הבחירות הפנימיות במרצ – סוג של מפקד ארגזים משוכלל

| 18 בינואר 2015

ביום שני ייערכו הבחירות המקדימות במרצ. את המתח אפשר לחתוך בסכין. האם זהבה גלאון תישאר במקום הראשון (אין מתמודד נגדה)? האם אילן גילאון יישאר במקום השני או יידרדר למקום השלישי? האם אורי זכי יצליח לכבוש את המקום השישי, או שמוסי רז/אבו וילן ינצחו אותו?

תגידו מה שתגידו על "הבית היהודי", אבל הפריימריז שם היו חגיגה. עשרים אלף מתפקדים חדשים תוך שבועיים, 'כוכבים' רבים של הימין קפצו ראש פנימה והביאו איתם רעיונות חדשים והמון אנרגיה.
ובינתיים בצד השני של המפה הפוליטית, מפלגת השמאל האידיאולוגית ממשיכה לנהל את מועדון החברים הסגור שלה. החברים על האוטובוס סגרו את הדלתות מזמן ולא נותנים לאף אחד חדש לעלות. בחירות אחרי בחירות, אותה רשימת מתמודדים (ראויים, ראויים): אבו וילן, מוסי רז, אילן גילאון, עיסאווי פריג', זהבה גלאון. בדרך עושים תהליך ארוך ומתיש, מתפקדים, בוחרים ועידה, מתווכחים, הכול כדי לשנות מיקום אחד קדימה, אחד אחורה. היה 'כוכב' אחד שרצה להתמודד הפעם. האלוף בדימוס אייל בן ראובן. הוא היה בטוח, מן הסתם, שהחברים ימותו מהתרגשות מהעובדה שביטחוניסט כמוהו שם את יוקרתו על מרצ. החברים באמת מאוד התרגשו, אבל בן ראובן לא יתמודד ביום שני. מישהו בטח הסביר לו שעם כל הכבוד, 1,000 חברי הועידה מחויבים לאנשים אחרים. יכול להיות שהוא תפס שיחה עם 'כוכב' בדימוס אחר. אלוף משנה שאול אריאלי, רב מומחה לתהליך המדיני, התמודד כאחד האדם וגילה שהוא אפילו לא קרוב לכנסת.

הצצה קלה ברשימת המועמדים של מפלגת העבודה מגלה איך הייתה יכולה להיראות רשימת מרצ. מרב מיכאלי רצתה להיות במרצ ב – 2009. היא לא קיבלה את השיריון שרצתה והלכה לעבודה. זוהיר בהלול, יריב אופנהיימר, סתיו שפיר ורבים אחרים ממתמודדי העבודה הם בכלל מתמודדים פוטנציאליים של מרצ. חלקם גם שקל את האפשרות הזאת, עד שהסבירו להם יפה שהפריימריז בעבודה, על כל חסרונותיו, זה פיקניק של אחר הצהריים לעומת היכולת לנצח בבחירות בועידת מרצ. למעשה, ועידת מרצ היא סוג של מפקד ארגזים מתוחכם. מספר המצביעים החופשיים הוא מועט. כמעט לא משנה מי אתה ומה עשית. להיבחר בועידת מרצ בלי שעשית מפקד קודם, בלי שחברי המפקד "שלך" בחרו את חברי הועידה שרצית, בלי זה – כמעט בלתי אפשרי להיכנס. יוסי ביילין ויעל דיין נכנסו רק בזכות שיריון למפלגה. גם ניצן הורוביץ נכנס ככה. גם פרישתו קשורה לדרך בה עושים בחירות במרצ. הורוביץ לא תחזק את המפקד שלו מספיק טוב, כתוצאה מכך, לא היו לו מספיק חברי ועידה 'שלו'. אם היו מספיק מצביעים חופשיים, הוא היה גבוה ברשימה, בהיעדרם היה עדיף לו לפרוש.

בבחירות 2009 ניסה יו"ר המפלגה, חיים אורון, לשבור את השיטה, להביא אנשים חדשים. הניסיון היה מצוין ובזכותו הצליח אורון לגייס אנשים כמו טליה ששון ואחרים, רק שהוא נכשל. מרצ קיבלה רק 3 מנדטים. עבור החברים במועדון הסגור שנקרא מרצ זו ההוכחה האולטימטיבית, שלא צריך להביא דם חדש למפלגה. בשביל מה. המותג כבר יעשה לנו את העבודה.

