הוא לא מזיק, בחור טוב, אהרונוביץ'

| 19 באוקטובר 2014
המאמר התפרסם הבוקר ב"הארץ"
השר לבטחון פנים עלה על טריק יחסי ציבור גאוני – הוא הצליח ליצור תחושה שהוא לא מזיק, הוא לא עושה הרבה, חלילה – זה חטא בלתי נסלח בממשלה הזאת – אבל הוא גם לא מפריע. ספק אם הוא עשה זאת במכוון, אבל דימוי הבחור הטוב, ייצר עבור השר את שיריון השרידות המושלם. מה הטעם לתקוף שר שממילא לא מפריע לאיש, לא עושה כלום ואין לו יומרות להגיע לשום תפקיד נוסף?
אולי ככה השר אהרונוביץ׳ שורד כמעט בלי שריטה כבר יותר מחמש וחצי שנים בתפקיד ממנו איש (כמעט) לא חזר חי (פוליטית). אבי דיכטר, שלמה בן עמי, עוזי לנדאו, כולם התגלגלו לגיא ההריגה של השרים לבטחון פנים אחרי הכהונה בתפקיד הכי כפוי טובה שיש בממשלה. תואר מפוצץ שגורר איתו הרבה ציפיות מהציבור, אבל מעט מאוד כלים לעשות משהו.
ביום שישי העניק השר אהרונוביץ׳ ראיון לאמנון אברמוביץ׳ בחדשות 2. אברמוביץ׳ שאל על 4 ניצבים שפרשו בנסיבות מביכות. השר לא יכול היה לחכות לסוף השאלה. כה רבה הייתה התקוממותו. בוא נעזוב את ניסו שחם, הוא אמר. למה? לא ברור. כנראה, לא נוח. מנשה ארביב? עוד לא שמעתי את עדותו, ענה השר. אהרונוביץ׳ בדרך כלל ניחן בבעיות שמיעה קלות. כזכור, הוא טען שקלטת החטופים למוקד 100 בלתי ניתנת לשמיעה ואין ספור ניסיונות להבין מלשכת השר -אחרי שהקלטת השמיעה למדי שודרה – איך אהרונוביץ׳ מיישב את גרסתו עם המציאות לא הניבו דבר. עזבו, היסטוריה. חיכיתי בקוצר רוח שהשר יגיע לפרישת ניצב ברונו שטיין. בטח יהיה לשר לבטחון פנים אמירה ערכית להעביר בפריים טיים על ניצב שפוגש חשוד בפלילים. השר בטח לא יכול להשלים עם נורמה כזאת. ובכן, הפתעה, הפתעה, לשר לא הייתה מילה רעה בעניין הזה. הוא אמר באופן כללי שהוא נתן למשטרה ׳הנחיות ברורות׳. מה ההנחיות בדיוק? לא להטריד מינית? לא לנשק זקני רבנים? סתם השר ולא פירש.

בשבוע שעבר עשה הבחור הטוב סיבוב על גופתו (התקשורתית) של המפכ״ל. אהרונוביץ׳ תקף בחריפות משפט לא מוצלח של דנינו בראיון לנחום ברנע, משפט שאפילו ״ידיעות״ לא ממש ניפחו, על כך שהמפכ״ל הבא צריך לבוא משורות המשטרה. מסתבר שכל מה שהתגלה במשטרה בחודשים האחרונים לא הרתיח את השר כמו אותו משפט נוראי. באופן פלאי התברר מיד לאחר מכן שהשר (שהצליח להסתכסך עם שני המפכ"לים שכיהנו תחתיו) בכלל חושב כמו רב ניצב דנינו, שהוא מעולם לא חשב אחרת (לא ממש מדויק), אבל הפגיעה בסדרי ממשל תקינים (״למה ללכת לתקשורת?״), זה דבר שהבחור הטוב, מסתבר, לא יכול לעבור עליו לסדר היום.
כשהציב אביגדור ליברמן ב 2099 את דרישתו האולטימטיבית לשלוט בכול תיקי אכיפת החוק, העביר היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, מסר לראש הממשלה – זה לא ראוי שחשוד בפלילים ימנה את השר לבטחון פנים ואת שר המשפטים. חוקי, אבל לא ראוי. נתניהו צפצף. בלי איווט לא הייתה לו ממשלה. מה כבר מזוז יעשה לו?
את עוצמת הנזק למערכת אכיפת החוק כתוצאה מהעובדה שאהרונוביץ׳ חייב את התפקיד לחשוד בפלילים, נדע רק עוד שנים. אהרונוביץ׳ וליברמן השכילו לייצר דימוי של עצמאות יחסית של השר לבטחון פנים. זה רק דימוי. במבצע ׳צוק איתן׳ הקונצנזוס כמעט היחיד בין שרי הקבינט הייתה נוכחותו הלא מרשימה, בלשון המעטה, של השר לבטחון פנים. אהרונוביץ׳ התחיל את המבצע בצד המתון של הקבינט ודי מהר יישר קו עם איווט ועבר צד. בעיניי, זה דווקא הביטוי הכי פחות מזיק לתלות של השר לבטחון פנים במי שעשה קריירה מחקירות פליליות והשתלחות בצמרת המשטרה.
מניין ישאבו ניצבינו דוגמא מוסרית? מי בדיוק יכול להטיף להם מוסר על התרועעות עם חשודים בפלילים? מי שקיבל את תפקיד חייו ממי שהיה אז חשוד בפלילים? לאן אתם חושבים מפנים ניצבינו את מאמציהם להתמנות למפכ״ל? ללשכת השר לבטחון פנים, או ללשכת שר החוץ? בצמרת המשטרה בטוחים שכול החלטה משמעותית במשטרה עוברת דרך איווט. זה ממש לא משנה אם זה נכון. רק על הדבר הזה ראוי היה לקלף קצת מהבחור הטוב שלנו את שריון ה״הוא לא מזיק״ המטעה שלו.

