התרגיל שעשתה לבני לשטרן ודוד צור

מאת  | 14 בדצמבר 2014
 

כחלק מעסקת החלומות שעשתה עם בוז'י הרצוג, קיבלה ציפי לבני שני מקומות ריאליים לכאורה ברשימת העבודה. המקומות הם שלה, אבל עד לרגע כתיבת המאמר הזה לבני עדיין לא הודיעה למי היא מייעדת את המקומות ומי מחבריה ל"תנועה" ייזרק לצד הדרך. למה לוקח למועמדת החדשה לראשות הממשלה כל כך הרבה זמן להחליט למי הולכים המקומות הנחשקים? מן הסתם, היא שוקלת בכובד ראש את היתרונות והחסרונות של כול אחד. אה, כן וגם עד יום שישי שניים מהם, אלעזר שטרן ודוד צור, יכלו על פי החוק להתפלג מ"התנועה" ולקחת איתם את מיליוני השקלים של מימון המפלגות שלהם. האם ייתכן שמיסיס קלין (לשעבר) נטעה תקווה אצל שטרן וצור שאולי הם יהיו הנבחרים, שלא יעלו על דעתם להתפלג ואחרי שעבר יום שישי, יתברר שבכול זאת הפור נפל על עמיר פרץ?

דבר אחד בטוח בכול הסיפור הזה – אף אחד מגיבורי הסיפור הזה לא שקל לרגע את האפשרות של התמודדות בפריימריז של איזושהי מפלגה. הדבר הזה שנקרא התמודדות יצא לגמרי מהאופנה. רק לפני שנים ספורות, כשצנחו 'כוכבים' חדשים למערכת הפוליטית, הם לא העזו לא לעשות זאת שלא בדרך המלך. בוגי יעלון, עמי אילון, שלי יחימוביץ', דן מרידור, בני בגין, מרב מיכאלי, אורי אורבך ומיקי רוזנטל – כולם התמודדו על המקום שלהם. היום שוק הבשר הפוליטי רותח, אבל אף אחד לא מעלה על הדעת את האפשרות הזאת בכלל. יואב גלנט (מועמד לכמה מפלגות), מנואל טרכטנברג (כנראה שלא כחלון בסוף), מייקל אורן בדרך (כחלון, כנראה), עמוס ידלין (ספק אם תהיה מפלגה שתוכל לעמוד בציפיותיו), גיורא איילנד (כנראה יגיד 'לא' לכחלון), צבי האוזר ('הבית היהודי'?) ועוד עשרות שמות נוצצים לכאורה מנהלים מו"מ רב מפלגתי עם שני תנאים חדים: מקום מובטח ברשימה ופוטנציאל לתפקיד שר. על פחות מזה, לא ניכנס.

רק פשוטי העם (או חברי כנסת מכהנים, שממילא נהנים מעדיפות) עוד נזקקים להתמודדות. לראשונה, ליו"ר הליכוד יש שריונים בלי התמודדות ויו"ר הבית היהודי סידר לעצמו לראשונה שיריונים, כחלון כתב לעצמו תקנון מפלגתי א-לה לפיד, כזה שהוא יקבע לבד מי המועמדים גם בכנסת הזאת וגם בכנסת הבאה, על ליברמן ולפיד אין טעם לדבר, בקיצור, הפריימריז מתו. כן, יש בו לא מעט בעיות, אבל הוא היה עדיף לאין ערוך על שורת המנהיגים הכול יכולים, שקובעים בהבל פה מי לשבט ומי לחסד. משילות, אגב, זה לא הוסיף לנו. עוד דבר שזה גם לא ממש מוסיף זה קולות. זה יכול לייצר קצת תחושה של מומנטום, הנה האיש החשוב הזה שם את הז'יטונים שלו על המנהיג הזה, הוא בטח יודע משהו, אבל בסוף, בקלפי, המשקל של ראש המפלגה הוא הרבה יותר מכריע. אנשים מצביעים לפיד או כחלון ומיקומו של יעקב פרי ברשימה לא באמת משנה להם.

אם כבר הפוליטיקאים שלנו הרגו את הדמוקרטיה הפנימית של המפלגות, אז שלפחות ילכו עם זה צעד אחד קדימה – שיודיעו שימנו לתפקידי שרים, אנשים מקצועיים, ללא קשר לנוכחותם ברשימה, או למיקומם. אם כבר לפיד שליט יחיד במפלגתו, אז מניין צמחה המחויבות שלו למנות מישהי שלא ידעה בעת מינויה לתפקיד שרת הבריאות מה זה שר"פ (לפי עדותה שלה)? באיזה עולם יעל גרמן היא השרה ופרופ' רוני גמזו, אדם עם עשרות שנות ניסיון במערכת הבריאות, הוא המנכ"ל? מה קושר את יאיר שמיר לתפקיד שר החקלאות? מיקומו השרירותי ברשימת ישראל ביתנו"? האם באמת יש לעוזי לנדאו איזושהי תשוקה למשרד התיירות?

