חשיפה: הכספים הקואליציוניים של הבית היהודי

מאת  | 28 בדצמבר 2014
 

לפני כמה חודשים עשיתי טעות של מתחיל. קיבלתי טיפ שחברי כנסת של "הבית היהודי", שרים ועוזרים נמצאים במלון באילת על חשבון עמותה שנקראת מפעלות הציונות הדתית, שכינסה שם כנס מכובד. הפניתי שאילתה, אבל זה היה עדיין בעיצומו של סוף השבוע. השמועה פשטה במלון והעוזרים התחילו לרוץ (ממורמרים) עם כרטיסי אשראי לשלם את הכסף. מי זה מפעלות הציונות הדתית? כבר מגיע לזה.

הסיפור שאני עומד לכתוב פה הוא סיפור של כשלון. כשלון שלי לפצח אותו. לאור הפרשה החדשה, שעוסקת בכספים הקואליציוניים של "ישראל ביתנו", החלטתי לפרסם את המסמכים שבידיי. אולי הציבור יעזור לפצח קצת את הסיפור.

מה הסיפור? כאמור, המפלגות בישראל מקבלות כספים קואליציוניים. זו מין דרך לא מנומסת לשחד את מפלגות הקואליצייה ולקנות את נחמדותן. כל מפלגה מודיעה לאוצר לאיזה מטרות היא מבקשת לייעד את הכסף שלה. בכנסת הקודמת הייתה לסיעת הקואליצייה, "הבית היהודי", שלושה מנדטים בלבד. הסיעה הפעילה מין ועדה בראשות ניסן סלומיאנסקי, אז לא חבר כנסת.

החברים התכנסו והחליטו לאיזו עמותה/מדרשה/ישיבת הסדר בדיוק יגיע הכסף. להדיוט זה נשמע סביר, למעשה זה פשוט אסור (לכאורה, לכאורה). הם בכלל לא אמורים להצליח להעביר את הכסף עד למשתמש הסופי. העברה עד למשתמש הסופי נקראת כספים ייחודיים והיא נאסרה על ידי בג"צ מהסיבה המאוד טובה שזו דרך לשחיתות נוראית. אם חבר כנסת יכול לקבל איזה פעיל באיזה עמותה יקבל את הכסף, אז ברור מה הצעד הבא ולמי שזה לא ברור, שישאל את פאינה.

איך אמור הכסף הקואליציוני להתחלק? דרך המלך אמורה להיות שהכסף יגיע, למשל, לתקציב התרבות התורנית במשרד החינוך, שם פועלת ועדה שתחלק את הכסף למי שיקדם תרבות תורנית, לפי מבחני תמיכה, שאושרו משפטית. אז איך הועדה של סלומיאנסקי ידעה מראש למי הועדה של משרד החינוך תקצה את הכסף? מוזר. ועד כמה קשור תפקידו ההוא של סלומיאנסקי, כמחלק כספים קואליציוניים,  לעובדה שהוא סיים מקום ראשון בפעם שעברה בפריימריז של הבית היהודי? ולמה בהמון כנסים של האגפים לתרבות תורנית של רשויות שונות, סלומיאנסקי היה אורח הכבוד? מוזר.

נפתלי בנט הכיר מצוין את הסיפור הזה כשרץ לראשות המפלגה הזאת. כל כך הכיר שהוא שכר חוקר פרטי שיתעד קבלן קולות לכאורה של ניסן סלומיאנסקי. בנט אפילו דיבר נגד השיטה הזאת וכשנבחר טען שאין יותר כספים קואליציוניים, רק שדי מהר הוא אימץ את אותה שיטה ממש. המייצג הבולט של השיטה בציונות הדתית הוא אדם בשם צבי צביבל. הוא עומד בראש עמותה, שנקראת מפעלות הציונות הדתית. מכוח קשריו וידענותו בתחום הוא יושב על הברז למי לחלק את הכסף וכמה. לא באופן רשמי, רק בפועל…בנט יצר את הרושם שהוא ירחיק אנשים מסוגוש ל צביבל מסביבתו. ובכן, זה היה רק רושם. מי שהיה עוזר שלו, ניר אורבך, הפך למנכ"ל המפלגה של בנט ועכשיו מקודם על ידו לתפקיד חבר כנסת. גם בכנסת הקודמת, כל השיטה עבדה, רק שעם 12 מנדטים הכספים היו הרבה יותר גדולים. אה, כן והפעם בנט דאג שאנשיו יפקחו על חלוקת הכספים, כך שמי שקרוב לליבו ייהנה מהשלל.

