לקראת עוד קרב מכריע על קק"ל – חשיפת חלק ממסמך התקציב וכמה עורכי דין צריך לישיבת דירקטוריון אחת?

מאת  | 9 בנובמבר 2014
 

לפני כשבועיים התקיימה ישיבת דירקטוריון קרן קיימת לישראל. על הפרק – ביטול האמנה עם מדינת ישראל. קק"ל נזכרה, כזכור, שהיא בעצם חברה פרטית, נגמר העניין הזה של 'למען המדינה', עכשיו אנחנו ממקסמים את רווחינו. לא שבאמת ייצא משהו מהקשקוש על ביטול האמנה, אבל בקק"ל משלים את עצמם שזה יהווה שוט על המדינה, שלא תעביר חלילה את החוק, שירוקן אותה מרוב כספיה.
בישיבה נכחו כמה עורכי דין, מה זה כמה? יעקב נאמן, שר המשפטים לשעבר והרכש הנוצץ החדש של קק"ל, שלח עורך דין. דוד ליבאי, עוד שר משפטים לשעבר, גם הוא שחקן רכש חדש באימפריה של קק"ל, שלח גם הוא עורך דין. עו"ד אלון גלרט, לשעבר היועץ המשפטי של משרד ראש הממשלה ועורך דין קבוע של קק"ל במגוון נושאים, נכח בישיבה ויחד איתו עורך דין ממשרדו. עורך דין אהרון אברמוביץ', לשעבר מנכ"ל משרד המשפטים והחוץ, נכח אף הוא. גם איתו היה עורך דין ממשרדו וגם הוא עושה הרבה כסף מקק"ל במגוון עניינים. נדמה לי שנכח עוד עורך דין, אבל כבר שכחתי מי. כל אחד מעורכי הדין מתוגמל ב – 700-900 שקלים לשעה. ישיבת הדירקטוריון ארכה כמה שעות, עורכי הדין בטח חייבו על הכנה לישיבה וסיכום הישיבה וזמן הנסיעה ובקיצור, רק ההוצאות המשפטיות של ישיבת דירקטוריון אחת בטח הגיעו לעשרות אלפי שקלים. יחסית לבזבוזי קק"ל זה באמת שטויות.
כל המאמץ מתרכז בישיבת הכנסת מחר. קק"ל עושה כל מאמץ אפשרי ומפעילה כל מנוף שבעולם (אם מישהו שמע מילה מבוז'י, שיעדכן) כדי שהצעת החוק של האוצר, שעברה בממשלה, תפוצל מחר מחוק ההסדרים ותעבור לחקיקה עצמאית. הצעת החוק, למי שלא זוכר, קובעת שבשנת התקציב הקרובה תעביר קק"ל מיליארד שקלים מקופתה לסעיף תקציב מיוחד שייועד ל"פרויקטים לאומיים". לאחר מכן, בכל שנה תעביר קק"ל 65% מהכנסותיה מקרקעות לאותו סעיף, שימשיך לממן פרויקטים כאלו. אני לא חסיד גדול של חוק ההסדרים, כלומר של רשימת מכולת של חוקים, שעוברת במהירות ובחטף, אבל אם יש הצדקה לחוק הזה, היא נמצאת כאן. ראשית, כי הפעם האוצר לא היה חמדן והביא רק מספר רפורמות מאוד מצומצם בחוק ההסדרים. שנית, כי הצעת החוק הזאת באמת קשורה לתקציב. היא מביאה מיליארד שקלים לצד ההכנסות. זה לא מצב שמשנים את הדרך בה פועלים בתי דין לעבודה דרך חוק ההסדרים ומנסים באופן מלאכותי לקשור את זה לתקציב.

