כתב אישום כנגד מערכת החינוך הממלכתי דתי

מאת  | 5 בנובמבר 2014
 

באמת שלא התכוונו, אבל התחקיר על תיקצוב מערכת החינוך הפך לכתב אישום נגד מערכת החינוך הממלכתי – דתי, נגד הסרוגים.

יצאנו לדרך עם משהו אחר לגמרי. שמענו שמשרד החינוך עושה מדי שנה עבודה רצינית על התקציב של 400 בתי ספר יסודיים וחטיבות ביניים. מגיע בקר מטעם המשרד, עובר על כול שעה במערכת שעות ורואה מי שילם עליה. חמדנו את העבודה וניסינו הן בהדלפות והן דרך בקשות חופש מידע. כלום לא עזר. משרד החינוך העביר מידע חלקי בלבד, שרק גירה אותנו עוד יותר. נערכנו כבר לעתור לביהמ"ש (בוא נגיד שאם ערוץ 10 היה פחות חנוק בתקציבו, היינו מגישים אותה זמן רב קודם) עד שבסוף שר החינוך, שי פירון (אני חושף את הפרט הזה בהסכמתו), פשוט אמר – טוב, תנו להם את זה.

נחתה עלינו חוברת עם אין ספור נתונים http://news.nana10.co.il/Article/?ArticleID=1090715&sid=126

(במשרד החינוך אחראים לעבודה משה דקלו ומנחם קפלן). כמעט בלתי ניתנת לעיבוד נורמלי (כמה מהרשימות נמצאות כאן, אם בא לכם לחפש את בית הספר של הילדים). לא קיבלנו את זה, לצערנו, דיגיטלי, אז לקח לנו עשרות שעות עבודה כדי להתחיל להבין מה כתוב שם, אבל היה שווה. בגדול.
הרגשנו שאנחנו חושפים אט אט את סודות התקצוב של מערכת החינוך. לא פחות. מי מקבל פחות ולמה, מי מקבל יותר, מי מבזבז את הכסף שהוא מקבל ואיך נפגעים התלמידים ועוד ועוד. התברר לנו שלא רק שהעבודה הסופר חשובה הזאת לא נחשפת לציבור, בלי שום סיבה נראית לעין, היא אפילו לא הועברה לרשות להערכה ולמדידת מידע במשרד החינוך (ראמ"ה). אי אפשר להסביר כמה זה מטורף. לראמ"ה יש ציוני מיצ"ב של כל בית ספר. הצלבה בין העבודה התקציבית (קוראים לזה בקרת תקן) לנתוני המיצ"ב הייתה יכולה לתת כמה תובנות אמפיריות על הקשר בין כסף להישגים, אבל סכסוך פנימי במשרד החינוך גרם לכך ששתי היחידות לא דיברו אחת עם השנייה (לפחות נכון לזמן בו קיבלנו את החוברת).
כך או כך, מהר מאוד בלטה נורא לעין עובדה מדהימה. בתי הספר הממלכתיים דתיים מקבלים הרבה יותר כסף ממשרד החינוך והם גם נמצאים בעמדה הכי טובה לגייס עוד כספים ממקורות חיצוניים למשרד החינוך. מקור אחד כזה הוא בנות שירות לאומי, שבאות לביה"ס ומתגברות אותו. רבות מהן שייכות למגזר הזה ובאופן טבעי, הולכות לשרת בבתי ספר של המגזר הזה. כנ"ל מורות חיילות. שורה תחתונה – יש בתי ספר ממלכתיים – דתיים שנהנים מפי 3 שעות לימוד מבתי ספר חילוניים בערים גדולות. בית הספר היסודי בו אני למדתי, למשל, בי"ס נווה עוז בפתח תקווה מקבל שליש מהשעות מהן נהנה בי"ס תורני חדש בשדרות, שמוחזק על ידי הגרעין התורני בעיר, שאחד ממנהיגיו, אלון דווידי, כבר נבחר לתפקיד ראש עיריית שדרות. כשראש הממשלה בנימין נתניהו מגיע לשדרות, לפתוח את שנת הלימודים, לאן אתם חושבים שדווידי ייקח אותו? ברור. התמונות ההן של ביבי כותב על הלוח ":שלום כיתה א'" צולמו בביה"ס הזה. חבל שדווידי לא לקח אותו לאחד מבתי הספר החילוניים בעיר, בי"ס גיל רבין, שנהנה מהרבה הרבה פחות משאבים והישגיו בהתאם.