כל הציונות הדתית יודעת שככה זה עובד. יש לא מעט ממורמרים וכועסים, אבל לא מצאתי אמיצים שיהיו מוכנים להפסיק את החגיגה. אולי עכשיו?

אני מתנצל מראש על האיכות של הצילומים, בעיקר הדף האחרון, שלא ממש קריא.הבית היהודי חלוקת כספים קואליציוניים סלומיאנסקי מחלק הבית היהודי 3 סלומיאנסקי מחלק הבית היהודי 5 סלומיאנסקי מחלק הבית היהודי 7 לא רואים טוב סלומיאנסקי מחלק הבית היהודי

 

 

תגובות

תגובות

22 תגובות על “חשיפה: הכספים הקואליציוניים של הבית היהודי

 1. חנה חורש

  בבקשה לחקור בדחיפות את דוחות ישיבות ועדת הכספים ששבהן מעביר סלומיאנסקי סכומי עתק בשטיקים וטריקים למתנחלים. כספים של הסוכנות גם כן שם. צעירה נמרצת בשם סתו שפיר נלחמת כלביאה, בודדה במערכה נגד השקרים שלו, לא חוסכת במלים קשות וזועקת. אף אחד לא שומע אותה. היא לבד. אבל סלומיאנסקי שמע גם שמע ולא תבע אותה דיבה

  אז בבקשה יואיל מישהו לחקור במהירות את כל המיליונים ובמיוחד אלו שעברו בחודש האחרון ואפילו לאחר נפילת הממשלה
  חד וחלק כספי גזל וכנראה גם שוחד בצורה כזו ואחרת

 2. יוסקה

  כאשר ראש ועדת הכספים, שר השיכון, ומנכ"ל רשות המקרקעין הם אנשי "הבית היהודי", אז הבית הציוני בסכנה. אבל את נתניהו מעניין רק נתניהו, שלא לדבר על דנון הגיבור, מירי רגב ושאר האספסוף.

 3. יוריק קרמר

  רביב, אתה עושה עבודה טובה. מצויינת. אבל סלומיאנסקי עושה עבודה טובה יותר. והוא לא לבד. המפלגות החרדיות (גם ש"ס, אל המעיין, חרדית) מגייסים כספים "יחודיים" כבר הרבה שנים. עכשיו נחקרת ישראל ביתנו בשיטה די דומה.
  ליברמן צודק: כולם לוקחים מן הקופה הציבורית ורק את אנשיו חוקרים.
  הפתרון איננו בחקירות, אלא ברמה מוסרית. רמה של העם, שדורש אמת מנציגיו. העם שלנו לא רוצה להיות פראייר ומעריך את ה"מצליחנים". כלומר, את אלה שיודעים לגנוב.

 4. זיו

  את השיטה הפסולה הזאת הכניסו אנשי מפאי הישנה ואריה דרעי

 5. עומר

  למה לא בודקים את העמותות של בוזי הרצוג?
  למה בוזי שמר על זכות השתיקה?
  כמה מיליונים מקבלת גבעת חביבה?

 6. מעריץ מושבע

  אכן תמונות קשות. במסגרת הניסיון הנואש לחזק את "הגוש", רצית לתרום את חלקך במלחמה בכוחות האופל ויצאת לציד נגד בנט. מה יותר טבעי מזה? גם ימני, גם דתי, גם נראה כמי שמתחזק אלקטוראלית…
  למעשה, במדינת ישראל עיתונאי שלא ייצא לטפל בבנט בעת כזאת, כאילו במו ידיו הלך ולא פרסם חומר על מנקות בית של שרה…
  אתה לא צריך להרגיש שנכשלת, רק בגלל שלא הצלחת לייצר בום אמיתי. עובדה שבכ"ז, הלכת ופרסמת כאן משהו, שיהיה מי שיצטט, ומישהו שיצטט את זה שציטט, וכך גם אם לא באמת הצלחת להוכיח משהו, הרי שבכ"ז הצלחת להשחיר במעט את הרשעים האלה מ"אקיבוש המשחיט"…

