תחקיר קק"ל: איך יו"ר קדימה לא יודע על קדימה העולמי? למה קק"ל התחילה להעביר פתאום כסף לגופי לווין של המפלגות בישראל?

מאת  | 28 בינואר 2015
 

הסתובבתי בכנסת בימי הויכוח סביב קרן קיימת לישראל. דיברתי עם אנשי הבית היהודי, העבודה, הליכוד, מרצ, כולם הסתכלו עליי במבט קצת נוגה, ריחמו עליי. די, אל תהיה נאיבי, יאיר לפיד לא יתאבד על זה והחוק לא יעבור. אבל למה, שאלתי, מנסה לא להישמע תמים מדי. הרי אתם יודעים מה הם עושים עם המיליארד שקלים לשנה שהם
מקבלים מ"קרקעות העם היהודי" (מינוח של יו"ר קק"ל). 60% מהכסף הולך לדברים שאינם קשורים בכלל לפרויקטים וה – 40% שהולכים לפרוייקטים, מחולקים לפי מפתח שענייניות היא שיקול מאוד לא מרכזי בו. הפוליטיקאים שדיברתי איתם לא הסתירו את חיבתם לגוף הנדיב קק"ל, הם סיפרו לי כמה קל לעתים לגייס ממנו עזרה קטנה, במקום בו הממשלה מערימה קשיים, אבל לא חלמתי שכל הזמן הזה קק"ל מעבירה מיליוני שקלים בדרך עקיפה למפלגות.

אי אפשר להעביר כסף בסכומים כאלו ישירות למפלגות הפוליטיות בישראל. יש מגבלת סכום בחוק, אבל קק"ל, ביצירתיות מרשימה, מצאה דרך. היא מעבירה את הכסף לגופים העולמיים של המפלגות. לליכוד יש את הליכוד העולמי, למרצ את מרצ העולמי, לבית היהודי את הפועל המזרחי, למפלגת העבודה את הברית הציונית ואפילו לש"ס וישראל ביתנו יש גופים עולמיים. בדרך כלל אלו גופים קטנים, חלקם נטולי פעילות, שמשמשים בחלק מהמקרים כר פורה לתגמל פעילים, לצ'פר אנשים במפלגה באיזו נסיעה לחו"ל, איזה כנס. פתאום קק"ל הפילה עליהם גשם של כסף. מרצ העולמי קיבלה 350 אלף שקלים, העמותה ליישום וביצוע עקרונות הליכוד העולמי (או בקיצור, דני דנון…) קיבלה 1.3 מיליון שקלים וכך הלאה.

לקראת תחקיר "המקור" שישודר הערב החלטנו לנחות במשרדים הרשומים של רוב הגופים הללו ולראות מה יש שם בכלל. ברובם לא מצאנו כלום. מרצ העולמי בדיוק קיבלה משרדים, אבל הם לא פעילים, עד עכשיו לא היה לה (לא היה כסף, מן הסתם), עמותה בשם חירות עולמית (מיכאל קליינר פעיל בה, אב בית הדין של הליכוד), שקיבלה 71 אלף שקלים, אבל אין לה משרדים, רק תיבת דואר ולפי רשם העמותות, אין לה אישור ניהול תקין והדו"חות האחרונים שהגישה היו ב – 2010 (קק"ל טענה בפנינו שהיא לא מעבירה כספים לעמותות ללא אישור ניהול תקין, ובכן, מעבירה גם מעבירה). בש"ס העולמי המשרד בדיוק היה סגור והאיש לא נמצא (גם לעמותה הזאת אין אישור ניהול תקין והיא לא הגישה דו"חות לרשם עמותות), ביתנו העולמי עשו איזו קומבינה שהם התלבשו על אופרציה של ארגון אחר וכן הלאה. ההעברה המטורפת לכולם היא ל"קדימה העולמי". הלכנו למשרדים של התנועה פעמיים. אין כלום כבר למעלה משנה. שאלתי את שאול מופז, יו"ר קדימה" לפני כחודשיים בכנסת, הוא כמעט בלע אותי מתדהמה. רוחמה אברהם, אקס שרה של "קדימה", אמרה לנו שהיא עושה להם "ייעוץ אסטרטגי". חוץ מזה, לא הצלחנו להבין על מה הם מוציאים את כל הכסף.

