פרשת ישראל ביתנו – על השתיקה והצביעות

| 28 בדצמבר 2014

בטח שמעתם את התגובה המהדהדת של המועמד לראשות הממשלה, יצחק הרצוג, על חקירת השחיתות הענקית ב״ישראל ביתנו״. מי לא שמע. גם מיותר לשעמם אתכם בחזרה על האמירות החדות של המועמדת לראשות הממשלה, ציפי לבני, בעניין הזה. לא מפתיע. היא תמיד הייתה בצד של טוהר המידות, עוד מהתקופה שגמגמה את עצמה לדעת מול חקירות אריאל שרון ואהוד אולמרט. חזקת הנוחות, אה, החפות, אתם יודעים.

וכחלון? אח, איזו תשוקה לבער את השחיתות ולשנות את השיטה הרקובה הזאת מהיסוד היה במבט (המבוהל) שלו, כשהוא נשאל בעניין הזה ביום רביעי. יומיים לאחר מכן, אביר הרפורמות והמהפכות הצליח לחלץ מעצמו במאמץ רב איזו אמירה בנושא. כחלון אמר שהוא עצוב וששחיתות גורמת להתערערות האמון בשלטון. וואלה.
אני, אגב, שמחתי מאוד על החקירה הזאת, אבל אני לא בניתי על ברית פוליטית עם איווט.

לגבי נתניהו, אפילו מיותר להתבדח. כשעוד היה יריבו של אריאל שרון, שאלתי אותו למה הוא אף פעם לא אומר מילה על פרשיות השחיתות של ראש הממשלה שרון. נתניהו אמר בגילוי לב מפתיע שישר יזכירו לו את כל הפרשות שלו ולכן, מעדיף לשתוק. ספק אם זו הסיבה שמביאה אותו לשתוק בפרשה הנוראית החדשה. סביר שמזמן איבד את היכולת להיגעל מתופעות כאלו.
החקירה ב״ישראל ביתנו״ בעיקר חשפה ריקבון בצמרת הבירוקרטיה. כדי שתמיכה ממשלתית, אפילו של כספים קואליציוניים, תעבור במדויק לעמותה שסומנה על ידי המשוחדים למיניהם, צריכים שורה של פקידים וחשבים ויועצים משפטיים, לעצום עיניים. לא פחות מדכדך – שורה של ראשי מועצות ועמותות, כנראה, הבינו שהדרך היחידה שלהם לקבל תמיכה היא לשחד את הבכירים ב"ישראל ביתנו". הם חדבו שזו הנורמה ומן הסתם, הייתה להם סיבהטובה להאמין בזה.
הנורמה הזאת, לפי החשדות, לא שררה רק במשרד אחד. שורה של משרדים – משרד החקלאות ומשרד הפנים ומשרד התיירות – וכל הדברים הנוראיים הללו קורים וראשי המפלגות שלנו – חבורה של פחדנים שכמותם – יושבים ולא אומרים דבר, שחס וחלילה, כבוד השר ליברמן, שידוע כנוקם ונוטר, לא ישמע שהם צקצקו בלשונם וימחק אותם מהעדפותיו לקואליציה עתידית. נורא.
ואם כבר שותקים וצבועים ועוצמי עיניים למיניהם, אז במשרד לבטחון פנים יושב במקרה שר של ״ישראל ביתנו״. החקירה עוסקת ברשות למלחמה בסמים, שנמצאת תחתיו, אבל הוא לא ידע דבר. הדברים קרו לכאורה מלפניו, מצדדיו ומאחוריו, אבל אהרונוביץ׳, כדרכו, לא ידע דבר ולא שמע דבר.
במובן הזה, היה נעים לשמוע לפחות את כמה מאנשי מפלגת העבודה: שלי יחימוביץ׳, משה מזרחי ומיקי רוזנטל, לא התחשבו ברצונו הבוער של ראש המפלגה שלהם להתחנף לאיווט. אפילו מועמד חדש במפלגה, כמו אלדד יניב, שאמור לכאורה להתחנף כרגע לעסקני מפא״י, לשדר להם שאם ייבחר, הוא ייתן לבוז׳י לצרף את איווט לממשלתו, הרים קול ברור נגד פאינה ומפלגתה. הרצוג ולבני, שכרגע היו מוכנים לשלם מכיסם את שכר טרחת עורכי הדין של גברת קירשנבאום, בטח הפנימו כמה יהיה קשה להכניס את איווט לממשלה שלהם (מובן מאליו וטוב שמובן מאליו שמרצ וזהבה גלאון הגיבו בחדות לפרשה החדשה)