  הבחירות הללו הן לא בחירות רגילות, שבהן מצווה עלינו להלחם בביבי (איך אמר אייל ארד לזוגתך, "זה הספורט הלאומי"…), אלא הפעם, זו הזדמנות אחרונה. הדמוגרפיה נגדנו, המציאות נגדנו, ואם לא נצליח להנחית עכשיו את מןעמד השמאל על הכסא, הרי שביבי ישרוד את ממשל אובמה, ואז עוד יגיה נשיא רפובליקני רחמנא ליצלן וחזון הנביאים של הקמת פלסטין, עלול להדחות בשנים ארוכות, ואפילו בלי חרמות, בידודין ושאר איומין שמאלניין…

  לפני כמה ימים פרסם העיתונאי תומר אביטל סיפור מעניין אודות ישראל כהן, פעיל מרצ מעניין ומסקרן. ממה שעולה מהסיפור שם, בהחלט היה נראה שיש חומר לתחקירנים פעלתניים ושוחרי "זכות הציבור לדעת", כמו אלה שיושבים בערוץ המסחרי שעם ישראל נאלץ לממן. האם מישהו מכם חשב לעשות תחקיר על ישראל כהן ועל הפטרונית שלו? שוב,ף לא ברור אם יש משהו בעייתי, אבל כפי שנראה מתחקירי ביבי טורס ותחקירי בנט, לא באמת חשוב אם יש משהו בעייתי, אם אפשר לייצר תמונה שחורה של מושא התחקיר, לא כן?

  בקיצור, לפני שאתה רץ לבקש את עזרת הציבור בעשיית מלאכתך עבורך, למה שלא תעמיד פנים לפחות, שזכות הציבור לדעת, היא באמת ערך עבורך, ולא כלי לקידום אג'נדה?

  אגב, לפני כמה חודשים סיפרת על תחקיר על פרס שמאוד הדאיג את מקורביו, ושהיה עלול לגלות לציבור דברים שבברנז'ה יודעים כולם. חלק מקוראיך הניחו שכמי שייסד את את העמותה לחופש המידע, לא תשמור את המידע המסקרן, מבלי לגלותו לציבור (שהרי אתה לא כמו העיתונאים האלה שאוהבים להגיד "אני יודע אבל אסור לי להגיד", נכון?…). אז מה באמת קורה עם הסיפור הזה? פרס כבר לא במשכן הנשיא, ויהיה נחמד אם גם שם תשקיעו איזושהי מראית עין של מאמץ לחשוף את המתרחש סביבו…

 7. עוזי

  לכל שוחרי הקיסרית מבלפור ובעלה, מסוגם של "עומר" או "המעריץ המושבע", או: "עומר המושבע" וכו'
  תפנימו: ראש הבממשלה הוא ביבי.
  ושוב לאט לאט: ב-י-ב-י
  רצונכם ושאיפתכם שהתקשורת תתקוף את האופוזיציה דוקא הוא קצת נלעג
  הרי אין לשמאל לאן ליפול.
  אי אפשר להפיל את העבודה או את מר"ץ או אפילו את יש עתיד
  מטבע הדברים תפקידה של התקשורת הוא לתקוף בעיקר את המימשל

 8. מעריץ מושבע

  עוזי, חזק ואמץ!
  התקשורת ידועה בכך שהיא תוקפת רק את השלטון (אלא אם כן הימין נמצא באופוזיציה, ואז היא מגוונת ותוקפת את האופוזיציה…).
  העובדה שעיתונאים נמנעים מלומר במפורש לאיזו מפלגה הם מצביעים, לא באמת הופכת אותם לאובייקטיביים, אלא רק ממחישה עוד יותר את חוסר האיזון שלהם (שכן אותם שניים ורבע עיתונאים ימניים, לא התקשו להגיד בעד מי הם…).

  תפקידה של התקשורת הוא לדווח עובדות, ולא לייצר עובדות. סיקור מערכת המשפט, שההטייה שלה גדולה כמעט כמעטשל התקכשורת עצמה, הוא מביך בעליבותו – ובישראל מערכת המשפט היא חלק מהשלטון לכל דבר ועניין (ביטול חוקים, הנחתת הוראות לממשלה עם תאריכים לביצוע וכיו"ב), ובכ"ז, על המערכת הזו, שאין עליה אפילו בדל של פיקוח ושאנשיה אינם נבחרים באופן שקוף – אין כל סיקור. למה זה, לדעתך?

