בפעם הזו ה"פוליטיקה החדשה" של יאיר לפיד הוכיחה את עצמה

| 12 באוקטובר 2014

בישיבת הממשלה הלילית ביום שלישי היה מתנגד אחד להצעת האוצר לגבי קרן קיימת לישראל. שר החוץ, אביגדור ליברמן. ההצעה של האוצר, כזכור, עושה מהפכה אמיתית בשערורייה שנקראת קרן קיימת לישראל וקובעת שבשנה הקרובה הקרן תעביר למדינה מיליארד שקלים ועוד יותר חשוב, בכל אחת מהשנים הבאות 65% מהכנסות הקרן מקרקעות (הרוב המוחלט של הכנסותיה. התרומות זה ישראבלוף) יילכו למדינה עבור פרוייקטים לאומיים. זה אמור להיות כ 600 מיליון שקלים כל שנה. הרבה כסף.

על איזה בסיס איווט התנגד?  הוא טען שלא טוב לעשות כזה דבר בחקיקה, בכפייה, עדיף בהסכמה. את זה אמר האדם שרצה לכפות ועדת חקירה פרלמנטרית על ארגוני זכויות אדם, שרצה בחוק לפגוע במימון של עמותות ליברליות למיניהן, שרוצה להעביר את ערביי המשולש נגד רצונם למדינה הפלשתינאית. בכול אחד מהמקרים הללו לא הייתה חשיבות כל כך גדולה להסכמה. רק בקק"ל זה קריטי לא לכפות עליהם דבר.

לא משנה, הסיפור הוא שיאיר לפיד חסם את איווט. אל יקל הדבר בעיניכם. לפיד ואיווט בברית פוליטית מאוד משמעותית כרגע. איווט חסם את כניסת החרדים לממשלה, למורת רוחו של נתניהו ובכך מנע מלפיד דילמה נוראית. האם לפרוש מהממשלה על הבסיס הזה או לעכל את הישיבה של דרעי לידו בשולחן הממשלה.

מגיעה יותר ממילה טובה לשר האוצר על הדרך בה נהג במקרה הזה ואפילו –  כמה שאני עומד להצטער על המשפטים הקרובים –  אי אפשר שלא לראות פה "פוליטיקה החדשה", שלפיד כל כך אהב לדבר עליה ואנחנו כל כך אוהבים ללגלג. ממש לא בטוח ששר אוצר אחר היה מפגין את יכולת העמידה של לפיד במקרה הזה. מן הסתם, לשר אוצר כמו שטייניץ או סילבן שלום היו פעילים שקרובים לקק"ל, פרוייקטים, שקרובים לליבו של השר וממומנים על ידי קק"ל, המון פוליטיקה ישנה וכול אלו היו עולים לרגל לשר האוצר כדי שימתן את ההצעה, אולי איזו ועדה קלילה שתשב שנתיים שלוש על המדוכה, עוד חוות דעת משפטית, משהו. לפיד לא חייב שום דבר לאף אחד. אין לו פעילים, המחוייבות שלו לפרוייקטים למיניהם וראשי רשויות נמוכה, הוא יכול פשוט לעשות את הדבר הנכון והענייני. הוא גם עשה אותו. ההצעה עברה בלי ששונתה בה אות.

עכשיו נשאר 'רק' תהליך החקיקה בכנסת, ועדות, מליאה, קק"ל תתן את קרב חייה, הפוליטיקאים יסתכלו כל הזמן מעבר לכתף האם יש להם דרך לעזור בלי שזה יעלה על הרדאר התקשורתי. מעניין מה יעשה בוז'י הרצוג, למשל ובמיוחד מעניין כמה עוצמה יכניס לפיד לתוך המאבק הזה.

