועוד ועוד .

 19. RANBO@BEZEQINT.NET'RANBO@BEZEQINT.NET

  איך חדרה חולית חמאס אל תוך הפילבוקס והרגה את חיילנו כמעט ללא מענה?מדוע לא היתה שמירה של החיילים סביב המוצב ?האם החיילים נרדמו בשמירה?מי אחראי לביזיון הזה?

 20. shimbar@gmail.com'שמעון בר

  למי מופנות השאלות? מי אחראי לתשובות? לא בישראל. כאן אין אחריות לתשובות. לא בנושאי "כיפת ברזל" ולא בנושאי "הרכבת הקלה". ארץ נפלאה. "עליסה בארץ הפלאות." רק שאלות. תשובות תינתנה בספרי ההיסטוריה. כיון שההיסטוריה נכתבת על ידי המנצחים…כך למדנו. לא אנחנו נכתוב אותה.

 21. arie17@netvision.net.il'אריה

  Yaron Hagit Alkalay
  אני שותף להערות של הנ"ל.
  אנחנו משלמים, משלמים ביוקר, על הזנחת הנושא.
  לדעתי, כל ממשלות ישראל לדורותיהן, אחראיות למצב הנוכחי.
  חלק יותר, חלק פחות, אבל כולם אשמות בהזנחת הנושא.

 22. שחר

  סתם: האם לאחר 60 שנה מישהו קיים דיון רציני בקונגרס על הסרת המצור על קובה ועל התועלת שבו? אה??? אז אם הם לא למה אנחנו כן? למה???

 23. isaacarie@gmail.com'בן יהודה יצחק

  חוסר חשיבה עתידי וקבעון מחשבתי מאפינים את ממשלת ישראל מאז עלעת ממשלת היצין מרכז.הן כלפי הגדה המערבית ויחסינו ען הרשות והן לגבי עזה והמצור המטופש.בזמנו הציע חבר הכנסת לשעבר אורי אבנרי,יצירת מטכל שלום,שיהיה מיומן לגיבוש רעינות לא איך להתחמק מקבלת החלטות שאינןבהכרחשימור המצב הקיים.כל זמן שהשקט המלאכותי ממשיך הממשל למשוך זמן ולחזק התנחלוית ,ולכן למה לחשוב…..למה לתכנן….כמובן כאשר האש בוערת ארהב כועסת והבידוד מכאיב נזכרים באבו מאזן וא סיסי הופך ידיד אמת,אך חכו מעט לשקט ונראה שוב את אותה חשיבה שבלוניתהן לגבי עזה והןמלגבי הגדה המערבית.היום ביבי המתון מוקף במסרים כמו פאשיסאים המהללים את הכוח(תנו לצהל לנצח)) וממשיכים בפטורים או בדרישה להתנצלות מפרופ באוניברסיטה שהביע צער על האבידות החפים מפשע בשני צידי המתרס.זאת אחרי אין סוף קללות וכינויי גנאים לכל אדם שמביע דעה מעט שונה…..רביב תהיה זהיר…. נהנה לקרוא ולשמוע אותך בעיקר בתוכנית לונדון וקירשנבאום. שלום.

 24. דאוד

  פרשן פוליטי מנסה כל הזמן להכנס לנעלייםם של צביקה. אתה לא כמוהו לא תיהיה כמוהו מכמה סיבות

  אתה חננה באופי שלך והערבים שונאים את זה
  אתה לא מכיר אותם ולא יודע לדבר בשפה שלהם גם בשפה וגם בתרבות