תגובות

תגובות

14 thoughts on “הוא לא מזיק, בחור טוב, אהרונוביץ'

 1. olazo@bigfoot.com'עודד

  אם אברמוביץ היה עיתונאי הוא היה מקשיב ל׳תשובות׳ של אהרונוביץ׳ ומנסה להתמודד עם ההתחמקויות הנלוזות. היו זמנים שאברמוביץ׳ היה נושך, היום הוא סתם עוד צינור.

 2. a.b@c.com'יוסי

  אני מקווה שעד 2099 ליברמן כבר לא יהיה בממשלה, אבל מי יודע

 3. MIRIRE0@GMAIL.COM'ברטה

  לתת לליברמן את כל תיקי אכיפת החוק ואת משרד החוץ משמעו למכור את המדינה בתרי זוזי. המינויים האלה בלבד -אם להתעלם מכל שאר המינויים ההזויים- מציגים את המקום שתופסת המדינה ואזרחיה בשיקוליו של חמדן השלטון ההדוניסט.

 4. urikkr@walla.co.il'יוריק קרמר

  אמת, לא חשבתי עליו , על השר הנעלם. באמת עושה רושם של בחור טוב וכנראה הוא כזה. רק חבל שהוא שר.
  מאידך, הסיפור שלך חיזק בעיני עוד יותר את דמותו של אביגדור ליברמן, כאיש הפיקח של הפוליטיקה. ידע את מי להציג בתור המסיכה שלו במשרד המשטרה.

 5. ibchor@gmail.com'ע. לציון

  שמע, דרוקר, אתה טיפוס מעצבן…
  וכמו שכתבו מעלי במילים אחרות, אל תפסיק עם זה.

 6. amiram47@netvision.net.il'עמרים

  הכל טבעי, היועץ, המבקר, והשר לביטחון פנים. בעתיד מידי רגב ואנשים דוגמתה יחנכו את העליון. מה רע.

 7. a@a.com'ss

  2099=2009. אני לא רוצה לדעת מה יהיה כאן ב 2099. למזלי אני כניראה לעולם לא אדע.

 8. arie17@netvision.net.il'אריה

  זה מה יש, רביב חביבי.
  נתניהו חייב לעשות הכל על מנת לשרוד.
  יותר נכון – על מנת שהממשלה תשרוד.
  זה המחיר, או חלק מהמחיר, שאנחנו אזרחי המדינה משלמים.
  משלמים את מחיר ההשרדות של ממשלת נתניהו.

 9. dovherzog@gmail.com'דב הרצוג

  רביב זה מתחיל לחזור על עצמו יותר מדי פעמים!
  ה ו א פ ו ל י ט י ק א י כמו כל השאר.
  הכח משחית!!!
  אין להאמין לאף פוליטיקאי או השואף להיות פוליטיקאי ( אנשי צבא קבע, עו"ד, פרופסורים, מינהלנים, מנהיגי פועלים, יו"ר סטודנטים ומנהיגי מחאות מקצוענים) והרשימה עוד ארוכה!!

 10. yoav.netzer@gmail.com'נצר יואב

  הוא נתן להם את הדרגות, הן כשהיה קצין בכיר במשטרה והן כשר המשטרה.
  מצד שני: אין תקציב למשכורות לדרגים הנמוכים ויש בג"צ, אז מה כבר ניתן לעשות?
  הבעיות הקשות אינן אלו שפרטת, אלה שהפשע המאורגן חוגג.

 11. avylevy7@walla.com'ברי

  יצחק אהרונוביץ' , שייגזר דינך ערב יום הכיפורים, שבני משפחתך ואהובך, שישפכו דמם כפי שאתה שפכת את דמי , אדם לא צעיר וללא כל עבר פלילי , ויקבלו את אותו שרות ויחס משפיל מזיק וחבלני מצד שרותי חרום אחרים כפי שאני מקבל מתחנת משטרעת השכונות הרקובה והמושחתת , שאני רואה בך אחראי לו אישית . שם משתפים פעולה עם עבריינים , נוטלים שוחד , ופועלים כנגד אזרחים הגונים ! ! !
  לוואי ויעדיפו עבריינים בטיפול רפואי , לוואי ויאשפזו אותם לחינם אך רק על מנת להטרידם ולהתעמרות בהם, או לטובת הנאה אישית של המערכת והרופא אישית ,ושלא יקבלו את הטיפול הנדרש ובריאותם תינזק קשות ! ! !

 12. ח

  כל הכבוד קיבצת פה עדר מובחר של תוכעסלערים ששותים בצמא את ההבלים הדמגוגיים שלך

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.