אז למה לעזאזל חודש וחצי לא הספיקו לממשלה לתפור פינוי מסודר למי שחפץ בכך?

מאת  | 23 באוגוסט 2014
 

כל כך מעצבן הסיפור הזה. היינו כולנו בסרט הזה ב 2006. ארקדי גיידמק עשה אז בית ספר למדינה, אתגר אותה, פינה על חשבונו את תושבי הצפון לניצנים, כשכולנו נראינו כמו איזה קבצנים קטנים, שצריכים להגיד תודה לגביר הגדול. בסוף המלחמה ההיא המדינה נזכרה, התחילה להקים עיר אוהלים בגני התערוכה, אבל אז הכול נגמר.

המלחמה הסתיימה עם לקח חד – בפעם הבאה, נאפשר למי שירצה להתפנות, נספק לו את הפתרון, אין סיבה שילדים, נשים ואפילו גברים – שומו שמיים – ישארו לחיות באזור שמופצץ רק בשם הצומוד. לא מגנים פה על דגניה במלחמת השחרור. אף אחד לא מנסה לכבוש את נחל עוז, רוצים להטריד את התושבים, להפחיד אותם ולפגוע בהם. אין סיבה לתת לצד השני את התענוג הזה, בטח ובטח לא כשהיה ברור שהולכים פה עוד לפחות לכמה שבועות של הפגזות. שיפציצו קיבוצים ריקים עד שזה ייגמר.
אז למה לא אפשרו להם פינוי מסודר, לפחות למי שמעוניין בכך? יותר מחודש וחצי ועדיין מסתמכים על מאמצים וולונטריים (כבוד לתנועה הקיבוצית ולקיבוצים שנשאו בנטל). בושה. איפה שר האוצר? חזר כבר מגרמניה? איפה שר הכלכלה? חוץ מלהכריע את החמאס, אין לו אחריות לדחוף את זה?

כבר לפני שבועיים אמר לי גורם בכיר – יש כבר החלטה כזאת. אוטוטו יוצאת לפועל. ובכן, לא יצאה ולא נעליים. אל תדאגו – עכשיו זה כבר קורה. בדרך נהרג ילד בן 4.

תגובות

תגובות

29 תגובות על “אז למה לעזאזל חודש וחצי לא הספיקו לממשלה לתפור פינוי מסודר למי שחפץ בכך?

 1. שיקל גרובר

  כשאשר למדתי בבית הספר לעתונאות באוניברסיטת קולומביה בניו-יורק, לימדו אותי שאנשים קונים עתונים (וצופים במהדורת החדשות בטלוויזיה או מאזינים לחדשות ברדיו) לא כדי שיציגו להם שאלות אלא כדי שיספקו להם תשובות. לפיכך, תמוה שדרוקרנו מציג לנו את השאלה: "אז למה לעזאזל חודש וחצי לא הספיקו לממשלה לתפור פינוי מסודר למי שחפץ בכך?" במקום להציג אותה לממשלה, לאיש המכנה עצמו "ראש ממשלה" ולאשתו, לשרים הנוגעים בדבר, או לדובר הממשלה. אם להשתמש בניסוחיו של דרוקר: למה, דרוקר, פור פאק סייק אתה שואל אותי את השאלה הזאת במקום לשאול את הפאקינג ממשלה? זה לא בהגדרת הפאקינג תפקיד שלך?"
  קיימת כמובן האפשרות שהפוסט הזה נשלח בטעות, והוא אינו פוסט אלא שאלה המופנית לרשימת הנמענים שנזכרה לעיל. אם כך, איתך הסליחה, דרוקר חביב.