פה זה לא נגמר. הלכנו להצליב את הנתונים עם האווירה בבתי הספר וההישגים שלהם. כמו שהראינו בכתבה קודמת, בתי הספר הדתיים שולטים ללא עוררין בצמרת בתי הספר האלימים בארץ. את זה עוד ניתן להסביר בכך שאלו בתי ספר נפרדים לבנים ובנות ובנים יותר אלימים, אבל למה בתי הספר הדתיים גם כל כך דומיננטיים ברשימת בתי הספר שתלמידיהם לא שבעי רצון ללכת אליהם?
יותר מזה, לבתי הספר הדתיים יש כל כך הרבה כסף אבל אין אף בית ספר דתי ברשימת 28 בתי הספר שהישגיהם הכי טובים בארץ. לעומת זאת, 22 מ – 28 בתי הספר שהישגיהם הכי גרועים בארץ הם בתי ספר דתיים. במילים אחרות, מערכת החינוך הממלכתי דתי מנפיקה יותר מדי בתי ספר אלימים, שהתלמידים בהם ממש לא שבעי רצון ללכת אליהם וההישגים שלהם מזעזעים. העיקר שלאחרונה משרד החינוך החליט לייצר רשימה חדשה של בתי ספר 'ערכיים'. ונחשו מי שולט ברשימה האמורפית הזאת, שמזכה את בית הספר בלא מעט כסף? נכון, בתי ספר דתיים.

לפני שנה וחצי נכנס שר חינוך חדש, שמתמצא היטב בעיוות התקציבי הנורא של מערכת החינוך הישראלי (לפי מחקר של ה – OECD אנחנו נמנים על 4 המדינות היחידות שיש בהן מערכת תקצוב רגרסיבית). ערבים, חרדים ובדואים מקבלים הכי מעט. בתי ספר גדולים בערים חילוניות, לא עשירות, כמו פרדס חנה, חולון ופתח תקווה, נדפקים.
בתי הספר הממלכתיים – דתיים מקבלים הכי הרבה, כשבראש הפירמידה נמצאים בתי הספר 'התורניים', אלו שממשיכים לא פעם לסנן תלמידים על בסיס אורח חיים דתי וכך מצליחים גם לא פעם לקבל את התלמידים הטובים יותר. פירון נשבע לתקן את העוול הזה, עוד כשהיה מנכ"ל תנועת "הכול חינוך". שנה וחצי עברה וכלום לא קרה. סליחה, כן קרה משהו. דיברו על זה. פירון דיבר על זה ומיד קיבל נביחה פומבית מנפתלי בנט. לפני שנה אמרו לנו במשרד החינוך – אנחנו מגבשים רפורמה. חיכינו. ביולי השנה אמרה מנכ"לית משרד החינוך בכנסת שהיא מגבשת רפורמה. מחכים. אתמול אמר השר פירון בכנס קיסריה שאוטוטו הוא יוצא עם הרפורמה ושזו תהיה מהפכה של ממש. נחזיק לו אצבעות. ברור כבר שאם תהיה רפורמה, היא תהיה רק על התקציבים לבתי הספר היסודיים. מה עם גני הילדים? מה עם התיכוניים? טוב, לא נהיה חמדניים.

תגובות

תגובות

20 תגובות על “כתב אישום כנגד מערכת החינוך הממלכתי דתי

 1. שלמה

  גיבורי הכיפה הסרוחה
  גם לוקחים את הכסף
  גם אלימים וגם לא לומדים.
  זה מה שהם צריכים בכדי לשלוט – בורים אלימים ודתיים.

