בימים בהם איש הישר בעיניו יעשה, תענוג לקרוא את השופט עמית

| 12 בפברואר 2015

אני רוצה להקדיש את המאמר הבא להצדעה לשופט יצחק עמית מביהמ"ש העליון. בימים בהם אלי ישי, הפוליטיקאי שעשה מחדלון אישים קריירה, משחק אותה גבר גבר על אישה עתירת כוח כמו חנין זועבי, ברוך מרזל נפסל רק על חודו של קול (ועוד יהיה בכנסת, מן הסתם) ובנימין נתניהו מקעקע בכוונת מכוון עוד מוסד מקודש רק כדי לגנוב עוד כמה קולות מנפתלי בנט, בימים האלה אתה לא יכול שלא להתפנק על המילים החכמות והמוסריות של השופט עמית (אליהן הופניתי בזכות העורכת שלי, רותם שדות).

הרקע – ערעור של השוטרים שזרקו מהאוטו שוהה בלתי חוקי פלשתיני למותו. הנה כתבה של מיקי רוזנטל ולינור גריסריו ב"מקור" על המקרה, שנחשף על ידי חיים לוינסון ב"הארץ". כותב השופט עמית:

"גם חיה פצועה לא מפקירים בצד הדרך ומי שהסיט מבטו מצד הדרך יודע כי המצפון נוקף והמראה חוזר ומטריד. אלא שבמקרה דנן לא בחיה פצועה עסקינן. הנאשמים שלפנינו נטלו אדם שלגופו מחובר קטטר ושקית שתן, כשהוא לבוש בפיג'מה דקה של בית חולים והניחו אותו באישון לילה כשני מטר מאחורי המעקה בכביש 443. יומיים לאחר מכן, המנוח נמצא במקום בו הונח באותו לילה אפל, כשפלג גופו העליון עירום, הוא לבוש במכנסי בית החולים שיבא ומגופו משתלשל צנתר שתן ללא השקית".

השופט עמית מחדד את השאלות שבאמת מטריפות את כל מי שמכיר את הסיפור:

"המקרה שלפנינו אינו עוד תיק פלילי של גרם מוות ברשלנות. הסיטואציה דוקרת את הלב ולא נותנת מנוח לקורא. מה עבר בראשו של יקותיאלי כאשר הוציא את המנוח מהניידת, העבירו את מעבר למעקה תוך שהוא מניח בידיו את המעטפה עם המסמכים הרפואיים? על מה שוחח עם המתנדב ושוטרת השח"מ בדרכם אל "המשימה" ולאחר השלמתה? האם התלוצצו ביניהם או שמא שררה דומיה מעיקה בניידת? ומה עבר על המנוח עד שמצאו את גופתו כיומיים לאחר מכן? האם בתוך הבלבול בו היה שרוי, חדרה למוחו ההכרה כי הונח כחבילה אין חפץ בה אל מעבר לגדר ומאין יבוא עזרו?"

הנאשמים התגוננו שלא היה נוהל מסודר בעניין.

"המבקשים הלינו על היעדרו של נוהל, אך נוהל אינו תרופה לכל מכאוב. יש מצבים בהם אדם נדרש לעשות שימוש ב"מערכת הפעלה" הכוללת שכל ישר בצירוץ קמצוץ של אנושיות ומוסר אוניברסלי. יש להצר על כך שהמבקשים כשלו בהפעלת המערכת".

דבר אחד די ברור לי – אם השופט עמית ימשיך ככה, אולי יתנו לו להמשיך לשפוט, אבל בטח לא לשפוט בועדת פרס ישראל.

 

 

תגובות

תגובות

20 thoughts on “בימים בהם איש הישר בעיניו יעשה, תענוג לקרוא את השופט עמית

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  .השוטרים האלה ישנים טוב בלילה ?

  .
  .

 2. uriregev@gmail.com'הרב אורי רגב

  לקרוא ולבכות על אשר לכך ולכאן הגענו, ולדאוג מאוד האם הממשלה הבאה תבער מן השורש את ליקוי המאורות הזו, ותוליכנו לכיוון היעד היהודי והדמוקרטי באמת: "צדק, צדק תרדוף!" , "ציון במשפט תיפדה, ושביה בצדקה"!

 3. a.b@c.com'יוסי

  השוטרים יועמדו מיד כמועמדים לפרס ישראל!
  מי טוב מהם לייצג את הציונות וזקיפות הקומה ע"פ הממשלה הנוכחית?

 4. a.greenfeld@bezeqint.net'אבי גרינפלד

  רביב – הדג מסריח מהראש ….. כאן "העם" הנבחרא… טרוף מערכות כללי ….

 5. ברק

  ותצא אש מן השמיים ותאכל את העם הזה…

  אנא, עשה שתאכל את ביבי ובנט ראשונים… שלפחות תהיה לנו שמחת עניים לפני הקץ.

