עופר עיני- הוא תמיד היה סוחר טוב

מאת  | 5 באוקטובר 2014
 
המאמר פורסם הבוקר ב"הארץ"
לפני כמה שנים עשינו תחקיר על עופר עיני. לקראת הפרסום נפגשתי עם עיני. ״בפגישה הראשונה שלנו״, הזכיר לי יו״ר ההסתדרות ״אמרת לי שאתה מוכן ללקק את השטיח במשרדי, אם אתן לך חומר על עמיר פרץ״. הרמיזה הייתה ברורה. לא נתתי לך חומר, אז עשית עליי תחקיר.
האמת, לא זכרתי את ההצעה שלי לשירותי נקיון במשרד של עיני, אם כי היא לא נשמעה לי מופרכת, אבל העובדה שהוא בחר לפתוח כך את שיחתנו, היא כל כך עופר עיני. עיני רואה בחיים הפוליטיים משחק של עסקאות. מה המחיר שלך, מה אני אתן לך, מה תתן לי. הוא תמיד אוהב להתגאות ביכולת המו״מ שלו. אידיאולוגיה נראתה לו כמו דרך חכמה להעלות את המחיר. לא יותר מזה.

אפשר להגיד על עיני הרבה דברים, אבל כשהוא היה יו״ר ההסתדרות, הוא באמת ידע לקנות ולמכור. הוא קנה עיתונאים (לא בכסף), פוליטיקאים, ועדי עובדים והפך את עצמו לממליך ממשלות. עיני נהג להתגאות שהוא הרכיב את ממשלת נתניהו ב 2009 וברצותו יפרק אותה. לזכותו ייאמר שהוא גם השתמש בכוחו כדי להשיג לא מעט הישגים לעובדים ולקדם את ההסתדרות.

בו זמנית, הוא שלט בהסתדרות כאילו זו חברה פרטית שלו. הוא מינה את בת זוגו (המוכחשת אז) למנכ״ל רשת החינוך ״עמל״. הוא לחץ שרשת החינוך תקלוט מקורב שלו לעבודה לא קיימת ודאג ש״עמל״ תקלוט בתי ספר חרדיים, שסידרו לציפי ישי, משכורת שנויה במחלוקת מ״עמל״. זה בטח לא פגע ביחסים של עיני עם בעלה של ציפי, יו״ר ש״ס דאז, אלי ישי.
עיני נתן לאח אחד שלו ג׳וב מתגמל בראשות הסיעה שלו בהסתדרות וסידר לאח שני שלו ג׳וב חצי פיקטיבי באימפריה של נוחי דנקנר. הוא דאג שההסתדרות תשכור עבורו דירה בצפון תל אביב וחיסל כל מילימטר התנגדות, שהעז לצוץ בארגון. חלק מבכירי ההסתדרות פוטרו מהרגע להרגע, לעתים מסיבות ממש לא ענייניות. כול זה עבר בשקט כמעט מוחלט.
כשפורסם התחקיר שלנו בנושא בערוץ 10, מספר ההתייחסויות לזה למחרת בתקשורת עמד על אפס עגול. זו לא הייתה הפתעה ענקית עבורנו. הנחנו ש״מעריב״, אז בבעלות נוחי דנקנר, לא יפרסם דבר ו״ידיעות״, שלעיני היו קשרים מצוינים בו, יתעלם מכול העניין (מאוחר יותר פרסם העיתון ראיון מלקק עם מנכ״ל רשת ״עמל״ החדשה. אחרי הקמפיין לראשות ההסתדרות טען המפסיד, איתן כבל ש״ידיעות״ גנזו תחקיר נגד עיני).
גם הפוליטיקאים שתקו. כולם. הלוואי וזהבה גלאון, שמגנה היום,בצדק,את המעבר של עיני לדיסקונט, הייתה אומרת אז משהו.
אני בטוח שההחלטה של עיני באמת מקוממת גם את שלי יחימוביץ׳, אבל בכול השנים שהיא הייתה בברית פוליטית עם עיני, משום מה לא שמענו ממנה מילה. היא איכשהו לא ׳ידעה׳ על כול מה שקרה בהסתדרות, לא היה לה מה להגיד על הדירה, האחים, המקורבים, בת הזוג.
לעיני יכולה להיות טענת הגנה מצוינת. כולם עושים את זה. בבית המשפט המחוזי פועל מותב מיוחד שנועד להחליט בבקשות של פקידי מדינה לקצר צינון. עמיתי, איתי רום, בדק לפני כשנה את כול ההחלטות שנים אחורה. לא הייתה פעם אחת שביהמ״ש לא אישר את קיצור הצינון. מלא או חלקי. קציני צבא בכירים עוברים לעבוד בתעשיות בטחוניות, לעתים על אותו פרויקט עליו קיבלו החלטות בצבא. יועצת משפטית במשרד חשוב לוקחת תיקים מול אותו משרד כעורכת דין פרטית. יועצת משפטית של מנהל מקרקעי ישראל, שהופכת די מהר לטייקונית של תיקים מול המנהל.
נכון, הציפייה מעיני קצת גבוהה יותר, רק שהציפיה הזאת לא הייתה מוצדקת. הוא תמיד היה בראש וראשונה סוחר טוב ובנק דיסקונט, כנראה, נתן לו מחיר ראוי.

