המחשבה שהופכת את הבטן – האם בוז'י בכלל מתאים?

| 15 בפברואר 2015

האם בכלל יצחק בוז'י הרצוג מתאים להיות ראש הממשלה? מצד אחד, יריבו המכהן מתנהל בצורה שדומה שגם ראש ממשלה שייבחר על ידי המחשב של מפעל הפיס יהיה טוב יותר. מצד שני, בוז'י? הוא בנוי מהחומר, שאנחנו מדמיינים שאמור להיות ראש ממשלה?

האימה שנתניהו ייבחר שוב, עוטפת היום את הרצוג בחומת של אתרוגים. רוב כלי התקשורת, כנראה, לא רוצים להרוס את הסיכוי להפיל את נתניהו ולכן, לא ראינו פרופיל אחד רציני על המועמד לראשות הממשלה.

הרצוג היה שר מוצלח גם במשרד התיירות וגם במשרד הרווחה. הוא פוליטיקאי משובח, חבר של כולם, יודע לייצר קואליציות של כוח, מחובר לעיתונאים, לעשירים שבטייקונים ולראשי הארגונים החברתיים, קשה למצוא מישהו שהתעמת איתו. בנאום שלו מול פורום סבן הוא להטט בין מצב הרפורמים במדינת ישראל למדיניות מול איראן, הוא יצירתי במו"מ ורק תנו לו אפשרות סבירה להרכיב ממשלה והוא כבר ירקח איזה קוקטייל שליצמן, דרעי, לפיד, איווט וגלאון איכשהו יוכלו לחיות איתו.

בכל זאת, הנה השאלות שהופכות את הבטן.

מתי בפעם האחרונה הרצוג נקט עמדה שנויה במחלוקת? משהו שהבסיס הפוליטי שלו לא אהב? הוא היה בקבינט של מלחמת לבנון השנייה ולא הטביע שום חותם. הוא ישב שנים בממשלות שרון, אולמרט ונתניהו ומעולם לא העלה על הדעת להתאבד על איזה נושא. מה להתאבד, סתם לאתגר באמת את ראש הממשלה על איזה נושא עקרוני.

יותר מטריד. מה יכולת העמידה שלו בלחצים? יש לו יכולת כזאת, או שהוא חייב להשביע את רצון כולם כל הזמן (אולי הפעם היחידה שהוא לקח לאחרונה החלטה כזאת זה סימון טרכטנברג כמועמד לשר האוצר, למרות שזה הכעיס את שלי יחימוביץ' ואראל מרגלית)?

הרצוג הוא אדם לחוץ מטבעו, שלא לומר היסטרי. מי שעובד בסביבתו נדון לרכבת ההרים הזאת של היסטריות קלות, לעתים על דברים פעוטים. זה טבעו. לעתים זה מאוד אנושי, כמו בפעם ההיא שירד מנאום הנצחון שלו על שלי יחימוביץ' ואמר לאישתו שכמעט התעלף על הבמה עשר פעמים. לעתים, זה מפחיד לדמיין את האיש הזה בראש דיונים הרי גורל. עמדתו לגבי פסילת חנין זועבי השתנתה איזה שלוש פעמים, הוא לא הצליח לפטר כמה מהאנשים שמנהלים את הקמפיין המביש שלו, כי הם קצת צעקו ועמדתו לגבי הגעה לעימות טלוויזיוני, במצב בו נתניהו לא מגיע, התחילה מ'כן', עברה ל'לא' ואז נתקעה במצב המוזר שבו 'אנחנו לא עונים'. אה, כן והוא גם נכנע לדרישה השערורייתית של ציפי לבני לרוטציה בראשות הממשלה.

זה לא רק בתקופה האחרונה. ב – 2007 אהוד ברק רצה שהרצוג יתמוך בו לראשות העבודה. ברק התעלל בו, סיבך אותו בפרשת העמותות וחירב בדרך את מפלגת העבודה. הרצוג לא רצה, אבל נכנע למסע הלחצים (אשתו בטוח לא אהבה את זה). ממש לא מזמן הוא עמד בראש הקמפיין להמלכת פואד בן אליעזר לנשיא. הרצוג ידע בדיוק מי זה פואד. ממש ממש, כולל פעמים בהם הוא חשד שפואד מעורב במעשים פליליים.

אי אפשר לקחת מהרצוג את מנוע המוטיבציה העצום שפועל בו. יש בכלל שני בוז'י. הוא בישיבה וגם מסמס וגם עונה לטלפון שני ומנהל שיחת צד קטנה וככה כל יום, כל היום, במשך עשרות שנים. הוא כל כך נחמד, שאנשים לא מבינים כמה הוא מוכן להשקיע כדי להגיע ל'שם'. ייתכן שהוא גם יגיע ל'שם', אבל מה הוא יעשה 'שם'?

אני מעדיף אותו בכל יום על נתניהו (אפילו את בוגי יעלון וגדעון סער אני מעדיף, אם נגזר עלינו שהימין ישלוט), אבל מי שחולם שהרצוג יפנה מתנחלים, יחתום על הסדר קבע או יכונן חוקה לישראל – עדיף שיתעורר.

תגובות

תגובות

38 thoughts on “המחשבה שהופכת את הבטן – האם בוז'י בכלל מתאים?

