השדרוג של ארדן – הפרת אמונים

| 28 בספטמבר 2014

המאמר פורסם הבוקר ב״הארץ״

ב -1994 חיים רמון היה טעם החודש בפוליטיקה. הוא השתלט באומץ, לבד על הנהגת ההסתדרות, נגד עמדת מפלגתו, ביצע שינויים מפליגים ונראה (בצדק) כמו מועמד טבעי לראשות ממשלה בעתיד הלא רחוק (מיד אחרי שפרס יפרוש).

ואז רבין נרצח, פרס קרא לדגל את מזכ״ל ההסתדרות החדש, רמון התיישב בכורסת שר הפנים וכרה לעצמו את קברו הפוליטי. מהטעות הפוליטית הזאת, הוא התקשה להתאושש (טוב, גם הנשיקה ההיא לא עזרה).
הציבור התקשה להבין איך המחוייבות העצומה לרעיון בניית ההסתדרות מחדש, התפוגגה ברגע לטובת תפקיד שר הפנים ודין התנועה.

כמעט עשרים שנה מאוחר יותר שר התקשורת בדרך לעשות את אותה שטות. גלעד ארדן הצליח לסגור את רשות השידור הישנה ולבטל את אגרת הטלוויזיה. נראה היה שזה ממש בדמו. הוא ישב שעות על שעות בישיבות של הועדה המיוחדת שהוקמה לצורך החוק (ועדת אלהרר), השקיע, נלחם בהפגנות, בהכפשות, בחמיצות של חבריו לסיעה (שחלילה לא יזכה להישג) ואפילו בגאולה אבן וניצח.
כמו במקרה רמון, החלק של ההרס המוצדק הסתיים. עכשיו הגיע הזמן של המשימה הקשה באמת: לעמוד בפני הלחצים של הבית ברחוב בלפור, להשתמש בכל חלקיק של כוחו הפוליטי כדי לבנות שידור ציבורי חזק ועצמאי, אבל ראשו של השר ארדן, מסתבר, סחרחר עליו.
האם לנסוע לניו יורק לתפקיד היוקרתי (והלא ממש חשוב) של שגריר באו״ם? אולי לשלוט על כל ראשי הרשויות בארץ מכורסת שר הפנים? מה עדיף? מה ׳ישדרג׳ אותי יותר פוליטית? והשידור הציבורי, שואלים הדינוזאורים שהאמינו בכנות כוונותיו של השר, מה איתו? אה, זה, מגרד השר בוודאי באוזנו, זה שגילה גמליאל תעשה.
משה כחלון הפך ממשה מי (ואחד מהמורדים הלא פופולריים בשרון), למותג על בזכות רפורמה אחת שהתחיל וסיים. זו הייתה רפורמה קלה. קלה. כחלון לא היה תלוי בחברות הסלולר והחזירות שלהן הייתה כה גדולה, שעשיית הדבר הקל זיכתה אותו בתהילת עולם. לפני שכחלון הפך לרוקסטאר, גם הוא נהג להודות שזה לא באמת היה קשה. ראש הממשלה נתן לו חבל, הציבור, התקשורת והכנסת חיבקו, גם משרד האוצר, לא באמת היה עם מי להתמודד. כחלון בעצמו הופתע שזה הפך אותו לרפורמטור הגדול של המדינה.
מאז הוא, כמובן, התחיל להאמין במה שאמרו לו עליו, מה שגורם לו להבטיח מהפכה בבנקים ובדיור ובמה לא (לפי מה שהוא הציג עד עתה בנושאי דיור, סיכוייו להצליח דומים לתוכנית הדיור להשכרה – השם ינקום דמה – של לפיד).
מה שבעיקר עבד לטובת כחלון – בנוסף לאינטליגנציה רגשית גבוהה – זו העובדה שפעם אחת שר כלשהו עשה משהו שבאמת נגע לנו בבשר. רק על זה כחלון שווה עכשיו עשרה מנדטים.
ארדן הביא את עצמו בלא מעט כישרון למרחק נגיעה מאותו מעמד בדיוק. זה כמעט בלתי נתפס, שהוא יוותר על האפשרות הזאת להשפיע על החיים של כולנו לטובת פסבדו שידרוג. שידרוג מכוח מה? מכוח הסולם הבלתי קיים בו שר פנים שווה יותר משר תקשורת?
רק דמיינו כמה ארדן יטלטל את כולנו אם יגיד את הדבר המתבקש והנכון- תודה אדוני ראש הממשלה על הצעתך הנדיבה, היא מפצה אותי במעט על כל ההבטחות שהפרת כלפיי, אבל אני מוותר. אני חייב להשלים את הרפורמה ברשות השידור ואגב, לגבי השם ההוא שזרקת לי כמועמד למנכ״ל החדש של תאגיד השידור הציבורי, רק רציתי להגיד לך שהוא לא מתאים.