 2. דורית הופ

  למה לא הופתעתי מתוצאות המחקר הקפדני של רביב דרוקר? למה מהרגע שראיתי באיזה מגזר מדובר ידעתי בכל רמ"ח(י) ושס"ה(י) החילוניים למהדרין, שהמשאבים הכספיים של משרד החינוך והתרבות (תרבות עלק) יזרמו אליו (כי כל הנחלים זורמים אל הים- והים איננו מלא – תרתי משמע)?
  המטבע הרי תמיד נמצא מתחת לפנס האל.
  ואידך זילו גמורו.

 3. יהודה

  אין עליך
  תיזהר – אחיך בנט יכעס עליך ,לך תדע אם יעשה לך סיירת מטכ"ל הוא ווהחילונית מרמת אביב ויקרה לך משהו
  כך שלא תוכל לחקור כי במופלא ממך אל תחקור

 4. רמי

  תיכף ילמדו שרבין סתם התאבד.
  החינוך מדהים.
  יש לישב כל גבעת טרשים בשטחי האפרטהייד.
  נישא תפילה לאלוהינו לפני כל קרב.
  נשקר את כל העולם בנושא השלום.
  נקנה מתנה לשרה.
  אין עתיד במדינת היהודים

 5. יוסי

  הסרוגים נהנים מאהדה, משם של חינוך טוב. ובצדק. זה הדור הקודם, לא דור החרדלי"ם דהיום או חובבי גבעות עם כיפות מאוזן לאוזן וציציות בחוץ-דרך שחץ וגאווה. בוגרים סרוגים ממלאים את צמרת שדרות החברה- לא רק בצה"ל. נמאס לכולם מהסיטרוקים ודומיהם- חובבי קברים, אבנים ושאר פולחני עבודה זרה שימיטו אסון על כולנו.
  כעת -על הכוונת שלך,חביבי, משרד החינוך. תקציב המשרד אדיר מימדים- וברור שאישיות בינונית ונחמדה אך ללא כושר ארגוני מינימלי כמו פירון לא יכול להשתלט על המשרד הענק הזה ולו רק בגלל שאין לו יכולות אישיות מי יודע מה. לנהל ישיבה קטנה לא מקנה כושר ניהול בינוני. בדיוק כמו חברו, אור הלפיד המעמעם שחושב ברוב גורנישטו שאם יחלק כסף לכמה מאות איש- יציל את יישראל. כעת אתם מנסים להרים את המכסה – ומיד הריחות עולים. לא נעים.
  הבעיה של החברה הישראלית היא לא עם הדתיים אלא עם החילוניים-אלה שנתנו כל השנים אתנן לכל מיני אורטודוכסים למיניהם- ובאים כעת ובוכים. ומה עם הזרמת המיליארדים ליהודה ושומרון? ומה עם כל השטיקים של הממלכות הדתיות כמן רבנות, כשרות?
  זו לא ענין של הבניטו למיניהם- כשם שצצו כן יפלו, בלופים וכלומניקים לא מחזיקים מעמד הרבה זמן. זה יתפוצץ יום אחד. היינו כבר בסרטים האלה.
  פשוט נמאס לכולם- גם לסרוגים שפויים שסלדה נפשם מגניבות, מקשרי דת-שלטון, מהעדפות, מבזבוזי עתק על שטויות, מהתנחלויות בבתי ארגמן בחצי מחיר המסכנות את עתידו של העם היהודי בתפוצות ובישראל. וזה עוד סקטור שההורים בו מרבים לבכות על יוקר הלימוד ודורשים הב הב עוד. רוצים רולס רויס ממדינה שבקושי יכולה להחזיק סוסיתא.
  רק ועדת חקירה ציבורית, לא ממשלתית, בהרכב אישים מהמעלה הראשונה שאינם ממסדיים, בליווי תקשורת אוהדת וחושפת-ולא מכורה או נשלטת על ידי ספסרי קזינו או פוליטיקאים עלובים בתחפושת של בעלי עתון- כזו שמימונה יופעילותה יעשו בשקיפות מליאה ותוך חשיפה יומיומית, ללא כל קשר ליש עתיד או לתנועה כל שהיא, רק גוף כזה יוכל להיות הפתיח הראשון להפלת הגורנישטים מכל קומות השלטון.
  לנקיון הביבים למיניהם. המהפכה החברתית עוד לא החלה, אבל רואים את תחילתה העתידית.
  המצב הגיאו פוליטי, מצבה של ישראל באומות ,הולך לפיצוץ בסיוע נלהב של סרוגים עטויי סמלים לאומיים/פסבדו דתיים- והוא שיביא למהפכה חברתית שתוצאתה אחת- ניקוי אורוות.
  לך אל ההסטוריה, הלך, ראה דרכיה ופלתוליה, ותראה ש'קהלת ' צדק- מה שהיה הוא שיהיה, עליונים למטה ותחתונים למעלה. זה אמנם יעלה לכולנו בבכי רע, אבל עיוורון וחוסר יכולת להבין ולהתבונן -תמיד היו נחלתם של קדמונינו.
  איך הסבתא היתה אומרת? שכל לא ניתן לקנות במכולת.