 1. sagiv.livni@gmail.com'שגיב

  יש אדם אחד ראוי יותר מהרצוג להרכיב את הממשלה – יאיר לפיד. כן, ההוא "בלי הניסיון" עלאק. הוא הוכיח יכולת פוליטית מרשימה (אילץ את נתניהו להקים ממשלה בלי חרדים, הצליח להעביר את חוק השוויון בנטל ועוד), יכולת ביצוע מרשימה (גבה מיסים מן הרווחים הכלואים, צלח את צוק איתן ללא העלאת מיסים), אג'נדה חברתית סבירה והתנהלות מצפונית ונקייה. רק מה, הוא העלה את המע"מ באחוז אחד (עכשיו משלמים במכולת 100.85 ש"ח במקום 100 ש"ח, אללי) ולכן לא יבחרו בו. ומשה כחלון, שכל הישגיו התמצו בחתימה על תקנות רגולציה פשוטות שלא חייבו שום עיסוק בתקציבים ובכוח אדם, מופיע פתאום כמשיח החדש וגוזל את שארית הקולות שיכלו להינתן ללפיד. חבל.

 2. anat.yerushalmi@harvard.edu'ויויאן

  שאלה לא פחות בוערת היא: האם דרעקר מתאים? (רמז: לא).

 3. anat.yerushalmi@harvard.edu'יוסף למפל

  תודה למגיב הראשון, "שגיב", המתפרנס כטוקבקיסט כשכר בשירותו של האפס המוחלט יהיר לפיד, האיש ללא תכונות, ללא השכלה (אפילו בגרות אין לו), וללא השקפת עולם, שכול חייו הם מסכת של קומבינות ולא כלום, מכתיבת טור נופת צופים למשרתות ב"אידיוט אחרונות", עבור במכירת פרצופו בשירות בנק הבועלים (וכמובן תמורת חופן עבה של דולרים), וכלה בניסיון שנכשל לקמבן לעצמו דוקטורט (!). במשך שנתיים כשר האוצר לפיד הוכיח שאפילו שקרניהו עדיף עליו (בעלה של שרהלה המטורללת היה שר אוצר לא רע יחסית). כול מלה שלפיד מוציא מהפה היא בהתאם למחוג השבשבת, ולעתים קרובות – שקר. מיליונר המתחזה ל"מעמד ביניים"; דיקטטור במפלגתו שרוממות הדמוקרטיה בפיו. רק פגועי מוח חשוכי מרפא יצביעו בשביל האיש הנקלה הזה, תאב השררה, הבצע והפירסום. לרוע המזל, אין בישראל מחסור בפגועי מוח חשוכי מרפא. לפני שנתיים היו יוצר מחצי מיליון כאלה, וחלקם לא התפכחו עדיין.

 4. urikkr@gmail.com'יוריק קרמר

  יש בכנסת מעט מאד בעלי עקרונות. אחת מהם היא שלי יחימוביץ. אילו חברי העבודה השכילו, היו בוחרים בה לראש המפלגה ובוז'י, אמן הסידורים, היה סגנה. ביחד יכלו להצעיד את המפלגה קדימה. לצערי, בוחרי העבודה בחרו אחרת.

 5. שמעון אמסלם

  רביב דרוקר נחשב כעיתונאי בלתי אמין, השייך לקבוצת העיתונאים שכאילו "חוקרים ויודעים" כמו בן כספית, אמנון אברמוביץ ושלל עיתונאי הביטאון המתכנה "ידיעות אחרונות".

 6. dudi.gol@gmail.com'דוד

  חלק מהתכונות מזכיר את לוי אשכול. פוליטיקאי, איש פשרות וחברויות – לא איש ריב ומדון. כן, אולי גם קצת "נעבעך". לוי אשכול נחשב, ובצדק, לאחד מראשי הממשלה הטובים שהיו לנו. אם (ולצערי אני לא רואה את זה קורה), בוז'י יצליח איכשהוא להיות ראש ממשלה (אפילו לשנתיים ברוטציה), אני חושב שלא נתאכזב.

 7. dudi.gol@gmail.com'דוד

  חלק מהתכונות מזכיר את לוי אשכול. פוליטיקאי, איש פשרות וחברויות – לא איש ריב ומדון. כן, אולי גם קצת "נעבעך". לוי אשכול נחשב, ובצדק, לאחד מראשי הממשלה הטובים שהיו לנו. אם (ולצערי אני לא רואה את זה קורה), בוז'י יצליח איכשהוא להיות ראש ממשלה (אפילו לשנתיים ברוטציה), אני חושב שלא נתאכזב.

 8. harris.tal.e@gmail.com'טל

  לא מדויק רביב, העובדה שהרצוג עושה דברים בדרכי נועם אינה משנה את העובדה שהוא יצא גם בעמדות חריגות לעתים. ב2011 פרסם מאמר בforeign affairs בו תמך בהכרה ישראלית של מדינת פלסטין באו״ם. ב2014 הצהיר בעיתון הארץ שהציע למפלגות הערביות להצטרף לקואליציה בראשותו, דבר שהיה עשוי להיות מהפכני לחלוטין אילו היו מסכימות

 9. MIRIRE0@GMAIL.COM'ברטה

  רביב, מהן הפרעות בבטן לעומת הסרטן שהביא לנו נתניהו. בהיותך עיתונאי מאוזן אתה משתדל להתייחס לפוליטיקאים לגופו של עניין וזה בסדר. אבל הטיימינג! יומיים לפני פירסום דו"ח המבקר בענייניו הפליליים לכאורה של נתניהו אתה מפקפק בהתאמתו של הרצוג. נו באמת.. הפלת לחיקו של דרור אידר תפוח אדום ועסיסי שיהיה , נספח לסירטוני דאע"ש והבייביסיטר. הנה תגובתי למאמר הזהה בהארץ-

  "הרצוג הראשון להודות בחולשותיו. הוא אנושי ולא מסתתר מאחורי שכבות איפור

  שמסתירות פחדן היסטרי חסר דעה משל עצמו שהרס כל חלקה טובה בישראל למען הכיסא . החוכמה של מנהיג אמיתי היא להאציל סמכויות על סביבתו המקצועית ולהקים ממשלה הרמונית שתפעל למען עם ישראל ותנסה לשקם את מה שנתניהו הרס ועדיין הורס בזמן הקצר שעדיין נותר לו."

