חשיפה – התקציב המלא של החטיבה להתיישבות

מאת  | 9 במרץ 2015
 

לפני כשבועיים הציג מנכ"ל החטיבה להתיישבות להנהלה שלו את תקציב 2014, מה אושר במקור ומה בוצע. החטיבה להתיישבות היא אותו גוף שנוי במחלוקת, שהימין אוהב והשמאל שונא. לכאורה, דני קריצ'מן, המנכ"ל, שהגיש את המסמך, אמור להגיש מאוד בנוח מול ההנהלה המורחבת שלו. הוא הציג להם מסמך של 12 עמודים שמגלה מעט מאוד ומסתיר את רוב הנתונים החשובים.

ראשית, הנה המסמך. אולי תצליחו להבין ממנו יותר ממה שאני הצלחתי.

תקציב החטיבה להתיישבות 2014

ויכוח סוער ניטש בימים אלו סביב חוות דעת של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, בנושא החטיבה. זילבר בעצם קבעה שלא ייתכן שתקציבים ממשלתיים עצומים ינותבו לגוף הזה, שיבצע עבודות שהממשלה אמורה לבצע. הימין ראה בכך גזר דין מוות לחטיבה.

חוות הדעת של זילבר באה בעקבות מאבק ציבורי ממושך.

התנועה לחופש המידע ניהלה מסע שלם לשקיפות פעילות החטיבה. מתן חודורוב פרסם בערוץ 10 סדרת כתבות בנושא. מרכז מולד ערך תחקירים משלו וח"כ סתיו שפיר ניהלה מאבק פרלמנטרי. חגי סגל מ"מקור ראשון", לעומת זאת, פרסם לפני מספר ימים נתון מהתקציב לפיו אחוזים זעומים בלבד מתקציב החטיבה הולכים ליישובים ביו"ש. סגל טען שבכך נסתרת הטענה המרכזית כנגד החטיבה שהיא בעצם דרך מתוחכמת להעביר כסף למתנחלים.

מה מגלה המסמך שנחשף כאן? ראשית, הנתון הזה לא נמצא פה. מעניין. מצד אחד, הוא הגיע לחגי סגל, מצד שני, הפילוח המדויק לפי סכום השקעה ביישובים לא נמצא בתקציב הזה שהוגש להנהלה המורחבת. שנית, אפשר לראות קורלציה לא מעטה בין אינטרסים נוספים של הימין לפעילות החטיבה, כמו תקציב לפרוייקטים למפוני גוש קטיף ועוד. יש שם גם לא מעט פרוייקטים שהם לאו דווקא ימניים, אם כי מאוד חשובים לאורי אריאל, שר השיכון. היישובים סביב ערד, מבואות ערד, שהגיעו לאורי אריאל סביב התוכנית לבדואים, העלייה מצרפת וגרעיניים עירוניים, פרוייקט מאוד חשוב לאריאל. זה פחות העניין. העניין הוא למה צריך את החטיבה? אם הממשלה מגדילה תוך כדי שנת התקציב 2014 את תקציב החטיבה מ – 53 ל – 410 מיליון שקלים, למה שלא תתן את הכסף למשרד השיכון ושהוא יטפל בכול הנושאים הללו? למה חשוב למישהו שזה יהיה בזרוע לא ממשלתית, לא שקופה, לא מפוקחת כמעט? אומרים במשרד השיכון (וגם ראשי מועצות כמו חיים ילין), שהחטיבה היא פשוט זרוע יעילה, מתוקתקת, יודעים לעבוד. בואו נקבל את הטענה וניקח את החטיבה ואנשיה המצויינים ונגייר אותם לתוך שירות המדינה. על מה קמה הצעקה הגדולה של הימין כנגד חוות הדעת של זילבר? אם החטיבה מצויינת והפרוייקטים לגיטימיים (ורובם אכן לגיטימיים), למה שלא יהיו חלק רשמי מתקציב המדינה ומשירות המדינה? זה לא עקום לחלוטין שאיזו זרוע סוכנותית תקבל מאות מיליוני שקלים ותחליט איך לבנות, איפה לבנות ולמי לחלק?