  אבל אתה מדב רכאילו כן ואתה מוליך שולל

 25. amtary@gmail.com'יוביק

  לנושא האחרון:
  ביבי ובוגי מבינים שועדת החקירהו/או מבקר המדינה יקרעו אותם בעתיד בנושא ידעתם ולא עשיתם דבר בנושא המנהרות. לכן הם כה צמודים כעת אחד לשני(איך התפוגג בוגי מנהיג הימין הליכודי…) בבחינת תלויים אחד בשני או תלויים אחד ליד השני. את זה הבין כבר גדעון סער ולכן פתח מנועים בדהרה שלו ושל גאולתו(מסביב יהום הסער) ללשכת רוה״מ
  מה שנותר כעת ל״פינות״ בליכוד זה או להמליך מלך אחר ולא את סער ואת מי? הנגבי ו/או יואב גלנט(כן כן תתפלא) יכולה להיות אופציה סבירה מבחינה לאומית.
  הדרך של ביבי לרדת מהחבל היא לפצל את הליכוד (הוא צריך רוב חכ״ים בסיעה על מנת לקחת איתו את השם ליכוד) ולייצר מפץ גדול חדש…. אין לו כל כך אדריכל לעשות מעשה כזה ולהנדס אותו(אולי הנגבי)
  הערה מנפש הכותב:
  כל האפסים שציינת בסעיף האחרון ליברמן בנט סער ודומיהם ולו רק במעשיהם האחרונים איבדו את הליגיטימיות לטעון לכתר. ההתנהגות שלהם מזכירה עסקונה בסניף מפלגה ולא מנהיגות לאומית. רביב, אתה הקול שלי(ושל רבים רבין בציבור) לתת על הראש כשצריך ואיכשהוא תפסת בימים האחרונים פוזיציה של אחד מהאו״ם… עורה עור אחי.

 26. kdonnen@yahoo.com'קובי

  מחדל יותר גדול מום הכפורים ואינני רצה לדכא את העם שלנו והנה נושא שנתניהו בוחר להתעלם ממנו לחלוטין, מה עם המנהרות שהחיזבאללה בונה צפון הארץ כאשר יישובים כמו מושב אביבים שלומי וראש הניקרה מתריעים כבר שנתיים על רעשים שהם שומעים מתחת לאדמה? ובל נשכח חיבאללה הרבה יור חזק מתוחכם ומצויד מהחמס, מה יהיה בית ישראל לכם התשובות.

 27. amir.mazover@gmail.com'אמיר

  התשובה לחובב שהגיב אלי (תגובות 2-3 לעיל):
  באמת קשה להאמין שהמודיעין והממשלה מתוחכמים כל כך, ובפרט לאור ההתנהלות הרשלנית בכל כך הרבה תחומים אחרים. יחד עם זאת, בין אם מתוך מזל או בשל תכנון מוקדם – לא יכול היה להיות מועד מוצלח יותר לקיים את סבב הלחימה הנוכחי.
  כפי שכתבתי – גם החופש הגדול מפחית מאוד את הפגיעה בעורף הישראלי ובכלכלה, גם המתנה כמעט עד לרגע האחרון לפני שחושפים בפני החמאס את הידע המודיעיני שנצבר על המנהרות וההרס שלהן, תוך שהוא ממשיך לבזבז משאבים יקרים בחפירתן ובהכנות שהוא עושה לקראת התקיפה המתוכננת בראש השנה – זה פשוט נראה לי כמו צירוף מקרים מדהים מדי…

 28. ivar@bezeqint.net'אירית ו

  ״שש אחרי המלחמה״ צ׳כי , אבל לא צ׳כוב – יארוסלב האשק – החייל האמיץ שווייק.
  ואתה רביב – החייל האמיץ בשדה הקרב העיתונאי, אי של שפיות ושל שכל ישר בימי מתקפת הברברת הבלתי פוסקת והפרשנות מטעם עצמה שנחתה עלינו בימים טרופים ומטורפים אלה ועל כך – תודה גדולה

 29. צ

  האם עכשיו באמצע הלחימה זה "שש אחרי המלחמה" אתה מחרחר ריב ומדון -זורע פילוג והכל למען אינטרסים אישיים צרים. אתה מפרסם
  דיונים מתך ועדת החוץ והביטחון שעליהם יש בקשה מפורשת שלא לפרסמם אתה חוגג על דם חיילנו. אני חושבת שאתה ושכמותך עוכר ישראל .אני מציעה שתשתוק יותר תקשיב יותר ותרסן את פיך
  תגיד כמה שעות נוספות אתה וחברך הכתבים דפקתם החודש?
  די אנחנו רוצים שקט !!!
  לא רוצים את כל הנתוחים שלכם והפרשנויות

 30. anon@gmail.com'אחד

  וכמובן שאלת השאלות, האם הם מבינים את הקשר בין הרחבת ההתנחלויות וחיילים מתים?