 10. a@b.com'עידו

  נשמע קצת כמו מה שנאמר על לוי אשכול. אפשר להתווכח על אם היה רה"מ טוב או לא, אל קשה להתווכח על זה שהתדמית החלשה שיוחסה לו היתה לא רלוונטית בדיעבד.

 11. מעריץ מושבע

  טקסט הגון יחסית.
  יש פה הודאה מעניינת שהתקשורת מנסה בכל כוחה להביא לבחירתו של בוז'י לראשות הממשלה, מכיוון שהם נגד ביבי. למה הם נגד ביבי? כי ביבי כנראה לא יגרש מתיישבים או "יחתום על הסכם קבע" (והרי ידוע שהסכמים כאלה במזה"ת הם עשויים בבטון – שהרי כתוב שהם "קבועים", ואיש לא יפר הסכם קבועכ, להבדיל מהסכם ביניים…).
  אלא שדרוקר מודאג. הרצוג כנראה לא מספיק חזק לגרש מתיישבים. הוא כמובן עדיף על ביבי, וגם פרשת העמותות, הגילוי המעניין שהרצוג הריץ לנשיא מישהו שידע עליו שהוא מסובך בפלילים – לא גורם לתחקירן חושף השחיתויות שלנו, לאיזשהן מחשבות שניות. אחרי הכל, הוא רץ נגד ביבי.

  הטור הזה מלמד על אופן החשיבה של העיתונאי הממוצע בארץ, יותר מאלף כנסים מתחבטים של "העין השביעית". מדובר בגילדה רגילה לחלוטין, שמקבלת לתוכה רק אנשים שנראים וחושבים כמוה – ומשוכנעת שיש לה את כל התשובות לכל השאלות. היא תלחם לאתרג אנשים בעייתיים, אם הם קרובים לאג'נדה שהם תומכים בה , ותצא לקרב היסטרי נגד אלה שלא חושבים כמוה. כמובן שיהיו המון תיאורים אידיאולוגיים לעניין זה, כולל שקרים והצגת הגילדה כגוף אובייקטיבי שמנותק מכל אג'נדה זרה.

  בוז'י הרצוג לא מתאים לתפקיד בגלל שרובצת עליו עננה מהסוג שלו רבצה על ראשו של ביבי, היית אתה, דרוקר, מנהל נגדו קמפיין של שנים, מהסוג שעיתונאים אמיצים ניהלו כנגד אולמרט. בוז'י לא מתאים לתפקיד בגלל שהוכיח עצמו כחלש ברמות שטרם נראו פה (ההסכם עם לבני הוא סוג של שיא יסוד, לתת למנהיגת מפלגה טרמפיסטית על סף היעלמות, שותפות בהנהגה על מפלגה של עשרים פלוס). בוז'י לא מתאים בגלל שהסיבות שבגללן הוא מציג עצמו כמתאים (שאתה טרחת לציינן לזכותו) הן בדיוק הדברים שעושים את הפוליטיקה לדבר המגעיל ביותר שישנו: סגירת דילים בכל מחיר ("קואליציות של כוח" עלק).

  הטור הזה הוא ניסיון מתחסד (אם כי, כאמור, הגון בהרבה מרוב הטקסטים שהעלית פה מאז החל קמפיין הבחירות) לחקות את מה שעשה ארי שביט באומץ לב אמיתי בשנת 2009, כשהעלה ספקות לגבי לבני. אצלו לא היה את הקטע המאכזב בסיום שבסופו של דבר אמר "בכל זאת הרצוג".

 12. droryos@gmail.com'פנדה

  מוטרד, אבל…
  נקודה קטנה שראויה לתשומת לב, בהקשר של בוז'י ובהקשר של פוליטיקאים ופוליטיקאיות אחרים: בני הזוג אינם נושא סתמי לדיון. נראה לי, שבמקרים מסוימים שרה נתניהו היא מטרה ראויה לחלק מהחצים ששולחים בה, אבל לרוב כדאי וצריך להשתדל להשאיר את בני הזוג מחוץ למשחק הפוליטי ולסיקור העיתונאי.

 13. avi.zahavy@gmail.com'אבי זהבי

  הרוצה להיות מנהיג, זקוק לשני סטים של תכונות שלצערי, אין ביניהן הרבה מהמשותף.
  כדי להיבחר, צריכים סט אחד של תכונות, וסט זה על פי דבריך, מצוי אצל הרצוג. הנה ביבי יודע להיבחר. האם זה הופך אותו לראש ממשלה טוב? לא בטוח. פרס כשל בכל הזדמנות ולא נבחר. אבל כשהיגיע לתפקיד, הוא עשה אותו לא רע בכלל.
  כדי למשול, זקוק לסט תכונות חדש, שאין לו ולא כלום עם הסט הראשון. האיש צריך לדעת לאן הוא רוצה להגיע, וגם להיות מסוגל לשכנע את האחרים שזו מטרה הגונה. אשכול היה כזה, מה היו סיכוייו להיבחר בבחירות דמוקרטיות?
  הצרה הגדולה היא שסט ראשון איננו מעיד דבר וחצי דבר על הסט השני. לכן, נראה את בוז'י נבחר קודם, אוחר כך נבחן אותו באשר לסט השני.
  כיום, ביבי מלך הסט הראשון, והצד של העם היודע קרוא וכתוב, דן אותו לצד חובה באשר לסט השני…

 14. sagiv.livni@gmail.com'שגיב

  יוסף, אתה שקרן, ואם עוד פעם אחת תאמר שאני מגיב בשכר מטעמו של לפיד – תוגש נגדך תביעה במסגרת חוק איסור לשון הרע. אתה רשאי לשנוא את לפיד כמה שבא לך, אבל להעז לומר לי שאני מגיב בשכר מטעמו – זו עבירה פלילית.