 6. אסף

  בסוף כולנו נצביע לבנט כי מה נגיד הוא איש הייטק? צריך להזהר בנט = ימין קיצוני.

 7. ליברל

  רביב דרוקר טוב שאתה קיים. עתה שביבי מקבל לידיו את תיק התקשורת, יש מקום לחשש שערוץ 10 יהפוך ליעד חיסול. האיש הזה, שואף הנקם, הדואג רק לכיסאו, מסכן את עתידנו ומאיים על הדמוקרטיה.
  מחזיק לכם אצבעות.

 8. אביב קינן

  לרביב שלום

  אני צופה בתוכנית שלכם בנושא תקצוב דיפרנציאלי וקראתי כם את הבלוג. יש לי שתי התייחסויות
  א. שאפו על העבודה הרצינית ונגיעה באחד התחומים הכי חשובים בתחום הרחבת הפערים.
  ב. בתור מי שעוסק בעניין עשרים שנה, פספסתם משהו מרכזיים. אכן תקצוב משרד החינוך מפלה לטובה את הממלכתי דתי. האפליה אכן מגיע עד לכדי 2000 ש״ח לשנה לתלמיד. אך ההבדל המשמעותי שמביא למעשה לתקצוב דיפרנציאלי לטובת האוכלוסיות המחוזקות – זה תקצוב הרשויות המקומיות. שם הפערים מגיעים עד ל- 6000 ש״ח לשנה לתלמיד. המקור לכספ הזה ברשויות המחוזקות הם משאבי מדינה – קרקע וארנונה ממשלתית. כך שלמעשה תלמיד חילוני בחצור הגלילית מקבל בסך הכל קצת יותר ממחצית מילד בתל אביב.
  עוסק בכך עשרים שנה וכתבתי גם בעניין.
  אשמח לשוחח עימך בנושא
  אביב קינן
  סמנכל חינוך ורווחה בת ים
  לשעבר – מקים ומנכל רשת ברנקו וייס לנוער בסיכון
  0506688181
  aviv@bat-yam.muni.il

