תחקירו של איתי רום על יועצי התקשורת שיש להם רגל אצל הטייקונים ורגל ליד שרים נחשבים

| 19 בנובמבר 2014

היום נשדר ב"מקור" את תחקירו המושקע של איתי רום על תופעה מעצבנת במיוחד, שנציבות שירות המדינה נותנת לה יד ומשרד האוצר ומי לא. זה נוח לכולם. יועצי התקשורת הטובים בארץ מייעצים לשרים. פעם זה היה אסור, בשנים האחרונות מצאו מעקף. במקביל יועצי התקשורת הללו ממשיכים לייצג חברות גדולות, שבוודאי לא מתעצבנות יותר מדי מזה שיועץ התקשורת שלהם קרוב לשר. ככה עמירם פליישר קרוב קרוב לביבי ומשה דבי קרוב לשטייניץ ואלי קמיר ממשיך ללהטט במשרד הביטחון ועוד ועוד. הנה טור שכתב איתי לקראת הכתבה הערב:

העסקת יועצי תקשורת חיצוניים היא עניין רגיש במשרדי הממשלה. חלקם עובדים במקביל עם טייקוני המשק (כלומר מקדמים אינטרסים הפוכים לאלה של הממשלה), הם נחשפים למידע רגיש (שהלקוחות העסקיים שלהם היו שמחים לקבל), שרים רוצים שהיועצים ידאגו לפאר אותם באופן אישי (מה שאסור) – בקיצור, סיפור שלא חסרים בו מוקשים בכל הנוגע למינהל תקין. לפני מספר שנים החליטו באוצר לעשות סדר בתחום והקימו ועדה מיוחדת בחשב הכללי שכל בקשה של משרד ממשלתי להעסיק יחצ"ן חייבת את אישורה. האישור הזה, נכתב בנהלים, יינתן רק כשמדובר בצורך ממש חיוני וכשאין חשש לניגודי עניינים. במסגרת התחקיר עברנו על כל הפרוטוקולים של הוועדה בחמש השנים האחרונות, לבדוק מתי ניתן אישור ומתי לא. גילינו שהוועדה דנה ב-57 בקשות – ואשרה את כולן (אה, בעצם היתה בקשה אחת שנדחתה, אבל..אז הוגש ערעור, שהתקבל).

למשל, הוועדה אישרה למנהלת תנופה במשרד ראש הממשלה להעסיק  יחצ"ן עד שלהי 2013 ושילמה לו קרוב למיליון שקל בשלוש שנים. אמנם התקשורת כבר מזמן לא מסקרת את מפוני גוש קטיף וההתנתקות היתה לפני עשור, אבל במשרד ראש הממשלה הסבירו שזהו "אחד המקרים הנדירים" בהם מוצדקת העסקת יועץ חיצוני – והעניין אושר.

הלאה – במשרד האנרגיה לא חשו אף פעם צורך מיוחד בהעסקת יועץ תקשורת חיצוני מיוחד למגזר הרוסי. עד שנכנס לשם עוזי לנדאו, איש ישראל ביתנו. הוועדה באוצר אישרה, יצא מכרז והועסקה יועצת. זמן קצר אחרי שלנדאו עזב והוחלף בשר שאינו מישראל ביתנו – פתאום לא נדרש שם יועץ כזה, וההתקשרות הופסקה.

אגב, חלק מהמשרדים בכלל לא טורחים לבקש אישור להעסיק את היחצ"נים. נכון, הם חייבים לפי הנהלים – אבל אם אף אחד לא אוכף אותם, אפשר להסתדר גם ככה. משרד הפנים שכר לאחרונה את אייל ארד בעניין סגירת המכולות בתל-אביב, בלי לבקש אישור. המשרד לעניינים אסטרטגיים העסיק את משה דבי, מקורבו של השר שטייניץ, בלי אישור – ונזכר לפנות לוועדה המיוחדת ולבקש להוציא מכרז רק אחרי שאנחנו התחלנו לשאול שאלות. אגב, אם מישהו מחברי הוועדה קורא את זה הוא ילמד על כך לראשונה, שכן במשרד לא טרחו לעדכן אותם שדבי כבר מועסק אצלם כמה חודשים.

לפי הנהלים של הוועדה, אסור להעסיק יועץ חיצוני לקידום אינטרסים אישיים של השרים – למשל לפאר את שמם ולשפצר את תדמיתם בתקשורת. בגלל זה, הנימוקים של המשרדים שמבקשים יחצ"נים תמיד כוללים נימוקים מערכתיים מרשימים: במשרד לעניינים אסטרטגיים, למשל, הסבירו שיחצן ממש חיוני כדי להתמודד עם האתגרים המדיניים-בטחוניים המתגברים, או משהו כזה. יועצי תקשורת שהמשרד ביקש מהם להגיש הצעות מחיר, לעומת זאת, סיפרו לנו שבמשרד הבהירו להם שהתפקיד המיועד הוא לשפר את התדמית ואת המיצוב התקשורתי של השר שטייניץ.

ויש עוד בכתבה הערב: למשל כמעט 2 מיליון שקלים ששילם משרד התמ"ת על "מיתוג" (משרד אדלר חומסקי, המיתוג הוא בין השאר החלפת השם שר התמ"ת בשר הכלכלה. לא שווה להוציא על זה כמה מאות אלפי שקלים?), או המשרד לירושלים והתפוצות, שמעסיק יועץ אחד לענייני ירושלים, שני לענייני תפוצות ושלישי לענייני התקשורת הזרה. גם משרד הבטחון מעסיק שני יחצ"נים, ומורח אותנו כבר חודשים עם בקשה שהגשנו לקבל מידע – כמה בדיוק הוא הוציא בשנים האחרונות על יחצ"נות. וגם – למה באחד המכרזים החשובים הציע יועץ תקשורת לעבוד תמורת שקל אחד בלבד, ולמה גם הכור בדימונה העסיק יחצ"ן?

