לפני שמתחילה ׳פרשת אייזנקוט׳

| 9 בנובמבר 2014

ושוב חוזר הניגון.
אלדד יניב כתב מכתב ליועץ המשפטי לממשלה. אייזנקוט שיקר בעדותו הראשונה בפרשת הרפז. האם זה האיש הראוי לפקד על הצבא? תיכף ויינשטיין, כרגיל, יתחיל להסס. כל יום ילבה את 'הפרשה'. מיד אחר כך, מקהלת ה"פרשת הרפז היא הפרשה הכי חמורה שהייתה פה. חכו, חכו שהכול ייצא", תתעורר ודקה ורבע אחר כך, צה"ל עלול להפסיד את אחד האנשים עם הפוטנציאל הכי גדול פה להיות רמטכ"ל מעולה.

אני רוצה לדבר פחות על יכולות צבאיות. גם כאן יש לאייזנקוט לכאורה רזומה מרשים. כמפקד כוחות יהודה ושומרון הוא נחשב לגורם אפקטיבי במיוחד במלחמה בטרור והנמכת להבות האינתיפאדה. אני כותב 'לכאורה' כי בדרך כלל המיתוסים הצבאיים נוסח "חיסל את הטרור", לא שווים יותר מספין טוב בקמפיין פוליטי ובכול מקרה, לא על יכולותיו הצבאיות מותקף המועמד לרמטכ"לות.

באפריל 2001 נכנס צה"ל בראשות תת אלוף דאז יאיר נווה לבית חנון. זו נחשבה אז להפרת הריבונות הפלשתינית והאמריקנים כעסו. ישראל הבטיחה יציאה מידית, אבל המפקד בשטח, המועמד לרמטכ"ל היום, יאיר נווה, אמר לעיתונאים ש"נישאר ככל שנידרש, ימים, שבועות או חודשים". הדברים חוללו סערה לא קטנה. צה"ל נסוג, אבל נווה טען שלא ידע על ההתחייבות של לשכת ראש הממשלה לצאת מיד. המזכיר הצבאי של ראש הממשלה, גדי אייזנקוט, אמר לעיתונאים – "נווה ידע על ההתחייבות. אני בעצמי אמרתי לו". זה לא היה נוח, זה בוודאי יצר מתיחות עם נווה, שהוצג כלא דובר אמת, אבל זו הייתה האמת.

באפריל 2004 אייזנקוט התראיין ל"ידיעות אחרונות". אז הוא כבר מפקד אוגדת יהודה ושומרון. אייזנקוט נשאל על כמות ההתרעות העצומה שהשב"כ נהג לפרסם באותם ימים. הפרסום היומי על עשרות התרעות לפיגועים יצר תחושה תמידית של סכנה. אייזנקוט השיב לציטוט "אין לי מושג על איזה 60 התרעות מדברים – לי היום יש 2". זה לא היה נוח, זה בוודאי הרגיז את ראש השב"כ דאז, אבי דיכטר, אבל זו הייתה האמת.

מה שהכי מרשים אצל אייזנקוט זה שלמרות נטייתו האובדנית להגיד אמת, זה לא הופך אותו לקצין שנוא. הרמטכ"ל דני חלוץ סיים את מלחמת לבנון עם כעסים על רבים מהאלופים. לא על אייזנקוט. ראש אגף המבצעים אייזנקוט דאז התנגד בזמן אמת לרבות מעמדותיו של חלוץ, הוא תמך בתגובה פחות מהירה בתחילת הדרך, הציע גיוס מילואים כבר בדיונים הראשונים והיה מסויג מהמהלך הקרקעי האחרון. העמדות הללו, אגב, נחשבו בדיעבד כעצות חכמות, אבל זו לא הנקודה. העניין הוא שאיכשהו הויכוחים לא הידרדרו למתח אישי ביחסים.
בסיבוב הקודם אייזנקוט כבר היה מועמד ראוי ובשל. בגלל הקשקוש הזה של מסמך הרפז, הוא הפסיד את זה. היה לו חלק מכוון בהפסד הזה. כנראה שמעולם לא היה מועמד ריאלי לרמטכ"לות שבא לראיון עם שר הבטחון ואומר לו שמועמד אחר, בני גנץ, עדיף עליו בעת הזאת. הפגם שמצאו מבקרי אייזנקוט בפעולותיו הוא מיקרוסקופי. הוא קיבל את המסמך ההוא ולא דיווח בעדותו הראשונה במשטרה שהראה אותו גם לחברו, גבי סיבוני, אותו אחד שגלגל אותו בסופו של דבר לתקשורת. בלי להיכנס לפרטים המנדנדים של הסיפור הלא חשוב הזה, די אם נאמר שמלך האובססיביים בעניין הזה, אהוד ברק, מינה את אותו אייזנקוט לסגן רמטכ"ל. אפילו ברק, מסתבר, לא חשב שזו עילה לבוא חשבון עם אייזנקוט.

לפני יותר מעשור ראיינתי את אייזנקוט על המו"מ עם חאפז אל אסד. אמירה אחת שלו נחרטה לי בראש. "שואלים אותי כל הזמן מה רצה אסד. ישבתי חודשים 2 מטרים מאהוד ברק ולא היה לי מושג מה הוא רוצה".
אי אפשר לדעת איזה רמטכ"ל יהיה אייזנקוט. דבר אחד ברור – עם כניסתו לתפקיד תהיה לו לגיטימציה מוסרית מלאה לדרוש אמירת אמת מכל כפופיו.