 15. rafilehavi@gmail.com'רפי להבי

  קודם כל, שאפו לרביב דרוקר!
  המאמר הזה הוא מאמר מכונן בקריירה המקצועית של רביב ומעניק לו, בעיני, גושפנקא של עיתונאי בכיר מהשורה הראשונה בישראל.
  בנוסף לתכונות שבלטו לאורך השנים בכתיבתו ועיקרן, הכתיבה הערכית, היושר המקצועי והאישי, היושרה, הסקרנות ואופן הכתיבה המרתק, מגלה כאן רביב בשלות, אחריות וראייה רחבה. נקווה כי לא ימשיך מכאן אל התחנה השגרתית הבאה של עיתונאים שהגיעו למעמד זה, תחנת "היועץ הבכיר", זה ששוכח את מעמדו כמבקר, כפרשן וכחושף טעויות ושחיתויות ועתה הוא כבר יודע יותר מכל מנהיג כיצד יש להנהיג את המגינה ולאן לנווט (ראה דן מרגלית, ארי שביט, יואל מרכוס ואחרים…).
  ובאשר להרצוג, השאלות שמעלה דרוקר באשר להתאמתו לתפקיד ראש הממשלה נכונות וראויות כולן, אך נעדרת השאלה המרכזית שממנה צריכות להסתעף שאלות אלה. האם בנוסף לאמביציה והיכולת הפוליטית ניחן יצחק הרצוג בראייה היסטורית ובחזון כולל על עתידה של מדינת ישראל?
  האם התבונן בראי ושאל עצמו בכובד ראש, עתה, כשיש לי סיכוי להיכנס בנעליהם של אבות האומה בישראל, מנהיגים בעלי שיעור קומה כמו בן גוריון ובגין, אני יודע כיצד הייתי רוצה לראות את מדינת ישראל בעוד עשרות שנים ויותר והאם אני יודע באיזו דרך אנהיג את המדינה למימוש חזוני זה?
  עם כל הביקורת שיש לי על נתניהו והתנגדותי המוחלטת לדרכו ולחזונו, הדרך של הקפאת המצב הקיים והחזון של מדינה חזקה, מסתגרת ורדופת פחדים, אין לי ספק שיש לו החזון שלו!

 16. עופר

  רביב, האם שאלת עצמך אי פעם האם אתה מתאים? מתאים להיות עיתונאי? מתאים להיקרא בן תרבות? מתאים לבקר את הזולת?
  הרי אתה אדם כל כך מתנשא ואמוציונאלי, נטפל לזוטות ויהיר ובעיקר – לא כל כך חכם לשון המעטה… האם אתה מתאים להטיח ביקורת באנשים חשובים ממך וחכמים ממך בסדרי גודל?

 17. MIRIRE0@GMAIL.COM'ברטה

  לרפי להבי- בניגוד לנתניהו מוכר ארונות בעברו ,למד ארכיטקטורה באוניברסיטה , גדל בבית של היסטוריון ימני קיצוני ממורמר שלקח את משפחתו לארה"ב ולימד את בנו לשנוא. הבן נכלול מלידה התקדם בחיים בעזרת ידיד המשפחה ארנס. עד כה תקציר של מר טרור וכלכלה מס 1 בעולם. י
  צחק הרצוג לעומתו נכד ליצחק הרצוג הרב הראשי, בן לראש אמ"ן ונשיא המדינה חיים הרצוג, ואחיין של שר החוץ המיתולוגי אבא אבן- ינק בביתו תורה צבא ופוליטיקה עו"ד מצליח וחבר מפלגת העבודה, צנוע ושקט אך עם דרייב גבוה לעשיה ולתיקון מצבה העגום של המדינה שעדיין נתונה בצבת צפורניו של אחד המקארתיסטים שעדיין נותרו בעולם כולו. יש בכלל מקום להשוואה? כישורו העיקרי של נתניהו הוא בשיכנוע פתיים שהוא זיהה ראשון והגדול מכולם. החזון שלו הוא להיבחר לקדנציה נוספת ומשם לנשיאות המדינה. כך ישלים מעגל של חיים על חשבון משלם המיסים עד זיקנה טובה.

 18. אריקו

  " הופכת את הבטן" – הגדרה טובה, טובה מאוד של המצב.
  אם הייתי צעיר – הייתי דואג, דואג מאוד.
  היות ואני כבר מזמן לא צעיר – אני לא מאושר מהמצב, אבל לא דואג.
  נמאס מנתניהו, ממש נמאס.
  בוז'י יהיה יותר טוב? אני בספק, ספק רב.
  בקיצור, מה שהיה זה מה שיהיה.

 19. anat.yerushalmi@harvard.edu'ענת ירושלמי

  לשגיב החביב, תסלח שאני מתערבת, אבל יש לי 2 שאלות. 1. מה בדיוק פלילי שאומרים על מישהו שהוא מגיב בשכר? האם זה עבירה על חוק? 2. ולהגיד עליך שאתה מגיב בהתנדבות מטעם לפיד זה יותר טוב? אשמח לקבל את תגובתך. ענת.

