אם היו נוהגים אחרת באורלי אינס, הניצבים היו מבינים את המסר?

| 4 בפברואר 2015

כשאני כותב את הפוסט הזה מתפרסם שניצב שביעי הסתבך. עוד ניצב, שוב שוטרות, שוב יחסי מרות. זו תהיה תמימות גמורה לטעון שטיפול אחר בעדויותיה של אורלי אינס הייתה אולי גורמת לכל הניצבים האלה לחשוב עוד פעם לפני שהם יוצאים לצוד שוטרת? מי יודע.

מה לא אמרו על ד"ר אורלי אינס, אותה אישה שהפציעה בתקשורת בסוף 2010 סביב תלונות שלה כביכול נגד ניצב אורי בר לב ומנכ"ל המשרד לבטחון פנים, חגי פלג? שהיא שכבה עם השר ההוא והפקיד הבכיר ההוא, שהיא נתנה "שוחד מיני", שהיא הפכה את פרויקט "עיר ללא אלימות" ל"מין ללא הפסקה". יש לי ניסיון עם הכפשות של קורבנות עבירות מין. ליווינו את אורלי רביבו, שהתלוננה על משה קצב ואני מכיר את א' ממשרד התיירות, שנאנסה על ידי קצב, אבל אף אחת לא עברה את הלינץ' התקשורתי שאינס עברה. כשפגשתי את אינס לראשונה, אמרתי לה (בטמטומי) – אל תדאגי, אם את אומרת אמת, אז לא משנה הידיעה ההיא והכותב ההוא, בסוף האמת תצא לאור, כמו בכמה וכמה מקרים שליוויתי בעבר. ובכן, יותר מארבע שנים חלפו וכל בן אדם שאני אומר לו שאנחנו (ענת גורן ואני) עושים סרט ל"מקור" על אורלי אינס זורק את ההערה הנבזית שלו. היא תוייגה באופן כמעט מוחלט כאדם שניצל באופן הכי שלילי את המאבק בעבירות מין.

הנה פחות או יותר התשתית העובדתית שהתקבעה בציבור:

מדובר באישה שניהלה שורה ארוכה של רומנים עם בכירים שונים. היא לא התלוננה עד שהיה נוח לה. כשאורי בר לב עמד להתמנות למפכ"ל, היא לקחה תקרית קטנה איתו, שכבשה אצלה במשך כשנתיים והפילה אותו. הסאב טקסט היה – היא לא באמת הייתה קורבן של שום דבר. היא פשוט עשתה בזה שימוש ציני.

הנה פחות או יותר העובדות האמיתיות בפרשה, על בסיס חומר החקירה, עדויות כל המעורבים בסיפור:

אינס לא התלוננה על איש. היא לא רצתה בשום פנים ואופן להתלונן על אורי בר לב. היא רצתה שהוא לא ימונה למפכ"ל מכיוון שהוא העביר אותה לילה מסויט אחד באילת. לכן, סיפרה על הדברים למנכ"ל המשרד לבטחון פנים, חגי פלג. היא רצתה שהוא ידאג שאדם כזה לא ימונה למפכ"ל. הוא רץ עם המידע למחלקה לחקירת שוטרים, אולי כי בשלב הזה כבר הבין שהיא עומדת להתלונן עליו ורצה (והצליח) לצייר אותה כמתלוננת סידרתית.
בסופו של דבר, כשהיא תחת הטירוף התקשורתי העידה נגד חגי פלג בנציבות שירות המדינה, הוברר כי עדותה אמינה. כשהעידה נגד אורי בר לב במחלקה לחקירת שוטרים התברר כי היא אמינה לחלוטין והוא נמצא לא דובר אמת בגרסתו הראשונה לפחות, לטענתו כי לא זכר את האירועים.

מי שמפקפק בתשתית העובדתית הזאת מוזמן, כמובן, לצפות בסרט של ענת ושלי הערב ב"מקור". שם נפרט יותר.

בואו תניחו לשנייה שזה הבסיס עובדתי. אם כך, אז איך הרשה לעצמו השר לבטחון פנים להתעלם מבקשותיה להיפגש איתו במשך חודשים ארוכים (השר מכחיש וטוען בתגובה שלא ידע על הטרדות מיניות)? איך ידעו על הפרשה כל כך הרבה בכירים ולא עשו דבר? למה הנציבות סיימה את הסיפור של חגי פלג בהסדר טיעון מביך (בעיניהם, הוא הסדר ראוי כי פלג מודה בהטרדות מיניות)? כיצד מרשה לעצמו המשרד לבטחון פנים, אחרי מה שעשו לה, להיפטר ממנה?