תגובות

תגובות

22 תגובות על “חשיפה – התקציב המלא של החטיבה להתיישבות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  למה כל מה שקשור באורי אריאל תמיד מרגיש מסריח?
  ובאמת, אם החטיבה להתיישבות כ"כ יעילה ועושה נאמנה את עבודתה, למה שלא תהיה שקופה? ממה הם מפחדים?

 2. ח

  החטיבה להתיישבות לא כפופה לבגצ אלא ישירות לממשלה הנבחרת ולכנסת. ולדינה זילבר כנציגת המערכת וגם לרביב זה כואב.

  ישראל אמורה להיות מדינה דמוקרטית. בוחרים כנסת, מרכיבים ממשלה, ממנים שרים וכל שר מיישם את המדיניות שלו ושל הממשלה לפי הבנתו ולפי החוק בעזרת המשרד שלו. ויש גם איזונים ובלמים ופיקוח של הכנסת והמבקר ובתי המשפט וכו'.

  בפועל השרים הפופוליסטיים מתחלפים כל שנתיים, והפקידים המקצועיים במשרדים שנמצאים שם מאז ולתמיד מנהלים את התחום למיטב הבנתם ועושים מה הישר בעיניהם. ומעל הכל היועמשים נציגי התביעה הכללית – בגצ ומשרד האוצר מנהלים ומפקחים על המדינה עם סמכות מלאה ואפס אחריות ובולמים כל מה שלא מוצא חן בעיניהם לפי החוק כפי שבגץ רואה אותו.
  להלן – ממשלת הצללים. (נכון, הרבה פעמים בצדק,).
  נציגי האיחוד האירופאי מגישים עתירות לבגץ (להלן הצעות החלטה), בגצ דן ומחליט והיועצים שבמשרדים מוודאים שהמדיניות מבוצעת.

  אבל לא כל דבר שקורה במדינה הזאת צריך להיות כפוף לגילדה-חונטה של היועצים המשפטיים שכפופים ליועמש ולתביעה הכללית ולחשבים שכפופים למשרד האוצר. במיוחד ההתישבות.

 3. שמיל

  בעזרת השם עוד נזכה להוביל את אריאל למעשיהו ואת המתנחלים שגנבו את החלום הציוני למתקן חולות. אמן.

 4. ישי

  "…קורלציה לא מעטה בין אינטרסים נוספים של הימין לפעילות החטיבה, כמו תקציב לפרוייקטים למפוני גוש קטיף ועוד.." – שיקום מפוני גוש קטיף זה אינטרס של הימין או של מדינת ישראל?
  להזכירך השקר של "יש פתרון לכל מפונה" הוזם הן על ידי מבקר המדינה (במספר דוחות) והן על ידי ועדת חקירה ממלכתית (בראשות השופט מצא). אבל מסתבר שלדעתך האינטרס הוא רק של הימין, מבחינת מדינת ישראל – לזרוק אותם לרחוב זו האפשרות המועדפת.

 5. ברטה

  9 ימים לבחירות- אם הימין ינצח יהיה גרוע יותר. כדי לנקות את כל הלכלוך והזוהמה שהצטברו בתקופת שלטון מושחתיהו תצטרך הממשלה הבאה -בתקווה שיהיה מהפך- לחפש בגוגל מדינה שמשכירה סופרטאנקר מטאטאים ומגה שואב אבק אולטרא טורבו. אולי יוחנן לוקר היעיל יתנדב למצוא במהירות.

 6. ישי

  למי שמבין מדבריך שסגל המציא נתונים, הרשה לי לתקן את הרושם – גם מהמסמך המצורף על ידך ברור לחלוטין שהישובים בשטחים קיבלו אחוזים מועטים מהתקציב. מחוז מרכז (כולל הר חברון) קיבל 13.48 מיליון מתוך כ266 מיליון לכלל המחוזות – כ5% בלבד.
  אבל – אם כבר התחלנו לתקוף את אורי אריאל ואת הימין, אז למה להתבלבל מעובדות? נשנה את כיוון התקיפה מאפליה ימנית, למינהל תקין ונמשיך במלוא המרץ… (אין כמובן שום מקום להתנצלות על מידע מטעה במשך החודשים האחרונים…)

 7. אורי

  מה חסר במסמך שהשגת ?
  זה פשוט: החלקים הפליליים שלו.