 20. hifsadnu@gmail.com'יוגב מרקוביץ

  זירת אמצעי המדיה היא שדה רחב ידיים וזרועות, שסופה של שיקולים תועלתניים מטלטלת אותו בלי הרף, ובתוכו גועשים עמירי-עמירים של אינטרסים, האשמות, ריבים וסכסוכים. הפרשיות, התקריות, והסקנדלים שבים ונולדים דחוסים כמקודם, ותוכנן ,הוויתן ועקמומיותן מסגירות את הלך הנפש, את התאוות, ואת הרעלים המפרים את מוחותיהם של השולטים בסדר היום. והציבור והאנשים שנחשפים למראה באושים זה, שאינם חייבים בשיקול דעת משהם רואים את ההתבהמות שעלתה מקברה, הם נתקפים תחילה תחושת קבס כלפי התצוגה המבישה, שאינה אלא בית מלאכה ענק של סקנדלים ובושות, אך במהרה לא יעלה אף בידם להחלץ ממנה, והם יישארו בה להתנוול ולהתבהם מרצונם.
  ואנו אכן מתבהמים.

  מתוך http://israelmedia.org

 21. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  שלי לא התפשרה על כלום, הפסידה ותקעה את יאיר לפיד לידיים של ביבי. על החמור גרם נתניהו שעומד על שלו מול אמריקה ומוביל אותנו מכשלון לחדלון אין צורך להכביר במילים. עם כל ההערכה ליחימוביץ' ויש כזאת. צריך גישה שונה ופחות טהרנית ונראה שלהרצוג יש את זה וזה בהחלט יהיה שינוי לטובה. הוא מוקף בלא מעט אנשים טובים, ונראה מתאים בהחלט לתפקיד. אני מעדיף הימור על מישהו ש90% שהוא בסדר, מאשר מישהו שהוא 100% נזק כמו האלטרנטיבות.

 22. Hhhsssaaa20@gmail.Com'מושה

  ביבי חדל אישים נהנתן שבוי של אדלסון ושרה. יצחק – חסר חוט שידרה. חסר ביצים. למרבה הצער המדינה הולכת מהפח אל הפחת. ישמור עלינו אלוהים אם אלו שני המועמדים להובלת המדינה בהמשך דרכה

 23. rafishoshi@gmail.com'רפי

  ראשית אתה פועל באופן מרתק ומכבד את מקצועך. לא מכיר אפילו שניים דומים. מהמקום הזה, ברור שצריך להיות אמיץ כדי להחליף ממשלה אחרי כל הבלהה שאנו נשטפים בה שנים. צריך לעשות שינוי ובוז'י הטוב ביותר שיש. על כולם תהיה לנו ביקורת כזו ואחרת. (מקווה שרמיזותיך על אשתו של בוז'י לא מרמזות על איפיונים מקבילים לאשת רוה"מ). אני רואה בהסדר שלו עם ציפי, חתירה למטרה ונחישות הכוללת יכולת לוותר על אגו בנוסף למהלך מבריק. שנתיים יספיקו לעשות שינויים בכל תחום פנים ובכל הקשור לתדמית.
  גם אם ינהג כלפי חוץ כפי שנוהגת ממשלת ישראל הנוכחית, נראה אחרת לחלוטין. יתרה מכך, יובן שאנו נחושים.
  הלוואי ונוכל לסיים את הפרק של ביבי ורעייתו וההתיישבות בישראל תהיה מטרה נחושה של הממשלה כמו גם ייצור מקומות עבודה והשתלטות ממשלתית על נכסי המדינה. לא יתכן שילדנו יעזבו כי אין להם יכולת להתקיים כאן. המפתח מגורים ועבודה. יש מספיק שכונות וותיקות בערי ישראל הזקוקות למחיקה והקמה מחדש כשכונות מודרניות על כל המשתמע. פינוי בינוי כפוי, יהפוך את הקערה על פיה. תיפתר בעיית המגורים. מה יהיה בשכירות ומה בקניה יש זמן לתכנן במקביל. תמשיך לחקור לחשוף ולעודד אותנו, כעיניים ופה של כולנו. תודה

 24. מעריץ מושבע

  ברטה, התגובה שלך היא מופת! בדיקת הביוגרפיה של ביבי מול בוז'י תוך חיפוש כל ניפוח פרט -ספק שלילי בביוגרפיה של ביבי, והניפוח כל פרט ספק-חיובי (וספק-רלוונטי) בביוגרפיה של בוז'י.
  סתם להדגמה, איך אפשר לעשות את זה הפוך, וזה ייראה לא הוגן בדיוק מידה (הבהרה מראש, יש לי הערכה גדולה לחיים הרצוג ז"ל, לאבא אבן ז"ל, ליעקב הרצוג ז"ל ולרב אייזק יצחק הרצוג ז"ל – וגם בוז'י פחות גרוע מהרושם שיווצר כאן מייד) :