 2. אבי

  בעקבות דבריו של ראש המועצה האזורית שער הנגב היום כי הממשלה מימנה פינוי של מי שחפץ בכך, עולה בי החשד כי נהגו פה איפה ואיפה. כבר בתחילת המבצע, נודע לי מחבריי בקיבוצים כי הם מתפנים כקהילה, כל קיבוץ בעוטף עזה לקיבוץ שמארח אותם, כל זה ביוזמת התנועה הקיבוצית. כתושב במושב בעוטף עזה, חשתי קינאה בחבריי הקיבוצניקים על כך שיש להם את התנועה הקיבוצית שתיזום מבצע כזה ועל כך שישנם קיבוצים שמוכנים לקלוט לתוכן קהילות שלמות, לתקופה לא קצרה ולדאוג לכל מחסורן, ללא כל תמורה. קצת הפריע לי ששמעתי שגם קיבוצים מחוץ לעוטף עזה, אבל בטווח הארבעים ק"מ, זכו להיקלט בקיבוצים בצפון הארץ, אבל עדיין חשבתי שזה עניין פנימי של הקיבוצניקים. נראה לי קצת חשוד ככשמעתי מהחברים שהם נקלטו לא רק בקיבוצים, אלא גם במוסדות של ויצ"ו ושל הסוכנות ותהיתי, אם כבר לא מדובר במוסדות שקשורים לתנועה הקיבוצית, אז למה לא מוצע אירוח כזה גם למושבים ולקיבוצים בעוטף? אבל עדיין לא ראיתי סיבה לכעוס. אבל עכשיו עולה לי בי החשד שכל האירוח הנדיב הזה, לא היה בדיוק מהלך התנדבותי לחלוטין, אלא הקיבוצים והמוסדות המארחים פוצו על כך בסיכום חשאי עם הממשלה. למושבים ולישובים הקהילתיים הוצעו רק לילה או שניים של אירוח להפגה, גם זה עם מכסה מוגבלת של מתארחים ולא פיתרון ארוך טווח משום סוג. הייתי מציע לדרוש לקבל משר הביטחון לחשוף למי מימנה הממשלה פינוי סדור. אני חושש שלחלק ניכר מהתושבים, הדבר לא הוצע.

 3. yara113

  ממשלה שמזמן אבדה צלם אנוש ומפקירה את אזרחיה מכל השכבות בלי ניד עפעף. העיקר שיהיו ישיבות והתנחלויות. מעבר לזה כלום לא מעניין.
  ליבי עם אזרחי הדרום שהפכו לברווזים במטווח.
  במקום לשכן אותם במלונות שלחו אותם חזרה הביתה כדי לחסוך כסף. כדי שזה לא יחסר ליושבי הכורסאות מדושני עונג.
  ואין מנהיג שיעשה לזה סוף.
  ועדין לא קראו לזה מלחמה , רק מראה כמה גרוע היחס המזלזל באזרחים.
  העיקר שהם יצאו לחופשה. והעם בממדים.
  חוצפה!

 4. LDR

  הגימיק של השימוש בשם שיקלגרובר לא מיצא את עצמו ?

  שאלה חשובה לא פחות : האם לא היה כדאי לנסות את מערכת הלייזר Skyguard בימים האלה שבהם עשרות פצמ״רים משוגרים מדי יום , לבחון את יכולותיה בשטח ובמידה ויתברר כי היא נותנת מענה לצרה הצרורה של הפצמ״רים, להוסיף אותה כחלק ממערכת ההגנה כנגד רקטות ?

 5. יעקב

  ה-SKYGUARD הוא אגדת עם נחמדה שמפיצים כמה אינטרסנטים, כל איש מקצוע רציני בלייזרים יסביר לך שזאת לא הדרך. לא סתם גם האמריקאים זנחו את הפיתרון "הגאוני" הזה ולא רק המומחים בישראל.

 6. אסי

  גרובר, אתה באמת אידיוט או שאתה עושה את עצמך?

 7. יותם

  שיקל גרובר – זה הבלוג של דרוקר, לא כתבה שהוא מפרסם בעיתון. אני באופן אישי, מאוד נהנה לקרוא את זוית הראיה של דרוקר.
  חוץ מזה, לא נאה לך – אל תקרא.

 8. מוטי

  שיקל – זכית בתואר התגובה המיותרת והפעורה בשרשור.

