מותר לקצב לשכור חוקרים פרטיים

| 12 ביולי 2011

כן, מותר לו. איך נאשם בפלילים אמור לנסות להתגונן? עורכי דין זה אחלה, יועצי תקשורת זה חשוב, אבל בשורה התחתונה, מה שיקבע את גורלו זה העובדות ואת העובדות אוספת המשטרה. אם המשטרה החליטה שאתה אשם, אל תצפו ממנה שתעבוד כדי לאסוף עובדות מזכות. לכאורה, באופן תיאורטי ולגמרי לא מעשי, היא אמורה לעשות את זה. מעשית, אין טעם לצפות ממנה לעשות את זה. זה טיבם של בני אדם וזו טיבה של משטרה. פרקליטיו של דומיניק שטראוס – קאהן הודיעו בפומבי שהם שכרו חוקרים פרטיים כדי לזכות את הלקוח שלהם. החוקרים נסעו לארץ מוצאה של המתלוננת, חיפשו עדים וייתכן שאף תרמו לתפנית במשפט. למה להם מותר ולקצב לא?

אחרי משפט רמון, שכר מקורבו של רמון, אפרים קונדה, חוקרת פרטית ממשרד ויצמן יער, שניסתה לדובב את המתלוננת ה'. גם אז, המשטרה פוצצה את הפרשה ברעש גדול. מאז ועד היום לא הוחלט על הגשת כתבי אישום. בצדק. אין סיבה. צריך, לדעתי, לפרש את העבירה של "הטרדת עד" באופן מצמצם, כשמדובר בניסיון של אדם להילחם על חירותו. מה כן שווה "הטרדת עד"? אם מאיימים עליו, אם עורכים אחריו עיקוב גלוי, אם מתקשרים בשתיים לפנות בוקר או שמפיצים נגדו שמועות מכפישות.

למכור איזה סיפור כיסוי על במאי דוקומנטרי שעושה סרט, או ראיון עבודה, זו ממש לא הטרדה. בלי הכלים הבסיסיים הללו של תחבולות, שקרים קטנים וכו', אין שום סיכוי לחוקרים הפרטיים לגייס מידע.

משרד המשפטים חייב להיות קוהרנטי. אם זו הטרדה ו"חציית כל הקווים האדומים", כפי שאמר בכיר במשטרה, אז הם צריכים להודיע בפומבי שמקצוע החוקר הפרטי הוא בלתי חוקי וזהו. איך אמור חוקר פרטי לבצע מלאכת איסוף מידע כלשהי? הוא אמור להציג את עצמו כחוקר פרטי? קצת היגיון. מותר לקצב להתגונן, לחפש עובדות מזכות, זה בסדר, לא קרה שום נזק. העובדה שהוא ניהל את האופרציה הזאת באופן שלומיאלי, רק מעידה על שיקול דעתו בימים אלו. בשביל מה הוא היה צריך להשתתף בעצמו בישיבות העדכון עם החוקרים? מה זה נותן בכלל בשלב הזה של ההליך? (ביהמ"ש העליון לא אמור לשמוע בזמן הערעור ראיות חדשות) כנראה שמעל לכול, יש בעיה עם שיקול דעתו בכל מה שקשור לאדם שגוייס למשימה, בקיצור, לא חכם. אבל לא חכם, זה לא בהכרח אשם בפלילים. קצב צריך ללכת לכלא על האונס שביצע, לא על הניסיון הלגיטימי שלו להגן על עצמו.

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.