 

תגובות

תגובות

14 thoughts on “תחקירו של איתי רום על יועצי התקשורת שיש להם רגל אצל הטייקונים ורגל ליד שרים נחשבים

 1. hana_yar@yahoo.com'חנה חורש

  הנביא ישיעיהו : "שריך סוררים וחברי גנבים, כולו רודף שוחד ושלמונים…"

 2. akilahav@gmail.com'עוזי

  עוד פרס ישראל אחד?
  מה יהיה רביב?
  אבל שלא תרפו, כן?
  מתברר שכשאתם שואלים שאלות זה בכל זאת מרתיע קצת

 3. SHIKELG@gmail.com'רותי בראון

  עמירם פליישר שווה תחקיר. סוג של רני רהב המגעיל, רק בלי הרעש והצילצולים של רהב. אבל תולעת מבחילה כמוהו.

 4. יוסקה

  מבחיל. הם כבר משתינים מהמקפצה. ואתה וחבריך הם היוצאים מהכלל המעידים על הכלל. לו היתה לנו עיתונות ועיתונאים אמיתיים, לא היו מאפשרים לתופעה הזו, ולרעות חולות אחרות, לצמוח. משתינים כאן על האזרחים בקשת, ו-99% מאמינים שזה גשם.

 5. נועה

  איך לא ?! דרוקר אף פעם לא מאכזב,שוב הוא מצליח לשרבב
  את ביבי לכול טור/תחקיר/פוסט/פרשה ואפילו סתם הגיג אצל
  גיא לרר בצינור לילה…

 6. sss@lil.net'סליל

  נושא חשוב, ראוי שיככב בכל הכותרות
  יישר כוח

 7. katzirron@gmail.com'רון

  כואב שכך מתנהלת הממשלה שלנו. אין דין ואין דיין (על וינשטיין כבר דברנו?) אנו בוחרים בהם משום שהם מבטיחים " פוליטיקה חדשה" ולמרות שבתוך תוכנו כולנו יודעים שאין דבר כזה , אנו רוצים להאמין שאכן באוטופיה שלנו הדבר יתכן. איזו אכזבה!

 8. amnonpeled7@gmail.com'אמנון פלד

  מצטרף להמלצתה של רותי בנוגע לעמירם פליישר!

 9. MIRIRE0@GMAIL.COM'ברטה

  אורית גלילי צוקר שבינתיים "חזרה בתשובה" נשכרה ככדי למתג את שרה נתניהו כאשה פעילה ותורמת ובעיקר עסקה בטשטוש הטירוף שלה.

 10. אייל

  מהיכרות אישית מדובר בדבר הכי מסוכן שקיים במדינה. יועצים פוליטיים הם מנהלים את המדינה תכלס ואם יש להם שיקול זר עקב טינורס אישי- אבדנו !!!

  חובה על הממשלה לחוקק חוק המחייב יועץ פוליטי בכל רשות ציבורית או ממשלתית להצהיר בכל שנה מי הם לקוחותיו והאם יש לו ניגוד אינטרסים. חלה עליו חובה לעדכן אם יהיו שינויים.
  את התצהיר עליו להגיש לועדה שתבחן מינויים בממשלה.
  מי שלא יגיש מעסיקו יקבל סנקציה כספית והןא לא יוכל לכהן כיועץ פוליטי ברשות ציבןרית 3 שנים.

 11. gadifi5@walla.co.il'גדי

  כול השרים ישנים או חדשים חשוב להם לפאר את עצמם ..ואת עבודת משרדם ..ולא באמת מענין אותם מה המחיר ..כי זה לא יוצא מכסם הפרטי ..עלא על חשבון הציבור .אז בבקשה דרוקר המשך לפרסם את כול אבלות השרים החכים שעננם רק בעצמם .

 12. MAOA2200@GMAIL.COM'מיה

  דיכאון, פשוט דיכאון וייאוש… הם מצפצפים על כולנו, אפילו מראית עין של בושה אין להם. מה יהיה??? מתי נקיא אותם ונוקיע אותם? ויותר חשוב – איך?

 13. אריקו

  Never a dull moment
  רביב חביבי, יש לך תעסוקה לעוד שנים רבות.
  הזילזול בכסף וברכוש הציבורי – כנראה שאין מנוס – ככה זה היה וככה זה יהיה.

 14. amnonmos@gmail.com'א.מ

  אתה איש מפורסם ובעל מקצוע. איש טוב ומשרד מצליח, עזוב את הפוליטיקאים ברח מהם כמו מאש. הפוליטיקה העכשווית נגועה בסרטן השחיתות, גרוע מימי רומי העתיקה וסדום יחדיו. שום תועלת עתידית לא תצמח לך מהם רק צרות. אני מכיר אותך ורעייתך אתם טובים ונחמדים ודרוקר לא מאלה שמדבר שטויות.ברח וכמה שיותר מהר. הסיכון והסכנה לא שווה את מחיר הנגע. כאשר הוא יפגע יפגעו כולם השילטון מושחת מידי. יפה שעה אחת קודם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.