 31. alon.lekah@gmail.com'אלון לקח

  במקום להכין שאלות ל"שש אחרי המלחמה," יש לתבוע עכשיו, ברגע זה ממש, מממשלת הדמים בראשות פושע המלחמה נתניהו לעצור מייד את הטבח חסר האבחנה באוכלוסיה האומללה, העניה מרודה וחסרת המגן בעזה; להפסיק לרטש תינוקות וילדים בפגזים ובפצצות; לחדול מריסוק אמהות וזקנים ונכים ומוגבלים. יש לומר לכנופיית הקיביני-מט מדיני ביטחוני כי ידיהם מגואלות לא רק בדמם של 1,300 החללים העזתים, אלא גם בדם החיילים הישראלים שהם שלחו אל מותם במלחמה שבה לעולם לא יהיו מנצחים. וראו מה עשיתם מישראל — הפכתם אותה למדינה פשיסטית, גזענית, הרודפת זרים, לא-יהודים, ערבים, ועכשיו גם ישראלים המסרבים להצטרף למקהלה היודו-נאצית ושומרים על צלם אנוש. מה שמתרחש סביבכם לא מזכיר לכם משהו? שום דבר? למשל, גרמניה הנאצית בשנות ה-30?
  לא שאלות יש להציג עכשיו, אלא סימני קריאה! די לטבח!

 32. Telecart@hotmail.com'שי

  לא שיש לי איזה עניין לגונן על ביבי, אבל יש כבר נוסחה מוסכמת להסרת המצור, שידועה לכל כבר שנים – דרישות הקוורטט הן: הכרה בישראל, כיבוד הסכמים קודמים שהרש״פ חתומה עליהם, ונטישת המאבק האלים בישראל.
  להערכתי גם 2 מה-3 יספיקו.
  נראה לי דרישות סבירות והגיוניות בסך הכל. אם חמאס לא מקבל את הדרישות האלה – שמקובלות על ארה״ב, האו״ם, האיחוד האירופי ורוסיה – איזה דרגות חופש יש לביבי להציע לחמאס עסקה יותר טובה?

 33. amtary@gmail.com'יוביק

  הו הו הו…!! שימו לב לצביקה האוזר (״שעובד״ אצל גדעון סער ידידו הטוב) שתחת כל מקרו פון רענן מעביר ביקורת מרומזת על רוה״מ כדי לקדם את המלכת סער הביטוי האחרון של האוזר: ״ הייתה הערכת חסר״
  בקיצור היד שהאכילה אותו חוטפת הרבה נשיכות כעת מהעקרב האינטרסנט…..

 34. fanilydobo@gmail.com'פנינה

  זה לא נורא ולא ממש מפתיע שאי אפשר לחזות הכל מראש.
  הבעיה היא שכל הזמן אומרים לנו שליחי ציבור מכובדים בבטחון מלא דברים דברים שאין להם בסיס ואין להם שחר.
  זה חוסר אחריות uחוסר מנהיגות(יות) שמאחוריהם שיקולים לא ענייניים, אם לא טמטום.

 35. od@avinu.hai'טראנס אם

  ראשית, משעשע רביב דרוקר עם השאלות האלה. עיתונאים טובים בלהיות חכמים בדיעבד.
  שנית, דרוקר תוחם את האפשרויות שלנו בתחום שבין גרוע לזוועתי. אני טוען שמעבר להתפכחות הישראלית הסופית מחלום שתי המדינות, יש להציג אופציה שכולם חושבים עליה אבל מפחדים לומר אותה.
  הצד הרע של המשוואה הזאת הוא מדינה ערבית שבין הירדן לבין הים על גב ההר (מה שהשמאלנים מכנים הגדה המערבית)
  לתת לערבים מדינה בין הירדן לבין הים, יביא בהכרח מטח בלתי פוסק של טילים על ישראל ל פעם שיבוא להם. בנוסף, אל תשכחו שרובם המוחלט סונים, ולמרות שהם כרגע נשענים על השיעים של איראן, ברגע שדעאש יגיעו קרוב אלינו – הם יקבלו עזרה מכל ערביי ישראל. זה דפוס הפעולה שלהם. הם מתקרבים ליעד שלהם ושם כבר מקבלים עזרה ממקומיים תמורת כסף או תמורת הבטחה לחוס עליהם.
  הצד השני של המשוואה הזאת הוא ההבנה שאי אפשר לשלוט על אוכלוסיה עויינת כשהידיים שלך קשורות.
  התשובה היא טרנספר. זה מה שנשאר לנו לעשות.
  טרנספר דחוף של כל הערבים שבין הירדן לבין הים, לזרועות האומה הערבית הגדולה.
  יעלה כמה שיעלה.