חשבון הנפש התקשורתי פה הוא לא פחות נוקב. כתבה ארוכה מאוד ב"מעריב" תיארה את גרסתו של בר לב ("בשיחות סגורות"), גרסה שהייתה רחוקה ממה שהוא עצמו הודה בחקירת מח"ש. עיתונאים אמרו על אינס דברים נוראיים ללא שום ביסוס. פרסמו בלי בושה רומנים שלה כביכול, נטולי שמץ ראייה ולמרות שאין לזה רלוונטיות לתלונותיה (במקרה כל ה'רומנים' הללו נאמרו על ידי חגי פלג בחקירת המשטרה. הוא גם נקב במקורות המידע שלו. פנינו אל כולם, כולם הכחישו), נחום ברנע ירד על אינס וטען שהיא גורמת נזק למאבק בתופעת ההטרדות המיניות, יואב יצחק – טוב, עדיף לא לדבר על יואב יצחק ורשויות אכיפת החוק פשוט הפקירו אותה כשעקבו אחריה, פרצו למכוניתה והטרידו אותה.

אז עכשיו אומר המפכ"ל ופרקליט המדינה וכולם שהם נחושים להילחם בנגע ההטרדות המיניות במשטרה. באמת? ממש נחושים, או נחושים כמו אצל אינס?

תגובות

תגובות

32 thoughts on “אם היו נוהגים אחרת באורלי אינס, הניצבים היו מבינים את המסר?

 1. MIRIRE0@GMAIL.COM'ברטה

  אני מרשה לעצמי לפקפק. העובדות מן הסתם נכונות. אך הנרטיב סובייקטיבי.

 2. anat.yerushalmi@harvard.edu'אסתר יואלון

  דרוקר, אתה חייב – מוכרח! – לדאוג שהטקסטים שלך יעברו עריכה. הם כתובים בעילגות, בסגנון "של החבר'ה" עאלק, ואינם מכבדים לא אותך, ולא את הנושאים שבהם הם דנים.
  אגב, בניגוד לטענתך, ד"ר אורלי אינס התקבעה בתודעתי כאשה הגונה שנפלה קורבן תחילה למניאק שטוף זימה ואח"כ לאחוות הגברים המניאקים שהעלילו עליה עלילות והכפישוה ללא שום ביסוס.

 3. Eynat.tsafrir@gmail.com'עינת

  זה שיש גברים שמרשים לעצמם ״לאנוס״ את יצריהם בדרכים בוטות יותר ופחות- ידוע עוד מזמן. זה שהמערכות הממסדיות השונות כמו מסרבות להתבגר ולהפנים כי התנהלות זו איננה חוקית, גם ברור. זה שעולם הגברים ברובו מנהל את המערכות וקושר קשר של שתיקה/סחבקיות/ הבנות משותפות- גם עובדה. וזה שיש להלחם בתופעה הזו בכל הכוח, על אף ולמרות הסטיגמות- ברור לגמרי. ומה קורה בצבא? מאז שחיל הנשים בוטל- חיילות נשפטות ע״י גברים- קצינים ולנוכח מערך הכוחות הקיים בין גברים לנשים- זה מסוכן. יש להשיב את המערך השיפוטי בצבא על חיילות/קצינות לידי מערך הקצונה הנשי בלבד. כמעט לכל אחת מאיתנו יש ניסיון בנושא, סיפור שקרה. למזלי בזמן השירות הצבאי שלח היה חיל נשים ואני הייתי אסרטיבית מספיק ע״מ להתמודד עם גברים שחשבו שמותר להם. התוכן הפיקודי נשי מתאים גם למשטרה ומומלץ ליישמו ע״מ המערך הנשי יתחזק ויתעצם. ולענת ולך- כה לחי לעבודתכם. כן ירבו שומרי הסף של הדמוקרטיה והצדק.