בקרוב יציגו לפיד, כחלון וליברמן את רשימותיהם החדשות. יהיו שם הרבה אנשים חדשים ומעט מאוד מכנה משותף (חוץ משבועת נאמנות לבוס החדש). ביחד הם יכניסו בסביבות 40-30 חברי כנסת לכנסת הבאה. לשלושתם יש מספיק מרחב תמרון במו"מ עם האנשים שהם מושחים בהבל פה לתפקיד חברי כנסת להגיד להם לפחות – חברים, אל תצפו לתפקידי שר, כשנקבל את התיקים נמנה לשם מבחוץ את האנשים הראויים ביותר. רוני גמזו, כנראה, יכול להיות שר בריאות מצוין, בלי לעבור את העמדת הפנים שהוא מאמין אדוק ביכולותיו של לפיד/כחלון/ליברמן להיות ראש ממשלה.

המאמר פורסם הבוקר ב"הארץ"

תגובות

תגובות

17 תגובות על “התרגיל שעשתה לבני לשטרן ודוד צור

 1. עדן

  שתי מילים שאמורות להרתיע את כל מי שחולם על מינויים מקצועיים במשרדי ממשלה: דניאל פרידמן

 2. אריקו

  הכל נכון, רביב, נכון מאוד.
  מה האלטרנטיבה?
  האלטרנטיבה היא קבלני קולות.
  הליכוד והעבודה הם המומחים הגדולים לפטנט הזה.
  זה עובד מצויין בכמה מקומות.
  מה יותר גרוע? אין לי מושג.

 3. עוזי

  התאכזבתי ממך, רביב
  מה הטענה נגד לבני?
  למה היא צריכה להתמודד על קולותיהם של חברי מפלגת העבודה?
  היא הרי מביאה קולות מבחוץ

  ועוד הספת חטא על פשע וקראת לה מיסיס קלין לשעבר
  לא מתאים לך
  אל תרד לרמה של מירי רגב

 4. נדב כהן

  בחירות פנימיות במפלגה לא אמורות להיות דמוקרטיות.
  להפך, כדי להבטיח לבוחר שהרעיונות אותם הוא רוצה לקדם יקודמו, חייבת להיות דיקטטורה פנים מפלגתית.
  קטע סאטירי קצר, שממחיש את העובדה שלכל אחד מאיתנו צריך להיות מקום לדאגה:
  http://conadav.com/?p=8163

 5. בנצי

  שלום,
  הדגש בתחילת המאמר הוא על כישוריה של ציפי במניפולציות פוליטיות, למרות שהיא לא כוס התה שלי, אני חושב את דרכה זו כנכונה כי כל הנבחרים בתנועה נבחרו רק בזכותה וסתם לגזול כספי ציבור לשיחוד מפלגה אחרת זה אותי מקומם יותר, אז טוב שכך עשתה.

  בעיה אחרת שאתם העיתונאים לא נותנים לכך חשיבות מספקת הינה הובלת רשימות"פיונים" לזכיה בחברות בכנסת ע"י ליברמן,יאיר,כחלון ומי יודע מי עוד…זו לא דמוקרטיה,הנבחרים לא מחוייבים לציבור,הם מחוייבים לבוס בלבד, לצערי אני רואה בכך צעד גדול לעבר הרס הדמוקרטיה וסופה בשלטון תאוקרטי /דיקטטורי , חשבנו שזה עלול להיות עם אריק שרון, אריק הלך….הרעיון קיים ועוד איך. תשאלו את אידלסון,דמוקרטיה לא כתובה בתנך…:) שנהיה בריאים ויום טוב.

 6. ג'וני וייסמילר

  רביב, אתה עוד מצפה ליושר וחכמה מהעסקנים שלנו? הם הרי "חייבים" לאנשים ברשימה שלהם…ימות המשיח יגיעו לפני שראש חונטה דיקטטורית (לפיד-כחלון-ליברמן) ימנו שרים ומנכ"לים מקצועיים המתאימים לבצע את עבודתם.

 7. חנה חורש

  שלום רביב
  יש פה כל כך הרבה דברים יותר חשובים שהיינו רוצים שתטפל בהם. משהו "קטן" באמת קטן – אצל זיסוביץ הוא ראיין את יעקב איילון לקראת התפקיד החדש והתברר על פי מה שאפשר להבין משם שהסוכן שלו הוא בעלה של איילה חסון. הון-שלטון ?