תגובות

תגובות

19 תגובות על “עופר עיני- הוא תמיד היה סוחר טוב

 1. LDR

  יחימוביץ׳ שתקה בעניין מעלליו של עייני כל זמן שהוא שירת אותה מבחינה פוליטית.
  הפוליטיקה היא לא מקום ליפי נפש שסולדים מן הסירחון שעולה מיחסי תן וקח.
  יחימוביץ׳ לפחות משמיעה את דעתה, גם אם בדיעבד.
  לעומתה יש פוליטיקאים שממשיכים לשתוק גם כאשר נחשפות החרפות ועיתונאים שממשיכים לשמור אמונים לפוליטיקאים מושחתים (ראה מקרה אולמרט ויבבות ״הוא היה ראש ממשלה מצוין …״).
  גם דרוקר שותק בעניין התנהלותו של עפר שלח הפוליטיקאי למרות שהוא יודע היטב מה היו עמדותיו המדיניות והכלכליות בטרם נכנס לפוליטיקה.
  אופורטוניזם הוא מאפיין התנהגותי של פוליטיקאים ועיתונאים כאחת.

 2. ברטה

  גם את פואד לקח זמן למסמר. תורו יגיע אם אתה וחבריך תתמידו בעניין זה.

 3. אלכס איש קריות

  לעיתונאי טוב תמיד יש דרך לנסיגה – פוליטיקה!

 4. הפטיש

  רק תסביר לי למה הוא היה צריך את ההתאחדות לכדורגל. פשוט לא מצליח לתפוס.

 5. שושי

  לרביב דרוקר יש בינתיים גילוי נאות משתמע בנוגע לעפר שלח.

 6. יוסקה

  אם היו עוד 10 עיתונאים אמיתיים כמוך, אולי המדינה שלנו היתה נראית אחרת. מסתבר שהרבה אנשים יודעים על הרבה אנשים מושחתים ומעשי שחיתות, ואיכשהו, הדברים לא מתפרסמים. כך על קצב, כך על פואד, הניצבים במשטרה, ה"רבנים", ועוד ועוד.