כשקמה ממשלת נתניהו – לפיד – בנט, הודיע בגאווה שר האוצר שבתקציב הזה אין כספים קואליציוניים. נגמרה השחיתות הזאת שכל מפלגה מקבלת כסף כדי להחליט למה בא לה לתת כסף. גם בנט התהדר בהצהרה הנקייה, ששידרה שהנה באו הצעירים וחיסלו את המסורת המלוכלכת של קודמיהם. רק שההצהרות היו פשוט שיקריות. הכספים הקואליציוניים המשיכו לזרום כמו תמיד.
גם עכשיו יאיר – ״אם רק לא היו עוצרים אותנו באמצע״ – לפיד לא מסביר איך זה קרה לו ולא אומר שום דבר חד בנושא.
ובנט? בנט לא מתנצל על הזיג זג שעשה. יו״ר הבית היהודי דיבר רבות בקמפיין הראשון שלו נגד השיטה הפסולה. אחרי שנכנס לתפקיד, הוא קירב בדיוק את האנשים שדיבר נגדם וניצח מגבוה על אותה חלוקת כספים מזוהמת בדיוק לאותם מקומות. כמעט יותר לציין שהוא לא אמר שום דבר משמעותי על החקירה החדשה. אולי הוא חושש שחקירה יסודית בתוך העצמות של ״הבית היהודי״ עלולה לגלות תופעות דומות.

השתיקה המפוחדת של הפוליטיקאים שלנו אולי מסבירה איך אדם ישר כמו יאיר שמיר הסכים לחבור לאיווט ליברמן, נתן לליברמן למנות את כל האנשים סביבו ואפשר לכל זה להתנהל במפלגה ובמשרד. אולי בתקופת בחירות מישהו מהפוליטיקאים המבוהלים האלה לפחות יסכים להבטיח שבקדנציה הבאה לא יהיו כספים קואליציוניים?

המאמר התפרסם הבוקר ב״הארץ״

תגובות

תגובות

20 thoughts on “פרשת ישראל ביתנו – על השתיקה והצביעות

 1. אריקו

  גם לי לא ברור אין יאיר שמיר (וגם עוזי לנדאו) לא מחזירים את המפתחות ומנתקים מגע עם ליברמן.

 2. hana_yar@yahoo.com'חנה חורש

  למה אתה לא מדבר על המיליונים והתברר עכשו שרק לאחרונה, מאות מליונים העברו מועדת הכספים למתנחלים בכל מיני שטיקים וטריקים?
  ומתברר שכמה בכירים בליכוד כמו גרשון מסיקה מעורב חזק. אפילו מתברר לפי העיתון שאחד בשם נוימן שהיה דירקטור וראה את השחיתויות, מהתנחלות יצהר, הגיש תלונה במשטרה והשופט דחה אותה ועוד חייב אותו בסכום פיצויים

 3. conadav@gmail.com'נדב כהן

  מה שהיה הוא שיהיה ומה שנעשה הוא שיעשה.

  על אותו משקל, הבטיח אתמול המועמד לתפקיד שר האוצר, לפתור את בעיית הדיור תוך שלוש שנים.

  זאת לא איוולת?
  http://conadav.com/?p=8212

 4. חיים

  מתי יבדקו את האופורטוניסט מרמת הנגב…. חבר ישראלי ביתנו….

 5. דש

  רביב אל תתעסק בזוטות כמו כל החברים שלך בתקשורת. הבעיה המרכזית היא איך מנגנון ביורוקרטי של המדינה מצליח להכשיל כל כך הרבה אנשים טובים וישרים כמו ראשי המועצות שנעצרו, העסוקים מבוקר עד ערב כדי שאתה ואני נוכל להמשיך לחיות בנחת או שמשהו יאסוף לנו את הזבל מתחת לבית. ברור לחלוטין שהמערכת לא השאירה להם שום ברירה אלא לשלם את השוחד כדי שיקבלו תקציבים למועצות שלהם. זה החמור מכל ולא מה ביבי או בנט או ציפי אמרו.