 4. avi_griffel@hotmail.com'אבי גריפל

  הכתבה נכונה ואמינה. ד"ר אורלי אינס הוטרדה מינית, וכאשר התלוננה על כך היא עברה חיסול ממוקד והרס הקריירה שלה. נעשה לה אי צדק ועוול משווע. גורמים בורים שלא הכירו את הפרטים הרשו לעצמם להכפיש אותה בכלי התקשורת. אחרים עשו בכוונת מכוון כדי לחפות על חברים שסרחו. כל הראיות, הפוליגרף, הודאות המעורבים ואף המלצת הפרקליטות תמכו בגירסתה. אבל קל לחשוב שהמלוננת היא זונה, וקשה לקבל שבכירי המשטרה הם בריונים. כעת האמת מתפוצצת לנו בפרצוף!

 5. נועה

  אתה יודע כמו רבים אחרים בברנז׳ה שהתופעה
  הזו קיימת גם בתקשורת כפי שנחשף בפרשת עמנואל רוזן
  ושם בניגוד למשטרה כול המעורבות פחדו להתלונן,הן כנראה
  יודעות שהחברים רבי ההשפעה של רוזן מסוגלים לשים קץ לקריירה העיתונאית
  מצד אחד ומנגד יש גם בכוחם להשפיע על המשטרה והפרקליטות למסמס את
  התלונות…

 6. s.affias@gmail.com'Shabtai

  אסתר יואלון, טרחנית שכמוך. שמה את עצמך למומחית בסגנון כתיבה. מספיק. תתרכזי בבעיה שרביב מציג. בקשר למשטרה, אני עומד נדהם לגבי ההתנהגות הילדותית של שוטרים המתנהגים כמו בני עשרה בלתי מנוסים. בגילם ובכספם הם יכולים למצוא פורקן מיני, אם בנות זוגם לא מספקות, בצורה דיסקרטית ובהסכמה של נשים\גברים העובדים בתעשיית המין לפרנסתם.

 7. חי

  השאלה מה קדם למה, התלונה, או כישלון פרויקט עיר ללא אלימות בניהולה. זה הצבע החסר. אז זה שבר לב חזיר, לא אומר שמישהו אחר לא מניפולטבי.

 8. רון

  נראה שלניצבים בצשטרה, לשרים, סגני שרים ומנכלים של משרדים ממשלתיים יש יותר כוח מנשיא המדינה.
  קצב יושב בכלא, והם ממשיכים להסתובב חופשי.

 9. AMITAMI@HOTMAIL.COM'חיים

  האם יש לך הסבר איך היא הצליחה לגרום לכך שהפרוייקט שלה על עיר ללא אלימות יזכה במכרז בכל הארץ?

 10. יוסקה

  מצטרף לדעתה של יואלון. שווה להשקיע בעריכה ושדרוג השפה.

 11. רפיהו

  רביב, דבר איתנו עוד על יואב יצחק. זה מעניין ולא מדובר כמעט

 12. rubin.arik@gmail.com'אריק רובין

  רביב דרוקר.
  אתה ביצעת חיסול ממוקד גרוע יותר בשלושה אנשים שביקשו לעשות צדק לתאיר ראדה ולרומן זדורוב.
  אתה ורוזנטל חיסלתם את אלכס פלג, חיים סדובסקי ודורון בלדינגר.
  האם אתה תעשה תכנית גם על העוול שאתה עשית???

 13. yitzhakdar@gmail.com'יצחק

  ראשית, תודה על המאמר .
  שנית, העובדה שנשים מתלוננות לא בסמוך למעשה אלא כאשר האיש אמור להתמנות לתפקיד בכיר אינה חדשה.
  כך היה עם קצב, כך היה עם יצחק כהן, נשיא בית המשפט המחוזי בנצרת וכך עם בראל.
  בתי משפט, לרבות בית המשפט העליון, פסקו בפסקי דין רבים כי לעיכוב בתלונה של אשה שנפגעה באונס, במעשים מגונים או בהטרדה יכולות להיות סיבות רבות, שאינן פוגעות במהימנות של התלונה.
  שלישית, העובדה שהמתלוננת עוברת רצח אופי בעת הגשת התלונה ובמהלך המשפט אינה חדשה. אמנם, נאסר כבר לחקור מתלוננת על עברה המיני (למעט בנושא התלונה), אבל סניגורים עושים הכל כדי לעקוף את האיסור, כולל מסירת פרטים לתקשורת. ככל שמעמדו של הנאשם גבוה יותר, כך הפגיעה הפוטנציאלית במתלוננת חמורה יותר, הן בגלל הסניגורים והן בגלל נגישות הנאשם ונציגיו לתקשורת.
  בכל זאת, חשוב להתלונן ולהעיד, ולו כדי להגן על קורבנות עתידיים.