  לא רוצים? הנה תרחיש. חמאס ה״מפורז״ מפתיע ולא רק משגר טילים אלא שמסתבר שבעזרת כמה מנהרות שצהל לא גילה מזרים 1000 לוחמים הטובחים בתושבי עוטף עזה. במקביל הוא משגר מטחי טילים לכל הארץ. חיבאללה (זה ששר הביטוחן אמר שהטילים שלו יחלידו) מגבה אותו מצפון בעזרת טילים וחדירות – כמה מפתיע – בעזרת מנהרות. אלפי הורגים אזרחיים. צהל מתקשה להתארגן לגיוס מילואים.
  ערביי ישראל פותחים באיתיפאדה שלישית וחוסמים צירים תוך שהם יורים בכל מה שזז לידם. כביש ואדי עארה ו-יאדי מילק חסומים. כביש החוף חסום, כביש 1 חסום טילים על נתבג. לוחמי דעאש נכנסים וטובחים בנו.

  מי שלא מוכן לקבל טרנספר של ערבים היום, יצטרך לקבל רצח המוני של יהודים, כבר מחר (בשנים הקרובות).
  ראו הוזהרתם.

 36. greda116@gmail.com'אושיק

  תפסיק לזיין לנו את המוח. דבר ראשון לאחר המלחמה נטפל בכם העיתונאים
  על כל קישקושי הביצים שצרחתם מעל כל במה ובמה .על האגנדה שניסיתם להכתיב
  על כהות החושים וכהות המחשבה שלכם. זה שאתה עדין תקוע כמו אצבע בתחת ומרגיש על גג העולם
  וזה רק מקצת החשבון הפתוח איתכם. אתה אברמוביץ וכל שאר הדרק מערוץ 2 10

 37. tamritzblog@gmail.com'תמריץ בלוג כלכלי

  כל הכבוד על הערה 6. למעשה המצרים ביצעו פה את ההונאה הגדולה ביותר שלהם מאז מלחמת יום כיפור. הם הוליכו את חמאס ואת ישראל למלחמה כשהם נהנים לראות את הקזת הדם, ומעמידים פנים בצביעות ערמומית כאילו הם רוקחים הפסקת אש, בידיעה שהפסקת האש הזו חסרת סיכוי ורק תגביר הלחימה. זה מזכיר לי התנהגות של משתתף באח הגדול שמנסה לפייס בין הצדדים, כשלמעשה בין השיטין הוא יודע לזרות ארס בערמומיות. להערכתי ביבי ויעלון ההססן נפלו בפח. זה לא שהם באמת רצו מלחמה. הרי הם פתאטיים כל הזמן בנסיונותיהם לעשות הפסקת אש.

 38. MIRIRE0@GMAIL.COM'ברטה

  זה יפה שליברמן פועלים לחיסול כהונתו של נתניהו, אבל מי יהיה מחסל המחסלים? חוזרים לאותה נקודה.

 39. LDR

  מבחינת ישראל, בטרם יציאתה למבצע ובימי המבצע הראשונים, הרקטות ארוכות הטווח של חמאס היו האיום האסטרטגי שבו היה צורך לטפל.
  מבחינת חמאס, לפני שהחל המבצע הישראלי ובימיו הראשונים, הרקטות ארוכות הטווח היו המרכיב האסטרטגי ביכולותיו והירי אל תל אביב וצפונה, אל דימונה ואל נתב״ג היה אמור לכתוב את סיפור הניצחון של חמאס.
  ההצלחה יוצאת הדופן של כיפת ברזל ו – 13 לוחמי חמאס שיצאו מהמנהרה ליד קיבוץ סופה איפשרו לשני הצדדים, ישראל וחמאס, להפוך את המנהרות (שוליות וזניחות מבחינת שני הצדדים לפני פרוץ המבצע ובימיו הראשונים) לבעלות משמעות אסטרטגית.
  כך ישראל מצאה, בדיעבד, את הסיבה להצדקת יציאתה למבצע וכך מצא חמאס, בדיעבד, מרכיב עוצמה מפתיע בהשפעתו על החברה הישראלית לאחר שהזרוע האסטרטגית המרכזית שלו, ירי הרקטות, כשלה כישלון חרוץ.