אם ארדן אכן יעזוב את משרד התקשורת, זו לא תהיה רק החלטה פוליטית מוטעית. 1,800 עובדים איבדו את מקום עבודתם לטובת החזון של שידור ציבורי עצמאי. תעשייה שלמה של יוצרים ומפיקים פיתחה תקוות.
לשר שיחליף את ארדן עלולה להיות פחות מחוייבות לחזון ויותר תלות בראש הממשלה, שזה עתה מינה אותו. אין כמעט תיק שמעסיק יותר את נתניהו מתיק התקשורת. אפשר לשאול את כחלון על דיוני החירום מהרגע להרגע בשאלות כמו מי זה המנכ״ל החדש של ערוץ 10, הוא איש של ׳ידיעות׳?.
מן הסתם, נתניהו ימנה רק שר, שהוא יודע שיתחשב בצרכיו. זה עלול להיגמר ברשות שידור פוליטית וחלשה מהסוג שזה עתה הוחלט על סגירתו. מה ארדן יגיד להגנתו? הייתי חייב להשתדרג?

תגובות

תגובות

12 thoughts on “השדרוג של ארדן – הפרת אמונים

 1. a@a.com'הפטיש

  אכן כך הם הצעירים. סער הפך ל- QUITTER . ארדן הופך למסיים לפני הזמן (כדי לא להעליב). ואח"ב הם מייללים שהם "מיצו". בוגי כבר 40 שנה בבטחון ועוד לא שמעתי ממנו שהוא "מיצה". אבל סער רוצה לראות משחקים בברנבאו (מבטיח לכם שאפילו אם דוד ילך, הוא לא יוותר על הכבוד להצטלם עם רונלדו). בקיצור – דרוקר צודק ובגדול.

 2. akilahav@gmail.com'עוזי

  עשר, רביב!

  אגב: אומרים (וכותבים) "ייקום" ולא "ינקום". חסרי פ"נ.
  "השם ייקום דמה"

 3. nomis101@gmail.com'Fabio

  אתה ״ההצגה הטובה בעיר״. כתבות משובבות נפש. אם יהיה לך ״מעט פנאי״ כתוב מחשבותיך על ההתנהגות הגועלית של הנהלת האוניברסיטה בביר-זיית ועל העוול ״האיום״ שגרמו לעיתון אל-ארד ולכתבת המקסימה שני זרקה מהכנס כאילו הייתה פגר מטונף. אנא ממך…..כתוב.