 7. גיורא

  דרוקר- רק הרמת מכסה של ג'ורה- ולא חפרת לתוכו.
  מדובר בעבד כי ימלוך,טיפוס בוגדני. פרץ עמיר המליך אותו והוא בגד בו, פיטר את אנשי פרץ עמיר ורדה בהם, השליט שלטון יחיד בהסתדרות- זכרו את מזכיר הסתדרות הפקידים שהעיף בדקה- כדרכם של אפסים שהפיפי עלה להם לראש. כלומניק בידע אקדמי, הצטלם עם חברו התמוה לכשלעצמו שרגא ברוש – יאני ביום תחילת לימודם בפקולטה למשפטים בקרית אונו- ועף משם מהר כי לא היה מסוגל להתחיל ללמוד משהו בחיים,בגד באשתו שנים לפני שהודה בכך,בילה עם ראש לשכתו -אשתו דהיום- בנסיעות לועידות בחול וכנסים בישראל והכחיש, טיפוס בוגדני במהותו. גס רוח במידותיו האישיות, בור ועם הארץ במהותו -חף מכל ידע אקדמי כלשהו, אוהב שלטון וכוח- כמו כל עבד שעלה לגדולה.
  עשה חתונה שניה המונית וראוותנית עם פילגשו שילדה לו בת בדרך – ועם אוסף חלאת העם שבאה ללקק לו ביום שמחתו המאוחרת לעת זיקנה. בהסתדרות אסף לו צעירים מלחכי פינכה ושלט באמצעותם בכל הארגון הגדול- תוך דחיית עובדים ותיקים ומנוסים שעלו עליו במאה דרגות שכל וידע מקצועי והתייאשו מהארגון שירד לתחתיות. פיטר מי שלא מצא חן בעיניו ולא ליקק לו, מינה את מקורביו ואף ניסה לפעמים לעשות מינויי מקורבים של פילגשו ולא הצליח, הופעותיו בציבור היו תמיד עם להקות מעודדים , בכניסה לאולמות ההרצאה הפגין תמיד חוסר בטחון בליווי מעודדים מלחכי פינכה, הרצאותיו היו עלובות ואפרוריות אבל עם פומפוזיות מליאה,,שיחק אותה עם שרגא ברוש כאילו הם מנווטי הקואליציה ואהוד ברק הוא עושה דברו, שולחן עגול רצו שיש בו רק קדקוד אחד-שניהם נגד ביבי,עתונאים ליקקו לו על אף שידעו וראו את אפסיותו,שלי יחימוביץ בתחילה היתה תמימה עד שגילתה מי הוא באמת ומה אופיו, הביא את ניסנקורן הבחור הטוב אך לא המנהיג ועשה ממנו יו"ר ההסתדרות תוך הסכמה תמוהה של כל מלחכי הפינכה בהנהגה, חיים כץ נתן לו שלטון ללא מיצרים תמורת משנה ליו"ר – איש של כץ שקיבל משכורת בלי לעשות משהו רציני ופרודוקטיבי, שלט אישית על האגף לאיגוד המקצועי וכך חיסל אותו למעשה ואת האיגודים, השאיר את אחיו כראש סיעת עוגנים – פרנסה טובה עבור עשיית כלום. חילק מליונים מכספי ההסתדרות למפלגות שחלקו עימו את השלל- כסף ותפקידים קונים הכל.
  בקיצור- ראו את ההסתדרות בשיא תפארתה בשנים ההסטוריות של המדינה- ומצבה מאז הפלתה לקרשים על ידי חיים רמון. אוסף אנשים ללא רמה, תת רמה אישית לעומת העבר. עבדם למעשה של חבריו המעסיקים – שנהנו ממנו ומפרי מעלליו – בכל המשמעויות. אז מה רוצים ממנו היום? מצא מקום מתאים דומה- ההתאחדות לכדורגל, המעוז הרוחני העליון של החברה הישראלית.הנהלת בנק דיסקונט עשתה בשכל- קנתה בכסף קטן איש שיתן לה פרי ויסייע לעשות סדר עם העובדים,כלומר….. למה לקוציק מותר ולאיש הזה אסור? זה לא אי שוויון? איפה המוסר- תשאלו את בנט ולפיד, איווט וביבי- הם יותר טובים? אנחנו בעידן הכלומניקים שעלו למעלה ובגללם אנו נראים ככה. פוליטיקה? הוא מתאים לכנסת, יש שם עוד כמה כמוהו. עד שלא יוחלף השלטון בהסתדרות- ביום פקודה, היא תשאר איפה שהיא היום- נתמכת למעשה על ידי הממשלה והמעסיקים, ללא איגודים מקצועיים תוססים ופעילים, בשלטון יחיד הנשען על יסמנים עלובים הנהנים מטובות הנאה שהארגון מרעיף עליהם.
  רביב, עוד לא התחלת לגלות מה קורה שם בהסתדרות- ואם תמשיך, שערותיך יפלו מרוב תדהמה. קרן קיימת זה גוף צדיקים לעומת ההסתדרות.

 8. אחת

  כשהדג מסריח מהראש עוד אפשר לסבול אבל כשכל הגוף רקוב ומסריח זה כבר בלתי נסבל ומעורר מיאוס

 9. ברטה

  COSI FAN TUTTE אינה סיבה לסלחנות ,יש מספיק מקום לכולם בבתי הסוהר, ואם יתעורר הצורך ימצא סוף סוף היעוד של מתקן חולות.

 10. שרית רוטשילד

  קוראת באדיקות.
  חושבת שהגיע הזמן שכולנו נזוז מזון הנוחות.

  צריך רק את הדחיפה הראשונה…

  מלאת הערכה לעבודה שלך,

  שנה טובה

 11. אבג

  תמיד הבכירים והוותיקים והמקושרים יקבלו מההסתדרות הגנה – מין מועדון סגור שדואג לעצמו, בשיטה של קאסטות.
  והעובדים הזוטרים תמיד יישארו עם הריח של הצמיגים על הבגדים שלהם.
  אם עובדי קבלן זה עושק אז למה רק מי שיש לו קביעות בדואר צריך להיות מוגן מהעושק ושאר השכירים במשק לא?

 12. דב הרצוג

  הכח משחית!!
  מעטים בלבד נמלטו מהאקסיומה הזו. מר עייני לא ביניהם כמו כל הפוליטיקאים שלנו (פוליטיקאים להבדיל ממדינאים). ולכן עלינו להלחם באפשרויות לצבור כח של אנשים ולהגביל אפשרות זו ע"י חוקים מגבילים מאד שלצערי אותם צריכים לחוקק פוליטיקאים…

 13. אלכס אנסקי

  מלא הערכה לעבודה שלך רביב. לעקרונות לחריצות להתמדה ולכושר הביטוי.

  אלכס אנסקי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.