 40. yoav1223@gmail.com'יואב

  אם אילו שאלות ל-"שש אחרי המלחמה" אז מדוע אתה שואל אותן עכשיו ?! אם הן ראויות להשאל עכשיו אז תתאים את הכותרת. או שבאמת יש לי בעיה עם לוגיקה.

 41. hana_yar@yahoo.com'חנה חורש

  התשובה שממשלות ביבי נתנו למפלצת המנהרות לשכון לבטח מתחת לישובינו היא הרבה יותר פשוטה – הממשלות של ביבי היו עסוקות בשפיכת המון המון כסף ומשאבים אחריים, על המתנחלים וההתנחלויות והתפשטות המאחזים תחת כל עץ רענן, מה שגזל את כל משאבי המדינה וכל זה על מנת לסתום את הגולל על האופציה של מדינה פלסטינית. הם כל הזמן טענו שהזמן פועל לטובתנו. הם כל הזמן אמרו שאין מה למהר ו"לראיה" הביאו את השקט כביכול.
  זו הסיבה ואין בילתה. הם פשוט חשבו שכך זה יימשך עוד קצת, ביבי הרי משך את הדיונים על "כאילו" דיונים על הסכם עם אבו מאזן, תעתע בכל העולם וגם באזרחי ישראל השפויים וההזויים.
  כך התגלגלנו לאן שהתגלגלנו ועוד מלחמה מיותרת שיכלה להימנע. רק להזכיר עוד נקודה – כל השנים טענו שהפלסטינים מחולקים בין עזה והגדה ולכן אין עם מי לסגור ענין. ברגע שהם הקימו ממשלה משותפת, כאשר אבו מאזן בראשה והוא חוזר ומתריע שהוא נגד אינתיפאדה ונגד אלימות, חמאס היה חלש (עד המלחמה המיותרת הזו) באותו רגע ממשלת ביבי החלה במלחמת חורמה בפלסטינים כולם.

 42. עצימת עין

  אני רק שאלה:
  טובים ממני כבר טוענים מאז ימי המונדיאל שיש לבצע חפיר בעומק 35 מטרים – או עד מי התהום – בין ישראל ועזה.
  ברור שגם אתה וגם הוא וגם כל קורא אחר כבר חשב על זה.
  נו? ומה לא בסדר ולמה זה לא נעשה שלשום?
  התיחסות אפשרית?

 43. MIRIRE0@GMAIL.COM'ברטה

  השתתפות בצער משפחת דרוקר על מות האב אברהם דרוקר ז"ל.

 44. מולי

  שאלות חשובות אבל.
  אבל עצוב לי שהשאלה החשובה ביותר לשאול את המנהיגים הנבחרים והמועמדים לא נשאלת, לא נשאלה ונראה שלא תישאל – לפחות לא בצורה ברורה.
  השאלה היחידה שהתשובה לה עונה על רוב השאלות הפרטניות ששאלת.
  והשאלה היא "מהי התוכנית לטווח ארוך?"
  כל מנהיג שהתשובה שלו אינה כוללת תוכנית שמטרתה שלום הוא מנהיג בלי תקווה ו/או בלי יוזמה. זו השאלה היחידה שלא תלויה בשאלה אם הצד השני רוצה בהשמדתינו או לא, כי גם אם הוא רוצה בכך, זו איוולת לחשוב שלטווח ארוך אין לנו יכולת לעשות משהו בקשר לזה, גם אם זה קשה ובעל סיכוי נמוך. לא לנסות אפילו כמוהו להגיד לתושבי ישראל "אין תקווה לשלום ואין לי תוכנית לתת לכם תקווה לשלום". מנהיג שאומר דבר כזה כאילו מנסה לשכנע את תושבי ארצו לעזוב אם הם יכולים…

 45. zvi.canfi@gmail.com'הרשלה

  שמעתי שלסמסונג יש טלביזיה גמישה שמתקערת בלחיצת כפתור. האם היא מתאימה למינהרות של עזה?