 4. בעיניים עצומות לרווחה

  מישהו באמת חשב שלארדן אכפת מ"השידור הציבורי"? רגע, רביב, אתה לא ילד קטן של אף אחד – אתה באמת חושב/חשבת שזה מה שזורם בדמו של ארדן? הוא מוקף באנשי הרשות השניה – שהם ידאגו לשידור הציבורי? אתה מוזמן רביב לפרסם את התחקיר האמיתי שלך – בטוח שהוא איפשהו שם אצלך בבוידעם…

 5. hadarg@gmail.com'הדס

  איך רמון מובא כדוגמא חיובית למשהו??? ההרס בהסתדרות לא היה מתוך הבנה עמוקה בגוף ובאידיאולוגיה, אין ספק שהיה צורך בריענון ושינוי – אבל לא רמיסה ברגלי פיל והריסה של פעילויות מוצלחות בלי לעצור ולבדוק את מה צריך להרוס ואת מה לא. שלא לדבר על משכורות העתק שסידר לו ולמקורביו בראש ההסתדרות. איך הוא יכול לשמש אצלך דוגמא להתנהלות חיובית??? עם כמה שאני מעריכה אותך רביב, כנראה לא פגשת מספיק נפגעי ההשתלטות האלימה ההיא על ההסתדרות

 6. gh7@m-gil.co.il'גרשי

  היי רביב…
  ההשוואה לכחלון ממש לא נכונה לפחות לא לציבור הישראלי, כך לדעתי.
  כחלון עשה רפורמה שחוסכת לעסק שלי בכל חודש אלפי שקלים, ולכל אזרח מאות שקלים בכל חודש.
  עם כל הצער שבכך, מה שעניין ברפורמה של ארדן היתה הורדת האגרה ואת זה הרי קיבלנו וההורדה תשאר כבר על שמו.
  הרפורמה של גלעד ארדן והקורה ברשות השידור לא באמת מעניין את עם ישראל.

 7. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  מה שעצוב הוא שהגענו למצב שבו אנחנו מתלהבים משר שעושה משהו. הרי זה מה שצריך לקרות במערכת תקינה.
  אחרי שיסיים רפורמה עשירית בקדנציה אפשר להתחיל לדבר שהוא עשה משהו….
  במערכת הפוליטית הרקובה שלנו התרגלנו לשרים שיושבים בחיבוק ידיים ומנעימים את זמנם על חשבוננו וממתינים לסיום הקדנציה, אגב אכילת בורקסים.

 8. rachelko@netvision.net.il'רחל קוריאט

  הי רביב,
  בעניין אחר – כמה זה עולה לנו, אני מתכוונת לנסיעה לניו יורק? מי ומי בנוסעים?
  זכותו של הציבור לדעת, למרות שזה לא ישנה במאומה מהרגלי הנסיעה של המשפחה המלכותית…

 9. כלכלן

  ארדן יכול להשלים את הרפורמה ברשות השידור ולא פחות חשוב רפורמה בטלויזיה הרב ערוצית. משלמים 250-300 ש"ח בחודש עבור מאות ערוצים שאולי צופים ב-5-10 מתוכם. אם המדינה הייתה משקיעה 50 מיליון ש"ח בשנה ומממנת את עלות העברת התדרים בעידן פלוס הרי שיכלו לקום עוד כ-10 ערוצי נישה (כמו ספורט, חדשות וכו') ממומנים מפרסומות, ערוץ ילדים וערוץ איכותי (סטייל ערוץ 8) בכספי האגרה ועוד 3-4 ערוצים מסחריים של קשת, רשת, ערוץ 10 וכו'.
  טלויזיה רב ערוצית בחינם. בעצם למה לא?

 10. cohensam@yahoo.com'כהן שמואל

  נכון אתה מדייק בעובדות אבל למה לא מתמקדים בבעיה העיקרית והיא שיטת הבחירות לכנסת ונכון מה שרזי ברקאי אמר בחודש האחרון שאין מפלגות גדולות בישראל ויש עכשיו 8 מפלגות בינוניות ואני מוסיף שכל בחירות יש כוכב זוהר עולה שמייד מתאכזבים ממנו אחרי הבחירות ואז קמים שוב מפלגות חדשות… זה מעודד פילוג פיצול רדידות וחוסר אמון ובורות במקום לשנות את השיטה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.