בבחירות הנוכחיות מרצ עומדת בפני סכנה קיומית. ברור שגודלה של מפלגת העבודה הוא פרמטר קריטי להפלת שלטון נתניהו. פער משמעותי במנדטים בין העבודה לליכוד ייצר לגיטימציה לליברמן, דרעי וכחלון ללכת עם הרצוג. גם ככה הסקרים מעניקים כרגע למרצ 5 או 6 מנדטים, מעט מעל אחוז החסימה. עוד קצת זליגה להרצוג וחברי המועדון יכולים למצוא את עצמם ממש צודקים וממש ממש מחוץ לכנסת.

המאמר פורסם ב״הארץ״

תגובות

תגובות

18 thoughts on “הבחירות הפנימיות במרצ – סוג של מפקד ארגזים משוכלל

 1. נועה

  האשמה להעלמות מרצ מהמפה היא קודם כול
  על דרוקר וחבריו בתקשורת שהצליחו בהתמדה
  אין קץ להשניא את ביבי על מצביעי השמאל
  שהם מוכנים אפילו לכרות את הענף שהם יושבים עליו ..

  אבל כפי שהדברים נראים עכשיו דרוקר ייצא קרח מכאן ומכאן,ביבי ירכיב את הממשלה
  הבאה וגם מרצ לא תעבור את אחוז החסימה !

 2. MIRIRE0@GMAIL.COM'ברטה

  נועה, נתניהו שנוא גם ללא סיוע מהשמאל. תנוח דעתך- הוא לא ירכיב את הממשלה הבאה. רביב שולח מפה קריאת השכמה למרץ- וטוב שכך.

 3. אריקו

  עם כל הכבוד ל"מרץ", ויש לי הרבה כבוד לחברי הכנסת של מרץ, זה לא מספיק. ממש לא.
  זה שיש קומבינות כאלה ואחרות בתוך מרץ – שיהיה להם לבריאות.
  בנושא הפוליטי, בנושא הסיכסוך עם הפלסטינים, הם נאיבים, נאיבים להחריד.
  ולכן לא אצביע עבור מרץ.

 4. g2@walla.co.il'אחד

  אורי זכי זה ה"מזרחי" שהוא בעצם בן הזוג הכוחני של תמר זנדברג? הסיבה להדחה של ניצן הורוביץ?
  למצביע שמאל ציוני לא היתה סיבה להצביע מרצ, בטח לא בבחירות האלה. העבודה בגדול.

 5. mayaz425@gmail.com'מאיה

  מאז שהמליכו במרצ את ה"כוכב" ביילין (שהוא סוג של אליטה מרחפת ומנותקת שיוקרתו הכתה בסנוורים את החברים במרצ) והעיפו את רן כהן החברתי, המעשי, ההגון, יש בי חשדנות רבה כלפי חברי מרצ למרות הזדהותי עמם.
  פרט לזהבה גלאון, הם כמעט ולא נראו או נשמעו בקדנציה החולפת, בניגוד לחברים בעבודה, אולי עייפות החומר.
  הצבעתי למרצ בכל מערכות הבחירות, הפעם אצביע לעבודה, / למפלגה הציונית .
  יהיה הפסד גדול לשמאל ולמדינה אם מרצ תעלם אולם הם לא סיפקו את הסחורה, הם לא מתאמצים, קולם לא ממש נשמע (כאמור פרט לזהבה) והם לא הרוויחו את קולי, כל כך חבל.

 6. shivz@012.net.il'צ.ש.

  היה לנו מספיק מכוכבי "המרכז-שמאל" שמזה עשרים שנה בקרוב משתפים פעולה עם הליכוד – החל בפרס, פואד, ברק, הרצוג וכלה בלבני. כולם, אבל כ-ו-ל—-ם, שיתפו פעולה כדי להציל את המדינה כמובן מאימת הימין מבפנים, ומאימת כל העומדים עלינו להשמידנו מבחוץ. ובכן, ההישג שלהם היה כפול: ראשית, נתנו לגיטימציה לשרון ונתניהו בעולם, ונתנו חסותם להמשך סיפוח הגדה.
  על רביב דרוקר להצטרף לאורי משגב ולא ולהרפות מהרצוג-לבני: האם הם מתחייבים שלא לשרת בממשלת נתניהו (אלא אם כן יכניסו לקווי היסוד, למשל, הקפאת התנחלויות). חששו של משגב הוא יותר מאמיתי: הוא מבוסס על נסיון רב שנים עם מפלגת העבודה והאובססיה שלה שאינה ברת שליטה להשפיע מבפנים ולהציל את המדינה.

