גדעון סער – פוליטיקאי מצטיין, אמן בהפיכת עיתונאים לחברים, שר מאכזב

| 21 בספטמבר 2014

המאמר פורסם הבוקר ב״הארץ״

״מכל השטויות שאמרת, יש אולי דבר אחד שיש בו משהו", זו הייתה השיחה הכי קשה שלי עם גדעון סער, אז שר חינוך. כמה ימים לפני כן שידרתי שהוא השר המאכזב ביותר בממשלת נתניהו. סער לא רגיל לאמירות כאלו בתקשורת, בטח לא מכתב שהיו לו יחסים טובים איתו.

סער הוא מספר 1 בהפיכת עיתונאים לחברים. הוא לא עושה את זה בהדלפות עסיסיות (לפחות לא אליי),

הוא פשוט מזמין אותך ליום הולדת 40 של אשתו (לא הלכתי) ולמסיבות שהוא משמש בהן כדי ג'יי ("אבל תבוא בלי מצלמה"). הוא היחיד מבין הפוליטיקאים, שאיכשהו מצאתי את עצמי בפגישה לילית איתו בבר (ואני בכלל לא שותה).

כשהוא הגיע לתפקיד שר החינוך חשבתי שמערכת החינוך המאובנת והצולעת שלנו עומדת בפני מהפכה אמיתית. סער בא עם כוח פוליטי, מקום ראשון בליכוד, פרלמנטר מצוין, שמכיר מכול הכיוונים את הממשלה והכנסת ויודע איך להעביר דברים.

היו לו תנאים אופטימאליים להיות שר חינוך שלא ראינו כאן. ארגוני המורים היו בנקודת חולשה נדירה. הטרבל מייקר העיקרי, רן ארז, נלחם בדיוק על שרידותו כיו"ר ארגון המורים העל יסודיים.

ראש הממשלה היה מחויב לנושא. באופוזיציה נתניהו מיצב את הנושא גבוה על סדר היום שלו. עוד יותר חשוב, הציבור היה בשל למהפכות. בסקרים 'זכתה' מערכת החינוך לתואר- הבעיה הכי משמעותית במדינה, יותר מיחסי חרדים-חילוניים, האיום האיראני או הפלשתינים.

סער לקח את כול התנאים המנצחים האלה ובזבז אותם. הוא הביא עוד הרבה כסף לתקציב החינוך, שנבלע בבזבוז הכללי של המערכת ופחות או יותר זהו. הוא לא העז להתעמת עם ארגוני המורים כדי לשנות את הדרך בה אפשר להזיז מורים שחוקים או לתגמל מנהלי בתי ספר מוצלחים. הוא אפשר להשכלה הגבוהה להמשיך להידרדר. כל תוכנית לכל תואר בכל מכללה קיקיונית המשיכה לעבור את מה שאמור היה להיות המסננת של המועצה להשכלה גבוהה. כשכבר דובר על ניסיון לעשות סדר בלימודי משפטים, שהפכו לבדיחה, סער בעצמו עצר את הניסיון. הכי גרוע, סער לא נגע, אפילו לא דגדג את נושא תוכניות הלימודים במערכת החינוך. ניסיתי לשאול אותו פעם למה תחביר זה עדיין בחינת חובה בבגרות? למה היסטוריה כללית אינה בחינת חובה? הוא הודה שלא הספיק להגיע לזה. יו"ר המזכירות הפדגוגית בקושי ראה אותו. יושבי ראש ועדות מקצוע התחננו לפגישה עם השר. ללא הועיל.

"הדבר היחיד שאמרת, שיש בו משהו, זה הנושא של החרדים", הסביר לי סער באותה שיחה לא נעימה. בשלב הזה של הקדנציה שלו הוא כבר עשה כמה צעדים שהחרדים לא אהבו. "פה באמת היה צריך לשנות, אבל ביבי לא ייתן לי. אין קואליציה לזה ואם אלך על זה, המשמעות היא שאצטרך להתפטר". ניסיתי להתווכח. אם תילחם בסחף לכיוון האוטונומיה החרדית בחינוך, הציבור ילך איתך. גם אם תפסיד ותיאלץ להתפטר, המסר הזה יחלחל.

סער לא קנה. תוך זמן קצר הוא התפייס עם החרדים וחזר להיות מוציא ומביא בחצרות רבנים.