 6. olazo@bigfoot.com'עודד

  דש, יפה שאתה מניח שראשי המועצות וכו׳ הם ישרי דרך וטובים. יש סיכוי שווה שמקור השחיתות מלמטה, למנגנוני השלטון המקומי יש הסטוריה ארוכה של סיאוב. בודדים הם ראשי הראשויות והעיריות שבראש מעיניהם נמצאת רק הראשות שתחתם.

 7. s.affias@gmail.com'Shabtai

  עזוב את האופורטוניסטית הסידרתית לבני. אותי מעניין לדעת אם לאיווט תהיה פאינה זקן משלו.

 8. matk@lazyinbox.com'מתן

  יאיר שמיר הישר אישר בקדייטינג של אופציות למנהלים כשהיה דירקטור בחברת מרקורי והסתבך עקב כך עם ה-SEC (הרשות לניירות ערך בארה"ב).

 9. amnonpaldi77@gmail.com'אמנון פלדי

  אולי תאיר את עינינו, דרוקר, ותאמר איזו תגובה רצית שישמיעו הרצוג, ליבני, נתניהו, לפיד, וכול השאר? שיכריזו: "אנו מאושרים שהמושחתים האלה נתפסו ומאחלים להם תליה על עץ גבוה או עשרות שנים בכלא" — וזאת בשלב שבו אין אפילו כתב אישום?
  אני נוטה להאמין שיש ממש בחשדות. משליך השיכורים ליברמן וכנופייתו מאוסים עליי, ואין לי עניין להגן עליהם. אף איני חסיד של אביר זכות השתיקה הרצוג, של הצדקת המתחסדת ליבני, של שקרניהו, או של הדוצ'ה הגמדי הנבער לפיד. אבל אני מאמין בחזקת החפות — שאתה, המשפטן דרוקר, מעז להלעיג עליה. אז למה שלא תאמר במפורש שיש לוותר על חקירות ומעצרים וכתבי אישום ומשפטים — ונשליך ישר את החשודים אל האריות הרעבים בזירה, שייטרפו? (כמובן, אחרי שהאומה תקבל את אישורך.)
  השתן, דרוקר, כבר מזמן עלה לך לראש.

 10. Klrmelamed@gmail.com'קובי

  גועל נפש , בא לי להקיא ולא משנה איך וכמה שנים זה ייקח עד שזה ייגמר ברור שכל כך הרבה רקוב במדינת היהודים ומה עוד לא יצא החוצה ולחשוב ולהיזכר על מה ולמה פוליטיקאים פעם התפטרו או חלילה שלחו יד בנפשם. איכס. ידיים מזוהמות נכנסות לכיסים שלנו משלמי המיסים וגונבת וגונבת וגונבת ובדרך לא מפסיקות להטיף לנו מוסר. איך עושים מהפיכה שתחזיר מעט נקיון. לא יאיר! רק לא יאיר עוד פעם! ובוז׳יש. בדיחה עצובה. ושלי. החמצה ללא ספק. בעסה בעסה בעסה.

 11. ארנון

  אתה רומז על הסיבה הנכונה ומסתובב סביבה, אבל לא מציין אותה במפורש – אין כמעט פוליטיקאי שהיה בעמדה שלטונית כלשהי (שר, סגן שר) שלא מסתובב עם החמאה הזו על הראש. פלא שהם פוחדים לצאת לשמש?
  יחימוביץ, מזרחי, רוזנטל – לא כיהנו בתפקידים שלטוניים ולכן מרגישים נוח לבקר. בוז'י מפחד (בצדק גמור) שיזכירו לו את פרשת העמותות (כאילו שככה לא יזכירו לו) ולכן הא שותק. אני בטוח שאם יחקרו את יתר המשרדים, יגלו ממצאים דומים (אם כי לא כל כך חמורים, כנראה) לגבי רוב השרים.

 12. anat.yerushalmu@harvard.edu'ענת ירושלמי

  מסכימה עם כל מלה בתגובתו החריפה והצודקת של אמנון פלדי (כולל ההסתייגות מכל המעורבים). רביב דרוקר חושף כאן את המוסר הכפול שלו.

 13. MIRIRE0@GMAIL.COM'ברטה

  אני עם יגאל כהן בעניין הזה. מה החיטוט הזה במצפון השמאל. (צט.. צט.. צט…)תנו להעיף את ביבי ולאחר מכן נעסוק בחיבוטי נפש ויפייפות הנשמה בקלשונים.

