הלחצים על גל"צ או בני בגין מול רזי ברקאי

מאת  | 26 ביוני 2011
 

גלי צה"ל נמצאת תחת מתקפה קשה. מבחוץ, כרגיל, קל לזלזל בעוצמת האיום. די, הם לא ייסגרו. הם תמיד עוברים את זה. ובכן, זה לא בדיוק ככה. כן, הם ישרדו, השאלה כמה עצמאות תהיה להם, כמה אומץ.

מפקד גל"צ הבא יידע שאם הוא לא מסתדר עם שר הבטחון, הוא יכול לעוף בשנייה. אין קדנציה, אין חוזה, לא צריך הנמקה. הביתה. הוא יפעל בהתאם. במקביל, חברי ועדת הכלכלה מזחילים את אנשי התחנה. על הפרק – אישור לגלי צה"ל להמשיך לשדר חסויות מסחריות (במגבלות מסוימות). החסויות הן מקור תקציבי מרכזי של גל"צ. בלי החסויות, אין תחנה. קודם הממשלה השפילה קצת את התחנה, חבטה בה קצת. לא העבירו את זה בוועדת שרים לענייני חקיקה, אחרי זה העלו את זה למליאת הממשלה רק כדי שלשרים יהיה איפה לאוורר את מה שהם חושבים על התחנה ושידוריה. שיידע כל שדר וכל מגיש – לא מתעסקים עם בני בגין.

עכשיו, יש גם קמפיין ימני יצירתי נגד התחנה. תנועת "ישראל שלי", בראשה עומדת איילת שקד, הקליטה דובר חמאס ודובר פתח באמירות בעד התחנה. אחר כך הם שיחררו סרטון אנימציה לרשת במגמה להמשיך את הלחץ על התחנה ולאותת לחברי ועדת הכלכלה שלא ייתנו לגל"צ חלילה לחמוק מהמכבש.

סרטון האנימציה כולל כמה אמירות של שדרי גל"צ. הן מובאות כדי להמחיש כמה התנועה היא אנטי צה"ל, אנטי ישראל, אנטי כולנו. אמירה אחת היא של רזי ברקאי, שאומר בשידור ש"גם אם גרסת צה"ל נכונה". לא מובא, כמובן, ההקשר, אבל אני מוכן לקבל שבסרטון אנימציה קצר אי אפשר להביא הקשר. מצד שני, מה בדיוק הציפייה של "ישראל שלי" מברקאי? שיגיד תמיד ובכל מקרה "גרסת צה"ל נכונה"? אסור להרהר בה? להטיל בה ספקות? מה תהיה אמינותן של הודעות דובר צה"ל במקרה כזה? להתחיל להזכיר את כל המקרים שהודעות דו"צ היו לא מדויקות, שלא לומר רחוקות מהאמת?

אמירה שנייה היא של הכתבת לענייני חוץ, ניצן פישר, שמתארת את הנוסעים והציוד על אחת מהאוניות ששטו לכיוון עזה. היא אומרת שיש עליה פעילי שלום וציוד הומניטארי. מה היא אמורה להגיד? מן הסתם, לפי "ישראל שלי", היא צריכה להגיד שיש עליה פרובוקטורים, שבכוונה שמו ציוד הומניטארי כדי להביך את ישראל. אני שמעתי בגלי צה"ל פעמים רבות את הטענה, שכל המשטים האלה הם רק פרובוקציה. הכי קל זה לקחת מקום אחד בו כתבת קראה להם פעילי שלום ולהפוך אותה לעוכרת ישראל. להזכיר ל"ישראל שלי" מושכלות יסוד שמה שיפה בתקשורת בכלל ובגלי צה"ל בפרט, זה שהיא מביאה לך גם את הגרסה הזאת וגם את ההיא?

האמירה השלישית היא של רזי ברקאי. מרואיין שלו מדבר על התחנה כעל זרוע של צה"ל וברקאי אומר לו שזה לא בדיוק ככה. זה הפאנצ' של הסרטון והוא סופר דמגוגי, בעיניי. כן, גלי צה"ל היא תקציבית ובירוקרטית זרוע של משרד הביטחון. למרות זאת, היא הצליחה איכשהו, בצורה פלאית, לשמר עצמאות עיתונאית נדירה. עבדתי בתחנה 4 שנים (לא שירתתי בה כחייל) והיא אחד המקומות הכי נקיים בתקשורת שאני מכיר. מספר ההתערבויות החיצוניות של בעלי הון למיניהם, למשל, הוא כמעט אפס. השיקולים הזרים בהרכבת ליין אפ, הקשרים האישיים, כל הדברים שהופכים חלק מכלי התקשורת בארץ לבלתי ניתנים לצריכה, כמעט לא קיימים בגלי צה"ל. משרד הביטחון מבין שלגלי צה"ל יש עצמאות והיא במובן הזה, לא זרוע של משרד הביטחון. לקטוע את האמירה של ברקאי במקום בו אין לו כוח להסביר את המובן מאליו למרואיין, שבבירור עושה פרובוקציה, זו מניפולציה זולה.

