זיוף בחירות – לא מכת טבע

| 17 ביולי 2011

אני יודע. הכרתכם מתערפלת כשמתחילים לדבר על מתפקדים, מפקד ארגזים, טפסים, הוראות קבע וכו'. בצדק. זה משעמם ובעיקר, לא ברור בכלל. מה זה עוזר למועמד שפקדו עבורו אנשים פיקטיביים? הרי הוא צריך קולות בקלפי, לא שמות על המחשב של המפלגה. ובכן, העניין הוא שחלק מהמתפקדים הפיקטיביים הופכים לקולות מזוייפים בקלפי. פעם אחר פעם זה קובע את זהות המנהיגים שלנו ולמרות זאת, ההתייחסות המעשית לזיופים היא כשל מכת טבע, טייפון. אין מה לעשות. ככה מתנהלות בחירות. זה קרה בפריימריז בין פואד לבורג, בין לבני למופז, בין עמיר פרץ לשמעון פרס, בין ברק לעמי איילון. אני לא יודע מה היו יכולות להיות התוצאות האמיתיות בכל אחת ממערכות הבחירות הללו. אני כן יודע שזה חוסם עלייה למעלה של אנשים ראויים, שלא רוצים להסתבך עם מתווכים, מזוודות של כסף שחור וקבלני קולות.

הנה, למשל, סיפורה של חקירת משטרה אחת.

ביוני 2007 ניצח אהוד ברק בדוחק את עמי איילון בסיבוב השני במפלגת העבודה. כתוצאה מהניצחון ההוא, ברק מכהן עד היום כשר הבטחון. בסיבוב הראשון של אותן בחירות התקבלו, כמעט כרגיל, תוצאות מאוד משונות ביישובים רבים במגזר הערבי. 97% הצבעה, 95%, ביישוב קטן בשם שעב התנפלו 80% מהבוחרים על הפתקים של דני יתום ונתנו לו ניצחון מוחץ. בכל הארץ, הבוחרים לא היו שותפים לאקסטזה של בוחרי שעב והם נתנו ליתום אחוזים בודדים, כמעט מעליבים, של הקולות.

לאור התוצאות המשונות, החלטנו אז להציב מצלמות מחוץ לכמה קלפיות במגזר הערבי. לצלם כמה נכנסו כל היום לקלפי ולהשוות עם מה שתדווח ועדת הקלפי. לא אלאה אתכם בפרטים. הם שודרו בכתבה הזאת והתגלגלו לכתבי האישום הללו, שהגישה פרקליטות מחוז דרום לפני כשבוע לבית המשפט בבאר שבע. 5 אנשים מואשמים שזייפו שתי קלפיות. בכסייפה הצביעו אולי 60. רשמו 400. אחד המצביעים מת שנה לפני הבחירות. מעבדת המסמכים קבעה שכמעט כל הספר זויף. בקלפי אחרת, באבו קורינאת, הצביעו 21 נשים, למרות שהיא הייתה ממוקמת במקום, שהכניסה לנשים אסורה אליו. מה כל כך מעצבן?

שעם קצת יותר מאמץ, מכל החוליות בשרשרת, היה אפשר למנוע את התופעה המכוערת הזאת.

המשטרה –

יאח"ה התאמצה מאוד וחילצה הודאות מכמה מהחשודים. היא גילתה גם ראיות לכאורה לזיופים בעוד קלפיות. בשפרעם מעבדת המסמכים גילתה הרבה זיופים בספר המצביעים. בשעב נגבו עדויות של משקיפים בקלפי, שקיבלו כסף כדי שיתעלמו מהזיופים. המשקיפים באו מטעמו של עמי איילון. האם ייתכן שלולא הזיופים, איילון היה מנצח את ברק? אנשי איילון בטוחים בכך גם היום.

בכל מקרה, ביאח"ה, למרות כל מה שגילו,  לא חשבו שזו חקירה שראוי פעם אחת להקדיש לה משאבים רציניים, לערוך האזנות, מעקבים, לעלות מעל לרמת נציג החמולה בקלפי. מישהו הרי משלם לנציג החמולה כדי שהוא יתנהג ככה בקלפי. המישהו שמשלם, מקבל את הכסף ממישהו, לא? למישהו למעלה יש אינטרס לשלם? האם ייתכן שהמועמדים לא יודעים כלום? אל תצחיקו אותי. כולם יודעים הכול, כולם יודעים מה שמות המתווכים בעניין, מי מעביר את הכסף, מי עוזר לעצב את זהות הנוכחים בקלפיות ככה שיהיה קל לגנוב, אבל אף אחד לא מונע את זה. אולי המועמדים מרגישים שאין ברירה. שאלו חוקי המשחק. מי שמפחד, שאיזה בדואי בפזורה יפיל אותו, פשוט לא נכנס לפריימריז. אגב, המשטרה ערכה כמה חקירות במהלך השנים. גם ב"קדימה", גם בליכוד. עלו לא מעט שמות, חזרו אותן תופעות, אף פעם לא הוחלט שם לרכז מאמץ גדול בנושא ולמגר אותו.