לפני חודש קיבל שר הפנים, גדעון סער, החלטה נהדרת. הוא תיקן עוול של עשרות שנים בחלוקת ההכנסות בין מועצות אזוריות לעומת ערים בנגב. פחות כסף למועצות תמר ורמות נגב, שמפוצצות בשטח ודלילות בתושבים ויותר כסף לשדרות, ירוחם ואפילו לבדואים. לפחות פעם אחת, על סף פרישה, גדעון סער השתמש בכישורים הפוליטיים שלו, לא רק כדי לצבור עוד כוח, אלא כדי לעשות את הדבר הנכון.

 

תגובות

תגובות

17 thoughts on “גדעון סער – פוליטיקאי מצטיין, אמן בהפיכת עיתונאים לחברים, שר מאכזב

 1. anon@gmail.com'אחד

  "אמן בהפיכת עיתונאים לחברים"

  עם גאולה הוא הלך קצת רחוק עם האמנות הזאת…

 2. iasharon@netvision.net.il'איריס

  מזל שיש עדיין מדיה כתובה שנותנת לך במה . שהרי , המטרה של השלטון, היא לערבל את החשיבה ולחזור ולומר , כמה אנחנו הפוליטיקאים הפועלים ב"שרות העם" מצויינים ודגולים. גדעון סער זה המוטציה של ביביהו. הלך וטוב שכך. ביביהו גם הוא ילך, השאלה בכמה נזקים עוד נשלם עד שילך.

 3. uri@consumer.org.il'אורי רעננה

  א. נהניתי מהמחשבה המקורית שאני מסכים לה.
  ב. את השאלה העיקרית לא שאלת והיא : מדוע החברים שלך למקצוע , הפכו את ההתיחסות אליו? מאדם שנחשד בהטרדה מינית ועיתון מכובד החל באיסוף חומרים, לאתרוג.
  משרד החינוך צריך מנהיגות עם חזון. אחד שיקח בחשבון כי זו הקדנציה האחרונה שלו בפוליטיקה.
  נו נראה מישהו שמוכן להיות פוליטיקאי חד קדנציה?

 4. ליט

  תכונתו הבולטת ביותר: היכולת לנסוך שעמום עז על שומעיו. מעולם לא צלחתי נאום/ריאיון/מונולוג שלו.

 5. MIRIRE0@GMAIL.COM'ברטה

  סער פשוט עושה ביבי , הוא מכוון מטרה להחליף אותו, וכל מהלכיו כשר חינוך (מערת המכפלה) וכשר פנים (AM:PM) מיועדים לקהל היחיד שמסוגל להביא אותו לשם. מהלכיו איימו אישית לפגוע בזכויותי כחילונית ושמאלנית, אך יחד עם זה המשימה הגדולה היא להעיף תרתי משמע את הביבים שנחושים בדעתם להשאר פה עוד אחרינו, והגעתי למסקנה שעדיף לקבל גרוע פחות כתקופת ביניים עד שיקום מנהיג ערכי שמקובל על הכל.

 6. akilahav@gmail.com'עוזי

  למה זה חשוב? רביב.
  היה אחד גדעון ואיננו עוד. סע הלאה.

 7. גרשון תירם

  רביב דרוקר, מדוע אתה חזק על חלשים???כלפי מנכ"ל בית חולים ציבורי גדדל שהפך את היועץ המשפטי לממשלה למכרו/חברו הפך שופטים לחבריו, והפך גם עיתונאים לחבריו, מבלי שאתה תצייץ עושה אותה נגוע ואף פסול מלבקר אחרים, אגב זאת הסיבה שאתה תקוע והיחס אליך לא מי יודע מה!! מדוע הפרוטקציה אצל מורשעי הולילנד הינה שחיתות, בעוד הפרוטקציה שמנכ"ל בי"ח ציבורי מהמובילים בארץ הנותן פרוטקציה לויינשטיין, לשופים ואף לעתונאים אינו מואשם בשוחד??? הראייה להשחתה המוחשית היא בזאת ששלושה רופאים בכירים בבית החולים הציבורי הזה , עברו על חוקי ודיני מדינת ישראל, הקובעת "כי השם של פעולת גביית תשלום לכיסו של עובד ציבורי בגין פעולה בעד מילוי תפקידו בבי"ח ציבורי הינה קבלת שוחד. האם שלושת הרופאים הבכירים כעובדי ציבור בבית החולים הציבורי שגבו/ושילשלו אלפי יורו ודולרים לכיסם בגין פעולה בעד מילוי תפקידם אמעה איננו מעשה של שוחד חמור?? האם בגלל שהמנכ"ל חבר של שופטים יועמ"ש לממשלה ושל עיתונאים זאת הסיבה שאין הם מושעים או שמורשעים בקבלת שוחד כמו מורשעי הולילנד??? מדוע הצביעות הזו מר דרוקר, מדוע האיפה ואיפה וחוסר השוויון בתחקירך, מדוע פרשיותייך הן בררניות??? תקן אותי או אחר אם אני טובה, ובמה??