יש עוד אמירה של ברקאי שהאופוזיציה לגל"צ (בעיקר בני בגין), אוהבת לצטט. "אנחנו לא הדיאודורנט של צה"ל". וואו. איזו חתרנות. אפילו בצה"ל מבינים, שאם גלי צה"ל ישמשו כבושם הריחני שלהם, הבושם הזה יהיה שווה אפס. מי רוצה לשמוע תחנה שאמורה לשמש כבושם? גלי צה"ל מעניקה שירות בעל ערך אדיר לצה"ל, דווקא מכיוון שהיא אינה משתמשת כדיאודורנט.

הסכנה שעומדת בפני גלי צה"ל היא להפוך לרשות השידור. כן, הם שורדים, הם קיימים, אבל באיזה מחיר. רמת ההתקרנפות והפחד שם מהשלטון היא בלתי נתפסת. ירון דקל אמר בזמנו דברים מרחיקי לכת על ההתערבות של לשכת רה"מ בשידורים. לאחרונה גם הכתב רותם אברוצקי אמר שמדובר בתופעות שלא הכרנו. לאף אחד לא אכפת. מי שעובד במקומות האלה כבר לא צריך שיצנזרו אותו. הוא מחיל על עצמו מראש את כללי השלטון. הם נזהרים מלגעת בנושאים שכואבים לרה"מ, דואגים שביקורת תמיד תאוזן מיידית, לפני שאיזה פוליטירוק יצעק. כשתחנת רדיו ארצית אחת נאלצת לנהוג כך והארצית השנייה בדרך, המשמעות ברורה. לא יישאר רדיו חדשותי עצמאי בישראל.

ל"ישראל שלי" ולימין יש, כמובן, לגיטימציה מלאה לתקוף את גלי צה"ל. התקשורת תוקפת את כל העולם. היא צריכה לדעת לקבל ביקורת, אבל מותר לה גם להתגונן. מה שבאמת מפריע לימין זה שגלי צה"ל שמאלנית. אז נכון, אם תשימו קלפי בגל"צ 80 אחוזים יצביעו למפלגות שמאל – מרכז (אם מישהו עוד מבין היום את ההבדלים בעמדות בין הליכוד לקדימה). אותן תוצאות יגיעו גם מקלפי בערוץ 10, ערוץ 2, "מעריב", "ידיעות" ו"הארץ" (טוב, שם זה יהיה 95%). אגב, תוצאות דומות יהיו ב-CNN, "ניו יורק טיימס", "וושינגטון פוסט" וכו'. יש סיבות עומק, כנראה, לזיהוי של אנשים שעוסקים בתקשורת עם עמדות ליברליות, מתונות או פשרניות, תקראו לזה איך שתרצו.

דווקא גל"צ מתאפיינת בכך שה'שמאלניות' של אנשיה באה לידי ביטוי מאוד מתון. יומן הבוקר ויומן הערב מאוד מאוזנים. אף אחד לא טוען, נדמה לי, שמגיש יומן הערב, ירון וילנסקי, מביע עמדות שמאלניות. אלו שתי המסגרות החדשותיות המרכזיות. מגיש תוכנית הבוקר הסופר מואזנת, ניב רסקין, ממש לא מבטא עמדות פוליטיות בשידור. רזי ברקאי כן מבטא. זה המנדט שלו. זו תוכנית אישית. הוא הרוויח את המנדט הזה בארבעים שנה כמעט של עבודה עיתונאית. הוא רחוק מלהיות ממש שמאלני. מרכז-שמאל בקושי. הוא תמך גם במלחמת לבנון השנייה וגם ב"עופרת יצוקה" והוא אחד העיתונאים הכי הגונים בתקשורת הישראלית. אין הרבה תוכניות בהן אתה שומע יותר אנשי ימין וימין עמוק, כולל בני בגין, אפילו אחרי הביקורת האישית שהוא מתח על ברקאי בישיבת הממשלה.

תוכנית הדעות היחידה בתחנה, "המילה האחרונה", היא תוכנית ימין מובהקת. באופן מקרי, שני השמאלנים לכאורה שלה, אברי גלעד ועירית לינור, עברו בשנים האחרונות, תהליך דומה של הליכה ימינה וכך נוצרה תוכנית ימנית שהימניים ממש – קובי אריאלי וג'קי לוי, מתווכחים עם הימניים לייט, לינור וגלעד. משום מה, אף אחת מהאמירות שלהם לא מצאה את דרכה לסרטון האנימציה של "ישראל שלי".

ועדת הכלכלה תאשר לגל"צ להמשיך לשדר חסויות. למרות ההתנגדות של תחנות הרדיו האזוריות ו'מנהיגן' הפוליטי דוד בן בסט (הבעלים של אחת התחנות, שמקושר היטב בליכוד ובישראל ביתנו). להתנגדות הזאת יש רקע כלכלי לא בלתי מוצדק. שילמנו הרבה כסף כדי שנוכל לשדר פרסומות והחסויות של גל"צ גונבות לנו חלק מהשוק. לא התעמקתי בטענה הזו ומה בדיוק היה כתוב במכרזים, בהם זכו תחנות הרדיו האזוריות. ייתכן שצריך לפצות אותן. בטוח, לדעתי, שצריך לתת לגל"צ מספיק אמצעים כדי לשמור על צביונה הנוכחי והכי גרוע זה אם הוועדה תאשר חסויות רק לשנה, כפי שמוצע כעת, כי אז המשמעות היא שאנשי גל"צ יצטרכו לזחול פעם בשנה לכנסת. השידורים שלהם ייראו בהתאם.

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.