  עם מוטרף.
  אין עשבים שוטים – יש יבול רקוב בכל מקום

 6. yitzhakdar@gmail.com'יצחק

  אכן, דבריו של השופט עמית, משפטן מהשורה הראשונה ובעל מצפון, ראויים להערכה רבה.
  הזלזול בחיי אדם, בעיקר אם הוא אינו יהודי, עוד יותר אם הוא ערבי ובתחתית המדרגה – אם הוא תושב השטחים, הופך להיות נורמה בישראל.
  לשמחתנו, השופט עמית אינו יחיד בבית המשפט העליון.
  הנה דברים שכתבה שופטת בית המשפט העליון דפנה ברק-ארז, משפטנית מהשורה הראשונה ובעלת מצפון, בענינו של הרצל מסיכה (ע"פ 7620/11).

  "אני מסכימה לפסק דינו המשכנע של חברי השופט י' דנציגר. עם זאת, אני סבורה שלא ניתן לחתום את פסק הדין מבלי להביע תחושת דאגה ומועקה, לנוכח המציאות המצטיירת ביחס לשעות שקדמו למותה של המנוחה – כאשר קראה לעזרה מן הדירה, ולא נמצא לה מושיע. מתברר כי זעקותיה של המנוחה נשמעו בסביבתה הקרובה של הדירה במשך כשעה וחצי לפחות. מספר קרובי משפחה של המערער שמעו את הזעקות, אך לא התקשרו למשטרה, וזאת למרות שחשו בבירור כי בדירה הסמוכה מתרחשים דברים שאינם כתיקונם. לבסוף, התקשרו למשטרה שכנה, וכן אחת מבנותיה של אחות המערער. אם כן – לפחות חלק מן האנשים שיכלו להזעיק עזרה נמנעו מלעשות כן, ולפחות נמנעו מלעשות כן במישרין ובאופן מיידי. בע"פ 1484/10 אבו חאמד נ' מדינת ישראל (22.10.2012), שבו נדון מקרה קשה של אונס בחבורה של נערה קטינה שנלקחה עם חברתה בעת שהייתה הלומת אלכוהול מכיכר העיר, הצבעתי על הקושי העולה מכך שהכיכר נותרה ריקה, במובן זה שאף אדם לא נחלץ לעזרת הנערות, ולו על דרך הזעקת משטרה למקום, ברוח הציווי המוסרי והמשפטי "לא תעמוד על דם רעך" (שם, בפסקה 35). אין ספק שתנאי רקע חשוב לקידום הביטחון האישי בקהילה הוא הערבות ההדדית בין החברים בה (ראו גם: עדי בלוטנר וגיל רוטשילד "משפט הרחוב" מעשי משפט ה 35, 41 (2013)), וזו צריכה לבוא לידי ביטוי לא רק בעתות משבר או חירום. המקרה שבפנינו קשה אף יותר. חלק מן האנשים שהיו קרובים לאירוע בחרו לעצום את עיניהם, או להסתפק במה שהיה מעט מדי ומאוחר מדי. בנוסף, ואף חמור מכך, התנהלותה של המשטרה במקרה זה מעוררת תמיהות, וזאת בלשון המעטה. שוטרי הסיור קיבלו את כתובת הדירה שממנה נשמעו הצעקות, אך "לא מצאו את הדירה", ולכן חזרו כלעומת שבאו. מטרידה עד מאד האדישות היחסית של המשטרה להודעות שנמסרו לה, וראוי כי יופקו גם ממקרה זה הלקחים המתאימים. לאמיתו של דבר, יש לקוות כי הדבר כבר נעשה. אכן, בחינת היבטים אלה של האירוע אינה בפנינו במסגרת הנוכחית. אולם, אני סבורה שלמצער לא ניתן להחריש, אלא לזעוק בקול גדול: לא עוד."

 7. נועה

  עוד פוסט קיצוני והזוי שמוכיח
  גם לעדת המעריצים שבאופן
  קבוע מזילים ריר על כול הגיג
  של דרוקר,שבניגוד לרוב המכריע
  בציבור האיש תומך בזועבי ( כמובן וכהרגלו
  עוטף את זה בתירוצים )..

 8. נועה

  המשך..
  אין שום קשר בין המקרה המצער בפרשת השוטרים
  לבין פרשת חנין זועבי , אבל דרוקר כנראה מכיר
  את קהל מעריציו העיוור..

 9. נועה

  המשך..
  אין שום קשר בין המקרה המצער והחמור בפרשת השוטרים
  לבין פרשת חנין זועבי , אבל דרוקר כנראה מכיר
  את קהל מעריציו העיוור..