  הרי ברור שכל שאלה שנשאלת לחלל האוויר, לכיוון בוחרים, מיועדת לממשלה. מתוך הנחה שאם השאלה מעניינת או מקוממת מספיק, היא תעבור לסדר היום ועיתונאים ובוחרים יזרקו אותה לכיוון הנציגים.

  מצד שני, מאחר והתחלת את התגובה שלך בנפנוף מוסד הלימודים שלך, אין לי ספק שאין לך מושג על מה אתה מדבר. כנראה היית עסוק בלהסתכל על השלטים באונ' במקום על המרצים.

 9. שיקל גרובר

  תודה לכול המגיבים. אני נרגש מתשומת הלב. באמת, לא הייתם צריכים.
  ברצוני להשיב ל-LDR (התשובה: לא) ולמוטי. מוטי היקר, בלוג של עתונאי הוא כתיבה עתונאית. בעתונאות אין שאלות שנזרקות לחלל, אם יש כתובת שאליה השאלה מופנית. האם אתה מצפה, מוטי חביבי, שממשלה — כולל ממשלה המורכבת מאישים רציניים ולא מחדלי אישים סמרטוטיים כמו זו שמתיימרת לנהל את מדינתנו האהובה — תעקוב אחר מאות הבלוגים ותגיב על השאלות העולות מהן? נו, באמת. אשר ל"ניפנוף" בביה"ס לעתונאות שאת ספסליו חבשתי, כמעט מייד לאחר תום הלימודים והשגת התואר החלטתי להימנע מקריירה עתונאית. ליתר דיוק, לברוח ממנה כמו מפני שריפה. היום, תריסר שנים מאוחר יותר, אני גאה לבשר לך שזו הייתה אחת ההחלטות החכמות ביותר שקיבלתי מימיי.

 10. LDR

  דרוש עיתונאי שאיננו קשור למערכת הביטחון על מנת לבדוק את הטענה של מיכאל בן יאיר (וגם של לא מעט אנשים אחרים) על כך שישראל ביימה/פיברקה ירי רקטות לבאר שבע (שטח פתוח ללא אזעקה) על מנת לבצע את ניסיון החיסול של מוחמד דף.
  אני לא חובב קונספירציות אבל בהיסטוריה של צה״ל אפשר למצוא לא מעט מקרים שבהם הפסקת אש הופרה בתואנות שונות על מנת להשיג הישגים נוספים בשדה הקרב.

 11. הבן של נחמיה ורוזה

  LDR: צבאנו הגיבור מעולם לא בחל במעשי רמיה. עיין למשל בהודעה דובר צכ"ל (צבא כיבוש לישראל) שפורסמה מייד לאחר פרוץ מלחמת ששת הימים: משעות הבוקר המוקדמות מתנהלים קרבות עזים בין כוחות אוויר ושיריון מצריים שנעו לעבר ישראל ובין כוחותינו שיצאו לבלום אותם. (הציטוט מהזיכרון, אך הוא מדוייק למדיי.) הודעת הדובר ביוני 67 — לא, לא היה זה טר"ש אברהם בניהו — הייתה כידוע שקר מתחילתה ועד סופה: המלחמה החלה בהתקפת פתע אווירית על שדות התעופה המצריים, ומייד אח"כ נפתח הבליצקריג הקרקעי. יתר על כן, בימים שקדמו למלחמה זממו המתכננים לביים תקריות כגון הפזגת יישוב ישראלי כדי שיוכלו לטעון שהגיבו על התקפה מצרית והדבר התגלגל למלחמה. אינספור לדוגמאות של שקרנותנו מ-1948 ועד היום הזה.

 12. shabtai

  Shikel gruber. Big deal you studied in new york so what? That does not make you anything I admire. You sound like somebody who lacks a lot of IQ. Did you ever graduate?