 9. ינון

  הדברים לא לגמרי מדויקים.
  בתור מורה שלימד גם בבתי ספר דתיים וגם בבתי ספר לא דתיים, במערכת הדתית יש יתרונות ויש חסרונות.
  עם זאת ראוי לזכור שבבתי הספר הדתיים לומדים הרבה יותר שעות- השעות הרגילות, ובנוסף להן שעות קודש רבות (ייתכן לחלוטין כי מספר השעות הרב הוא אחת הסיבות לחוסר האהבה לבית הספר. הפער ביסודיים קטן יותר, אך גם שם הוא קיים).
  חלק מן התוספת מתוקצב על ידי משרד החינוך (ופה הפער), אך חלק נכבד ממומן מכספי ההורים, ואלה משלמים אלפים רבים של שקלים על החינוך של ילדיהם (לשם השוואה- על בית הספר שבו אני למדתי, בית ספר טוב, ללא פנימיה) שילמו הוריי כ,8000 ש"ח בשנה לפני יותר מעשור.
  בשורה התחתונה- אין ספק שיש דברים רבים שאפשר לשפר בחינוך הדתי ודברים שראוי לבקר, אך במקרה הנוכחי נראה לי כי רביב דרוקר שיודע להיות רציני (כפי שמראה התחקיר הנוכחי והניסיון המבורך להבין את תקציב החינוך) וענייני, ראה כמה דברים לא טובים וניצל את ההזדמנות לרדת על החינוך הדתי תוך הסתכלות חלקית על המציאות, והתעלמות ממה שפחות התאים לתיאוריה שלו.

 10. דוד

  רביב, כל הכבוד על ההתעקשות על השקיפות ועל פרסום המסמכים המקוריים (חבל שלא שחררתם גם את העיבוד הדיגיטלי, אבל גם עם זה אפשר לעבוד).
  לפי הנתונים, סך כל מקורות הש"ש בבית ספר התורני החדש בשדרות הוא 1463, ובנווה עוז פתח תקוה 772. אז איך הגעת לפי שלוש? זה יותר מחצי…
  בנוסף – איפה נכנס בטבלה מספר התלמידים ו מספר הכיתות? טבעי שככל שבית הספר גדול יותר יוקצו לו יותר שעות. האם שני בתי הספר באותו גודל?

 11. חסן חמוד

  רביב דרוקר ורזי ברקאי חפרו בציפורניהם בסלע עד שהגיעו למעט הנתונים האמתיים שראינו בכתבה בערוץ 10. האמת, לא היו הפתעות. הדבר החדש והמעניין הוא אישוש מה שידענו. השאלה המתבקשת היא: למה קל יותר לקבל מידע מראשי המוסד ומראשי השב"כ מאשר משר החינוך ומבכירי משרדו?
  לדעתי, מה שראינו בכתבה הוא טיפה בים ממה שקורה בפועל. עוד נראה הרבה פשעים בניהול כספי הציבור בבתי הספר עקב האוטונומיה שהוענקה למנהלים בניהול תקציב בית הספר.
  בקשר להעדפה בתקצוב בתי הספר של הכיפה הסרוגה זה הליך שהתחיל מלפני הרבה שנים והיום אנו רואים את פרותיו בצבא, בכנסת, בממשלה, במוסדות הממשלה, בכלכלה, בהתנחלויות ובקרוב מאוד ראשות הממשלה. זאת לא מערכת חינוך ממלכתית דתית, זה קו ייצור של מצביעים.

 12. קפצתי לביקור

  שלמה:
  "גיבורי הכיפה הסרוחה…" מי פה גס, אלים, מתנשא, ושונא מקצועי?
  דורית הופ:
  "למה לא הופתעתי…" מביקורתיות כל כך שטחית הצבועה בצבעים של שנאה והתנשאות…
  יהודה:
  איש קריות…
  רמי:
  לטובים טוב פה, לרעים רע פה 🙂 לא טוב לך?
  ינון:
  רציני אך לא מעמיק. חזק במספרים אך לא בתובנות.
  חסן:
  לעניות דעתי אתה טועה.
  רביב:
  אתה בדרך הנכונה להתחבב על אצולת חובבי שיח הזכויות. עתיד מזהיר לפניך.