  ביבי, צאצא של הגאון הוילנא (מראשוני מבשרי העלייה לארץ כבר במאה ה18), שסביו עלו לארץ לפני יותר ממאה שנה. בנם של בת לאנשי עמל מהעלייה הראשונה ולאחד מבכירי החוקרים בעולם של תולדות ספרד (שזכה במשרה באחת האוניברסיטאות היוקרתיות בעולם, קורנל), גדל בארץ ובארה"ב, ודובר שתי שפות ברמת שפת אם וצרפתית ברמה גבוהה. אחיו קצין צנחנים, מג"ד שריון ומפקד סיירת מטכ"ל שנפל במבצע הצבאי המפורסם ביותר בתולדות ישראל (שני סרטים הוליוודים נעשו עליו וריצ'ארד דרייפוס שיחק אותו), ובעקבותיו התגייס גם לסיירת מטכ", ושירת בה כלוחם וקצין, ואף נפצע בחילוץ בני הערובה ממטוס סבנה. גם אחיו הצעיר היה לוחם ביחידה, ועובד כרופא רדיולוג בכיר. למד באוניברסיטה הטכנולוגית המובילה בעולם (MIT) וסיים בתוך ארבע שנים עם תואר בארכיטקטורה וMBA. התקבל לעבודה בחברת הייעוץ הענקית BCG, ובה עבד עד שנודע לו על נפילת אחיו. בארץ עבד כסמנכ"ל שיווק של אחת מחברות הרהיטים הגדולות בארץ, והעלה את מכירותיה באופן משמעותי. בעקבות נפילת אחיו הקים את "מכון יונתן" העוסק בחקר הטרור, שזכה לפרסום עולמי ובכנסיו השתתפו בכירי ממשל רבים. הצטרף לשירות החוץ וכיהן כציר מדיני בוושינגטון וכשגריר ישראל באו"ם, הצעיר ביותר אי פעם. היה האחראי לחשיפת עברו הנאצי של נשיא אוסטריה דאז ומזכ"ל האו"ם לשעבר, קורט ולדהיים.
  הצטרף לליכוד, ושימר בתפקידי סגן שר החוץ וסגן שר לענייני הסברה. נבחר לראשות הליכוד ושימש כראש ממשלה במשך 9 שנים, יותר מכל אחד אחר, למעט בן גוריון (זכה ביותר מערכות בחירות מכל אחד אחר למעט בן גוריון). בתקופתו הגיע התל"ג לנפש לשיא של כל הזמנים.

  ועכשיו בוז'י הרצוג: נולד למשפחה עשירה מאוד. אביו היה שותף במשרד עורכי דין שהתמחה במציאת פרצות מס שסייעו לעשירים, אביו, כאיש צבא, מונה לראש אמ"ן רק בגלל פדיחה צבאית איומה ("ליל הברווזים"). אמו הייתה גיסתו של העסקן המפורסם אבא אבן, שהתפרסם בכך שביקר בארץ מעת לעת, ונחשב לאוהד מדינת ישראל (הישג מכובד מאוד, בהתחשב בכך שהיה שר החוץ מטעמה…). בהעדר מועמדים מתאימים יותר, זכה בבחירות לנשיאות מטעם מפלגת העבודה, ושימש בתפקיד במשך עשר שנים, שבהן הישגו הגדול היה שבעיקר שתק ולא הפריע. הישגו השני היה לאפשר לאלמנתו תנאי פרישה מופלגים, יותר מ22 שנה אחרי שסיים את תפקידו, שעדיין עולים לנו הון. בוז'י עצמו שירת בצה"ל ביחידה עורפית, וכסיים שירותו, הצטרף למשרד עורכי הדין המשגשג של אביו, שעבד בשותפות עם יעקב נאמן, שבעבר זוכה מכמה סעיפי אישום. בוז'י עצמו היה עסקן במפלגת העבודה שצמח לצידו של ברק, והתבבלט בקמפיין הבחירות שלו כמי שהיה ממובילי הפעלת עמותות שקיבלו כסף מחו"ל למטרות חברתיות ובפועל שימשו למימון קמפיין הבחירות. כשנחקר במשטרה, שמר על זכות השתיקה.

  ושוב, יעקב הרצוג ואבא אבן ז"ל, היו דיפלומטים חשובים בשירות המדינה. חיים הרצוג ז"ל היה איש צבא חשוב, שגריר נפלא באו"ם, ולדעתי היה אחרון הנשיאים הראויים שהיו למדינת ישראל. אחריו מוטב היה לבטל את התפקיד (הוא גם היה עדיף על קודמו הנפוח). אלא מה? רציתי להראות כמה קל לקחת קו"ח של מישהו ולהציג רק את השלילי בו. את לא אוהבת את ביבי. זכותך. אבל לטעון שהקריירה שלו ושל אביו היא קריירה לא מרשימה, זה פשוט לא רציני

 25. anat.yerushalmi@harvard.edu'הביוגרף

  הערה בעניין שושלת היוחסין של בוז'ינקה. אביו חיים הודח מתפקיד ראש אמ"ן אחרי תקופה קצרה משהתברר שהוא חדל אישים. במלחמת ששת הימים מונה למושל הצבאי של הגדה המערבית. בספרו האוטוביוגרפי יש פרק שלם שכותרתו: "מושל צבאי". רק שהפרק אינו מספר כי כהונתו של הרצוג כמושל נמשכה שבוע בדיוק (מ-7 ביוני ועד 15 ביוני 1967) כי אלוף הפיקוד עוזי נרקיס הדיח אותו כאשר התברר שוב שהוא חדל אישים גמור. גם כשגריר באו"מ הוא לא היה מציאה גדולה. במגרשי הגולף בקיסריה הוא נצפה "מסיט" את הכדורים באין רואה… היה רודף כבוד אובססיבי. אסור לשכוח שחיים הרצוג כנשיא חנן את המרצחים והרמאים מהשב"כ שהיו מעורבים בפרשת קו 300. הדוד יעקב הרצוג היה אכן עילוי (גם הוא כיהן כשגריר – בקנדה), ולא במקרה כינוהו "האח החכם" כדי להבדילו מהאח הטיפש (חיים). אבא אבן, הדוד הנוסף, היה אסון מהלך. אדם שלקה שילשול לשוני (כל מה שאפשר לו ב-5 מלים הוא אמר ב-500), והיתה לו נטיה מדאיגה לחסכנות באמירת אמת. עד כאן סיכום קצר של האבות המייסדים.