 10. salomon.kohana@yahoo.fr'כהנא שלמה

  לשמחת עם ישראל יש עיתונאים עם יושר וערכים , כמו דרוקר…. הוא דמוקרט וזאת הסיבה שהוא מקבל את עקרון חופש הדיבור לכל חבר כנסת גם אם דבריו מזעזעים, דברי חנין זועבי הם בלתי נסבלים ולמרות זאת … מותר לה לומר אותם במסגרת החסות הפרלמטרית של נבחרת -של הציבור שתומך בדעותיה ובחר בה ליצג אותו- נכון שבשום מדינה ערבית יתנו לה להביע את דעתה בחופשיות כזאת …אבל למזלנו אנחנו חיים במדינה דמוקרטית,ועלינו לעמוד על המשמר ולא לשחוק את משמעות המונח ע"י תגובות שהם ההפך הגמור מדמוקרטיה.

 11. anat.yerushalmi@harvard.edu'נרי יובל

  יש במקרה המזעזע הזה ובמקרים דומים רבים אחרים שקורבנותיהם פלסטינים או "זרים" כדי להסביר כיצד בשנות ה-30 של המאה הקודמת שתקו כל כך הרבה גרמנים "טובים" ו"תרבותיים" שעה שיהודים נרדפו בראש חוצות, הוכו, הושפלו, ואף הומתו. ולהם היה תירוץ: המישטר בגרמניה היה דיקטטורי, בעוד שבישראל הוא עדיין לא (ליהודים בלבד כמובן). יתר על כן, יש במיקרה הנורא הזה כדי להדליק נורת אזהרה מהבהבת — אנו, היהודים, עלולים להידרדר עוד במורד המידרון אל התהום הנאצית. די להקשיב לדברי הפשיסטים מ"יודן הויז" (סליחה: "הבית היהודי"), מ"ישראל ביתנו", " מ"הליכוד", וכדומה בדברם על ערבים ועל "גויים". כמה מחוקי נירנברג כבר נחקקו בישראל. דברי השופט עמית נכוחים וחשובים, אך השאלה היא מה העונש שהוא ועמיתיו הטילו על היודו-נאצים שהשליכו את הפלסטיני בצד הדרך וגרמו את מותו. למיטב זיכרוני, במקום להטיל עליהם עונש כבד, שיפגין את שאט הנפש המוסרי מן המעשה שעשו, נגזרו עליהם עונשים מגוחכים. ובכלל, במדינה שבחוצותיה מתהלכים אלפי פושעי מלחמה המרהיבים עוז לטעון שצק"ל (צבא קלגסים לישראל) הוא "הצבא הכי מוסרי בעולם" גם אחרי טבח של 500 ילדים במיבצע "חאזוק זקוף" בעזה, וטבח של עוד כ-700 נשים, זקנים ו"סתם" חפים מפשע — התיקווה מתה. בזכות האימאם של גבעתי, עופר וינטר, יש לנו דאעש משלנו, הנלחם בשם מנאצי שמו של יהוה, האללה-אכבר היהודי. כמו שישראל נראית היום, ברלין היא עיר מיקלט נחשקת.

 12. anat.yerushalmi@harvard.edu'פיני קופל

  תשובה למגיב הראשון: כן. הם ישנים מצויין.

 13. אריקו

  יש עוד מישהו(מלבד שימון) שחולם ברצינות על איזהשהו הסכם עם הפלסטינאים?
  אני בספק, ספק רב.

 14. haviko@netvision.net.il'דב

  הבמאי דרור שאול יצר סרט קצר בן 4 דקות בשם "אוסקוט" אודות האירוע. הסרט הופק במסגרת פרוייקט "מכתבי אהבה לקולנוע" והוקרן בסינמטק בירושלים. שווה לראות.

 15. KING CRIMSON

  השופט עמית עושה בדבריו אנלוגיה ברורה להחלטת בג"ץ בפרשת כפר קאסם. אבל גם שם, העונש בפועל היה קל בהשוואה לנוסח החריף של בית המשפט.

 16. Katzirron@gmail.com'רון קציר

  הערב יוקרן בערוץ 10 סרטו של אמנון לוי על אלימות " משטרת ישראל" זה כמו שההיתי כותב שהערב יוקרן סרט של ה" טלויזיה" .. אין ספק שיש אלימות של שוטרים וראוי שכל אלימות שכזו תוכרת מהשורש וכל שוטר המשתמש באלימות ללא הצורך ראוי שישפט משפט פלילי ( וכך קורה) ויודח מהמשטרה ללא זכויות כמו כל קצין המנצל דרגתו להשיג הטבות משוטריו/ שוטרותיו, אבל מכאן ועד להאשים את " משטרת ישראל כגוף האמון על הגנת האזרח מפושעים זו חוצפה ויומרנות וכמובן פופוליזם והשמצה גסה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.