 14. MIRIRE0@GMAIL.COM'ברטה

  לפחות למראית עין זה נראה שגב' אינס רוכבת על גב חשיפת הניצבים כדי לטהר עם או בלי מרכאות את שמה. היא הוטרדה ללא ספק כמו כל הנשים האחרות אך לטעמי היא מינפה זאת לטובתה, ולאחר שספגה הכפשות- דבר קשה ביותר בהיותה בעלת משפחה- מצאה האשה החזקה הזאת סיוע אצל אירגוני נשים ועיתונאי רחום כרביב. אין כאן שחור או לבן.

 15. א

  זה לא מסתדר לי! השארת פה חור של חוסר היגיון שאמור להיות כתוב בין פנייתה לחגי לבין כוונתה להתלונן עליו!
  היא מנסה להיעזר באדם שעוד רגע היא מתכוונת להתלונן עליו?
  אני לא שופט לא אותה ולא אותם, אבל הסיפור השלם שהשמטת בהקשר של הפניה למח"ש והסקתו של מנכ"ל המשרד שהיא עומדת להתלונן עליו הוא בעצם העיקר פה!
  ואגב, נסיבתית הגברת הזו הרגה את הקייס של עצמה!

 16. rubin.arik@gmail.com'אריק רובין

  רביב דרוקר.
  אתה ביצעת חיסול ממוקד גרוע יותר בשלושה אנשים שביקשו לעשות צדק לתאיר ראדה ולרומן זדורוב.
  אתה ורוזנטל חיסלתם את אלכס פלג, חיים סדובסקי ודורון בלדינגר.
  אתה עצמך סייעת להשאיר חף מפשע בתוך הכלא.
  האם אתה תעשה תכנית גם על העוול שאתה בעצמך עשית???

 17. akilahav@gmail.com'עוזי

  1) אסתר יואלון = יואל אסתרון ?

  2) המסקנה הברורה כבר מזמן: אין ברירה, בנות:
  א – יש להתלונן מיד! 5 דקות אחרי ההטרדה הראשונה!
  ב – אין לחזור ל"מקום הפשע". כלומר ללכת לים בלילה עם המטריד, או לעלות לחדר במלון עם המטריד
  ג- הטרדה ראשונה, היא גם האחרונה. מיד אחריה – תלונה!
  מי שאינה נוהגת כך, יש לה "רשלנות תורמת" ואז הענין מסתבך.

  רק כך תחוסל התופעה, במינימום פגיעה בחפים מפשע

 18. מאיה

  ראיתי את התכנית , הופתעתי מהתגובה של רזי ברקאי. משהו במילים שלי . היא חתיכה היא נאה הם חרמנים . מה היא לא יודעת מה זה גברים?
  הלווו. הגברים האלה הם בדיוק בדרגה שלה במעמד שלה לפעמים הם אפילו חתיכים . אז אורלי אינס היתה צריכה להתנפל על ברלב . או על חגי הזה ? כי בא לה עליהם.
  ראבק למה נשים אף פעם לא מואשמות בכך. (לעיתים רחוקות)
  ולכל הנשים שבעולם לעולם תחזיקו נבוט בתיק.

