אם נשאר להם עודף מהקמפיין הדבילי לעידוד ארוחות שבת, יש מטרות אמיתיות לקדם

| 21 בדצמבר 2014

עמותה מוזרה, 'שישי ישראלי' שמה, החליטה שיש לה יותר מדי כסף בחיים ושמה, לפי הפרסומים, 5 מיליון שקלים על מסע פרסום, שנועד לעודד אותנו לערוך סעודות שבת יהודיות עם הקידוש והכול. בפרסומות מוצגת האנטי תיזה לסעודת השבת בדמות המשפחה החילונית המנוכרת והמגעילה: הילד הורס את המחשב, האחות שופכת את הקורנפלקס וכול שאר בני המשפחה עמוק בתוך הטלפונים הניידים. קמה 'סערה', שזה אומר, כמובן, שאיזה ארגון חילוני שלח קומוניקט למערכת והיחצ"נית ליוותה אותו בטלפון שלא ישכחו להכניס את הציטוט מהמנכ"ל.

'הסערה' טילטלה את הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו, שבטח ערכה איזו ישיבת חירום ובסופה יצאה עם הבשורה – נסיר את הפרסומת, אבל רק אם יגיעו תלונות מהציבור.

אז ככה: אם יש לי השפעה על שלושה וחצי אנשים, אני מתחנן – אל תשלחו שום תלונה. שישדרו את הפרסומת המפגרת, עד שייגמר להם הכסף.

לפני הכול, העניין הזה שהרשות השנייה עוד פוסלת פרסומות, כדי להגן על רגשותינו הפגיעים, זה כאילו מישהו הקפיא את האנשים האלה אי שם בשנות השבעים, יחד עם הצנזורה על סרטים והאנטי מחיקון. לא מזמן הרשות השנייה הורידה פרסומת של "ישראל היום". עוד טמטום. דקה לפני או אחרי הפרסומות, נאמרים הרי בשידור דברים פי אלף יותר פוגעניים, שזוכים בדרך כלל ליותר אמינות ממה שנאמר באיזו פרסומת.

הרשות השנייה יכולה למצוא בעצמה מספיק יצירתיות כדי לפרש את החוק ככה שלא יורידו פרסומת ש'פוגעת' בחילוניים. ההחלטה להוריד פרסומת רק אם יגיעו תלונות רק מוכיחה כמה מבריקים יכולים להיות הצנזורים ברשות השנייה. אם אנשים חילוניים נורא נפגעו, אבל אין להם כוח למצוא את מספר הפקס של הרשות השנייה, אז לא יתחשבו בהם? לא יסירו את הפרסומת?

ב – 2008 צילמתי אייטם על קמפיין שנקרא "שישי משפחתי". לא תאמינו. אותו קשקוש גם היה אז. עמותה אחרת, "שישי משפחתי", שמה מיליוני שקלים כדי לעודד אותנו לעשות ארוחת ערב שבת כהלכתה. במסגרת הצילומים, הגענו למשרד עורכי הדין הרצוג פוקס נאמן. זה היה יום חול, אבל לכבודנו פתחו חדר ישיבות מהודר, הכינו ארוחת ערב שבת, עם העוף המכובס וכל שאר הדברים שרק בגללם בא לך לא לעשות ארוחה כזאת לעולם. בראש השולחן ישב יעקב נאמן ומסביב לשולחן הענק ישבו הרבה אנשים שהזמן שלהם לכאורה שווה הרבה כסף. בעמותה היו מעורבים אנשים כמו רואה החשבון, ראובן שיף (הוא רשום גם כמייסד העמותה החדשה), יפית גרינברג, משה ליאון ואחרים.

