"מחוברות 2" הסתיים – מאמר תגובה מאוחר לעפר שלח ושאר המבקרים

מאת  | 4 ביוני 2011
 

זהו. עוד עונה מטלטלת של "מחוברות" הסתייימה.

במהלך העונה הבאזז התקשורתי היה. "מחוברות 2" זה לא זה. ב"רייטינג" עשו שער: "מנותקות". מבקרי הטלוויזיה התאכזבו. היה נדמה שהם מתקשים להיגמל מההתמכרות לרן שריג ושי גולדן.

בתור מכור ותיק לסידרה, אני חושב שזה שטויות גמורות, חלק מתסמונת מוכרת של תקשורת, שרוצה להפיל את מי שרק עתה רוממה. יותר מעניין לסקר משהו שזז. פעם למעלה, עכשיו למטה.

לא מזמן התפרסם מאמר של חברי ושותפי, עפר שלח, ב"רייטינג" על "מחוברים" ו"מחוברות". קראתי בטח כמה אלפי מאמרים של שלח לאורך השנים. לא היה אחד שהסכמתי איתו פחות מהמאמר הזה. שלח הישווה את "מחוברות" ל"גרון עמוק". בזמן אמת זה היה בון טון להגיד שראית, במרחק הזמן ברור שזה היה פורנו.

שלח טועה. על "מחוברים" ו"מחוברות" עוד ייכתבו עבודות דוקטורט ועל מה שקרה שם ידברו גם עוד עשר ועשרים שנה. רם לנדס, דורון צברי, ג'ולי שלז וחבריהם המציאו משהו, צורת ביטוי חדשה, דרך אמירה שלא הייתה לפניהם.

אני לא רוצה להתפלצף. זו הבעייה הראשונה שלי עם הטור של שלח. הוא לא באמת ראה "מחוברים" ו"מחוברות". הכרחנו אותו לראות קצת, לצורך כתבה שרצינו לעשות, אבל גם לזה הוא בא עם אנטי גדול. אני לא רוצה לדבר בשמו, אבל הוא בז  לתופעה של אנשים שמתעדים את החיים האינטימיים שלהם. בעיניו, זו עליבות, פגיעה באותנטיות של החיים שלך, הפקעת הפרטיות ושאר מרעין בישין. 

עוד הפסקה בהתפלצפות.

"מחוברים" ו"מחוברות" ריגש אותי. לפעמים מאוד. כמה זמן לא ראיתי סרט קולנוע מרגש? "מחוברות" מעניין אותי, אני מדבר עליו עם ענת ועם חברים אחר כך. כמה זמן סדרת טלוויזיה לא עשתה לי את זה? "מחוברות" מפיל לי את הלסת. לא מצליח להיזכר בספר הפרוזה האחרון שעשה את זה (למען ההגינות, אני קורא בעיקר עיון).

עפר אומר – זה פורנו. אנחנו סתם אוהבים להציץ לחיים של אנשים אחרים. אני שונא את ההגדרות שבאמצעותם מנסים להרוג דברים חדשים. "להציץ", "פורנו". אני תמיד זוכר את מה שכתב תומאס קון על הדרך בה המדע מתקדם. מגיע חידוש מהפכני, שמאתגר את המוסכמות. הצמרת של אנשי המוסכמות נלחמת בכל כוחם בחידוש, עד לתבוסתם.

גם אני מתפלצף פה, כמובן ועוד יותר גרוע – אני עושה מניפולציות. לא פעם מגיעים חידושים שהם באמת זבל והמלחמה בהם מסתיימת במותם המוקדם. איך יודעים שדווקא "מחוברות" זה הדבר האמיתי? עפר כותב שיצירה זו הדרך לתת חיים חדשים במקטע מהחיים שלנו. סתם צילום של החיים אינו יצירה. ובכן, גם ב"מחוברות" יש יוצרים, כמו שעפר יודע. יש מי שעורך, יש מי שמלהק, יש מי שמכוון את הדמויות, יש מה שמצטלם ויש מה שלא.

כמה דוגמאות:

יוצרים שונים ניסו להגיד כל מיני דברים על חזרה בתשובה. אף אחד מהם, שאני ראיתי לא היה עגול יותר, מורכב ומרגש יותר ממה שקורה למיקה קרני. את הטוויסט המפתיע שהיא פתאום מפסיקה את התהליך, לובשת ג'ינס ומזמינה את מיקי חזרה למיטתה, אף תסריטאי לא היה כותב ואם היה כותב, זה לעולם לא היה משוחק ברמת האמינות של מיקה קרני. מה שקורה עם קרני סודק בנו איזו דיעה מוקדמת שאם מישהו התחיל בתהליך של חזרה בתשובה, אז זהו, זה נגמר, הוא במוקדם או במאוחר יהפוך לדוס ועולמו הקודם ייהרס. זו לא יצירה משמעותית? אפקטיבית? שאומרת משהו על החיים שלנו? שמשפיעה עלינו?

חנה רטינוב ב"מחוברות 1" לימדה אותי על בני נוער ועל דור 2 לעלייה מרוסיה יותר מכל המאמרים, הכתבות, הראיונות והסרטים שראיתי וקראתי. היחסים המורכבים והמעניינים של ננה עם גרושה, אבי ילדתה, הם מודל שלא ראיתי באף סרט.

ההתנהלות של דינה בין שני העולמות שלה גורמת לך להתעמת עם מיליון סטריאוטיפים, שלא האמנת שעדיין קיימים בך.

הטכנולוגיה מאפשרת לכולנו לשתף יותר ויותר אנשים בחיים שלנו. כשיש לחיים שלך צופים, אתה מעלה את רמת המודעות שלך, אתה מנמק את מעשיך, אתה צריך לנמק אותם, זה הופך אותך בדרך כלל לאדם מורכב יותר, מעניין יותר ולדעתי, אפילו טוב יותר ומוסרי יותר. על הדרך, בעוד אתה מטפל בעצמך, אתה גם עושה טוב לכל הצופים, שחשים נורמליים לפתע עם הסטיות שלהם, שמפסיקים להתבייש בדברים שלא צריך להתבייש בהם, שרואים שגם אחרים מבולבלים, עושים שטויות, בוגדים, משקרים ואפילו עושים בחירות אמיצות מפעם לפעם. לא, לא הייתי הופך ל"מחובר" בעצמי. אין לי מספיק אומץ ואני די סגור על עצמי. לא ממש זקוק לטלטלה כזאת, אבל אין לי שום בוז כלפי אלו שכן עושים את זה. ההיפך. רק הערצה. אני מעריץ אותם על היכולת לתקוע סיכה בבלון הנפוח של הפרטיות. אני מחזיק מהם על ההבנה, שאף אחד לא יכול להכאיב לך במקום שאתה חושף בעצמך ואני בעיקר מצדיע להם על הנכונות לעזור ככה לכל כך הרבה אנשים שחיים דברים דומים, אבל לא מעזים לצלם אותם. אה, כן ואם יחסי הציבור של "הוט" כבר יסכימו לשתף פעולה, אז גם תראו את עפר ואותי תולשים אחד לשני את הכבד בויכוח סביב "מחוברות".   

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.