 הפרקליטות –

גם הפרקליטות בפעולתה העבירה לכולם מסר ברור וחד – זה לא מעניין אותנו. הבחירות נערכו ביוני 2007. למשטרה לקח שנה וחצי לסיים את החקירה. לפרקליטות לקח שנתיים וחצי לקחת תיק פשוט וברור ולהגיש כתבי אישום. בנסיבות הללו, לא פלא שאחד הנאשמים בזיוף הבחירות אז, נמצא שוב על ספר הבוחרים של העבודה, הוא ולא מעט אנשים מהחמולה. עוד מעט יש בחירות, למה לא לחזור על ההצלחות הקודמות?

מפלגת העבודה –

כל בחירות במפלגת העבודה עולה אותה רשימה של קבלני קולות. זה לא ייחודי רק לה. גם שאר המפלגות לא עושות מאמץ אמיתי להילחם בתופעה. כל אחד מהמועמדים, כנראה, מאמין שיש לו יתרון בחזית הזאת ולכן, למה לשנות סדרי עולם. יותר מזה, המועמדים חוששים שאם ייצאו נגד התופעה, יפסידו כבר כל סיכוי לקבל קול מזויף אחד ומצד שני, לא יצליחו לעצור את זה. התוצאה, מבחינתם, תהיה הכי רעה שאפשר.

הנה רשימה חלקית של קבלני הקולות, אלו שבמפלגה אומרים שאם סגרת איתם, אל תדאג. תקבל תוצאה יפה בקלפי. פדל איברהים (עוזר לשעבר של עמיר פרץ) בדבורייה, הישאם זועבי בטייבה (נחשב מקורב לדני עטר, איש מחנה פרץ), חנה מסעד ביפיע (עוזר לשעבר של בוז'י הרצוג), משפחת זידאן מכפר מנדא, שהבולטים בבניה הם עלי וטארק (עוזר לשעבר של ראלב מג'אדלה, איש מחנה פרץ), שוקרי שופאני ממעיליה, מחמוד בוקאעי (כנראה יעזור לבוז'י הרצוג) משעב ועוד ועוד. כולם במפלגה יודעים שדני עטר, ראש המועצה האזורית גלבוע, יכול לדאוג לך לתוצאה מאוד יפה בכמה יישובים ערביים, שבתחום המועצה שלו, כמו נאעורה. כולם יודעים שיש בפזורה הבדואית אדם בשם איברהים אבו סבייח. הוא יכול לסגור לך תוצאה יפה בכסייפה, אבו קורינאת, חורה ועוד. בכירי מפלגת העבודה מסדרים לאבו סבייח פעם אחר פעם ג'ובים במשרדים ממשלתיים. פעם במשרד התרבות, פעם בתמ"ת. הם, כנראה, מתפעלים מכשרונו לשנע מאות מצביעים בדואיים ביום הבחירות, בחום לוהט, לקלפיות במגזר הבדואי. אני יכול להמשיך עם מוקייבלה ובסמת טבעון וג'וליס ועוד ועוד. כולם יודעים, אף אחד לא עושה כלום.

כמובן שישנה אפשרות שאותם פעילים מרכזיים מצליחים לסדר לך תוצאה יפה באמצעים חוקיים לחלוטין, אבל אפילו כדי למנוע לזות שפתיים של אנשים ספקניים כמוני, המפלגה הייתה יכולה לעשות כמה דברים פשוטים. מה? שימו מצלמת אינטרנט פשוטה בכל קלפי, כמה מאות שקלים בסה"כ, חברו אותה למוקד מרכזי ותודיעו שאם היא לא תצלם כל מתפקד שנכנס לקלפי, אז הקלפי כולה פסולה. כל כך פשוט, כל כך אפקטיבי. גייסו חברה רצינית, לא אלו שביצעו את זה בעבר, שתפקח על הקלפיות, שתתחייב לשים מפקח חמוש בכל קלפי. האמת, לא צריך בכל קלפי. שתשים לפי שיקול דעתה איפה שהיא רוצה. כולם יודעים היכן ממוקמות הקלפיות הבעייתיות. שלישית, תעסיקו חברת חקירות שתתקשר עכשיו למתפקדים הפיקטיביים בכל המקומות הללו. זה לא כל הארץ, זה לא 70 אלף טלפונים, זה כמה אלפים שיכריעו בחירות. שיפסלו אותם עכשיו, לפני שהם לא באים בקלפי ומישהו מזייף את הצבעתם. אני יכול לחשוב על עוד 5 רעיונות איך למנוע את הזיופים הללו, אבל לצערי, ממה שאני שומע ממפלגת העבודה, זה הולך להיות בדיוק אותו דבר.

אני יודע מה אני הולך לעשות ביום אחרי הבחירות. אני הולך לבדוק את אחוזי ההצבעה בכל המקומות הללו שנקבתי. אם הם עולים על 70 אחוזים, אז זה זיוף בטוח. מעל 50 אחוזים, זה זיוף חלקי. רק שתדעו, שמועמדי מפלגת העבודה ואנשי המנגנון שלה, יכלו לעצור את הזיוף הזה ופחדו.

למסמכים המלאים:

• כתב האישום באבו קורינאת »

• כתב האישום בכסיפה »

• כתב אישום נוסף בכסיפה »

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.