 46. YARA113@GMAIL.COM'YARA113

  עמדה אחת שפויה בים של ברברת אין סופית.
  החכמולוגים ש"מנהלים" את המדינה לא השכילו להבין ש -אמונה מהמאה ה-14 לא ניתן להרוס, ניתן אולי להגיע להבנות וכל אלו על הגב של הפרחים שלנו.
  טוב שיש קול שפוי שנשמע.
  אתי

 47. zigfried.mr@gmail.com'זיגי

  רביב,
  אני משתתף בצערך ובצער משפחתך על מות אביך ז"ל.

 48. דודו כהן

  תתנהג כמו פרשן ולא כמו אחד שדוחף אג'נדה של שינאת נתניהו .
  נתניהו התגלה כמנהיג בוגר , אחראי , חכם ומעל להכל מצביא אמיתי .
  ואתה רביב דרוקר – אפס בהכל !!! עאלק , השאלות שאחרי המלחמה … איפוא הייתם "כלבי השמירה " של ביטחון העם ?
  במה אתם עוסקים כל היום והלילה – ביצירת אינטריגות מדומות של שרה'לה והלישכה . מגיע לעם בישראל עיתונות
  קצת יותר אינטלגנטית ופחות צהובה , מציצנית שעוסקת בדברים טפלים – אני הייתי "משחרר" אותך לחופשי רחוק מהמסך .

 49. רעמסס 1

  כאש מראים פיצוץ מנהרה לא רואים פיצוץ באורך 2 קילומטר. לכל היותר 100-200 מטר. אז איך אומרים שמפוצצים את כל המנהרה? אולי בגלל זה, לאחר ש"מפוצצים" מנהרה, בכל זאת מצליחים המחבלים להכנס מפיר אחר ולצאת. זה בלתי אפשרי אם באמת מפוצצים את כל המנהרה!

 50. doronpuder@gmail.com'דורון

  רביב, לאן נעלמת? כבר כמה ימים לא רואים אותך בטלוויזיה.
  אזרח מודאג.

 51. דני

  רביב דרוקר אתה בלתי נסבל !!!
  כל השאלות המתחכמות שלך, כאן ועל גבי המסך פשוט בלתי נסבלות.
  תמיד יש לך דעה מתחכמת הזויה, ולא קשורה למציאות.
  לשבת באולפן, ולברבר בשכל זה קל.
  לנהל מדינה זה מסובך !
  צא לחופשה !

 52. what933@hotmail.com'סאם

  רביב,
  הרשה לי להוסיף עוד כמה שאלות:
  1. הייתה או לא הייתה חטיפה? אם חטפו גופה וגילינו את זה מיד, למה הטעינו את אובמה ואת באן-קי-מון?
  2. אם לא הייתה חטיפה, למה הרסנו חצי רפיח? מה יצא מזה? כמה מחבלים הרגנו? בכמה אתרי מחבלים פגענו?
  3. אם מחבלים יורים מאחורי גב של תושבים, כמה יעיל ירי תותחים מרחוק עליהם? ברור שנהרגים חפים מפשע, כמה מחבלים נהרגים?
  4. סיפרו לנו שחיל אוויר פגע בתשתית ירי טילים וביכולות ייצור של חמאס. במהלך המבצע ועוד לפניו עשה ח"א יותר מ 4000 גיחות. איך זה שחמאס ירה מעל 3500 רקטות ועוד אומרים שנשארו אצלו מעל 3000 או אף יותר. במה בדיוק פגענו? הרסנו כמות עצומה של בתים, מה בדיוק השגנו בכך?
  5. מדוע מספרים לנו שהקושי עם המנהרות הוא גילוי שלהן? האמת היא שהבעיה היא לא גילוי אלא מניעת שימוש בן, ואת הבעיה הזאת ניתן לפתור ב"לואו טק" ע"י בניית "גדר" תת קרקעית לעומק רב, לא צריך להפעיל את כל הממציאים לבצע זאת אלא קצת חכמה הנדסית וכסף.

  ויש לי עוד ועוד שאלות שרובן נובעות מזה שאני משתכנע מיום ליום יותר שלא אומרים לנו את האמת ושהיא אחרת מאשר כפי שהיא מוצגת ע"י פוליטיקאים ואמצעי תקשורת.