  הפוסט הזה, שאשכרה מבקש עזרה מהציבור במסע להכפיש מפלגת ימין, הוא דוגמא אופיינית לצורת הסיקור של התקשורת בישראל את המערכת הפוליטית. ביום שאראה פוסטים על מרצ (שלא כולליכם רק התפעלות מ"תגובותיה החדות למקרי שחיתות"…) אוכל לקחת ברצינות, את הטענות בנוסח "אנחנו תוקפים רק את מי שצריך.

 9. ליאור

  רביב,
  כולם יודעים שיש הרבה לכלוך בחלוקת כספים בתוך הציונות הדתית.
  חשוב להבין – רוב מוסדות החינוך של הדתיים מתוקצבים רק באופו חלקי על ידי המדינה. בתי הספר התיכוניים מתוקצבים רק כ-60% ממשרד החינוך.
  בעבר, משרד הדתות היה מעביר עוד כ-20% והשאר תשלומי הורים ותרומות.
  כיום כשאין משרד הדתות, צריכים להשיג יותר כסף, ובנוסף העלו את משכורות המורים (אופק חדש ועוז לתמורה) וקיצצו את תשלומי ההורים.
  עד כה מובן למה יש צורך.
  כמובן שהעמותות השונות וישיבות ההסדר צריכות גם הן כסף רב להחזיק מוסודות וארגונים שהם ממש לא ריווחיים וכנראה שלא נצרכים.

  סלומיאנסקי – סמל המפד"ל הישנה שכולם יודעים שהייתה מאוד עקומה. מי שקרוב לצלחת מקבל יותר וניסן דואג לכל מי שחסר. ברור שגם עכשיו יהיה חזק בבית היהודי בדרכו הערמומית, כי כולם חייבים לו. רק תראה איזה ג'וב קיבל בזמן שלא היה חבר כנסת.

  הבית היהודי נבנה על גבי מפלגה ישנה ולכן לא יכול לנתק הכול ברגע. בנוסף, הם באמת זקוקים לכסף אז הפיתוי גדול אף יותר.

  אם אתה רוצה עוד מידע על מוסדות החינוך הדתיים אתה מוזמן לפנות במייל.
  זה לא נכון לסמן את כולם, תעשה את התחקיר על סלומיאנסקי ותזכור שזה שאריות של עולם ישן וכנראה מאוד מלוכלך.

 10. י

  אין שום בעיה לעשות תחקיר על כל אחד. למשל על רביב דרוקר, ולגלות כל מיני דברי משונים בחשבון הבנק שלו. ולא רק שלו. של כל אחד. חבל שהתקשורת המגוייסת רודפת דווקא כאן.

 11. B בי טורס

  איך סגרנו לך את הערוץ!
  ח ח ח
  קנאים הביתה.
  שרה מלך ישראל!

 12. עוזי

  נו, מעריץ, במזרח אין כל חדש, רק אישרת שוב את מה שטענתי
  שהימין לא מבין מה זה עיתונות חופשית
  על בחירת עיתונאים אין פיקוח ואסור שיהיה. אחרת זה משטרת מחשבות.
  תפנים את זה: כי אני מתחיל לחשוד שאתה מירי רגב בתחפושת
  בעיתונות חופשית בוחרים את מי שטוב, מי שמביא סקופים,שכותב טוב וכו'

  נכון ששרה נתניהו כבר שנים מנסה למשוך בחוטים של בחירת אנשי תקשורת,
  כך היא מינתה את יעקב אילון למגיש, ומנסה להעיף את רביב דרוקר,
  ולאחרונה, ניסיון שקוף לסגור ערוץ שלם

  על הכל הייתי עובר לסדר היום, אבל העובדה שהיא מריצה לראשות הממשלה את בעלה, פעם שלישית ברציפות – זה כבר יותר מדי בשבילי

  ועל כך יש למחות

 13. אבי

  בהמשך לכך הייתי בודק את נושא "החטיבה להתיישבות"