 14. uribreitman@gmail.com'אורי ברייטמן

  כל עוד עונשי המאסר שמקבלים פוליטיקאים מושחתים אינם משמעותיים ואינם מרתיעים, פוליטיקאים יאמינו שהפשע משתלם, במיוחד בצמרת. כדי לבער את נגע השחיתות יש להפחיד את הפוליטיקאים הבכירים ביותר.
  להזכירכם – אולמרט עדיין מסתובב חופשי, שותה בבתי-קפה, הולך לקונצרטים ומתגורר בבית נפלא.

 15. oged@walla.com'איתן אוגד

  השחיתות הציבורית מעצבנת ונוגעת לכל אחת ואחד מאיתנו.
  יום אחד יוצא המרצע מהשק והמוח מדמיין קשרים סמויים.
  דמיון או מציאות ?
  רמי כהן, מנכ"ל משרד החקלאות דחה בבוטות את דרישת החקלאים לטפל (לפרק) במועצת הצמחים המיותרת והבלתי נחוצה.
  מועצת הצמחים אינה מצליחה לגבות חובות מחקלאים סרבנים, כי בית המשפט לא מאפשר לה.
  מועצת הצמחים שוכרת משרד פרטי למשלוח הודעות תביעת חוב לחקלאים הסרבנים.
  למשרד הפרטי המנוהל ע"י עורכי דין, שליח המזייף חתימת החקלאי הנמען.
  החקלאי אינו יודע על משפט שנערך לו בבית הדין.
  החקלאי (שתמיד זוכה בהגנת בית הדין) אינו מתגונן.
  רכוש החקלאי מעוקל ע"י ההוצאה לפועל.
  החקלאי שוכר עורך דין ומעכב את ביצוע ההוצל"פ, אך התביעה אינה מבוטלת.
  החקלאי מגיש תלונה במשטרה על זיוף במרמה.
  המשטרה מעבירה הטיפול למז"פ (מה זה?).
  המשטרה קוברת את הטיפול ולא מתייחסת לאזרח (זיוף מרמה, לא השתנה בחצר השכנה).
  מנכ"ל משרד החקלאות נעצר בפרשת שוחד.
  החקלאי מרים גבה, אך לא מופתע.
  המשטרה תחת המשרד לבטחון פנים.
  המשרד לבטחון פנים נשלט תחת שר ממפלגת …?
  דמיון, חלומות ומציאות.
  הללויה.

 16. zvikapeled@yahoo.com'צביקה

  לדש
  אני לא חושב שאתה כל כך תמים. ראשי העיריות עובדים קשה בשבילנו?
  רק בשבילנו! לעצמם הם לא רוצים כלום. הם סתם נאבקים, בשיניים כדי לזכות במשרות כל כך מתסכלות,ממש רחמים עליהם ו… עליך.

 17. אריקו

  כרגע שמעתי בחדשות על עוזי לנדאו – פורש מהחיים הפוליטים.
  אני לא יודע למה הוא פורש אבל לאור המצב ב"ישראל ביתנו" זה מתבקש.
  יש אומרים שבכל מקרה ליברמן לחליט לדלל אותו החוצה.

 18. אבי

  מדוע אינך חוקר את הונו של משה ליאון שידו בכל.לפי החשדות לכאורה של הממשלה יש הרבה מה לחקור

 19. saargal@012.net.il'ג.ס.

  גם אולמרט, בדומה לליברמן, הצליח בדרכי תחמנות ורמייה להתחמק מהרשעה הרבה שנים עד שחטף אותה ( ובגדול…) משופט ופרקליטות שלא התרשמו ממנו ושאותם הוא לא יכול היה למרוח.
  ליברמן שבמושגים ישראלים הוא מגה-מושחת הוא כנראה הפוליטיקאי המסואב ביותר שמסתובב כיום במערכת הציבורית ויומו קרב בדומה לגורלו של אולמרט.
  מי שחושב שכל פרשת השחיתויות כיום של אנשי "ישראל ביתנו" איננה קשורה לליברמן והוא לכאורה "הופתע" כמו כולנו ממנה לא מבין (או מיתמם..) איך עובדת המפלגה הזו שהיא דיקטטורה בזעיר אנפין.
  אין לי כל ספק שבסוף יימצא הקשר הישיר של פאינה קירשנבאום, סטס מיסז'נקוב וחבר מרעיהם ל"ראש המאפיה" (למי שלא מבין – ליברמן), הוא ייתן על כך את הדין – והציבור הישראלי ייפטר סוף כל סוף אחת ולתמיד מעונשו של זה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.