 19. pnina.zeitz@gmail.com'פז

  ראיתי את התוכנית אתמול ולא רק שאני מאמינה לחלוטין לאורלי אינס, אני ודאי לא חושבת שהיא אשמה במשהו.
  אבל יש הערה שכדאי להוסיף, פשוט כדי לחשוב על זה במסגרת אנ-לא-יודעת-איך-לקרוא לזה, אולי תכנית חינוך להתמודדותן של נשים עם הבעיה. וזה מתקשר לדברים שרזי ברקאי אמר.
  אני לא חושבת שברקאי האשים את אינס. אני חושבת שהוא פיקפק במידת התבונה של ללכת לטייל על שפת הים עם מישהו שכבר התברר כמטריד. באותה מידה אני מפקפקת במידת התבונה ללכת לדבר עם אותו פקיד, חגי משהו, שמטריד אותך ללא הרף (וברמות בוטות ואיומות בהרבה מאלה של ברלב) על ההטרדות המיניות של מישהו אחר.
  היתה פעם פרסומת על פיה עדיף להיות חכם בכביש מאשר צודק. ודאי שצודקות כל המלינות על כך שאין להאשים את הנשים. ודאי שאינני מקבלת טענות על אופן הלבוש ודומות להן. אבל אישה נבונה שמזהה אפילו פוטנציאל של הטרדה, מן הראוי שלא תקרא על כך תגר. לא מכיוון שאינה צודקת אלא מכיוון שעדיף לנהוג בתבונה. נדמה לי שאין אישה אחת שלא עברה כך או אחרת הטרדה (למעט אולי אותה שופטת, גנות, שההתבטאות שלה שפורסמה אתמול מעידה שהיא ספציפית מעולם לא הוטרדה). וכך גם אני הוטרדתי ברמות כאלה או אחרות.
  כשאת עושה את החשבון האם לעזוב מיד או להקים צעקות מיד ומחליטה שלא – מכיוון למשל שאת לא רוצה לוותר על פרוייקט החיים שלך – זה לגיטימי. אבל אפשר להתנהג ביתר חוכמה. אני בהחלט שקלתי מה ללבוש לעבודה כשהיה ברור שמנכ"ל החברה מתקשה מאוד להתאפק ביחס אלי. אני בהחלט מעולם לא הזכרתי נושאים שאפילו מתקרבים אטימולוגית לענייני מין כשהיה בסביבה מישהו שברור שגם הוא לוטש אלי עיניים. ואני ודאי סירבתי להצעה של מנכ"ל אחר ללכת עימו לשפת הים (סתם! להשתזף, כן? כי שנינו ממש אוהבים את הים).
  נכון, זה לא בסדר; נכון, האחריות אינה מוטלת עלי; צודקות כל הנשים שאומרות זאת. נו? אז הן צודקות. ומוטרדות.

 20. Oudihazan@gmail.com'חזו אהוד

  היועץ המישפטי לממשלה קבע על סמך החקירה של אינס פלג ואחרים שאין במקרה הזה כל ההתנהגות פלילית וכי מדובר בסיפורי חדר מיטות
  הסיפור האמיתי מתחיל הרבה לפני שפלג מגיע למישרד לביטחון פנים וזוכה לארוח בחדר השינה של אינס כשילדיה והוריה בסלון .
  זה רשום בחקירה ובעדיות ואת זה יודעים גם דרוקר ושאר העיתונאים
  הסיפור האמיתי קשור להבטחת מיכרז מפורק בשווי מיליונים באמצעות סיפורי חדרי שינה שיזמה אורלי אינס ובכירים במיגזר הציבורי
  התנהגות זאת לא רק שהבטיחה את המשך הקשר והפירות הכליים של אינס אלא גם יצרה מערכת סחיטה של פירסום הפרטיים של הבכירים עיי אינס
  בא לב חוסל עיי אינס לצורך קידום ניצב שהיא בקשרים אינטימיים עם אינס והיא מועמד גם הוא
  אינס חיסלה את פלג אך ורק בגלל שסירב לחתום על המשך החוזה המופברק שלא זכתה
  בעיקבות קשריה עם הבכירם ובעקבות מסקנות בדיקה חיצונית שגילתה כשלים מהותיים בתי פקוד הפרויקט
  זוג עיתונאים שמלוה את וחוקר את הפרשה שלוש שנים ויוצר בפני הציבור מצג שוא מטעמיו
  הופך את תפקידו לחשיפת עולות וחדשות לזנות עיתונאית שדומה לזנות כלכלית פוליטית ומינית
  אפשר לגלות את כל מה שניכתב בכתבי התביעה וההגנה בין אינס ליואב יצחק
  בהצלחה

 21. חסן חמוד

  מכת הניצבים המיוחמים במשטרת ישראל מזכירה לי את "הסריסים" בתרבות האשורית, האשורים ידעו להקדים תרופה למכה. לשם השגת משרה בכירה, מקבילה למשרת מפקד בכיר במשטרה היום, המועמדים היו צריכים לסרס את עצמם לשם השתקת הדחף המיני במילוי תפקידם.