  שים לב במשך השנתיים האחרונות כמה כספים עברו לשם, כמעט כל העברה תקציבית איזוטרית עברה עם נתח נוסף במקביל לחטיבה להתיישבות (כמה מילים עם סתיו שפיר, גפני ועוד חברים בועדת הכספים יוכלו לאמת לך את הדברים), הכל בידיעתו של יאיר לפיד שידע שרק ככה אפשר להעביר כספים בועדת הכספים וכך בעצם עבר כמעט הכל ללא זעזועים… (אגב לפיד, בצביעותו הוא נזכר לתקוף כעת את העברת הכספים לחטיבה להתיישבות)

 14. מעריץ מושבע

  עוזי, אני אסיר תודה על השיעורים באזרחות! אני לומד כ"כ הרבה…
  אני יודע שהרעיון של ערוץ מסחרי לקיים את עצמו, נראה לך כמו קונספט מהפכני ודרמטי – אבל, כאדשר חנוץ מכולת פושטת רגל, אף אחד לא חושב שזה ניסיון שטני למנוע מאנשים לקנות לחם. ערוץ 10, שאכל ושתה מהקופה הציבורית (ולא סכומים קטנים במיוחד), מנסה לנהל קמפיין פתטי במיוחד כדי להמשיך את האנומליה ההזוייה, של גוף כלכלי פושט רגל, שמחייב את נושיו להמשיך לקיים בטענה שאם לא יעשו כן, אז זה סימן שהם רשעים מרושעים…
  כמובן שזה מצליח לשכנע את האנשים שמאמינים שלאתרג עבריינים ולרדוף פוליטיקאים מהימין, זה עדות לעיתונות חופשית, אבל את רוב השאר זה לא באמת משכנע – ולא סתם האמינות של התקשורכת נמצאת בקאנטים.

  אגב, אותו ערוץ 10, ואותם "דמוקרטים נאורים" שמדברים על "סגירת כלי תקשורת"כ, עודדו בהתלהבות את הניסיון לסגור את ישראל היום (שלא לקח שקל מהמדינה ולא היה חייב גרוש לאיש).

  בקיצור עוזי, כל זמן ש"תחקירים" יהיו רק על מחנה אחד – הדיבורים על חופש עיתונות, ייראו צבועים להחריד.

 15. ציוני דתי

  מי שיעיין היטב במסמכים המצורפים יראה שסכום נכבד ביותר הוקצב ל"גבעת ושינגטון". ומה התמורה? מינוי גילה פינקלשטיין, חברת כנסת לשעבר של המפד"ל, לדיקנית סטודנטים במוסד זה.
  אגב, פינקלשטיין, החברה בוועדת טירקל, דאגה לאחרונה למנות את… אחיה לנשיא המכללה האקדמית "גבעת ושינגטון".

  אתה הבנת את זה ברוך?

 16. מוישי

  מפעלות הציונות הדתית
  אמנה
  משקפת
  גל אורן
  האגף לתרבות תורנית במשרד החינוך
  ניסן סלומיאנסקי
  אורי אריאל
  צבי צויבל
  שמריהו הרמן
  בני כהן
  אמאל'ה כמה שחיתות יש בשמות הנ"ל

 17. מיכאל

  איזו שחיתות נוראית. עברתי על הדפים. ממש טייקונים. שמו כספים על נוער פריפריה, על גרעין תורני בדימונה, על בני עקיבא. ממש נורא. ישיבות הסדר בכרמיאל, נתיבות ובית שאן (כן וגם בר"ג). בטח אלה בעמק בית שאן משתזפים להם בשמש המלטפת של העמק על שפת הבריכה עם קוקטייל מרטיני תוך כדי שמאה אלף השקלים מחליקים להם לחשבון הבנק של הישיבה. הנה הכסף!!!
  איך הם לא מתביישים לגזול את כבשת הרש ממי שבאמת מגיע לו. כך נאלץ השחקן מוני מושונוב לקצץ בשכרו הדל ומ 1.8 מליון ש"ח שכרו בהבימה (להזכירכם התאטרון הלאומי שאת גרעונו על סך עשרות מליוני השקלים שלו בשנה כולנו מכסים) בשנים 2002-2003 -(ראו http://news.walla.co.il/item/576057) – הוא הגיע עד לפת לחם עם משכורת שנתית עלובה של 724 אלף ש"ח בשנת 2011 – (ראו http://www.nrg.co.il/online/47/ART2/205/618.html).
  ומה נגיד על תאטרון תאיר. 50 אלף ש"ח גנב התאטרון הזה בחסות בנט – קצת יותר מ – 49 אלף השקלים שמקבל אילן רונן המאמן האמנותי של הבימה על… החזקת רכב. המשכורת, תודה ששאלתם, מגיעה ל 708 אלף ש"ח.
  ובני עקיבא איזה חולירות – מה בסה"כ הם עושים – מפעילים מאות סניפים ברחבי הארץ, מקיימים פעילויות למאות אלפי חניכים – אז מה. למה שיקבלו מתקציב המדינה קצת יותר משכרו של טאלנט מוכשר כמו טל פרידמן שהשקיע שעות מזמנו בתשדירי איכות הסביבה של האיש נקי הכפיים עמיר פרץ.
  מה נאמר – מושחת הבנט הזה ותודה לרביב דרוקר על עוד תחקיר אמיץ.