 8. חנה חורש

  שלום רביב
  היום פרסם עיתון שממומן מכספי הקזינו את דבריו של יעקב ברנע בידיעות אחרונות, על בנט והתגובה ההזויה ודברי הבלע של בנט. כמי שצפה לאחרונה בערוץ ההסטוריה וראה איך התייחסו שם בשנות השלושים לעיתונאים בודדים וכמה סטודנטים צעירים שהחליטו לצאת ולהזהיר את העם שטוף המוח נגד הנאציזם, לא יכול להתייחס בשוויון נפש לדברי הבלע של בנט נגד העיתונות וכל זה תחת שלטון הביבים והקואליציה הנוראה הזו. מקווים לשמוע אותך מתייחס

 9. אמיר

  רביב אתה כותב דבר והיפוכו – מצד אחד אתה מבכה את העובדה שאין פריימריס והרכבת הרשימה נעשית באופן בלעדי על ידי המנהיג, אך מצד שני מציג בדיוק את הסיבה לכך – האנשים בוחרים בפועל במנהיג – לפיד, ליברמן, כחלון וכו', והוא זה שמייצר בפועל את כל המנדטים שמקבלת מפלגתו. חברי הכנסת ברשימה הם רק קישוט.

 10. ברטה

  לבני נתנה הופעה טובה בשישי בערוץ הראשון בראיון עוין במיוחד של איילה חסון. לעומת זה הופעתה בתוכנית הבידור מוטב היה אילו לא נערכה.

 11. נועה

  הג׳ורה וניבולי הפה שמיסס קלין פתחה במצב האומה
  היו ראויים להתייחסות , אבל דרוקר כהרגלו
  ממשיך לגבות את הבהמה..(היא התחילה)

 12. יצחק

  הזכירו כאן את מינויו של דניאל פרידמן כשר המשפטים, כדוגמה למינוי "מקצועי" גרוע.
  פרידמן מונה דווקא משום שמי שמינה אותו ידע שהוא נגד בית המשפט העליון.
  היו שמועות שהסיבה לכך היא אי-מינויה של נילי כהן, שותפתו לדרך ולכתיבת ספר בדיני חוזים, בגלל התנגדותה של דורית ביניש, שהיתה אז המשנה לנשיא בית המשפט העליון ואחר כך הנשיאה. כנראה שזו לא הסיבה היחידה, אבל פרידמן עשה הכל כדי לקצץ בכנפי השופטים.
  בין השאר, מינה לעליון שני עורכי-דין, אחד מהם דנציגר (ראו כתבת "המקור" על יחסיו עם ראש עירייה מושחת והמריחה של ויינשטיין), נוסף למעללים אחרים של פרידמן כשר משפטים.
  כאמור, הוא מונה במכוון על ידי אולמרט כדי לחבל.

 13. אורן29

  "החוק הנורבגי", כמו גם הרצון למנות "שרים מקצועיים", הם הרע במירעו. המחשבה ששרי הממשלה יהיו מנותקים כמעט לחלוטין מהבוחרים (אנחנו במשטר פרלמנטרי, לא נשיאותי) היא איומה ונוראה.

  טכנוקרטים? רוברט מקנמרה, מזכיר ההגנה של לינדון ג'ונסון היה כזה . בגלל שהיה טכנוקרט, הוא העמיק בשיטתיות את מעורבות הצבא האמריקני בוויטנאם, במנותק לחלוטין מדעת הקהל, וכנגד האלקטורט של המפלגה של הנשיא שלו. שנים אחר כך הוא היכה על חטא. לא ממש עזר למשפחות ההרוגים במלחמה ההיא.

  אבל למה ללכת רחוק? היה לנו שר בריאות מקצועי לא מזמן- בממשלת אולמרט. קוראים לו יעקב בן יזרי ממפלגת הגימלאים. הוא היה אזרח ותיק ומכובד עם עבר מקצועי בקופת חולים כללית. הוא היה בדיחה.

  יעל גרמן אולי לא ידעה מה זה שר"פ, אבל אחרי שהסבירו לה את ראשי התיבות היא הובילה מהלך רציני ומעמיק של ועדה שהולידה מסקנות מפורטות ומקצועיות לגבי מערכת הבריאות והשר"פ. היא עשתה את זה כי היא פוליטיקאית שמחוייבת לבוחריה (ואני לא נכנס לטיב הוועדה והמסקנות, אלא מתייחס לתהליך). כנ"ל עמיר פרץ, שר בטחון שנוי במחלוקת אולי, אבל כזה שטובת האזרחים עמדה לנגד עיניו כשדחף את פרוייקט "כיפת ברזל".