 

תגובות

תגובות

16 thoughts on “בפעם הזו ה"פוליטיקה החדשה" של יאיר לפיד הוכיחה את עצמה

 1. MIRIRE0@GMAIL.COM'ברטה

  לא צריך לקפוץ למסקנות. יתכן שקיבל עצה טובה עקב מצבו בסקרים או הסחת דעת ממה שעדיין הציבור אינו יודע. נקווה שלא תצטרך לאכול את הכובע.

 2. ibchor@gmail.com'ע. לציון

  גם שעון מקולקל מראה את השעה הנכונה פעמיים ביום…
  ובהרחבה: פעולה אחת נכונה ראויה לעידוד, אך נשארת פעולה אחת נכונה.
  נמתין בסבלנות להוכחת "הפוליטיקה החדשה" לאורך זמן.

 3. נועה

  שוב דרוקר מכופף את האמת לנוחיותו,ליברמן מעולם לא ביקש
  ״להעביר את ערביי המשולש נגד רצונם למדינה פלסטינית״
  הוא תמיד הדגיש,רק לשנות את קו הגבול מבלי להעביר אף פלסטיני !

 4. kd2@gmx.com'דני

  זה לא כזאת חוכמה. זה הצעה שקקל לקחו בשתי ידיים כי זה משאיר להם כמה מליארדים טובים לעצמם….

 5. uribreitman@gmail.com'אורי ברייטמן

  לא יודע אם לצחוק או לבכות – שהרי פרישת לפיד מן הממשלה היא מחוייבת המציאות. בינתיים קק"ל לא מתפרקת ולא נעלמת, הסיפור עוד לא נגמר ויש עוד מספיק תחנות בשביל שזה ייפול ברגע האחרון. לפיד חייב את הכסף ולכן הוא מתעקש, אין לו ברירה כי יש לו חור בתקציב.
  לגבי מערכת היחסים המוזרה בין איווט ובין לפיד – בשני המקרים מדובר בגוויות פוליטיות. ליברמן נמצא בתהליך של קריסה, ולפיד הולך וקטן מחודש לחודש.
  בקיצור, אדם נורמלי היה פורש כבר. לכולם ברור שאיווט הוא לא אדם נורמלי. אבל לפיד אמור להיות כזה.

 6. Nakuzman@gmail.com'אורן

  לפני כמה שבועות ליברמן נאם בכנס של קקל בלוס אנג׳לס, שר החוץ של מדינת ישראל טס חצי עולם בשביל לנאום 20 דקות מול כמה עשרות אנשים בבוקר יום שני.
  סתם נראה לי פרט מעניין.

 7. ogaldo@bezeqint.net'עמוס

  צריך לדעת לומר תודה, זה לא מזיק לזקיפות הגו.
  כמי שטרח לא פעם לפנות ליאיר לפיד בטענות ומענות – "שוויון בנטל"? "מע"מ אפס"? "ייבוש תקציבים להתנחלויות"? ""רפורמות להוזלת יוקר המחייה"? ועוד – הפעם מגיע לו שאפו.
  מצד שני, קק"ל עדיין לא הרימה דגל לבן, ולמי שמתמצא מעט בתחמנות היהודית של בעלי ההון (והנדל"ן) יש סיכוי סביר שהסכומים שיקחו מהם – אם יקחו – הם בדל אוזן וצפורן קצוצה מהסכומים האמיתיים המתחבאים בקופסה הכחולה…

 8. katzirron@gmail.com'רון

  לא מאמין. אז פעם אחת לפיד ( שגם אני פעם נשביתי בקסמיו) , התנגד לליברמן ומקבל צל"ש? זו אותה פוליטיקה ישנה ואף פוליאטיקאי- ישן/ חדש לא יכול להמלט ממנה. לפיד אינו עומד בציפיות מקסימום הוא ישן עמוק בתוכן.