 18. למה זה לא בערוץ 10 אלא רק בבלוג

  איפה המשטרה? רק נגד ישראל ביתנו פותחים בחקירות טרם בחירות?

 19. יודע דבר או שניים

  רביב שלום,

  כדאי לך להמשיך לחפור את "מפעלות הציונות הדתית". בפרספקטיבה של שנים, פרשת "ישראל ביתנו" עלולה להתגלות ככסף קטן ליד "מפעלות הציונות הדתית" והלוואי שאני טועה. הלוואי. תתחיל את הסיור בצריפים שלהם שנמצאים על השטח של התיכון הטכנולוגי בנחלים (לא הישיבה!). בקצה. משם הם מנהלים את העסקים שלהם. תוציא את הדיווחים שלהם לרשם העמותות ואת המאזנים הכספיים. תשאל את עצמך איך עסקן כמו צבי צביבל, איש חביב אך עסקן דרג ג', עושה במוסדות כמו התיכון הטכנולוגי בנחלים או בישיבת הדגל כפר הרא"ה כבתוך שלו. מה שהוא רוצה. כאילו זה העסק הפרטי שלו. כבר 35 שנה. תבדוק את הדוחות של המוסדות הללו שהתרסקו בשנים האחרונות. הוא שייך למוסדות בני עקיבא אבל נמצא בנתק גמור מהם. שני הצדדים לא צדיקים [ממש לא!] ונמצאים במלחמה אמיתית. צביבל וסלומיאנסקי מחלקים את הכספים למוסדות הציונות הדתית כראות עיניהם. אפילו חברי הכנסת חסרי השפעה. תברר מה זו חברת "קנה הכל בע"מ" (ח.פ: 51-302062-8). נמצאת בבעלות רשתות החינוך של הציונות הדתית, חברה עלומה, לא ברור מה תכליתה, מה היא עושה, למי היא משלמת משכורות, מה יעדיה, מה עסקיה. עוד זרוע בתאגיד של צביבל – סלומיאנסקי. תבדוק למה כל ההבטחות להפחתת שכ"ל במוסדות התיכוניים של הציונות הדתית לא התממשו למרות שהבית היהודי עם 12 חכי"ם!! מאות מיליונים לחטיבה להתיישבות ולא מצליחים למצוא מאה או מאתיים מיליון לישיבות ולאולפנות? וידעת שלמרות כל הרשימות שצרפת לבלוג בישיבות ההסדר ובמכינות הקדם צבאיות התמידים משלמים לפחות 12,000 ש"ח שכ"ל בשנה ואפילו בתקופות שהם בצבא?! וגם עכשיו כשהבית היהודי בראשות ועדת הכספים וכ"כ חזק בממשלה?! אז לאן הולך כל הכסף שמפעלות הציונות הדתית מעבירים לישיבות? תעשה ותצליח למען ציבור יקר, חשוב אך לצערי טיפש ששותק!!

 20. חזי

  מענין שכולם שוכחים ו/או רוצים לשכוח שמי שמעביר את הכסף הם שני המשרדים שהיו בידי יש עתיד. האחד משרדהחינוך והשני הראשי וחשוב מכולם משרד האוצר, שקיצץ בתקציבי החרדים וההתישבות והעביר את הכספים הקואליציונים. כנראה שהדבר אינו אסור עפ"י החוק , ואם זה אסור, אז למה לפיד לא מועלה על המוקד , בכל כלי התקשורת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.