תהרגו אותי, מכול הדברים שקורים במדינת ישראל, בבלבול מוח הזה האנשים האלה החליטו להשקיע זמן ואנרגיה? יש מישהו שמתנגד לארוחת ליל שבת משפחתית? אולי אני חוטא בחשדנות יתר, אבל עד עכשיו אני משוכנע שכול הקמפיינים האלה זו איזו קומבינה משוכללת. אני רק לא יודע למה. אולי המוסד מעביר ככה מסרים מתוחכמים לסוכנים שלו באיראן, אולי זה סתם עניין חברתי, אבל אם במקרה יישאר להם כמה גרושים להשקיע בתיקון החברה שלנו, אז הנה כמה רעיונות:

להילחם באלימות בבתי הספר היסודיים ולהתחיל בבתי הספר הכי אלימים – אלו במגזר הממלכתי דתי.

לשפר את ההישגים בבתי הספר היסודיים ולהתחיל באלו שהישגיהם הכי נמוכים. במקרה אלו בתי הספר הממלכתיים דתיים.

אחר כך, לשפר את תחושת ההנאה של התלמידים שבאים לבתי הספר, בעיקר אלו שהתלמידים ממש לא רוצים לבוא ויש הרבה בתי ספר ממלכתיים דתיים ברשימה הזאת.

אולי כל כך רע להם לתלמידים, בבית הספר כי מנהיגי הקהילה שלהם משקיעים כסף בשטויות, במקום בבעיות השורש של הקהילה?

המאמר פורסם הבוקר ב"הארץ"

תגובות

תגובות

23 thoughts on “אם נשאר להם עודף מהקמפיין הדבילי לעידוד ארוחות שבת, יש מטרות אמיתיות לקדם

 1. ארנון

  לאשתי ולי יש ילד אוטיסט בן 18. בעוד כמה שנים כבר לא נוכל להשאיר אותו בבית.
  אנחנו ועוד 23 משפחות מחפשים בנרות תורמים לצורך גיוס 10 מליון ש"ח להקמת בית לחיים – כי המדינה לא מממנת את זה.
  אני קורא את מה שרביב כותב על 5 מליון שנשפכים סתם ובא לי לבכות…

 2. גל

  ארנון, אני קראתי את הכתבה בהומור… וגם חשבתי כמו רביב ״שיבזבזו״ את הכסף עד שישארו בלי גרוש…
  עד שקראתי את התגובה שלך והחיוך ירד לי מהפרצוף.
  אתה כל כך צודק, יש כל כך הרבה דברים ראויים להוציא עליהם כסף..
  באמת בא לבכות !

 3. בני

  נשמע שלרביב דרוקר כואב מאוד על משהו ורק בסוף הבנתי על מה כואב לו: הדתיים הלאומיים.
  אז מר רביב היקר, אם בא לך לרדת על מגזר כלשהו יש הרבה בתור לפני הדתיים הלאומיים שילדיהם סובלים ככ בבתי הספר שלהם. אולי תרד על המגזר הערבי ששולח את ילדיו לזרוק אבנים על יהודונים שמפרנסים אותם? אולי תרד על המגזר החילוני שילדיו מסתובבים בלילות עם בקבוקי מים מלאים וודקה ורוצח אנשים להנאתו? לא הכללתי בכלל, אני יודע. אבל כנראה שבשורש עמוק עמוק אתה כנראה קצת מקנא.. לא? מה ילדיך עושים בלילות מר דרוקר? את התשובה תן לעצמך. תחסוך מאיתנו.

 4. akilahav@gmail.com'עוזי

  בתור אחד מהשלושה וחצי אנשים שיש לך השפעה עליהם אני נעתר לבקשתך ולא מגיב
  באמת נפיחה שעדיף לתת לה להתפוגג

 5. בעיניים עצומות לרווחה

  ישראל מוציאה כעת 2 מיליארד ש"ח על הבחירות
  ארה"ב מוציאה כעת 250 מיליארד (לא טעיתי!!!) דולר על החמקן גירסה 5
  צא ולמד.