 22. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  בתור אחת שיודעת משהו על תקיפה מינית,
  ואחרי ששמעתי היום את אילה חסון ברשת ב', כשפקפקה בדבריה של הד"ר אינס
  אני יכולה רק לומר דבר אחד:
  הכי גרוע לקרבנות זה לפקפק בדבריהם. יותר גרוע מכך זה שהשר שפנתה אליו (יעלון) הכחיש שדברה איתו על פלג
  (כך לפחות לדברי אילה חסון )
  יש אנשים בעלי שני פרצופים, משחקים אותה מגנים על הקרבן, בעוד שמצד שני לא נח להם, והם מכחישים,
  אני לא יודעת מה האמת בסיפור, אבל זה הדבר שהכי יכול לשבור את הקרבן,
  התחושה שאין לך לאן ללכת, בכל מקום את מואשמת , וגם מי שהגן עליך בעבר מתכחש אלייך
  זה נורא! במקום לתת צל"ש על תלונה..
  בכ"א אני כן מעריכה את אילה על האופן בו סגרה את ענין הברור, ולא התעמתה עם הד"ר אינס בשידור

 23. Melanin@gmal.Com'מלני

  עצוב מאוד לראות מה עשו לאורלי אינס. אישה משכמה ומעלה שהקימה מאפס תוכנית מפוארת שעד היום רצה בהרבה רשויות ומצילה אלפי ילדים/נוער ונותנת להם תקווה.
  התחקיר של רביב וענת היה טוב רק חבל שרזי ברקאי במחי משפט סתום וטיפשי להחריד בסוף התוכנית הרס את כל האפקט של הכתבה. פשוט בלון שהתפוצץ.
  חבל שאלו פני המנהיגים שלנו. נפוחים מחשיבות עצמית וריקים מתוכן. חרמנים בלתי נלאים. ממש איכס. אם אלו שומרי החוק מה יגידו העבריינים?!
  אללאיסטור

 24. Pingback: הנה זה בא עוד אלפא מייל: על פרשת אורלי אינס ומשמעותה | מכרות נטושים

 25. yoram500@gmal.com'ירון בר טל

  חברות תרגיעו, בשביל לתקן עוול לאחוז קטן שבאמת נפגע אנחנו יוצרים מפלצת שמחסלת את כל המוכשרים והאטרקטיבים. אין כמעט גבר מוכשר שלא ניתן למצוא מעשה מיני בעברו וידוע לי ש9רבים מאוד הורחקו מהפוליטיקה ותפקידי ציבור רק מהחשש שלהם מפרסום ופגיעה במשפחתם. ההשתלחות בגברים כבר גורמת לקידום של חדלי אישים שמן הסתם ישרתו בצייתנות את אדוניהם בחינת עבד כי ימלוך . כך השחיתות רק גוברת ונקבל כאן שלטון חשוך שלא רק שימנע קידום נשים הוא יחזיר לאחור תהליכי שיוויון. שימו לב להתבטאות ליברמן שכבר קורא לטיהורים במשטרה הוא יביא לכן שיויון? ובאילו מגזרים הבעיה לא מתפרסמת. אז כדאי להרגיע את הלוחמנות ולקדם פתרונות הדרגתיים של מרכזי דיווח ויעוץ עם טיפול משמעתי דסיקרטי לפני שהופכים את הנושא לכלי חיסול,

 26. jomaayan@outlook.com'רעמסס 1

  מאחר ומתלוננות המתגלות כמעלילות חסינות מפני העמדה לדין על פי מדיניות הפרקליטות – אני מתייחס לכל מתלוננת כשקרנית עד שתוכיח מעל לעל ספק את טענותיה.

  שהרי מה יש למתלוננת להפסיד? שמה חסוי. יש לה חסינות גם אם היא מתגלית כשקרנית. אז למה לא לנסות את שיטת מצליח? אפשר לסחוט את הגבר האומלל, אפשר להתנקם בחבר שזרק אפשר להתנקם בבוס שלא מעלה בדרגה. הכל הולך.

  מי שמחכה שנים עד לתלונה צריכה הוכחות עוד יותר מוצקות. אפילו קשה לי להעלות על הדעת הוכחות כאלה. כלומר אישה שמתלוננת אחרי שנים של שתיקה היא ללא ספק שקרנית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.