  אני חייב לציין את הבגרות שהפגנת בפוסט הזה: לא הזכרת אפילו פעם אחת את מבקר המדינה.
  האיפוק הזה ראוי לציון.
  הוא מלמד שאתה מתבגר ומפנים מעשית שהוא חלק מהשיטה.
  בורג מרכזי מהצלחת השיטה הרקובה.

  אל ייאוש, יגיעו ימים יפים יותר.
  בהצלחה וחזק ואמץ במאמציך הטובים.

 8. ד"ש

  מספר הערות לרביב:
  חבל שאתה לא מגלה לקוראיך את הפרטים שהגיעו לחגי סגל אלא נשאר ברמת ההשמצות. רוב התקציב הלך לישובי עוטף עזה ורק 5% הלכו ליוהודה ושומרון. לי אין בעיה שיסגרו את החטיבה כמו שהפוליטיקאית זילבר מהפרקליטות רוצה. מי שיבכה אלו ישובי עוטף עזה שקיבלו את רוב התקציב. אבל כנראה שזה מה שמגיע להם.
  2. עם מדובר בגוף שנוי במלוקת אז רצוי להתחיל בערוץ 10 והבעלים המושחתים שלו כמו יוסי מימן. הנ"ל שדד את קופת המדינה עם עסקת הגז המפוקפקת שלו שכל הציבור הישראלי נאלץ לשלם עליה כשהתמוטטה. ועוד מחק חובות של מאות מיליונים מאגרות חוב שמומנו בכספי הפנסיות של אזרחים קשיי יום.
  3. הקיום שלכם היום גם הוא תוצאה של לחץ אלים שאתם מפעילים על גורמים פוליטיים שכבר הצילו אותכם יותר מפעם אחת.
  בקיצור רביב, מי שחי משחיתות של אחרים, מוטב שיהיה יותר צנוע.

 9. דש

  נ.ב מתנצל על הדברים החריפים בפוסט הקודם.
  מעיתונאי בכיר כמו רביב, אפשר לצפות ליותר שקיפות, שלא לדבר על הגינות.

 10. דבמ'

  ברור שלא ניתן ללמוד דבר מהדו"ח. השקיפות ממנו והלאה. איך יודע המגיב ישי שתחת הכותרת "צפון" או "דרום" לא מסתתרים ישובים בשטחים הכבושים? ויותר מכך – איך נדע ששיטות העברת הכספים המושחתת הנחקרות בימים אלו במשטרה, דהיינו, אזור עוטף עזה מקבל תקציב של עשרות אלפי שקלים ואינו מחוייב, כתנאי לקבלת הכסף ,להעביר 30-50% ממנו ליקירי החטיבה להתישבות, שאנו יודעים הייטב מי הם…
  אינני טוען שהדברים אכן כך נעשים, אולם ללא פירוט שמות הישובים המקבלים את התקציבים יחד עם ביקורת מקצועית לגבי ה"תחנה הסופית" האמיתית של הכסף, אין לדעת דבר. מכל מקום, מנהלי החטיבה להתישבות רכשו בכסף מלא את חשדנותנו להתנהלותם.

 11. ישי

  דבמ' – הבנתי, אורי אריאל אשם עד שיוכח אחרת.
  הציפייה מעבודת תחקיר עיתונאית לבדוק בדיוק את הפרטים האלו (לפני פרסום ומציאת אשמים). אלא שנראה שהעיתונות ואתה מעדיפים לתקוע קודם את החץ ולצייר את המטרה לאחר מכן.