 8. arie17@netvision.net.il'אריה

  הכל יחסי, אמר החכם מכל אדם, אלברט איינשטיין.
  גם איכות של פוליטיקאים זה דבר יחסי.
  ולכן, באופן יחסי כמובן, לעומת עשרות הגמדים העלובים שיש בכנסת ישראל, גדעון סער הוא במקום טוב.

 9. iasharon@netvision.net.il'איריס

  גרשון מעניק לך, רביב, יכולות אדירות: כל תחלואי החברה הישראלית , עליך להוקיע ולתחקר. אולי תציע לו לעזור

 10. בעיניים עצומות לרווחה

  רביב – תגיד אתה מוכן לחשוף את בית הספר לקלישאות בו לומדים כל הח'כים הופוליטיקאים ומרבים העיתונאים? איפה ש-כ-ו-ל-ם מקבלים בו גם תעודות של הצטיינות יתרה? גם אדון סער – אין לו מילה ציבורית אחת שאינה קלישאה שדופה. אם כבר עשה מעשה ראוי בענין תקציבי הרשויות (תיקון של חרפה ארוכת שנים) גם אז הוא זקוק למישהו (כמוך למשל) שיספר את הסיפור בצורה שאינה ממאיסה עליו את השומע.

 11. בעיניים עצומות לרווחה

  משונות התלונות של אדון גרשון כלפי רביב. מה לדבריו ולבלוג?

 12. חיים

  הרפורמה במועצות ורפורמת המירפסות (גם משרד הפנים לא?) מצדיקות 8 שנים בממשלה

 13. רובי

  סער היה שר חינוך הרסני.
  אולי הדבר הטוב היחיד שאפשר לומר עליו זה שהוא לא אימץ את השקפת דרוקר ו"ניצל את חולשת ארגוני המורים", אלא הבין ששינוי צריך להתבצע בשיתוף עם המורים ולא במאבק אתם. זו לא "כניעה לארגוני עובדים" שדרוקר כל-כך מתעב, זו גישה מקצועית ונכונה.
  כל ההבנה של דרוקר את הסיטואציה מנותקת מהמציאות: רן ארז לא "נלחם על שרידותו" בשום שלב, האופוזיציה שהיתה לא אז בארגון המורים היתה חלשה בהרבה מזו שיש לו היום והסכם "עוז לתמורה", על הטוב והרע שלו, היה האופציה היחידה על השולחן והיה כבר די מגובש כשסער נכנס לתפקיד.
  מבחינת השלטת ההיגיון הכלכלי על החינוך ומדידת כל-מה-שזז סער דווקא מתאים בול לגישה של דרוקר, רק קצת פחות קיצוני ממנו. למעשה, הססמאות הכלכליות של דרוקר הן שאיפה לחזרה לדו"ח דברת ולימי לימור לבנת, אכן שרת החינוך היחידה בשני העשורים האחרונים שהיתה אפילו יותר גרועה מגדעון סער.

 14. bendorim5@gmail.com'רונית בן דור

  בוקר טוב רביב,
  ולמה היה צריך את הפוסט הזה על הבוקר? לא מתאים לך – ירדת עליו כשר חינוך לא מוצלח – ובצדק. עכשיו הוא עוזב את משרת שר הפנים ורק הפיסקה האחרונה רלבנטית לעניין. מה קרה? למה לכתוב משהו כזה כשהוא כ"כ לא רלבנטי? רק בגלל שצריך למלא את מיכסת המלל הנדרשת? ליטרת הבשר – איכזבת אותי הבוקר.

 15. hold@gmail.com'יעקב

  לא לגמרי בנושא אבל ייתכן וחשוב.
  בתאריך 1.9.14 נסעו יפתח רונטל יו״ר חברת החשמל ובת זוגו לפריז בטיסת אל על ובמחלקה ראשונה.
  אם זה שולם מכיסו הפרטי, הרי שאין כל בעיה אם כך.
  אבל, אם זה שולם מכיסה של חברת החשמל, הרי שי כאן בעיה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.