 6. akilahav@gmail.com'עוזי

  נ"ב (וזאת כבר תגובה למשהו אחר):
  כדאי אולי לשקול הקמת מחתרת להקמת מדינה חדשה על אדמות עמק יזרעאל המתחדש, נניח ליד עפולה, בואכה אפיקו המתייבש, סמלית, של הקישון.
  לא צריך הרבה, הרי אנחנו מיעוט קטן.
  שם, במדינה החדשה הזאת, על קפה הפוך גדול, בקפה "תמר החדש" ברחוב שינקין ע"נ הקישון, תערכנה אסיפות העם של הסמול.
  בית הקפה, על שלושת שולחניו, יהיה מפוצץ, זקנקנים בני 4-5 ימים יושקו זה לזה, וטקטסטים שנונים על ביבי יחוברו, בעוד מדינת ישראל הישנה תמשיך להתאבד לאיטה.

 7. ghhg@jkkj.il'ערן

  אם כבר רוצים לעודד ארוחת ערב משפחתית, יואילו להקציב את ה-5 מיליון ללובי למען תחבורה ציבורית בשבת, עבור כל השכבות החלשות וסתם חסרי הרכב שאינם יכולים להגיע אל משפחתם בסוף השבוע בגלל שהדתיים אינם מאפשרים הפעלת רכבות ואוטובוסים בשבת.
  אה, שכחתי, ליוזמי העמותה יש רכבים, למה שיהיה אכפת להם ממי שתקוע בעוצר בשישי בערב?

 8. shlomi2022@gmail.com'שלומי

  אתה סתם משועמם בין הטלפונים והמיילים על האייטם הבא שלך – הספקת להתרגל לסיטואציה הנוראית של ה10 שנים האחרונות של ילדים שלא מפסיקים לרדוף אחרי הסמארטפונים שלהם – לא לא תמיד הדתיים יכולים להטיף מוסר – כן – לפעמים יש טעם בדבריהם . לא – לא כול הדתיים הם המפד"ל ובנט . כן – לפעמים מסורת ישראלית יהודית שווה יותר מהכול – עכשיו אתה יכול לחזור חזרה לעבודה שלך על דברים ברומו של עולם באמת …..

 9. ruthi.bloch@gmail.com'רותי

  אני בטוחה שיש המון משפחות עניות שהיו שמחות לערוך סעודת ליל שישי כהלכה.

 10. MIRIRE0@GMAIL.COM'ברטה

  ראיתי גם שלטי חוצות גדולים בנוסח זהה של "בצהריים כדורגל – בערב קידוש" ו " בצהריים פרלמנט – בערב קידוש" מסע פרסום שלא היה מבייש את קוקה קולה שכולל טלוויזיה, בילבורדס , רדיו ועיתונות חייב להיות בתקציב ענק.

 11. davidi@gmail.com'דוידי

  אתה באמת מחפש מקומות בהם נשפך כסף סתם?
  מכיר רשות השידור? (סתם דוגמא שעברה לי בראש)
  אז בוא תתחיל לחפש שם פתרונות במקום להטפל לפרוייקט שכל חטאו הוא "להיות נחמד ולא להזיק"

  ולארנון, (ולשאר המגיבים המשתפכים אך החילוניים)
  זה מצער מאוד – הסיפור שלך עם הילד האוטיסט, אני בטוח שאפשר לנסות לעזור בכל מיני דרכים,
  עדיין, לא הייתי קושר בין קמפיין בעל השלכות רחבות כל כך למקרה ספציפי, כואב ככל שיהיה.

 12. aviv.ron.1@gmail.com'אביב

  לא מסכים.

  הקריאה נגד הקמפיין הזה מזכירה לי את התנפלות הימין על הפלסטינים שעושים נגדנו "מלחמה מדינית". קודמו של אבו מאזן היה טרוריסט ורוצח. זה שהחליפו עושה את הדבר הכי נכון בעולם (הקמת מדינה באמצעים מדיניים) ועדיין כאן מתגוללים עליו כאילו הוא טרוריסט. בקיצור – we will screw you either way.