 12. גדי

  שוב אין פרוט לאן הלכו 410 מליון שקלים של החטבה להתישבות ..לפרוט לכן הגיע הזמן לחסלה ..זה גוף מיותר .יש תספיק משרדים וזה תפקידם .לא תפקיד החטיבה שמתנהל בשושו בשנת 3015

 13. אליהו

  לדבמ' – לא רק " שיטת פאינה " שכאמור נחקרת . מעבר להסתרת הנתונים ( המכוונת? ) על ידי המנכ"ל לפי הדו"ח –
  לא שכחנו את ממצאי התחקיר בנושא הדיור הציבורי. גם שם המקורבים לאריאל ומרעיו קיבלו צ'ופרים בכמעט חינם.
  אריאל וסלומיאנסקי ותקומה אלה אותם אנשים ואותם גופים. הם לא ישתנו אף פעם. הבעייה היא שהם, עם החברה המשיחיים שלהם מסתתרים היטב היטב במערכת הבחירות תחת סינר החיוכים של בנט.
  הם יצאו מתחת לסינר יום אחד לאחר הבחירות.
  כמו שמרזל הגזען ייפרד מאלי ישי מיד אחרי שיכניס אותו לכנסת.
  רק לפיד יצליח לנקות את האורוות.

 14. משתמש אנונימי (לא מזוהה)

  חסרים בדוח ובסביבותיו כמה דברים:
  1. רביב, מהיכן הגיע הדוח לידיך? אפשר לראות שהגיע בפקס, אבל מי השולח, היה לו אינטרס לפרסם את הפרטים?
  2. אנחנו לא יודעים דבר על נהלי העבודה בחט"ל – האם יש שגרה של הגשת דוחות דומים בכל חודש, בכל חודשיים, בכל פברואר שנופל בשנה אזרחית אי-זוגית?
  3. היכן הפירוט של הפעילות? כיצד יכולה ההנהלה לשפוט מה נעשה והאם ראוי מה שנעשה או מה שמתוכנן להיעשות?
  4. התנחלויות – נכון, יש בהר חברון התנחלויות, אבל מה עם בנימין, שאר יהודה, השומרון? מה, שם אין פעילות של החטיבה?!
  5. החלקים היותר-מתמיהים בדוח הם המקומות שבהם לא הוקצב סכום כסף לפעילות, אך היא בוצעה בכל זאת, וכמובן, עלתה לא מעט כסף. במקומות אחרים, חשודים לא-פחות לעין הבלתי-מנוסה-שלי בדוחות כספיים על מיליוני שקלים, הוקצב סכום לפעילות מוגדרת (גם אם בכלליות), הפעילות בוצעה ונשאר עודף. לאן הלך העודף, ל"קופה קטנה"? מהיכרות עם דוח אחר, היחיד שאני רואה בעקביות והתקציב שבו מזערי לעומת מה שנכתב כאן ברפרוף אצבע על המקלדת, בדרך כלל לא נשאר עודף ואם כן, נכתב בפירוש ובפירוט מה נעשה בו. ושם נידונים אלפים בודדים של שקלים, שאינם מספיקים למימון פעילות נוספת.
  6. עיצוב. האם זו צורת ההגשה של דוח שעוסק בתקציב בסדר גודל של עיר? מדוע אין גרפים להמחשה? ומה אלה הטבלאות המאונכות ותרשו לי, גם לא אסתטיות במיוחד?
  ומחוץ לרשימה שכתבתי כאן: רביב, המשך בעבודתך, רק היזהר מסיפוק תחמושת למי שרוצים לראות בכישלונך ובדוק היטב את מה שאתה מפרסם. לדעתי, עצם העובדה שיש מערכת מנהלתית שלמה שמקבלת שכר שמן במקום שמשרדים ממשלתיים יקבלו את התקציב הענק וכך ייחסכו הוצאות כפולות על מנהלים ועל פקידים, יש בה מן הבזבוז שאינו מתבטל עם היעילות שמייחסים ראשי מועצות לחטיבה.

 15. הישראלי היפה

  לא מצליח להבין מה הבעיה שלכם??
  אם ניקח את תקציב מרחב דרום למשל, מתוך תקציב של 228 מליון ש"ח, 2.1 הועבר להר חברון! פחות מאחוז!! כל השאר לעוטף עזה ופרוייקטים נוספים לפיתוח הנגב.
  מה אתם רוצים מהמתנחלים??
  אם יסגרו את החטיבה ייתקעו פיתוחם של הרבה עיירות וישובים בנגב!