 13. אסף

  מר שיקל גרובר, אתה כותב בשפה גבוהה יחסית, מציין את אחד המוסדות האיכותיים בעולם כמוסד בו למדת (אקבל את מילתך), משתמש בשם קוד ליודעי היסטוריה נאצית, וכל זה מראה שאתה אדם משכיל; ולמרות כל זאת הטיעון שלך הוא, איך לומר זאת בנימוס, מטומטם להחריד. העובדה שרביב דרוקר (שאני יכול להבטיח לך, אגב, שכל הפוליטיקאים קוראים את הבלוג שלו, שכן הוא אחד העיתונאים הבכירים במדינה) תוקף את הממשלה בבלוג שלו לא סותרת את האפשרות שהוא גם שלח לה שאלה בנושא. הוא פשוט רוצה להביע את דעתו בינתיים, בכדי שהציבור יידע אותה. אין שום דבר רע בזה.

 14. ברטה

  שיקל גרובר מגיב פבלובי מתהדר בנוצות מזויפות.

 15. conqi

  למר שיקל גרובר – למה לא כתבת היטלר? מה ניסית להשיג? כל מה שאפשר לציין שכנראה אינך חכם גדול אבל אולי טיפש לא קטן.

 16. שיקל גרובר

  תודה למגיבים הנוספים על התייחסותם העניינית לדבריי. דבריהם וסיגנונם גורמים להרהר בסוגיית "בריחת מוחות" מישראל, ולהגיע למסקנות מדכאות. עם זאת, טוב לדעת כי מאחורי ענקי רוח בשיעור קומתו של רביב דרוקר משתרכים ליגיונות של חסידים שוטים.

 17. שמואל אייל

  אני לא מצפה שממשלה כמו זו תצא מהקופסה. הם לא גרים שם, שנים שהתעלמו מחייהם.
  ראוי להוסיף בסיום הפוסט את המילים ז"ל.

 18. Shabtai

  מר גרובר היקר. אתה לצערי אפילו לא חסיד שוטה

 19. זוהר

  לשאלתו של רביב דרוקר וגם לחלק מהתגובות כאן: לתנועה הקיבוצית היתה תוכנית סדורה לגבי פינוי קיבוצים. אינני בטוח שהיא קיימת עדיין, אבל סולדיריות יש ויש. רח"ל, רשות החרום הלאומית, החליטה שהיא תנהל את הפינוי. זה לא נושא פשוט כל כך, אבל בשביל זה יש לנו המון תא"לים במיל ואל"מים במיל'. ולא כולם יכולים לפרשן כל הזמן. אז יש רשות. לאומית. רק שאין מצב חירום, ואז התא,לים והאל"מים לא יכולים לפעול כי הם הרי פועלים על פי חוק. פרטצ'יה אהובתי קרא לזה קישון אם אינני טועה.
  ואם כבר שאלות לשר הכלכלה המבריק שלנו – מדוע לא סיימו לתקצב את הפעוטון הממוגן של ניר עם? ניר עם(!) וגם נחל עוז. כן, הנחל עוז הזה. אי אפשר להפעיל את הפעוטון בנחל עוז. אי אפשר לשלוח את הילדים להיות שם כל היום במבנה מוגן וסגור. הוא לא גמור. אין לו רשיון. שר הכלכלה, שאמון על העניין הזה, עסוק כרגע במיטוט החמאס. או ביבי. מי שיתמוטט קודם.
  ולגבי שיקל גרובר – נו, יש לאנשים כל מיני דרכים להתבלט. יש אחד רביב דרוקר, שאני לא יודע איפה הוא למד, ושי אחד שיקל גרובר שלמד באוניברסיטת קולומביה, שבמדינת ניו יורק. איך אמר פעם אברי גלעד בהקשר אחר? מה, לטיפשים לא מגיע? מגיע!

 20. רעמסס 1

  השאלה הראשונה שצריכים לשאול היא למה הקיבוצים צריכים בכלל להתפנות. המצב הנוכחי הוא התוצאה של הסכם אוסלו וההתנתקות שגרמה לכך שעזבנו את עזה ואיפשרנו לעזה להתחמש ולירות עלינו. אילו היינו בעזה המצב הנוכחי לא היה אפשרי כמו שאיננו אפשרי ביו"ש.