קק"ל מאוד רוצה לנתק את החוק שנוגע אליה מהליכי החקיקה של התקציב, כדי לא לעבוד תחת שעון העצר ש"חייבים להעביר תקציב". ברור שאם תצליח ויהיה פיצול אז זה יקבור את הצעת החוק לחודשים ארוכים. ההחלטה נמצאת בידיים של יולי אדלשטיין, יו"ר הכנסת ויו"ר הקואליציה, זאב אלקין, אבל, כמובן שלשר האוצר יש פה הרבה משקל ולפיד, לזכותו, בינתיים, לא מסכים לפצל. הלחצים עליו, כנראה, לא פשוטים. חברי כנסת לא מעטים, בעיקר מהימין, כבר בעניין. יריב לוין הביע התנגדות פומבית לחוק. שני יושבי הראש של קק"ל, המפאיניק שטנצלר ואיש ההתנתקות אפללו, נאחזים היום בעילה המפוקפקת שעדיף שהמיליארדים יישארו בקופת קק"ל כדי שניתן יהיה לעשות בהם שימוש רק בשביל היהודים. זה קשקוש, אבל יש מי שקונה את זה, בעיקר כשקק"ל מפזרת עכשיו טונות של כסף על כל מיני מטרות מועדפות על שר השיכון, אורי אריאל. מפוני גוש קטיף, בנייה ברמת הגולן וכאלה.
אני באמת חושב שיריב לוין, למשל, הוא איש הגון. אני בטוח שאם יתעמק בסודותיה של קק"ל הוא יבין שמשטים בו, שבסך הכול רוצים להמשיך לחגוג על הכסף הזה בתירוץ שזה לטובת המדינה היהודית. בקרוב, אני מקווה, שנשדר תחקיר נוסף על קק"ל, שיביא לידי ביטוי כמה מהעברות הכספים המופרכות הללו. בינתיים, אני מצרף את שני העמודים הראשונים מתקציב קק"ל (הסודי, בניגוד לספינים שלהם, הם לא פרסמו מעולם את המסמך האמיתי). ח"כ לוין בוודאי יידע מהר לגלות שרק 40% מהתקציב הולך בכלל לפרוייקטים (מה שנקרא מפ"ק). הוא יראה ש – 60 מיליון שקלים הולכים ל"הסברה" ו"קשרי ציבור", שזה מונח מכובס לעוד הסברה. מה שעלה פעם כמה מיליוני שקלים בודדים, הפך למעצמה של יחסי ציבור וניסיונות לקנות תקשורת. אני מפנה את תשומת ליבו של ח"כ לוין לחטיבה לגיוס משאבים, עוד כמעט 60 מיליון שקלים על שליחים יקרים, כנסים ועוד שפע של בזבוזים חסרי שחר, שבניגוד למה שהם טוענים, ממש ממש לא מחזירים את עצמם ואפילו לא קרוב. יותר מ -100 מיליון שקלים הולכים על תמיכה בארגונים, שזו עוד דרך לקנות תמיכה פוליטית, לעתים למטרות חסרות שחר. לפני שנים בודדות הסעיף התקציבי הזה עמד על 700 אלף שקלים ואפשר להמשיך עוד ועוד.

תקציב קקל 2014

תגובות

תגובות

4 תגובות על “לקראת עוד קרב מכריע על קק"ל – חשיפת חלק ממסמך התקציב וכמה עורכי דין צריך לישיבת דירקטוריון אחת?

 1. יוסי

  ממש חלאתי להתעסק עם אפללו והיושב ראש שלו, נציגי המשטר הפאודלי הישן והרקוב. מילא שאנשים כמו אריאל לא מתביישים לנגוס בכספים, מתאים לו, עם הכתומים החרדלים שלו. אבל ליבאי? זה שמילט נפשו ממשה קצב ולא נפל כמו שלושת החנטרישים עורכי הדין שהמציאו גירסת אבו עלי ועפו כמו טיל ? כשלון כזה מהדהד.
  נאמן- חבל על כל מילה, להתרחק ממנו זו מצווה מהתורה. כספי והוא, עכברי ביבי שלטון, כבר רחצו ידיהם בעבר ועדיין נדבק בהם. שמם בציבור רץ לפניהם והם עדיין לא הפנימו זאת. מילא, רחמנות. אבל שוב פעם מודעי?
  מה, באמת הכסף יסלף כל אדם?
  להגן על קקל צריך עורך דין מהפליליים, אלה שמריחים אותם ויודעים מה ערכם המוסרי . אבל ליבאי? עד מתי או עד כמה?

 2. אריה

  אפשר להבין את קק"ל. לא שוחטים תרנגולת שמטילה ביצי זהב.
  יש להם לול שלם של תרנגולות כאלה.
  הם יעשו הכל על מנת לשמור על המצב הקיים.
  נקווה שיאיר לפיד לא יוותר.

 3. אברהם

  אני נוטה להסכים עם רוב הביקורת שלך: תקציבים מנופחים, בזבוזים, חוסר שקיפות. אבל יש לי רק נקודה אחת קריטית לציין: החוק הוא בסה"כ תחילתו של תהליך הפרטת הקרקעות שבבעלות הקק"ל. זו המטרה. בוא לא נתבלבל. פשוט באוצר ובמשרד רוה"מ גילו שאין כל כך מה להפריט. נגמר הגז, אוצרות הטבע, החברות הממשלתיות. אין קרקעות מדינה שניתן להפריט. לזה הצטרפה גם התחושה הקשה נגד קק"ל שסייעו לטרפוד הפרטת מינהל מקרקעי ישראל בסיבובים הקודמים. אז עכשיו רוצים לחסל את קק"ל כדי שהקרקע תעבור למדינה ומשם לכמה מבעלי ההון.
  ולכן אני חושב שצריך לשמור על קק"ל מכל משמר. רק דבר אחד צריך לשנות. להחיל עליה את ביקורת המדינה ולחייב אותה בשקיפות.

 4. מיכאל

  לא צריכם לבא בטענות לעו"ד .הם נשכרים לצרכים אלה כמו להגן על רוצח. זה תפקידם וזו פרנסתם.לבא בטענות לשולחיהם שמבזבזים כספים לא להם ע"מ ל"עשות לביתם "

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.