5 הערות על הסדר הטיעון (המביש) עם ארקדי גיידמק

| 18 בפברואר 2012

1. איזו פדיחה של הפרקליטות. רדפו אדם במשך שנים, ניהלו חקירה חובקת עולם, מיררו לו את החיים ובסוף, גמרו את זה עם קשקוש בלבוש.

2. כן, זה קורה. יש תקלות, אבל כאן זה הרבה יותר מזה. כל אחד שהכיר את התיק הזה באופן רופף, אפילו כותב שורות אלו, ידע כבר להגיד לפני שנה שזה ייגמר ככה. רק הפרקליטות התעקשה והתעקשה. מה אכפת לה. זה לא הלילות שלהם שהולכים לאיבוד על חרדות.

3. בכל השנים בהם התנהל התיק הזה, ארקדי אמר שזה קשקוש. הוא עשה את זה בדרכו המגושמת, אולי נכון יותר לומר, המביכה. "מר דנינו, זה ארקדי" וכאלה. מודעות בעיתונים, מסיבות עיתונאים מוזרות. אוטומטית, ההופעות שלו שמו אותנו בצד השני, מה עוד שהמשטרה והפרקליטות אמרו "הלבנת הון", "מאות מיליונים" וכאלה. בסוף, התברר שהטייקון המוזר צדק. האם דנינו יתנצל? אלה רובינק פרקליטת מיסוי וכלכלה הפורשת? השתגעתם? רובינק עוד לא התנצלה בפני ויינרוט (שם זה יותר לדור), אז ארקדי?

4. הפדיחה בתיק של ארקדי היא חלק ממסכת הרבה יותר גדולה ונוראית. יום אחד החליט מישהו בשלטון שלנו שחייבים להוכיח לקהילה הבינלאומית שאנחנו באמת נלחמים בהלבנת הון. זה היה אחרי שארה"ב שמה אותנו באיזו רשימה שחורה שלהם. איך עושים את זה? החליטו להעמיד לדין שורה של פקידי בנק אומללים ואת ארקדי גיידמק. רוב התיקים הללו הסתיימו בזיכוי מהדהד. חלקם גם תוך מתיחת ביקורת קשה על הפרקליטות, פרקליטות מיסוי וכלכלה. האם נעשה תחקיר אירוע בפרקליטות? האם מישהו הפיק לקחים? הסיק מסקנות? השאלות הללו משעממות אפילו אותי. זה נשמע כמו מחזור של מאתיים אלף כתבות בעבר, אבל על רקע ההתעקשות של הפרקליטות שאין צורך בעוד איסטנציה שתבדוק אותה, אז אולי אין ברירה אלא לשעמם.

5. ולא הייתי כותב את כל זה, אם לא היה בא איזה נציג פרקליטות חצוף לבית המשפט והסביר לנו, מטומטמים שכמונו, שהמטרה של כתבי האישום הללו זה לאו דווקא הרשעה, זה בכלל משהו אחר. הוא בעניין של שינוי תרבות, שינוי נורמות. אני מאחל לנציג הפרקליטות הזה שיעמידו אותו לדין על עבירה פלילית, שיצטרך לשכור עורך דין ויבזבז עליו את כל חסכונותיו, שייקחו אותו מביתו מול אשתו וילדיו, רצוי באזיקים, יצלמו אותו בבית משפט במיליון פלאשים ומצלמות, ישעו אותו מעבודתו לשנתיים – שלוש ובתום מאות לילות ללא שינה, יזכה אותו השופט. אז אולי הוא יבין שכתב אישום פלילי לא נועד כדי לשנות נורמות. הוא נועד להרשיע אנשים, שביצעו עבירות פליליות. בטח, בדרך אפשר להשיג שינוי נורמות, אפשר לדאוג שפקידי בנק יקפידו יותר על קיום החוק לאיסור הלבנת הון, ברור, אבל מה שהוא באמת היה צריך להגיד זה: "בשם הפרקליטות והמשטרה אני מבקש להתנצל בפני ארקדי גיידמק ושאר הנאשמים, שזוכו בפרשת הדסק הצרפתי והדסק הרוסי. אין לנו דרך לפצות אתכם על כל עוגמת הנפש והייסורים שנגרמו לכם, אבל אני מבטיח לכם שנחקור את עצמנו היטב, נודיע לכם על תוצאות התחקיר ואה, כן, ניכנס אתכם גם למו"מ על פיצויים".  

תגובות

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.