 9. MIRIRE0@GMAIL.COM'ברטה

  גורם שאף הוא חוקר מהלכים פוליטיים סמויים כותב כך "…….נמסר שהקשר בין נתניהו לבין לפיד הוא קשר של תמיכה של כל אחד בשני. וכפי שתיארו אותם גורמים : בסגנון פוטין-מדבדב. ומי שידעו עוד על ההסכם, הם לפחות שני בכירים במפלגת יש עתיד.

  אותם גורמים מסרו שאינם יכולים לומר יותר, כי מהמידע הנוסף שימסרו, מאותו מידע נוסף, עלולים לזהות אותם. ואינם רוצים שיזהו אותם. מסיבות מובנות.

  מזה יותר משבועיים, כתבנו מכתב להפגש עם מבקר המדינה, ולעדכן אותו בתוכן הדברים, שיורה על פתיחת חקירה. אך עד כו, ממשרד המבקר לא תואמה פגישה.
  לפני ראש השנה, חזרה אלינו ממספר חסום, מישהי שהודיעה שהמכתב הגיע, ויועובר למשרד המבקר.." אוסיף שכבר הוכח יותר מפעם שהצמד נתניהו ליברמן יוזמים מתיחות ביניהם כביכול ומערבים צד שלישי כדי להטעות בכוונותיהם האמיתיות, לא פעם ולא פעמיים.

 10. בנצי

  העסק הזה הם השעון העומד (ע לציון) מאפיין לדעתי את המצב ותו לא… חג שמח

 11. גל

  קהל קוראיך מסרבים להאמין למה שהם קוראים
  משפטים חיוביים על לפיד…
  אולי סופסוף מצאתי מישהו שכותב עליו עיניינית
  ביקורת – עניינית
  ניתוח מהלכים עינייני,
  ואפילו הציניות מועטה וחיננית ״כמה שאני עומד להצטער על המשפטים הקרובים״
  וואו דרוקר, תזהר שלא יסלקו אותך ״מהמילייה״

 12. ליפא העגלון

  רביב לך שאפו על היכולת לפרגן , לעומת זאת מר לפיד עוד צריך להתאמץ הרבה יותר בשביל שנפרגן לו .
  הוא יעשה מזה מטעמים בבחירות ואולי זו הסיבה העקרית

 13. dovherzog@gmail.com'דב

  לא חדשה ולא נעליים. הכל אינטרסים אישיים. קרוב לוודאי בעבר מישהו מקק"ל לא העריך מספיק את לפיד וזלזל בו בצורה כל שהיא ועכשיו לפיד נוקם. לא ניתן להאמין לשום פוליטיקאי!!!

 14. h

  לפיד יכול לעשות מה שהוא רוצה. יש לו חיים לפני ואחרי הפוליטיקה, שלא כמו הפליטרוקים הקטנים ששורצים בכנסת.
  הוא משרת את טובת הציבור בלבד וכל אלו שמשמיצים אותו אלו בעלי אינטרסים ופוליטיקאים אחרים

 15. nevet.cohen@gmail.com'נבט

  אשמח לפרגן ללפיד, אבל לפני זה חשוב לי להבין האם התמיכה שלו בהצעה של אגף התקציבים היא לא חלק מאיזה הסכם בינו לבין מנהלת האגף. כידוע, אגף התקציבים מקבל לא מעט מההחלטות הכלכליות המשמעותיות במדינה, וזה לא מופרך לחשוב שיש הסכם כזה. רביב, יש לך מידע בנושא?

 16. uri_simchoni@hotmail.com'אורי שמחוני

  המדינה נוהגת כאחרון המאפיונרים – במקום לעודד התייעלות בקק"ל ובכך להוריד את הסכומים המשולמים לה ואת ערך הקרקע, היא רוצה נתח בעוגה – "לא משנה לי שאתה עושק כל עוד אקבל נתח". אולי במקרה של קק"ל זה פחות מובהק אבל זה רק חלק ממליציות המיסוי שהאוצר לוטש עיניים לרווחיהן במקום לדאוג להוריד את העמלות שלהן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.