 13. ארז

  כל הכבוד על התחקיר ועל פיצוץ הבלון שנקרא "האיכות של מערכת החינוך הדתית"

 14. דורית הופ

  שלמה שקפץ לביקור,
  תנסה אתה לכתוב תגובה הולמת: לא מתנשאת, לא שטחית, לא גסה, לא אלימה — פשוט עניינית, בהרה, מסתמכת רק על עובדות, מעמיקה ומחדשת. ןאז, ורק אז, נעניק לך בטקס חגיגי מעמד של שופט עליון.
  עד אז, יפה שתיקה,
  דורית הופ

 15. נועה

  מתוך שלל העוולות בחברה דרוקר כהרגלו
  תוקף שוב רק את חרדים/דתיים/מתנחלים/ימנים וכמובן איך לא…הדובדבן..נתניהו…

  וללהקת המעודדות הקבועה שעוקבת ומגיבה יש שוב קצף על השפתיים…

 16. אני

  בתור מישהי שלמדה בביה"ס דתי – גם יסודי וגם על יסודי – יש לי הרבה מה לומר על הנושא.
  נתחיל מזה שביה"ס היסודי שבו למדתי היה בית הספר הדתי היחידי ביישוב, ואליו הגיעו, חוץ ממאות ילדים היישוב הדתיים, גם מאות ילדים מהמושבים הסובבים, אשר רובם לא השתייכו למשפחות דתיות במיוחד. כשהייתי בכיתה ו למדו יותר מ-800 תלמידים בביה"ס, בעוד שבארבעת בתי הספר היסודיים החילונים ביישוב למדו בסביבות 400 תלמידים בכל אחד. האם אתה מסכים שעם כמות תלמידים גדולה יותר, אמור להגיע תקצוב גבוה יותר?
  נמשיך לכך שאמא שלי מורה בחטיבת ביניים חילונית. מה הוא הסכום שההורים שם נדרשים לשלם בתחילת השנה? פחות מ-1000 שקל, וגם זה רק על אירועי תרבות למינהם, בזמן שאמא שלי שילמה בסביבות 20,000 שקל לשנה על החינוך שלי ושל אחי (שלמד בישיבה בלי פנימיה), ולא רק על אירועי התרבות. 5 שעות לימודי תנ"ך בכיתה י"א, 2 שעות הלכה, 3 שעות תושב"ע… אלו 10 שעות נוספות שרוב אם לא כל התלמידים החילוניים למינהם בכיתות י"א ברחבי הארץ לא נדרשים ללמוד. 14 שעות גמרא – ואני לא מגזימה! ספרתי! – שאח שלי למד בכיתה ז! 14 שעות נוספות שילד חילוני לא לומד. אנחנו הדתיים כן צריכים לשלם על חלק מהשעות האלה, וזה דבר שאף הורה חילוני לא צריך להתמודד איתו. המורים שלנו נשארים בביה"ס כדי ללמד עד שעות הערב המאוחרות (אחי היה חוזר באופן קבוע בסביבות 6-7 בערב כל יום, גם בכיתה ז, שעה שתלמידי כיתות ז החילוניים היו מגיעים הביתה בסביבות 2-3).
  אני לא בעד אפליה, ממש ממש לא. אני חושבת שכן צריך לערוך בדיקה מדוקדקת של התקציב ולראות שלא מבזבזים סתם כסף, אבל תסלחו לי אם אני עדיין חושבת שמגיע לחינוך הדתי קצת יותר כסף.

 17. קובי

  ל"אני".
  אינני מבין למה אני בכספי צריך לממן את לימודי הקודש של אחיך. ההורים שלך צריכים לממן 100% מהעלות הזו.
  בית ספר דתי צריך לקבל בדיוק כמו בית ספר חילוני.

 18. מוטי

  מהי פוליטיקה אם לא האופן שבו העוגה מתחלקת,
  בסרקזם אפשר לסגור את הכנסת ולחלק את הכסף שווה בשווה עם תוכנת ניהול

  אם לא מתאים למישהו ההתנהלות של נבחר ציבור, אפשר לא להצביע עבורו.

 19. Pingback: מי ירחם על ילדי הגן? - דעת מיעוט - הבלוג של אורי כץ

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.