  אנשי מקצוע צריכים להיות מנכ"לים, ולספק את הזווית המקצועית והביצועית. פוליטיקאים צריכים להיות כל הזמן עם עין לכיוון הציבור, ולנווט את המשרדים בהתאם לכך. אחרת לא צריך דמוקרטיה. אפשר פשוט לעשות רוטציה נצחית בין לפיד, כחלון וליברמן- שיקבעו מי יהיה הממשלה, מי יהיה השרים, ומי יהיה מזג האוויר כמו שהם קובעים את הרשימות המוזרות שלהם. פעם בכמה זמן תתפלק להם איזו אנסטסיה מיכאלי או רות קלדרון, והם יערפו את ראשה אחרי מנה מסויימת של פדיחות לקול מצהלות האזרחים.

  ואגב- את הבעייתיות של רשימות נטולות פריימריז היה אפשר ללמוד עוד מ"צמת" של רפול ושבעת גמדיו, והדרך שבה הם התנהלו בכנסת (שגב, גולדפרב, סלמוביץ')

 14. סוני

  מסכימה עם כל מילה של אורן. במיוחד לתפקיד השר לעומת תפקיד המנכל. ציפי ליבני איכותית יותר מרבים אחרים בכנסת ובממשלה ,בעיני! לדעתי הבעיה שלה שהיא לא פוליטיקאית במהותה ולכן מהלכיה נראים לעיתים פתטיים.

 15. רועי

  אתה באמת רוצה לראות תדפוק הזה, רוני גמזו, שגם במעמדו כמנכל עשה כל שיכל לחסל את המריפואנה, כשר?

 16. שלו

  היום קיבלתי שיחה מסקר טלפוני האם אצביע למפלגה חברתית מזרחית בראשות עמיר פרץ, או מפלגה חברתית בטחונית בראשותו או מפלגת כיפת ברז

 17. טל

  ראשית , אם נודה על האמת , אם ציפי לבני לא היתה ממחנה השמאל (ואני תומך בעמדותיה המדיניות , או ברובן בכל אופן) היא היתה נשחטת בתקשורת על התנהלותה הפוליטית הבזויה , בבחירות הקודמות היא צירפה את שטרית ונתנה לו מקום ריאלי רק בשביל תקציב הבחירות שהוא הביא עימו כח"כ מכהן וזאת עוד אחרי שזה אמר במפורש וללא בושה שהוא פשוט רוצה לשמור על הכסא ולא מעניין אותו עמדות אלא מי שנותן לו מקום ריאלי איתו הוא יילך ולבני העדיפה אותו על פני כל אילו שהיו נאמנים לדרכה והלכו איתה לאורך כל הדרך .

  לעניין פריימריס מול יו"ר דיקטטור או ועדה מסדרת , אני אישית חושב שמדינה היא דמוקרטית אבל מדוע מפלגה צריכה להיות כזו? מפלגה צריכה לייצג אידאולוגיה ודרך ומי שמאמינים בהם צריכים להצטרף כאשר האידאולוגיה והדרך היא המכנה המשותף של חברי המפלגה ולא להגיע לסיטואציה שהדרך והאידיאולוגיה מתאימים עצמם לחברי הקבוצה , תראו מה קורה לליכוד ,ובמידה מסויימת לעבודה , קבוצות לחץ (מתנחלים , ועדי עובדים וכדומה…) התפקדו במסות ומכתיבים שינויים שלא תמיד הם ברוח המפלגה או תואמים את האידיאולוגיה שלה ואתן 2 דוגמאות , בליכוד אחרי ההתנתקות החלו להתפקד המוני מתנחלים (שעל פי תוצאות הבחירות חלק משמעותי מהם לא מצביעים ליכוד בקלפי) וסוחפים את המפלגה ימינה אידיאולוגית ומשפיעים על הרשימה לכנסת (דנון חוטובלי רגב אלקין ופייגלין האים על חשבון בגין מרידור ואיתן) , האם זו רוח הליכוד ? , ומנגד תראו את הבחירות הקודמות בעבודה , יחימוביץ פקדה המוני צעירים אחרי המחאה וקידמה אג'נדה כלכלית של שמאל קיצוני ממחוזות חד"ש והשתלטה בעזרתם על המפלגה , ואכן ברגע שלא הצליחה להביא אתהתוצאה עזבו הצעירים ובפריימריס הבאים נבחר ותיק מפלגה שמייצג את האידיאולוגיה האמיתית של מפלגת העבודה. לכן אני חושב שאין פסול לא ביו"ר ממנה במפלגות חדשות או בועדות מסדרות , לפיד אולי לא קיים את הבטחות הבחירות שלו ולא עמד בציפיות שהציב אבל הוא בהחלט הכניס רשימה מאוזנת של אנשים איכותיים ברובם הגדול לכנסת מה שלא תמיד אפשר להגיד על הליכוד עבודה ההית היהודי ושאר המפלגות שמנהיגות פריימריס , אם הרשימה מתבססת על איכות האנשים ולא על אינטרסים כלכליים כמו שהיה בתנועהאני לא רואה שום בעיה בכך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.