 7. hana_yar@yahoo.com'חנה חורש

  בשעה כל כך קריטית למדינת ישראל, שעה שבה מכריז המלך ביבי ה 3 מלחמת חורמה על אירופה, במקום שישראל מתגלה במלוא הכיעור שלה, במקום שהימין הלאומני שכמוהו קשה למצוא במערב מכריז על המשך השתוללות הכיבוש וגזילת האדמות של החקלאים הפלסטינים, במצב שהממשל הנוכחי שטוען שאין משילות מסכן את מדינת ישראל וגורר אותה לתחתית שבתחתית המדינות המערביות, המקום שיום יום שומעים על השחיתות ומתגלים אנשים שעמדו במרכז השלטון והשליטה בשטחים ובארץ, בזמן הזה אנחנו מצפים ממך רביב דוקר שאתה , שסיכנת את מאעמדך ואולי אפילו את חייך כדי לגלות את השחיתויות, בזמן הקריטי הזה אנחנו מצפיים ממך לשמוע על הנושאים הקריטיים ולא בדיוק על הבחירות במרץ. שם אחרי הכל יהיו אנשים שכולם ראויים מאד

 8. benzionke@gmail.com'בנצי

  כללית, מסכים עם רביב ומאיה שהגיבה קודם לי, מסקנתי הפוכה….
  דווקא בבחירות אלה לכמי שרוצה להחליף את השלטון הקיים ולא רוצה הרבה יותר מאותו דבר בדמות ממשלת אחדות לאומית (שיתפשרו רק על – אדאג לאנשי ואתמוך שאתה תדאג לאנשיך) אני אצביע למרצ פעם אחרונה, נכון שלא באו לידי ביטוי כמו סתיו ושלי ונכון שהבחירות המקדימות אצלם נחותה מהשיטה בבית הלאומי,אבל הם עצמם אנשים ישרים והם צריכים למנוע בוודאות את המשך השלטון הקיים.

 9. uri_simchoni@hotmail.com'אורי שמחוני

  מה שמעצבן אותי בדינמיקה שנוצרת פה הוא שזה דומה לבחירות 2009 אז הצליחה לבני לעשות קניבליזציה על קולות השמאל באמצעות קמפיין ציפי או ביבי מבלי להביא מצביע אחד מהימין. בינתיים למדנו מי זו לבני ואנחנו יודעים מהיכן בא בוז'י.

 10. contact@a-shoham.co.il'שוש

  הצבעה למרצ זה ביזבוז קול.
  זה מועדון אליטיסטי אשכנזי שמעולם לא פעל בשכונות ולכן הם יעלמו מהמפה הציבורית, אם לא הפעם אז בפעם הבאה.
  המועדון הסגור הזה דואג רק לעצמו ולחבריו! כן, עם שכר נאה, רכב ותנאי פנסיה טובים…
  אבל אוטוטו החגיגה תיגמר והם יאלצו לחפש עבודה…
  כן, זה החיים רבותי..אתם ממרצ לא הטבעתם כל סימנן במדינה, חוץ מדבר אחד – להצביע בעד הסכם אוסלו.
  זה הדבר היחיד!

 11. ארז

  שוש: מרצ דאגה בשנים האחרונות יותר למען תושבי שכונות, מזרחיים, חלשים ונדכאים שהם לא בדיוק הקהל הבוחר שלה. דווקא ל"אליתות האשכנזיות" הם לא כל כך דואגים (ובצדק כנראה) תכנסי לדפים של חברי הכנסת שלהם בכנסת פתוחה ותראי עשיה מהי.
  חבל שאת שבויה בקונצפטים של שנות החמישים.

 12. eldad@softtailors.com'אלדד

  מרצ צריכה דם חדש של אנשי שטח חברתיים\סביבתיים, אנשי שלום ו…מזרחיים כמו אבי דבוש למשל.

 13. contact@a-shoham.co.il'שוש

  ארז,
  אם מרצ דאגה כל השנים לשכונות ולמזרחיים אז איפה הכרת התודה שלהם?
  מדוע הם מצביעים "רק ליכוד"..?
  שמעת פעם על תושב שכונת התקוה או ג'סי כהן שמצביע למרצ?
  יש חיה כזאת? אתה חי במדינהת ישראל או על הירח?
  אולי כעת תבין את המשפט הכי נפוץ במערבונים:
  YOU ARE DEAR BUT YOU DON'T KNOW IT YET….
  זאת מרצ!