  כאן אותו הדבר: כאשר כפו עלינו את השבת בכוח, בחקיקה ובקנסות התלוננו. עכשיו, כשמישהו נוקט הקו הסברתי – זה גם לא בסדר.

  אני חושב שהקמפיין הזה ראוי לברכה ולא לביקורת.

  לגבי הטענה ש"בכסף הזה היו יכולים לעשות כך וכך…" – אני בטוח שרביב דרוקר עצמו אינו מאמין בזה. מי כמוהו, עיתונאי ותיק ומנוסה ובלתי מריח, יודע שבחיים האמיתיים אין משוואה של "שקל מול שקל". לפי אותו עיקרון, את שרי אריסון היו צריכים לסקול למוות על קמפיין "השינוי מתחיל בתוכי".

 13. עמי

  לסלומיאנסקי יש ים של כסף. בואו ניקח מהמושחת את הכסף וניתן לאודישנים של ארנון. לפחות נדע שעשינו משהו טוב.

 14. MIRIRE0@GMAIL.COM'ברטה

  זאת שערוריה שהמדינה מנערת חוצנה מהאוטיסטים הבוגרים, שמטבע הדברים יחיו לאחר שהוריהם ילכו לעולמם ואין מי שידאג להם. הבה נקווה שהממשלה הבאה תהיה ממשלת רווחה שליבה וכיסיה פתוחים למצוקות כלל האוכלוסיה . לפחות בכספים שמופנים כיום לנרות ומיטות מעופפות יוכלו לעשות שימוש למטרות דחופות וחשובות באמת, בלי להיכנס לכסף שמוזרם לבכיינים ביו"ש. מוזר ששר האוצר המפוטר שבתו אוטיסטית לא פעל לטובת עניינם.

 15. -ליאור

  אם הייתי מעלה תשדיר שמעודד (במרומז כמובן) חזרה בשאלה ע"י זה שהוא מציג חילונים משכילים ונעימים הולכים לתאטרון, או מטיילים עם המשפחות שלהם בשבת, ולעומתם חבורת נערי גבעות זורקים אבנים, כורתים עצי זית ושורפים מכוניות של פלסטינים, רבנים מסובבים תרנגולי כפרות אומללים או עורכים פולסט דנורא, ומשגיחי כשרות שלוקחים שוחד – הרי היו מתנפלים עלי תוך שניה, ורוב הסיכויים שלא הייתי שורד עד סוף השבוע.
  אנשים אינטליגנטים יודעים שאי אפשר להשליך מכמה דוגמאות קיצון אל הכלל. רביב נותן פה לעם ישראל הרבה קרדיט, אבל למרבה הצער הפרסומת הזו מכוונת לשאר האנשים, ופוגעת בול. בתקופה שבה הכל מקצין והדת הופכת למשיחית אני ממש לא חושב שאפשר להתעלם מחזית חדשה שנפתחת נגדנו.

 16. jrstchild@gmail.com'מיכאל

  אני מציע שהמדינה תסגור סוף סוף את ערוץ 10 ותעביר את הזכיינות למישהו שכן משלם את חובותיו וכן עומד בהתחייבויותיו. אני מזכיר פה – ערוץ 10 ניגש למכרז וזכה בו כשהתחייב לשלם למדינה דמי זכיון והתחייב להעביר כספים למטרות מסויימות (קולנוע ישראלי וכד'). למרות זאת כבר משנתו השנייה הערוץ התחיל לייבב שאין לו, שיש אינתיפאדה, בצורת, שהצופים משום מה לא צופים ובכלל צריך להגיד לו תודה שהוא משדר. כבר עשור שלם שהערוץ הזה מצפצף על חוקי המדינה ועל כללים בסיסים של הוגנות והגינות (התחייבת – תשלם, הגשת הצעה שזכתה – אל תשנה אותה אחרי הזכייה). בזמן הזה יש כאלו שהערוץ כן משלם להם – כוכבי מסך דימקולו שמביאים רייטינג של קישקתא ביום רע ומביאים הבייתה משכורות שראש הממשלה ונשיא העליון רק יכולים לחלום עליהם.
  אז במקום לייעץ כלכלית לאנשים שהביאו כסף מהבית – אני מציע שדרוקר יתרכז בייעוץ לערוץ הבית שלו איך הם משלמים את חובות הערוץ למדינה כך שיהיה כסף לבן האוטיסט של ארנון.