  הקיבוצים תמכו בהסכם אוסלו ובהתנתקות. אז למה הם מייללים? זאת היתה הבחירה שלהם – שיאכלו אותה.

  ולשאלה המצופה – האם עדיף שנשקע "בבוץ העזתי" וכו'. כן עדיף. אבל מי שמעדיף את המצב הנוכחי שלא יתבכיין.

 21. אבי

  אתה באמת רשע כמו רעמסס. הקיבוצים לא תמכו לא בהסכם אוסלו ולא בהתנתקות. רק הדעות הקדומות שלך מזהות אוטומטית קיבוצים עם שמאל. בימינו ישנם בקיבוצים מגוון רחב של דעות. הירי על עוטף עזה וגוש קטיף החל ברגע שנבנתה גדר חכמה ב1994 והיכולת לחדור קרקעית לשטחי ישראל. מכאן החל החיפוש על ירי מעל הגדר לארץ. תלמד היסטוריה ואל תקשקש. אם בא לך לשקוע בבוץ בעזה, תן גז. לך ראשון, נראה אותך.

 22. חכמולוג

  דרוקר בקירשנדון דיברת על פינוי שינוי של כ40000
  בדקתי: מדובר ב24672 יהודים בישובים המופגזים(לא כולל ערים)

 23. גדי

  מענין הקשקוש של כולם ..על פינוי ישובים ..במצב היום המדינה חיבת לעזור לכול אחד שלא מסוגל נפשית לחיות תחת .המתח של ירי טלים או פצמרי"ם ..לאורך זמן על חשבונה רחוק ..מהמקום לכמה זמן שנדרש ..אני עברתי סבל זה בלבנון 2 ..בכרמיאל במשך 33 יום זה לא " תענוג " ..ובטח לא שאנו כבר בסביבות ה 50 יום ..אבל כרגיל הממשלה פועלת אחרי לחץ צבורי ..ומותו של ילד בן 4.5 .וזה לא קשור לפינוי ישובי גוש קטיף ( כאן בצפון לא פנוי ישובי מתנחלים..

 24. רעמסס 1

  לאבי,

  אני מצטער, אבל הקיבוצים דווקא כן תמכו בהסכם אוסלו ובהתנתקות. דווקא בנחל עוז תמכו 99% מן התושבים. אחד מהם רז צוטט ואמר: "אנחנו כל כך רוצים שיוציאו את המתנחלים משם, עד שאנחנו מוכנים לסבול ולשלם בשביל זה". אז עכשיו הם סובלים כמו שבקשו. רק חבל שהם הביאו למותו של ילד קטן בנכונות לסבול כדי לגרש מתנחלים.

  הנה לינק לכתבה ב"הארץ" מאותם הימים:
  http://www.kibbutz.org.il/cgi-webaxy/sal/sal.pl?lang=he&ID=3&act=show&dbid=pages&dataid=aaaaa_050715_nahal_oz

 25. רעמסס 1

  לאבי,

  זה כל מה שאתה מסוגל להגיב? פרט לגידוף, אין לך שום תגובה עיניינית. אם כך אתה מסכים למה שכתבתי ומרוב תיסכול אתה יכול רק להגיב בגידוף.

  זה מאפיין את תומכי ההתנתקות והסכם אוסלו. הם התגלו בטיפשותם אבל לא מוכנים לקחת אחריות על דברי ההבל ועמדות ההבל שלהם ועל הנזק שגרמו לעצמם ולאחרים. כדאי שהציבור ילמד לקח. תומכי הנסיגות והוויתורים לא לוקחים אחריות על העמדות שלהם. מדובר באנשים חסרי אחריות ותבונה. הם יכולים להציע תוכניות מנותקות מן המציאות שיגרמו אסון. כאשר הכשלון והנזק שגרמו מתגלים הם תמיד מנסים לטשטש ולהשכיח את עמדותיהם בעבר ולגלגל את האשמה על אחרים.

  אבל לפעמים יוצא שדווקא הם אלה שמשלמים את המחיר הגבוה ביותר. ואז היללות שלהם מגלות את קלונם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.