 14. ettil40@013.net'אתי ל.

  התפקדתי פעם אחת למרצ אבל הצבעתי למרצ, מאז 1981. עבדתי והתנדבתי במערכות בחירות, במיוחד לאחר רצח רבין.
  כרגע אני מהססת אבל כנראה שאלך לבחור.
  כנראה שמרצ, אבל זה יקרה, בלי התנדבות, בלי שכנוע, אלא כי צריך. בשבילי זה קשה.
  אני לא מוצאת שום מפלגה שמשקפת את דעותיי, חוץ ממרצ.
  בתקופה האחרונה נעשו כמה טעויות שהזכירו לי את מפלגת העבודה ועסקניה. ציינתי את זה בכל פורום של מרצ והתייאשתי. הטעות האחרונה היתה, שמחה ואושר של מרצ על הצטרפות לבני למפלגת העבודה, בלי לראות איך זה יפגע במרצ.
  לבני לדעתי, היתה נעלמת מהכנסת אם לא היתה חוברת למפלגת העבודה.
  רק לפני כמה ימים, הדגישה גלאון למה מרצ ולא עבודה…כחלון.. וזה כל כך מאוחר.
  כבר עם הבחירות לנשיאות אמרתי שלא די שמרצ לא תכפיל את כוחה אלא אפילו תרד.
  האנשים הם אנשים מצויינים. אין לי בעיה שהם נשארים באופוזיציה.
  הטעויות – הבחירות לנשיאות,
  הקואליציה עם חולדאי, נוה עמל, סדנאות אמנים,
  אי יציאה לרחוב בתקופת צוק איתן כשהבהמיות והאלימות הגיעו לשיא והיה צורך לעמוד מולם – פיזית, לא באולפנים או בפייסבוק, לא כבודדים אלא כמפלגה עם כל הצעירים הדגלים וכל הרעש,
  וכפי שאמרתי שמחה ואושר על הצטרפות לבני. שלא עשתה כלום בכל התחומים בהם מרצ נלחמת, חוץ מלקשקש ,
  השתיקה מול דרעי ומפלגתו (כי אולי יהיה צורך לחבור אליהם) ואמנזיה בכל הקשור לעזיבתה של שולמית אלוני את ממשלת רבין עפ"י דרישת ש"ס.
  מרצ טעתה בכל תחום כמעט, והפעילות בתקופה האחרונה נעשתה מתוך שיקולים פוליטיים ובניגוד לכל מה שהנחה את מרצ כל השנים.
  אם הייתי רוצה לבחור עבודה, או איך שהם לא נקראים בכל מערכת בחירות, הייתי עושה את זה אבל מרצ יצגה משהו עבורי וכרגע…

 15. MIRIRE0@GMAIL.COM'ברטה

  שוש- תושבי שכונת התקווה וג'סי כהן (את ההכללות את עשית) מצביעים ליכוד כי הוריהם הצביעו ליכוד. כפי שהם מנשקים מזוזות בלי קשר לדת כך הם מתוכנתים מבית אבא. הם יודעים שהליכוד אסונם אך לא מסוגלים "לבגוד". (שוב, לא כולם ,בעיקר חסרי ההשכלה ).

 16. mayaz425@gmail.com'מאיה

  במחשבה נוספת, בשל החשש שמאות אלפי קולות של השמאל ירדו לאבדון אם מרצ לא תעבור את אחוז החסימה, יתכן וחשוב יותר מתמיד להצביע לה.
  עם כל טעויותיה, מרצ מייצגת דרך חברתית ומדינית חשובה, היא בוודאי לא תחבור לליכוד ולכן אסור שתיוותר מחוץ לכנסת.
  כנראה שאצטרף לבסוף לבנצי ולמרות התרעומת ולטובת השמאל ועמדותיו, אצביע למרצ.

 17. רבקט

  לדעתי מרץ הפכו למעין מפלגת שמאל מתונה ביחס לאיחוד בין ציפי ובוז'י תחת המחנה הציוני. מה גם שהקו החברתי הופך משמעותי משנה לשנה.
  לכן, יתכן ועוד נראה הפתעה מכל אותם ימניים שהתמרכזו ואינם רוצים לתת קולם לציבוז'י…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.