 53. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  למה מכניסים עיתונות זרה לעזה ? אין עיתונות = אין לחץ..

 54. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  רביב , בדרך כלל אני נהנית לשמוע אותך — אתמול עצבנת אותי , פעם ראשונה — מה זה היה הקשקוש הזה מי ניצח ?? במלחמה ?? וההדגש שהם ניצחו יותר מאיתנו עם טבלאות מטופשות — מה התחרפנת לגמרי ?? הרי מה שהחמס רצה לעשות לנו קרה בסוף אצלו כל ההרס הנוראי שתכננו לעשות לנו וההרג קרה בסוף אצלם אנחנו נצחנו צבאית ומוסרית ניצחון מוחץ ועדין המערכה לא תמה .
  שנית האם אתה נהנה לתת אוכל ומטעמים לאויבך שרק מחכה לאמרות האלה שנשמעות מפי כתבים ישראלי ם

 55. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  http://gplanet.co.il/prodetailsamewin.asp?pro_id=2661

  קטאר משחדת גורמים בארה"ב בקניית נשק ממנה, השוחד הקטארי עובד…נראה שלכל אחד יש מחיר…גם לפיפ"א ולמונדיאל…
  עזה קיימת ותוקפת במימון ותמיכה קאטרית ואירנית שיעית וחיזוק מאובמה וקרי, משרתי CFR והאילומינטי, תומכי אירן השיעים, והאחים המוסלמים.טורקיה חלק מהאחים המוסלמים.. לתקשורת בינ"ל הנשלטת על ידי האילומינטי ולשמאלנים מקבלי כספים ולאידיוטים השימושים…
  אין מדינה אחת בעולם,פרט לישראל, שלא הייתה מגרשת את האויב העזתי תומך החמס לסוריה, מוחקת את עזה ומספחת את רצועת עזה לישראל. ארה"ב ואירופה תומכות באירן השיעית מ1979.יונתן פולארד כלוא תקופה חסרת תקדים על מידע שארה"ב התחייבה להעביר על אירן! http://gplanet.co.il/prodetailsamewin.asp?pro_id=2646 לא לבזבז חיי ישראלים שחוטפים אלפי רקטות מחמס ומאוכלוסייה אנטישמית ותומכת טרור בעזה, כאשר חיילי צה"ל פועלים בלחימה בפינצטה – יש לגרש את האויב מעזה לסוריה! ולמחוק את עזה. ב"ה עזה שדה תיחרש! חוקיות המעשה מבחינת האו"ם http://dc.fresh.co.il/Scoops/77463.html "חוקיות של המעשה: אמנת ז'נבה מחייבת כל צד במלחמה ללבוש מדים ולבנות בסיסים מחוץ לאזורי אוכלוסין צפופים. זאת כדי שצד אחד ידע להבדיל בין חייל לאזרח בקרב הצד השני. אך מה לעשות כאשר צד אחד מצפצף על הוראות החוק הבינלאומי ומחליט להלחם מתוך האוכלוסייה האזרחית, כשהוא לובש בגדים אזרחיים? במקרה של לוחמים המסתתרים בקרב אוכלוסייה אזרחית, אומר הסעיף 28 הנ"ל שעליהם לדעת שזה שהם מסתתרים בין אזרחים, לא הופך את השטח בו הם נמצאים לשטח חסין בפני התקפת הצד השני. הסעיף 29 הולך עוד יותר רחוק וקובע שאם ייפגעו אזרחים, האשמה על מותם לא נופלת על מי שתקף אלא על מי שהסתתר בין האזרחים.
  על ממשלת ישראל חלה החובה החוקית להגן על תושבי המדינה…" השמאל הבטיח שלא יירו רקטות מעזה… http://www.youtube.com/watch?v=lcQujRWQjzI
  מדינת ישראל עמדה בפני סכנה קיומית לראשונה מאז מלחמת השחרור: פלישת עשרות אלפי מחבלים מחופשים לחיילי צה"ל מעזה דרך מאה מנהרות. זה לא יגמר אם את הערבים בעזה לא נטרנספר..במדבר לג,פסוק נה וְאִם-לֹא תוֹרִישׁוּ אֶת-יֹשְׁבֵי הָאָרֶץ, מִפְּנֵיכֶם–וְהָיָה אֲשֶׁר תּוֹתִירוּ מֵהֶם, לְשִׂכִּים בְּעֵינֵיכֶם וְלִצְנִינִם בְּצִדֵּיכֶם; וְצָרְרוּ אֶתְכֶם–עַל-הָאָרֶץ, אֲשֶׁר אַתֶּם יֹשְׁבִים בָּהּ. נו וְהָיָה, כַּאֲשֶׁר דִּמִּיתִי לַעֲשׂוֹת לָהֶם–אֶעֱשֶׂה לָכֶם. {פ}
  איילה חסון בשידור חי: האמריקאים משלמים ללשעברים במערכת הביטחון שיתבטאו ברוח עמדותיהם. בנוסף אמרה שהשתדלה לנסח בזהירות. מעולם לא נאמר דבר כזה בצורה כל כך מפורשת ופומבית. עד היום רק ימניים "הזויים" דברו בצורה כזאת……התוכנית עלתה לאתר רשות השידור דקה 1:52:10
  http://www.iba.org.il/program.aspx?scode=1680095
  תמליל השיחה:
  אילה חסון- "לא נעים לי להגיד… אממ… מבלי לנקוב בשמות… גם האמריקנים, מחזיקים כל מיני 'לשעברים' בצה"ל, באופן כלכלי, כדי שהם יתאימו את עצמם לעמדות האמריקניות."
  אילה חסון לאמיר בר שלום (כמדומני)- "איזה ניסוח זהיר זה היה?"
  אמיר בר שלום- "מובילי דעת קהל, שצצים בכל פעם שצריך כאן הגנה על העמדה האמריקאית."
  אמיר בר שלום לאילה חסון- "ואמרתי הרבה כבר, לא?"
  מזל טוב אח יקר.
  יונתן פולארד חוגג 60 היום, עדיין בכלא.
  אנחנו מישראל שולחים חיבוק חם, לא שכחנו אותך.