כששלחנו את השאילתה בנושא לקק"ל (לפני כמעט שלושה חודשים. אני מציין את זה כי הם בחוצפתם עוד טוענים עכשיו שלא ניתנת להם זכות תגובה ראויה), שברתי את הראש מה הם יגידו. מה יאמרו על כך שההעברה האחרונה של הכסף לכל המפלגות קרתה באוגוסט 2014, ממש כשהאוצר רוקם את החוק, שהם כה התנגדו לו, חודש וחצי לפני הדיון
בממשלה בעניינם, מה הם יגידו על כך שנתנו לגופי הלווין של אותם פוליטיקאים שדנים בעניינם, לראשונה בתולדותיה, כל כך הרבה כסף (יחסית לתקציבים מפלגתיים).
ובכן, הם יצירתיים שם בקק"ל. לא סתם החברה של ליאור חורב, כנראה, מקבלת כבר שנה 33 אלף שקלים לחודש (הוא נשכר לצורך התמודדות עם תחקיר "המקור" הקודם ונשאר).
הטיעון שלהם שזה מימון מפלגות, קק"ל מממנת את הגופים החברים בקונגרס הציוני. ממתי? למה? למה זו חובתה של קק"ל? מאיפה נולד הקשקוש הזה?

הנה כמה טיעונים למה ההנמקה של קק"ל מופרכת, בעיניי:

1. לדברי קק"ל, ההחלטה התקבלה ב – 2012 (התקצוב החל ב – 2013). הקונגרס הציוני יתקיים באוקטובר 2015. תקצבו אותם שלוש שנים לפני?

2. קק"ל לא אמורה בכלל לתקצב את המפלגות הללו ומעולם לא עשתה זאת. זה נכון, שהיא הגוף הציוני העשיר ביותר ("קרקעות העם היהודי"), אבל הכסף אמור לשמש לפארקים, מאגרי מים, הוזלת מחירי הדירות אולי, התיישבות, לא למימון פוליטי של גופים ריקים בעיקרם מתוכן.

3. לקק"ל יש הסכם תמיכה נדיב בהסתדרות הציונית (שהיא האמא של קק"ל ברמה התאגידית). קק"ל נותנת להסתדרות הציוני 55-60 מיליון שקלים בשנה וההסכם (שהוגדל בשיעור עצום בתקופת כהונתו של שטנצלר) קובע במפורש שחלק מהכסף ילך למימון הארגון של הקונגרס הציוני. עוד נאמר במפורש שכך וכך כסף ילך למימון הגופים החברים בקונגרס הציוני, כדי שיהיה להם כסף להיערך. גם שם זה לא היה ראוי, אבל לשלם פעמיים ובכאלו סכומים ובדיוק בעיתוי הזה? זה מטורף.

טוב, בואו נקווה שבמסגרת ניקוי האורוות הכללי, תגיע המשטרה גם לקק"ל ולמי שהגיע עד פה, כדאי גם להישאר עם תום תחקיר "המקור" כי הסיפור האחרון שנספר בו הוא באמת משהו שאנחנו לפחות לא נתקלים בו כל יום.

תגובות

תגובות

14 תגובות על “תחקיר קק"ל: איך יו"ר קדימה לא יודע על קדימה העולמי? למה קק"ל התחילה להעביר פתאום כסף לגופי לווין של המפלגות בישראל?

 1. רון

  למה זה קורה?
  כי הכל גנבה אחת גדולה.
  כל המפלגות נהנות מזה כולל מרצ.
  אני מקווה שהיהודים בחו"ל ובמיוחד בצפון אמריקה יסתכלו טוב על מה הולך כספם או שיפסיקו לתרום בכלל לפרה הקדושה הזאת.
  תודה על עבודתך הנהדרת רביב.
  אגב, אינני מאמין שהמצב ישתפר במאומה אפילו אם העבודה תרכיב את הממשלה הבאה. אתה בעצמך אמרת שהעבודה ממשיכה לקבל תרומות נדיבות מקק"ל.

 2. אילן

  להקיא מהמדינה הזאת ומוסדותיה המושחתים… להקים מכספי קק"ל בית סוהר גדול ולדחוף לשם את כל המושחתים האלה ששותים את דמינו ודם יהודי התפוצות.