 16. תומר שור

  החטיבה להתיישבות אינה כפופה להנחיית היועץ המשפטי משנת 1984 הדורשת שיוויון מסויים בהקצאות גם למגזר הערבי. כפי שפרסמת בעבר מספר פעמים, מבקר המדינה נבחר על רקע קשריו עם עו"ד שומרון

 17. קצת אינטלגנציה בבקשה

  אם סתיו שפיר בעיניך היא דמות שמנהלת מאבק מנומק ולא סתם פופוליסטית שכל מי שנמצא סביבה- ממפלגות אחרות וממפלגתה שלה ומבין משהו יאמר לך כך, אז מה אגיד? יצאת חפיף, דרוקר

 18. קצת אינטלגנציה בבקשה

  ועוד משהו, מבלי להזדהות כימני (כי אני פשוט לא), לא נראה לי שתקציב למפוני גוש קטיף הוא משהו ששייך בלעדית לנישת הדתיים והימניים וצריך לסמן אותו כסוג של שחיתות. מפוני גוש קטיף זו עוד דוגמא להתנהלות מגעילה , מבזה, לא יעילה ולא נכונה באוכלוסייה. קבוצה איכותית, מלח הארץ שמגיעה למצב כזה גרוע? זה שווה כתבה. על זה סתיו שפיר לא תצא להלחם, היא פשוט לא מבינה מה הבעיה.

 19. דוד אלויה

  בשם הדמוקרטיה הקימונו גופים לא דמוקרטים ושקופים והותרנו בידם את ביצוע כל הפשעים שאינם איפשריים בדמוקרטיה שבה אנו מתהדרים. והממשל רוחץ בנקיון כפיים ומראש כל מגדל מתהדר שאנו הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון..
  עורו התעוררו עבירות ופשעים אלה לא יכלו לקרות גם בדיקטטורות מסביבנו.

 20. מאיה

  כשהאחיין הדתי-תומך ההתנחלויות שלי אמר לי בסיפוק: "אורי אריאל יודע לעבוד" עוד לא ידעתי על המכרזים לבניה התפורים למידותיהם של המתנחלים.
  כפי שרביב כותב, זו שערוריה על גבול השחיתות שבמקום שמשרד בשיכון יקבל מאות מיליוני שקלים ויתעדף אותם בשקיפות מלאה , סוכנות חסרת שקיפות מקבלת אותם על חשבון כולנו.
  ישר כח על העבודה החשובה שלך. העובדה שביבי התנה את הראיון בערוץ 10, באי השתתפותך היא תעודת כבוד.
  הוא כידוע מעדיף מראיינים עם שאלות נוקבות: "באמת החלפת חיתולים בעצמך?…. "
  כל הכבוד.

 21. אליהו

  אני מתפלא , רביב דרוקר , שלא פרסמת עדיין את השאלות שהיית שואל את ביבי בראיון.
  אני מצפה ממך לעשות את זה ובהקדם האפשרי. . כדי שאנשים יבינו למה ביבי ברח מהראיון אתך. ( חוץ מזה ששרה לא הרשתה לו בעקבות החשיפות שלך על ההתנהגות השערורייתית שלה ושל בעלה של בעלת הבית) .
  אנחנו צריכים את זה כעת . שלא יהיה מאוחר מדי ….

 22. מאיה

  רביב, הבוקר התבטאת באופן פזיז ולא חכם לגבי "הגרב שיכולה לנצח". באמת שווה לך רגע העונג שבאמירה הזו התורמת לקמפיין הגוועלד של הליכוד?
  הרי בימין לא אוהבים אותך. אתה ממש מעודד אותם לשוב הביתה למרות שהבית הזה מאכיל אותם מרורים והופך אותם לפראיירים מושלמים.
  אולי קצת יותר זהירות וצניעות בבחירת ההתבטאויות וכך לא נצטרך לקנות לך כובע אכיל ליום שלישי?
  היה מאכזב לשמוע אותך תופר חליפה לפני שצדו את הדוב 🙂 אנא חשוב על מה ועל איך אתה בוחר לדבר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.