תגובות

תגובות

12 thoughts on “לפני שמתחילה ׳פרשת אייזנקוט׳

 1. LDR

  אפשר בהחלט לדעת איזה רמטכ״ל יהיה אייזנקוט.
  אייזנקוט הוא אבי דוקטרינת א-דאחייה. אייזנקוט אחראי על הפשיטות חסרות התוחלת (כניסה ויציאה) בלבנון 2.
  אייזנקוט ימשיך את מה שעשו קודמיו בלבנון 2, עופרת יצוקה וצוק איתן – הפצצות כבדות מהאוויר ופעילות קרקעית מצומצמת.
  מי שרוצה שלמדינת ישראל יהיה צבא חכם, נועז ומתוחכם, צבא שמנצח ארגונים כמו חיזבאללה וחמאס מבלי לבצע פשעי מלחמה נוראים שגורמים למותם של אלפי אזרחים חפים מפשע (כולל מאות ילדים) ומבלי לייצר תמונות זוועה, הרס וחורבן, צבא שבפעולותיו לא פוגע באופן בלתי הפיך במעמדה הבינלאומי של ישראל – כל מי שרוצה צבא אחר (ולא more of the same) צריך לשאוף לכך שאייזנקוט לא יהיה רמטכ״ל.
  מוזר שדרוקר לא מבין זאת (והוא הרי חשף במלחמה האחרונה את חוסר הביטחון של הדרג המדיני הבכיר ביכולותיו של הצבא להביא הישגים בלחימה הקרקעית).
  העבודה העיתונאית של איילה חסון בפרשת הרפז ראויה לשבח ולא לגימוד ולהקטנה מזלזלת.
  הקנאה, הו הקנאה.

 2. עופר

  אם דרוקר תומך באייזנקוט זה כבר סיבה לדאגה..

 3. arie17@netvision.net.il'אריה

  כולנו מכירים את ויינשטיין.
  סביר להניח, סביר מאוד להניח כי "מסמך הרפז" ימות מיתת נשיקה. ויינשטיין יהרוג אותו.
  ולכן – אייזנקוט יהיה רב אלוף.

 4. MIRIRE0@GMAIL.COM'ברטה

  יצא כך שצלו של ברק מרחף מעל החלטות חשובות בימים אלה.

 5. iftach@comcast.net'יפתח שביט

  אלדד יניב כתב פעם שאם יוודע מה עשה כעו"ד, הוא יגמור בכלא. אני כותב לוויינשטיין מכתב ומבקש שיחקור את אלדד יניב.

 6. jammusi@yahoo.com'אורן

  מאוד אוהב ומעריך את העבודה שלך. אבל איך לומר בעדינות, לא הגזמת עם המשפט הזה ??? קצת הגזמת???

  אתה???

  הפתעת אותי.
  ולא לטובה.

 7. בעיניים עצומות לרווחה

  רביב לא התייחס לאלדד יניב שטען שאייזנקוט נתן עדות שקר.
  שווה התייחסות – לפחות. העיד שקר? לא העיד בכלל? מה היה? הציל את המדינה עם עדות שקר? מה?
  ההתעלמות היא מעשה גימל לוי מהארץ – לספר לנצח חצאי אמיתות תוך התעלמות מהיתר – בהנחה שהקוראים מטומטמים…
  (במקרה של חסידי הגימל בהארץ – הוא צודק)
  לא יפה…

 8. r-star@012.net.il'מזהיר

  אוי ואווי אם איזינקוט יהיה רמטכ"ל ! בתור פקוד שלו בעבר הרחוק( מאד רחוק) הוא היה המפקד הכי גרוע שלי הססן פחדן ,לא לוקח אחריות ושונא שחורים , זהירות מאנשים נמוכים

 9. דש

  יכול להיות שהוא האדם המתאים ביותר לתפקיד – אבל אי אפשר להחליק את העובדה שהוא פשוט שיקר במשטרה. אז מה כל המלל הארוך הזה?

 10. akilahav@gmail.com'עוזי

  אייזנקוט הוא תמונת תשליל של גלאנט, ולכן יהיה רמטכל:
  ממשיך דרכם של קודמיו שדגלו בהפצצות שטיח חסרות אבחנה, על פני צבא מתוחכם ונועז המאמין ביכולותיו

  רביב, איבדת את שיקול הדעת (או שמניע זר מקלקל כאן את השורה):
  כשבוחנים התאמה לרמטכלות, מה יותר "מיקרוסקופי":
  עבירת נדלן במושב שכוח אל (עבירת גלאנט) , או: עדות שקר במסמך שמזעזע את אושיות הדמוקרטיה (עבירת איזנקוט)?

  כדאי לזכור שכאשר בוצעה העבירה של אייזנקוט (עדות השקר) משמעותו הקולוסאלית של המסמך כבר ידועה לכל. אין כאן "טעות" או "שכחה", אלא עדות שקר של ממש.

  כשאנשים קטנים מטילים צל גדול, סימן שהשמש כבר שוקעת

 11. sou@012.net.il'מיכאל

  עוד חשפנות.דמו בראשו של כל אחד שמתמנה. אני מציע לגדל אנשים באינקובטור עד הגיעם לבגרות ומבלי לעשות דבר כל חייהם,רק שיהיו טהורים ולמנותם לראש ממשלה ולא משנה מה כישוריהם.אין צדיק בסדום ולכל אחד יש מה שהוא רע שעשה עד גיל 9

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.