 17. יוסקה

  לידיעת מיכאל הכותב מטעם
  ערוץ 10 הוא אחד מכלי התקשורת הבודדים במדינה שבאמת מבצע תפקיד אמיתי של כלי תקשורת – להיות כלב שמירה של הדמוקרטיה (שהולכת ומפסידה כאן ליהדות המשיחית האובדנית)

 18. m4rosen@012.net.il'ענת

  רביב, לא ברור לי, למרות המאמצים להבין, מדוע לא להגיב?

  הרי יש מטרות רבות כמו שכתבת, וכמו שארנון כתב.
  ויש מטרה כמו לתת אוכל כאלו שלא יכולים לקנות מצרכים לשישי ישראלי

  ומלבד זאת נמאס לי שיש רק מגזר אחד שעליו מותר תמיד לצחוק, לרדת, ולא אסור להגיב: למגזר היהודי אשכנזי חילוני

 19. shanir9@gmail.com'ישראלי שגר בחו"ל

  רביד, לעיתים רבות אני מסכים עם תחקירך ואוהד גדול שלך ושל עבודתך העיתונאית.
  לטעמי אתה חוטא בניתוח והצגת הדברים של קמפיין שישי זה, מבעד לעיינך השבעות מכפייה דתית אולי נראה כקמפיין לשמירת מנהגי היהדות אך למעשה עומד בבסיסו קמפיין להאדרת התא המשפחתי והחשיבות שלו לגידול וחינוך בני הנוער היום
  ארוחה שבועית משפחתית בין אם שהיינה ביום שישי בערב ובין אם בשבת בבוקר חשיבות גבוהה בלכידות התא המשפתחתי ובניית הבטחון הראוי לילדים וכן גם לתא הזוגי שמוביל את המשפחה הזו, אלו בדרך כלל רגעים של נחת ושל גאווה ושל תחושת שייכות
  המסורת הזו שמושרששת בדת היהודית נראית כל כך חסרה במקומות אחרים בהם היא איננה מתקיימת, אינני דתי ואפילו רחוק מכך
  אך ללא ספק זאת המורשת אותה ארצה לתת לילדיי
  אני יודע שהנוהג של קידוש יותר נהוג במשפחות מרקע ספרדי ופחות במשפחות מרקע אשכנזי כך שאולי זה מסביר ואוליי במעט את השקפתך זאת
  חג שמח, מרי כריסמס ושנה טובה !

 20. ח

  מאיפה הכסף לקמפיין הזה?
  אני מקווה שזו הדרך של אוליגרך יהודי ימני מחול לתמוך בתקשורת הישראלית השמאלנית ושזה לא מגיע מהמעמ שהפנסיונרים משלמים על המים.
  הילד נראה כמו הבן של אנסטסיה מיכאלי החכית לשעבר.

  בתור הורה אתה סוגר את הדלת של הבית וקובע עם מי הילדים שלך מדברים. הטלויזיה והסלולר זה מכשירים שעוקפים אותך, בעל המאה נכנס אליך הביתה ומחנך את הילדים שלך במקומך ואומר להם מה לעשות.

  מעניין איך אתה מעביר את השבת, מה אתה עושה ״בשביל הנשמה״, מה לדעתך צריך להיות סדר היום התרבותי ערכי שאתה מתחבר אליו, איך אתה רוצה לראות את התוכן וסדר היום התרבותי של הדורות שגדלים במדינה הזאת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.