 3. יוסי

  הנושא ראוי לחקירה פלילית. על עוזר היועץ, עו״ד רז נזרי, לבדוק את הנושא מיד- ולהגיש דו״ח ליומה״ש, ולפיו- להטיל על משטרת ישראל לחקור ולסיים תוך חודשיים. אין כאן הרבה מה למשוך. במקביל, ללחוץ על המפלגות הנורמליות- אם יש כאלה ואלה לא הבית היהודי או ישראל שלנו או הליכוד- להכניס את הנושא למערכת הבחירות שלהם. לתקוף את הנהנתנים, לפי מפלגה ובאופן אישי ולהודיע שבכנסת שתבחר- תוגש הצעת חוק לביטול חוק מקרקעי ישראל, הלאמת קרקעות הקרן הקיימת והקמת רשות ניהול נכסי מקרקעי המדינה, ולתת לכחלון להיות הממונה.
  בנוסף, להגיש תביעה אישית נגד יו״ר הקרן קיימת, נגד המשנה שלו מקדימה ז״ל ונגד כל חברי הדירקטריון – תביעה כספית להשבת כל הכספים שהועברו ללא הרשאה שבדין, ביחד ולחוד. לפי המאזן- פריט פריט, שינהלו כל אחד הגנה, לא על חשבון הארגון אלא כל אחד על חשבונו האישי. גם המנכ״ל לא ישאר בצד אלא אם ישתף פעולה עם נציגי היוהמ״ש בתביעות הנ״ל. בנוסף, על היוהמ״ש לדרוש מכל מקבלי הכספים שלדעתו קיבלו שלא כדין – להחזירם תוך שלושה חודשים.
  כל הנ״ל יקרא- מבצע ניקוי אורוות.

 4. רון ראובן

  אני לא אוהד של יאיר לפיד אבל נראה לי שבמקרה הזה מגיע לו כל הכבוד וטכלס הוא לא וויתר. דרוקר היית יכול לפרגן לו.

 5. נאוה בן צבי

  ר
  ביב,ב מקצוענות ראויה להערכה הרבה שנים לא נראה בטלויזיה תחקיר ברמה שכזאת.

  בסוף בשורה התחתונה איך אפי וכל הדירקטוריון שלו לא מריחים ליזול הלילה ? איך גורמים להם ללכת ועכשיו לא באוקטובר

 6. ח

  רביב אם אתה גבר נסה לגעת בקרן של ניצולי השואה שתבעה את גיא מרוז

 7. יהושע

  ומי המפלגה היחידה שלא נהנית מכספי השוחד…
  יש עתיד.

 8. שלומציון

  "כולם הסתכלו עליי במבט קצת נוגה, ריחמו עליי. די, אל תהיה נאיבי, יאיר לפיד לא יתאבד על זה והחוק לא יעבור."
  במשפט אחד , דרוקר שם את כל האמת מול כל הקוראים. כולם מושחתים. כולל מרץ המתייפייפת והצבועה . ( על כל השאר אין מה להרחיב )
  רק שיאיר לפיד כן "התאבד" על זה , עד שביבי החליט לעצור אותו.
  כשלפיד אומר " מושחתים תחזירו לנו את המדינה " ו- "נלחמים על המדינה " – לזה הוא מתכוון.
  היחיד שיכול להוציא אותנו מהלכלוך והשחיתות . היחיד שבא באמת לעבוד ולנקות את האורוות – הוא היחיד שראוי לקול שלנו בקלפי. בשביל כל השאר הפוליטיקה היא "ג'ובים" . בשבילו היא שליחות.
  יש עתיד !

 9. דודי

  ומה עם המפלגות הערביות?
  ואם המפלגה הערבית תתמוך בממשלת הרצוג – לא יגיע להם משהו עבור זה?
  מגיע גם להם.
  איפה השוויון?

 10. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  The question is how can we fix such a corrupted society.
  ,Raviv, you are very courageous,

 11. חיים סרי

  ענק !! ישבנו מרותקים בפיות פתוחים ! תחקיר מרתק ועצוב – שהיה צריך לפתוח בו את מהדורות החדשות !!
  אך לא מאמין שיזיז למישהו !! הכל כאן כל כך מושחת – ובלתי נתפס !!! הכי חשוב מה קורה עם אוחנה .. זאת
  המדינה ! ואם הייתי צעיר הייתי עושה כמו אחי ומסתלק מכאן !!
  לא מפספסים אף כתבה שלך ! תמשיך..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.