 26. s.affias@gmail.com'Shabtai Affias

  המחשבה שהופכת את הבטן-היא האם הטרמפיסטית לבני שתירש את הרצוג, מסוגלת

 27. אליהו

  שגיב, יוסף למפל וענת ירושלמי ( ועוד כמה שמות שזיהיתי) – חד הם. מזלך שלא קיבלת את המנה הרגילה אצלם לגבי לפיד עם השוואות לפיהרר ולדוצ'ה הגמדי ועוד כמה ביטויים חולניים . אצלו לא יעלה על הדעת שמישהו חושב עצמאית . כולם "מגיבים בשכר" ….
  לעצם העניין אני מאמין ומקווה שלפיד יזכה ויישאר לעמוד כשכל האחרים יפלו. זה בגלל צרתו וכישלונותיו, זה בגלל חוסר המנהיגות וביזבוז הכספים במטה שלו ( נושא נוסף שלא הוזכר על ידי דרוקר) , זה בגלל שוד הכספים ה"קואליציונים" עבור ההתנחלויות והחברים המקורבים ( דיור ציבורי? מישהו? ) , זה בגלל פאינתו וזה בגלל עברו הפלילי וכו' וכו' .
  אני מצטרף לדעתך שלפיד בנוי מהחומרים הנכונים להיות ראש ממשלה והוכיח את זה ,ומתפלל עבור כולנו שיגיע לשם כמה שיותר מהר. זוהי המפלגה היחידה שלא זוהמה בשחיתות ( למשל – "חלוקת כספי הקק"ל ועוד ) ובראשה עומד אדם ישר , מוכשר הגון ועם השקפת עולם שמתאימה לדעותיי.
  ולא. אני לא "מגיב מטעמו של לפיד" .

 28. MIRIRE0@GMAIL.COM'ברטה

  למעריץ המושבע- ביבי ידע למנף את היותו #אח שכול עד למקסימום האפשרי במותו העניק לו יוני את התהילה . גם לפני חודש כאשר ניחם את משפחות החיילים שנהרגו בגלל מלחמת הבחירות. בכלל, כל האינפורמציה על אבני הדרך של ביבי שאבת מן הסתם מויקיפדיה כשברור מחליא להווכח איך עובדות רבות עברו עריכה מוקפדת, קוסמטיקה ופוטושופ.
  לביוגרף- שמטת בשגגה את העובדה המשמעותית שביבי שיחרר מחבלים עם דם על הידיים ואת שייך יאסין. את הכינוי המלבב צ'יקנשיט הרוויח בכבוד, אנשים בסביבתו במלחמת צוק איתן מעידים על איבוד עשתונות טוטאלי וגנרלים מספרים על כך בריש גלי.

 29. המחנה היריב

  כרגיל,חומת אתרוגים מקיפה את מועמד השמאל לראשות הממשלה. מי המועמד של גוש השמאל- "מרכז"- ערבים מול גוש הימין -חרדים ?הרצוג או לפיד? מגדלי האתרוגים שמחים שעכשיו לא עונת חגי תשרי . רבין ב-1992, ברק ב-1999 ואולמרט ב-2006. אין חדש תחת השמש . אתרוג נשאר אתרוג. שוק הדעות בתקשורת הישראלית מאוזן עבור כל אתרוגיו.

 30. דופקים ראש בקיר !

  רביב,
  תאמין לי סתיו שפיר מועמדת יותר טובה פי 1000 ! חבל שהרבה שרוצים להצביע עבורה ועבור הדרך שהיא מציגה לא יכולים.
  מכל הליצנים שיש שם בפוליטיקה היא היא הכי מתאימה !! השאלה הגדולה שצריך לשאול את כל המפלגה הזאת את כל גוש השמאל היא למה ? למה לעזאזל הוא לא מקבל את הכרעת העם וממשיך להחזיק בקרנות מזבח "האג'נדה הפלשתינאית" בכל מחיר בלי לשנות את המשוואה ! ! למה ? למה הוא גורר את העם להצביע למפלגות קיקיוניות כמו לפיד וכחלון במקום להחזיר את דרך הערכים שהקימה את המדינה הזאת שיחזירו לעם את התקווה את האחווה את השיוויון ויבעטו החוצה את מגפת החזירות שהנחיתו המושחתים על המדינה הזאת-אכול כפי יכולתך ובדרך תרמוס את האחרים! מה ירקה אילו ישהו קדנציה או 2 של האג'נדה הפלשתינאית במהלכה ינסו לפרז את עזה ולעבוד על תוכנית שלום שיוויוני יותר?אולי של % יהודים במדינה הפלשתינאית זהה ל% הערבים במדינה היהודית למה שתקום מדינה פלשתינאית נקיה מיהודים בנוסף לירדן והיהודית תשאר מלאה ערבים? כדי לשמר סכסוך לדורות הבאים ????
  מעדיפים להטביע את האזרח עמוק בביצת החזירים עד שלא ישאר ממנו זכר רק כדי לאחוז בקרנות המזבח ההזוי הזה???? כמה סבבים של בחירות אפשר לדפוק את הראש בקיר ולא להפיק לקחים? איפה האנטלגנציה של ה"משכילים מהשמאל"….בישבן?

 31. MIRIRE0@GMAIL.COM'ברטה

  אמנם גם אל קאפונה נפל בגלל "חשמלאי", אך הדו"ח הזה הוא רקדוגמית למה שהיה צריך להיות בו. שני שומרי הסף סריסי המלך השתדלו להלך בין הטיפות ובוודאי הצטדקו בפני נתניהו גם על המעט שיצא בדו"ח "כי לא נותרה ברירה בידם". המשטרה חייבת לטפל בהליך מזורז ברמאויות והנכלוליות שיש עליהן הוכחות יצוקות אחרת יצאו בני הזוג פטורים בלא כלום וההמון השוטה יריע להם.