 56. kdonnen@yahoo.com'קובי

  בפעם המי יודע כמה, מה עם המנהרות בצפון הארץ, שהחיזבאללה בנה לאורך הגבול באין מפרע,והממשלה מסיבות השמורות לה ולנתניהו ובוגי יעלון ממשיכה להתעלם מהן, מה שהופך להזנחה פושעת ומחדל אדיר!!!
  מתי ייפול למישהו האסימון וייתמודד עם הבעיה הקשה הזו. בתאריכון של החמס והחיזבאללה ישראל תפסיק להיות מדינה ב 2020 !!! ואנחנו ברוב הטמטום היהירות והזילזול ממשיכים להתנהג כאילו הכל כשורה,מתי נתעשת אולי כשנהיה תחת שלטון חיזבאללה אז יישתחרר האסימון. אבל מה לעשות זה יהיה כבר מאוחר!!!

 57. piziav@gmail.com'יצחק אבני

  אחת הבעיות שלנו הייתה המינוי של גנץ לרמטכ"ל ולא גלנט שידוע ביכולות שלו, ראה ההשוואה שעשית בין עופרת יצוקה לצוק איתן, כל המבצע הזה נראה כחלטורה אופינית לממשלה הזאת.

  המשך בדרכך היא מאוד חשובה.

 58. greda116@gmail.com'אושיק

  יצחק אבני
  אתה הגנרל הדגול חוואן קאלוס בונפיקה דל סול השני
  כמובן יכול לנהל את המלחמה טוב יותר .הרי אתה גנרל מקלדת דפוק
  שחוץ מלרטון ולראות שחורות אין בך כלום. תחנק ב4 קירות שאתה מולך
  שם

 59. לגרש את העזתים לסוריה

  איזה מצור בדיוק ? בודקים שלא יכניסו נשקים וכו, לכן התחילו להבריח דרך המנהרות.
  הטרור לא יגמר אם את הערבים בעזה לא נטרנספר..במדבר לג,פסוק נה ואם-לא תורישו את-ישבי הארץ מפניכם והיה אשר תותירו מהם לשכים בעיניכם ולצנינם בצדיכם וצררו אתכם על-הארץ אשר אתם ישבים בה.
  פסוק נו והיה כאשר דמיתי לעשות להם אעשה לכם. {פ}

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.