 32. איציק

  בלי מהלך שובר שוויון , אנחנו שוב הולכים לאכול אותה עם נתניהו ואשתו.
  הבעייה שהמתמודד מולו – בוז'י – משחק על תיקו ולא על נצחון. הוא טיפוס מאוד מנומס ורוצה לרצות את כולם. וגם מאוד רוצה לשמור את האופציה פתוחה להצטרף לממשלת נתניהו . אם היה מאמין בעצמו וביכולתו- היה מצהיר שלא ייצטרף בשום מקרה לנתניהו. גם עננת החשדות נגדו מכבידה עליו.
  מה נותר לנו ? רק מועמד אחד שהיה שם שנתיים עשה ובנה והציג קבלות ליושר ולראיית טובת המדינה מעל הכל אולם זכה לנוצות וזפת מנתניהו כשהעז להצליח יותר מדי.
  הבעייה שלפיד לא מציב עצמו כאלטרנטיבה לשלטון ומדבר רק על מה יעשה כשיחזור לממשלה ( של מי? ) . הוא פועל טקטית נכון אך שוגה באסטרטגיה .
  לדעתי 4 מתוך כל 5 אנשים היו מעוניינים להחליף את השלטון המושחת והכושל של ביבי. אם רק הייתה אלטרנטיבה .
  אם- לפיד יכריז על רצונו להיות ראש ממשלה כבר בסבב הקרוב , וזאת בעקבות כשלונו המסתמן של בוזי' , ויודיע שהוא , לפיד , לא יישב בכל מקרה בממשלה בראשות נתניהו , ויודיע שייפתח את ממשלתו למחנה הציוני וכחלון ומפלגות הגונות אחרות – יש סיכוי שיתחיל סחף של כל אלה שמאסו בביבי אל לפיד. אני מאמין שיש היום הרבה מתלבטים שמצהירים בוז'י אך ורק כברירת מחדל. לא מתוך אמונה .
  בשביל להצליח צריך לקחת סיכונים. ולפיד יצליח אם יהמר על החלפת המועמד הכושל והצגת עצמו כמוביל התקווה להציל את המדינה .
  הוא היחיד שיש לו סיכוי אמיתי אם ייתעשת וילך על כל הקופה .

 33. Shlomo2661965@walla.com'שלמה

  מה קרה לשמאל ,,רביב עשה מעשה.כתב את מה שהוא יודע וחושב ומה שכל האנשים במערך יודעים,המזל שלהם שאין להם זמן לבחירת יור חדש אחרת היו מעיפים את בוזי לספסל האחורי..ומזעיקים את ברק,שהוא הרבה יותר טוב למדינה, לא למפלגת העבודה.בוזי פשוט לא מתאים להיות אפילו שר הרווחה או כל תפקיד בעל חשיבות ,ובטח להיות ראש הממשלה.אפילו הגברת לבני,הצליחה להוציא ממנו רוטציה בשיחה של שעה,אז מה יעשה שיגיע לשעת האמת במשא ומתן כלשהו בעניני המדינה. רביב דרוקר כל הכבוד על האומץ שלך,עכשיו השמאל כועס באמת כועס,,,

 34. kdgm@walla.co.il'מיכל

  רביב! לא קשה להיות ראש ממשלה מוצלח יותר מביבי! "אל תסתכל בקנקן אלא במה שיש בו", ביבי קנקן מרשים וריק, והרצוג קנקן צנוע וחנון אבל בא לעבוד ולא לברבר. יש לו רקורד ביצועי, וזה שהוא מדבר בגובה העיניים דוקא מראה שהוא קודם כל "בנאדם" (ביבי לא "בנאדם", אב בית קודם בשם עמנואל, קיבל התקף לב במעון מהלחץ ששרה לחצה אותו, הוא התמוטט באמצע העבודה ונלקח באמבולנס לביה"ח, עד היום הזה לא ביבי ולא שרה לא ביקרו אותו וגם לא הרימו טלפון לשאול אם הוא חי או מת ו או מה שלומו ), ואיש מחובר וקשוב לציבור.

 35. moondance803@gmail.com'שפויה

  ממה שכתבת רביב עולה דמות שבהחלט אפשר לתת לה הזדמנות להיות ראש ממשלה. בודאי למול עוללות ועלילות בנימין נתניהו וחבר מרעיו.אדם בונה תפקיד ורוכש נסיון במהלך הכהונה וגם רבין שהיה ראש ממשלה מצוין היה ביישן וחרד. מנהיגים גדלים עם התפקיד ואני מעדיפה אנשים כמו בוז'י שעשו תפקידים רצינים בעבר כולל תפקידי שרים ושהם אנשים עם אינטגריטי שיודעים להתיעץ אבל גם להחליט שיש להם לא מעט נחישות ואמונה במטרה שיודעים לעבוד עם אנשים אחרים כפי שהוא יודע על פני הפרעת האישיות החלשה והתלותית וחסרת היושר שמנהלת את המדינה שלנו כעת.שלא לדבר על דעות שפויות ומתונות בעניני המרחב שלנו ובעניני כלכלה.אין לצפות למנהיג מושלם או חסר טעויות.הוא יעשה הרבה טעויות כמו כל המועמדים האחרים.אבל מדינה צריך לנהל תוך התיחסות לכלל אזרחיה ולא רק לעשיריה ולכלל דעות ולא רק לקיצוניות שבהן שזה יהיה חלום הלהות מתמשך אם נתניהו ימשיך עם בנט ליברמן והדתיים.בואו ניתן לו הזדמנות.אם יכשל ממילא תהיינה בחירות חוזרות וכבר שבענו מהנוכחי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.